Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
[przejsciowka] K10D lub inne i M42. Sprawdźcie.
Tak się bawiłem teraz w makro przy :-B poprzez pierścienie i obiektyw M42.
Zauważyłem dziwną rzecz. Obojętnie czy podłączam obiektyw przez pierścienie lub bezpośrednio do gniazda, daję na Av i choćbym nie wiem w jaką ciemność wszedł, aparat najdłuższy czas daje 0.6 sekundy, a powinien np 30s. Ale jek wprowadzę np dodatnią korekcję, przedłuża czas migawki o tą korekcję :-/
Z innymi M42 jest podobnie.

Czy u Was też jest tak?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
o ilke sie nie myle... to juz bylo - kwestia swiatlomierza w aparacie ktory ma swoj zakres pracy i bez informacji o przeslonie nei jest w stanie przeliczyc sobie wartosci.....?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
A czasem przez wizjer z tyłu światła Ci nie łapie?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z M42 to tryb M + zielony guzik (albo AE-L). Wtedy pewnie dobrze zmierzy.
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
Marku - nie

[ Dodano: 2007-03-09, 22:40 ]
Zorzyk, działa. Jednak coś faktycznie jest nie tak ze światłomierzem, być może Fafniak ma rację. Przy zadanej przysłonie inaczej naświetla. Im wieksza przysłona, słabiej naświetla.

[ Dodano: 2007-03-09, 22:59 ]
Ustawiłem na Av i zrobiłem zdjęcia co 1 wartość przysłony z AE-L. Generalnie od 5,6 do 16 naświetla równo. Od 2,8 do 4 naświetla słabiej. Jutro spróbuję przy świetle dziennym. Przy trybie M ma większy rozrzut naświetleń.

[ Dodano: 2007-03-09, 23:18 ]
Co ciekawe, na moim MZ-50 podobnie. W kompletnej ciemności pokaże czas tylko 4 s, a powinien 30, tak jak po założeniu obiektywu ze stykiem A.

A... idę spać :roll:

[ Dodano: 2007-03-09, 23:45 ]
Fafniak znalazłem. Heh...
Czyli od dawna Pentaxy tak mają.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Z M42 to tryb M + zielony guzik (albo AE-L).
Z m42 to Av i praca na roboczej. Zielony guzik nie domknie przysłony.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak Jarku, kajam się publicznie, M42 pomieszało mi sie z obiektywem K :oops:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A tak się podepne ;-)
Macie jakiś sposób na obiektywy, które do domknięcia przesłony wmagają naciśnięcia magicznego bolca z tyłu? Bo praca na f2,0 jest fajna, ale nawet nie mam jak sprawdzić czy po domknęciu nie ma lepszej ostrości (a mógłby mieć ten co się nim bawie :-P ) no i w jasnym świetle to będzie porażka jeśli chodzi o czasy.
Przy okazji mało zawału nie dostałem wyjmując przejściówkę z mojego cacka, ale na szczęście skończyło się dobrze. :mrgreen:

No i druga rzecz: mam wrażenie, że potwierdzenie ostrości działa "co 5 sekund" ;-) Znaczy jak włącze pomiar ekspozycji to coś działa, a potem jak nawet powolutku kręce ostrością, to potwierdzenie się nie pokazuje. Za to jak ustawie na ostro to po kilku sekundach potwierdza. WTF?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Trzeba po prostu zablokować bolec w pozycji wciśniętej. Metody są różne - założyć na bolec kawałek rurki z wkładu do długopisu, skrzywić bolec by się zacierał w otworze, użyć kleju.
Zaś co do potwierdzenia ostrości - przypuszczam, że masz przymkniętą przysłonę - wtedy światła jest mało i czujniki AF mają ciężko - dlatego aparat potwierdza ostrość z opóźnieniem.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Właśnie wszystko było albo na f:2,0 albo na f:2,8 bo nie ruszałem tego bolca. I generalnie raz potwierdzał natychmiast, raz z opóźnieniem.
Ciemno było dosyć, ale AF na kicie działał bez większych problemów.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Gwiazdor, ja też tak mam, że czasami, jak jest słabe światło - to nie chce potwierdzić od razu. Wydaje mi się, że jest bardziej chętny, gdy aktywny jest światłomierz (spust do połowy, jarzą się cyferki w wizjerze). Ale jeszcze do końca nie odkryłem tego algorytmu :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy pracy z obiektywem manualnym trzeba pamiętać, że działa tylko centralny punkt pomiaru ostrości i w jego obrębie musi być kontrastowy element.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
To że punkt centralny ot oczywiste. Miałem misia (a może to była żabka? :roll: ) na celowniku i kręciłem ostrościa. Po tym jak mi potwierdził ostrosć pokreciłem jeszcze i wróciłem i musiałem czekać kilka sekund, aż zajrzył.
bEEf, a jak pomiar jest nieaktywny to wogóle potwierdza? :shock:

No nic, potestuje jeszcze w lepszym świetle. :-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
bEEf, a jak pomiar jest nieaktywny to wogóle potwierdza?

Yyyy... nie wiem. Jak mówię, nie wyczaiłem do końca o co z tym biega :-) Na razie to wygląda tak, że trochę na wariata wduszam te guziki - AE-L, nie działa, to spust, nie działa, aha, nie przełączyłem na 'M', ok - kręcę ostrość itd. Czasem jak spust za mocno wcisnę, to mi nawet jakieś zdjęcie "reporterskie" wyjdzie niechcący w połowie tego całego procesu :mrgreen:

[ Dodano: 2007-03-15, 16:51 ]
Dlatego też poluję teraz na obiektyw ze stykami... Zawsze mniej tego klikania
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
W lepszym swietle potwierdzenie ostrosci jest natychmiastowe. Więc to wina ciemności. :)
Wystarczy włączyć pomiar spustem i ustawić ostrosć. W trybie Av oczywiscie. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach