ingk  Dołączył: 25 Sie 2010
Skanowanie na Plusteku st28
Witam,

Właśnie jestem po nieprzespanej nocy z temtem skanowania i do czego mnie to doprowadziło :roll:

Producent zaleca wkładanie negatywu do ramki emulsją do lampy - i tak też starałem się uzyskać jakiś efekt - niestety dość mizerny. Zdecydowałem się na odwócenie negatywu emulsją do czytnika i jak duże było moje zdziwienie - efekt całkiem niezły jak na możliwości tego skanera - to tylko 1200 dpi.

Skan robiony jako slajd kolorowy i odwracany wg metody (nie pamiętam już numeru) Alkosa z negatywu ORWO KOLOR (a co może trzeba zaczynać od najtrudniejszych rzeczy :-) ).

Podaje linka do surowego tiffa z VueScana:
http://swdc.pl/tiff/surowy.tif - trzeba zrobić odbicie lustrzane :-x

oraz do mojej próby obrócenia tego czegoś:



http://swdc.pl/tiff/obrocony.jpg

Proszę o wyrozumiałość to moje pierwsze próby ze skanowaniem negatywów.

Pozdrawiam
Piotrek
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Mam taki sam skaner. Muszę przyznać, że wcale dobrze Ci to wyszło (na takim sprzęcie!). Czy kładłeś negatyw bezpośrednio na szybie skanera, czy w ramce? Czy skan był wyostrzany? Jeśli nie, to myślę, że lekkie wyostrzenie programowe (ale nie w oknie skanera) bardzo mu jeszcze pomoże. Do małego obrazka mam Benq ScanWit 2750i. Ale mam problem z 6x6. Jeszcze nie udało mi się uzyskać dobrych wyników na Plustku. Szczególnie jak negatyw w cieniach słabo kryty. Plustek ma słabą dynamikę. Twój negatyw jest stosunkowo mocno kryty, więc skaner sobie z nim poradził.
Rozumiem, że skanujesz na:
-pozytyw,
-35 mm,
-kolor 48 bitów.
A jakie masz ustawienia zaawansowane? Histogram (środkowy suwak), mapa tonalna (krzywa OUT/IN) i gamma (ile na suwaku)? W "ustawieniach" monitor gamma na 1? i opcja zachowaj takie same wartości? Czy odznaczyłeś "automatyczne ustawienie gęstości"? Czy próbowałeś z czarno-białymi negatywami?
Jeszcze raz: całkiem nieźle to wyszło - przyznaję, że Twoje osiągi pozytywnie mnie zaskoczyły.
 
ingk  Dołączył: 25 Sie 2010
Witam.

Tak jak napisałem wcześniej korzystałem z VueScan a nie oprogramowania skanera. W VueScan skanowałem jako pozytyw kolorowy. Co do samego skanera to skanowałem w ramce i nie tak jak sugeruje producent tylko wsadziłem negatyw odwrotnie czyli emulsją do czytnika a nie do źródła światła.

W samym oprogramowaniu wszystkie opcje automatyczne wyłączone (bez korekcji) a odwracanie na pozytyw przy pomocy metody Alkosa.

Zdjęcie oprócz odwrócenia i lekkiego balansu bieli nie było w żaden sposób obrabiane.
Jak znajde to wstawię zdjęcie zrobione z tego negatywu przez zakład dawno temu. Jest poprostu różowe :lol:

Co do czarno-białych negatywów to wychodzi to całkiem nieźle.

Dzisiaj mam zamiar pobawić się na negatywach Fuji.

Pozdrawiam
Piotrek
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Po zachęcie z Twojej strony, również postanowiłem wypróbować jeszcze raz Plustka. Skanowałem 6x6. Negatywy normalne (średnie) wychodzą jako tako na ustawieniach "zerówkach". Jednak negatywy ciemne, albo z bardzo jasnymi fragmentami wymagają ingerencji w "gamma". Przyznaję - można co nieco wyciągnąć. Odwracam wg. alkosa, nawet te z przestawioną gammą. Jednak to, co wychodzi, nadaje się tylko do wydruków wglądówek albo na www. Zrobiłem trochę prób na rozdzielczość i wychodzi mi, że nie ma żadnej różnicy, czy skanuje się na 600 dpi i interpoluje w PS do 2400 dpi, czy od razu na 2400 ze skanera. Dlatego sądzę, że Plustek ST 28 ma rzeczywistą rozdzielczość skanowania około 600 dpi, która jest potem interpolowana do ustawionej wartości wyższej. Jednym słowem kicha z wodą.
 
ingk  Dołączył: 25 Sie 2010
Witam

Plustek ST28 ma rozdzielczość 1200.
Polecam ściągnąć nowe sterowniki bo wydaje mi się, że nieco lepiej się sprawuje z nimi
to jest ich versja "949 OpticPro ST28 V4.2.0.0 WebDriver" ze strony Plusteka.

Będę dzisiaj robił próbe z Fuji i puszcze to na Frontiera z ciekawości jak to wyjdzie z różnymi formatami :-D

A co do czarno białych to skanuje je w kolorze i odwracam w PS. Wydaje mi się, że troszke lepsze efekty niż skanowane w cz-b.

Później podrzuce kilka próbek z różnych cz-b na swój serwer i podam linka.

Pozdrawiam
Piotrek
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
No, z tym sterownikiem skaner stał się bardziej "nerwowy" - szybciej chodzi i rzeczywiście ma 1200 dpi! Dzięki wielkie. Tylko zginął gdzieś Presto Page Manager, za pomocą którego można było pakować wszystko do Inboxa. Teraz trzeba wszystko przepuszczać przez program graficzny, ale to nic. Jakoś to będzie ;-)
 
ingk  Dołączył: 25 Sie 2010
Witam

Poniżej skan Fuji G400 tylko odwracanie kolory i ekspozycja w PS



Pozdrawiam
Piotrek
 
number2express  Dołączył: 10 Paź 2007
straszna kicha w informacjach wychodzi z takiego skanu. Jest w tym Vue możlwość korygowania krzywych (albo chociaż poziomów) na poszczególnych kanałach?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
W PS daję maskę wyostrzającą na 500%, 1,1 piksela i poziom 1. Wzrasta ziarnistość, którą można trochę (jak się chce) zmniejszyć w Neat Image "połowa szumu". Nie będzie rewelacji, ale 10x15 " z tego "wyda", a na stykówki będzie w sam raz.
Dla porównania "zeskanowałem" Nikonem D5000 negatyw 6x6 otrzymując obrazek około 2500x2500 pikseli. Potem ten sam skanowany na Plustku i poprawiony w sposób opisany wyżej (również dał około 2500x2500 pikseli) wyglądał identycznie.
Jednak jedno i drugie nie nadaje się na jakieś specjalne powiększenia, a tylko do wglądówek.

[ Dodano: 2010-09-08, 09:32 ]


Uploaded with ImageShack.us

Po lewej z Plustka, po prawej z Nikona. (No,może prawie takie same ;-) ).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach