Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:->

 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
http://66.49.230.119/flas...on_master_v.pdf
Tylko sprawdź wskazania z jakimś innym światłomierzem, bo ogniwo selenowe p[o takim czasie mogło stracić na czułości i konieczna będzie poprawka.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:->

 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Z tą czułością matrycy jest nieco inaczej niż w klasycznej fotografii (czułością materiałów). Zdaje się, że matryca ma jedną czułość, a pozostałe są "interpolacją" programową. Przeglądałem kiedyś testy E-520 (chyba), z których wynikało, że matryca przy czułości około 125 ISO posiada największą dynamikę (cokolwiek by to miało znaczyć), która sukcesywnie maleje wraz ze wzrostem czułości nominalnej. Miało to świadczyć właśnie o tym, co powyżej (sygnał z matrycy jest niejako wzmacniany dla osiągnięcia efektu wzrostu czułości). Nie znam się na tym - było na forum Olympusa. Materiały klasyczne również nie mają tej czułości "ustawionej w punkt". Zresztą to, co napisano o ich czułości na opakowaniu zależy od przyjętego kryterium światłoczułości w badaniach sensytometrycznych, a te kryteria są różne.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:->

 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Vera napisał/a:
Tylko dlaczego w Olympusie oznaczenie czułości typu 400-800-1600 przekłada się na wskazania światłomierza jakby miał w środku prawdziwy film. A w Alfie juz nie.

Bo stare motto Olympusa (jeszcze z czasów OM-ów) brzmi: Olympus to najlepszy światłomierz obudowany aparatem :-D . Dlatego postawiłem na system Olympusa! I nie zawiodłem się.

[ Dodano: 2010-09-22, 23:12 ]
Vera napisał/a:
a poza tym szumi.

XYZ mają lepsze algorytmy odszumiania wstępnego oprócz tego co można ustawić w menu (czyli fałszują).
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:->

 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Vera napisał/a:
wiesz jakie to fajne jak WB zrobisz na kartkę

Robię trochę w biżuterii srebrnej. Na "Alfie" wprost niemożliwe jest ustawienie prawidłowego WB z oświetleniem diodowym. Nawet przy fleszach ustawienie WB na "piorunek" nie daje prawidłowych kolorów. Ale Olympus ustawia WB "w punkt" przy wykorzystaniu białej kartki. Inna sprawa, że diody nie dają światła ciągłego. Jednak "Olek" daje radę!
Pentaksiarze na pewno wybaczą kryptoreklamę :-D . W końcu też są użytkownikami systemu "niszowego" :mrgreen:
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:->

 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
technik219 napisał/a:
Inna sprawa, że diody nie dają światła ciągłego.

Oj, chyba jednak dają światło ciągłe, przynajmniej na tyle, na ile strumień fotonów może być ciągły. Chyba że masz problem z zasilaniem diody (czytaj: stabilizacja prądu i napięcia oraz odprowadzanie ciepła), to wówczas strumień świetlny może fluktuować.

ps. Robiłem trochę zdjęć dynaxem 7 - bardzo fajny sprzęt. Szczególnie z 135 STF albo 85G.
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
romeoad napisał/a:
technik219 napisał/a:
Inna sprawa, że diody nie dają światła ciągłego.

Oj, chyba jednak dają światło ciągłe, przynajmniej na tyle, na ile strumień fotonów może być ciągły[...]


Tu chodzi o widmo tego swiatla a nie o to, czy swieci ciagle czy tez mruga.
A co do ISO w cyfrowkach, byla niedawno o tym dyskusja:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=32611
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Sebastian napisał/a:
Tu chodzi o widmo tego swiatla

No to również muszę cię zmartwić, gdyż LEDy dają ciągłe widmo światła, choć z dominantą:

W odróżnieniu od lamp wyładowczych oraz jarzeniowych.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
W końcu kupiłem Fuji X-TRA 400 w sklepie, świeżutką, ażeby się przekonać ile z niej mogę wycisnąć. I faktycznie drogi alkosie, ten materiał to dynamit :evilsmile: Naświetlany na iso 800 potrafi mile zaskoczyć :mrgreen:
Ostatnie moje własnoręczne wołanie, bo tetenal sięgnął dna i chyba dopiero na wiosnę zakupię.
Skanowane na Epson 4490

Czyli cała partia którą zakupiłem była do bani :!:

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ciesze sie twoim szczesciem w nieszczesciu. Albo jakos tak :mrgreen:
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
:oops:

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Vera, jak już założyłeś ten wątek to już w nim pisz o swoich ciemniowych wspomnieniach. Zainteresowani na pewno do niego trafią.

To jest wątek o Fuji X-TRA 400.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
jorge.martinez, :oops:
Masz rację. Czasami zapominam się.
Wszystkich nie mogę wyrzucić bo limit czasu minął.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
radeqone obdarował mnie dziś Polypanem :mrgreen: Duże piwo również dla Alkosa :-B
Zadowolony z pełnymi kieszeniami filmów zrobiłem krótki spacer. Po powrocie do domu liczba filmów mi się nie zgodziła i wyszło na to że zamiast wsadzić Polypana do aparatu, załadowałem wczoraj zakupioną X-TRA 400. Jak się domyślacie, iso ustawiłem na 50. Nigdy tak bardzo nie prześwietlałem filmu.
Jak ten film to zniesie :?: To są ponad trzy działki.

[ Dodano: 2010-09-23, 20:44 ]
No dobra, wiem że to wstyd że ktoś po 106 rolkach pyta o takie sprawy, ale ja na prawdę chciałbym się upewnić :oops:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
karmazyniello napisał/a:

Jak ten film to zniesie :?: To są ponad trzy działki.


Ja robiłem 400@100 Superie przez przypadek i wyszedł świetny klimat! Tyle, że ziarno większe mi się zrobiło, i taka śmieszna fakturka w największych przepałach, jak od papieru czerpanego. Zaraz poszukam, to ci wkleję ;-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Sorki, chyba się zasugerowałem światłem fluoroscencyjnym, jeśli chodzi o ciągłość widma. W oświetleniu diodowym drażni mnie właśnie ta dominanta. Niestety nie mam spektrometru i stąd to wszystko. A może te diody jakieś chińskie? Ale to już przeszłość - kupiłem flesze. Jakiś taki staroświecki jestem :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach