deckard  Dołączył: 01 Lut 2008
technik219, może spróbuj Izraelici :evilsmile:
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kytutr napisał/a:
Wg. mnie wątek spokojnie nadaje się do zamknięcia, bo zmierza ku tematom światopoglądowo-politycznym.

G...o prawda! Mnie chodzi o to, że założyciel tematu zastanawiał się, dlaczego Czechy (Czechosłowacja) są ojczyzną dobrych fotografów. Fotografia tam stoi na wysokim poziomie, z tego kraju wywodzi się wielu światowej klasy artystów. Nie chcąc zakładać nowego wątku, pytam: a Żydzi? Capa (właściwie obaj bracia), Seymour, Chaldej, Zelma, Trachman, Szajchert, Weegee, Newton, Schmidt, Horowitz, ... i jeszcze wielu, wielu innych. Odnoszę wrażenie, że ten naród jest o wiele bogatszy w talenty. Wszystko to bez podtekstów rasistowskich, raczej z podziwem. Jaki w tym wątek "światopoglądowo-polityczny"? Czy każde wypowiedzenie słowa "Żyd" zapala niektórym czerwoną żarówkę? Znam kilku, utrzymujemy bardzo przyjazne kontakty, spotykamy się. Wierz mi, że oni nie obrażają się za to słowo, którego my niejednokrotnie boimy się użyć. Żyd, Polak, Czech to tylko określenia narodowości lub pochodzenia. Co w tym strasznego?
No więc? Podyskutujemy, czy komuś znowu zapaliła się czerwona żarówka?
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Ponad rok kiedyś mieszkałem na Morawach (Czechy) i myślę, że oni kulturowo stoją na wyższym poziomie. Prawie brak tam agresji, ludzie są uczynni, zawsze pomogą i często z własnej inicjatywy. To przekłada się też na foto. Znam kilka Czeskich portali gdzie amatorzy umieszczają swoje zdjęcia, wymieniają się uwagami i nikt nikogo nie ośmiesza, brak złośliwości. Podbudowana osoba chce się rozwijać. Może to jest patent na ich talenty? Znam jednego Czecha, który zaczynał z EOS300, potem pożyczał 400D i w końcu kupił sobie EOS7D. Można dużo o nim pisać, ale w skrócie. Ma duże problemy ze wzrokiem, na jedno oko już nie widzi, ale ma pasję, jest uparty. Rok temu w Ostrawie miał wystawę swoich prac. Miał też wywiad w radiu Ostrawa gdzie opowiadał o swojej przygodzie z fotografią. Myślę, że gdyby zaczynał na takim plfoto lub fototok to by go zniszczyli ...
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
ale odpowiedź czemu z Czech pochodzi dużo więcej światowej sławy fotografów niż z Polski jest banalnie prosta. z tego samego powodu, dla którego polska reprezentacja w piłkę nożną przegrywa nawet z Kamerunem... proces szkoleniowy i pośrednio sposób jego finansowania. w Czechach są porządne szkoły fotografii, fotografia jest przez to doceniana i dofinansowywana. edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja...
talenty? ich ilość przypadająca na naród nie ma najmniejszego znaczenia - vide chociażby Klose, czy Podolski... wystarczyło, że wyjechali do Niemiec i są w reprezentacji, strzelają gole... czy gdyby zostali w Polsce mieliby mniej talentu? nie. ale możliwości rozwoju owszem dużo mniejsze...
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
A to prawda, że są bardzo pogodni i mają sporo ze Szwejka. Jiri Menzel powiedział kiedyś, że Polacy są heroiczni a Czesi tacy prowincjonalni. Usmiechał się przy tym i widać było, ze nie mają z tego powodu żadnych kompleksów. Flagowe polskie filmy dotyczą okresu powojennego, rozliczeń z komunizmem, sytuacji historycznych, które zmieniały bieg historii naszego państwa itd. Oni mają swoją kameralność i z wdziękiem opowiadają takie historie jak Ostre sledovane vlaky

Dorobili się też szybko renomowanej szkoły fotografii:

Cytat
Niemal wszyscy jako przykład idealnej szkoły wskazują Instytut Twórczej Fotografii w Opawie. Powstał w 1990 roku przy Wydziale Filozofii i Nauki czeskiego Uniwersytetu Śląskiego i przez lata dorobił się opinii jednej z najlepszych uczelni fotograficznych w Europie. Oprócz wyśmienitej kadry Opawa ma też tę zaletę, że nauka tam jest bezpłatna, także dla obcokrajowców. Państwowy charakter szkoły sprawia, że to studenci muszą zabiegać o naukę tam, a nie szkoła o studentów. Do egzaminów w Opawie trzeba się solidnie przygotować i mieć silne portfolio.


Więcej:
http://www.press.pl/press/pokaz.php?id=1979
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Wałkujecie stereotypy...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Filmówka tez swego czasu miala podobna renome. I co? I nic :-)

Ja mysle, ze to wszystko przez ZPAF, ktory zamienil fotografie na fotografike i pchnal ja na tory pretensjonalnego konceptualizmu,z ktorego dzisiaj juz prawie nic nie powstalo. Dostalem od kumpla prezent - opasly album ze zdjeciami Koudelki z Praskiej Wiosny. Niewobrazalna ilosc zdjec. Juz kiedys to walkowalismy i oczywiscie dostalem tuzin logicznych wyjasnien, ale dlaczego w Polsce nie powstaly praktycznie zadne zdjecia ikony np zrywu Solidarności? Jesli sa nawet jakies zdjecia, typu Walesa niesiony na ramionach, Walesa na bramie nr 2, itp, to najczesciej jest zwykla anonimowa dokumentacja bez osobistego wkladu fotografa. Wydaje mi sie, ze reportaz byl passe w srodowisku i nawet jesli ktos sie tym zajmowal, to jego prace nie mialy zadnego gruntu na wybicie sie ponad akty w swiatlocieniu, kamienie i czarno-biale prostokaty.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
alekw napisał/a:
Wałkujecie stereotypy...


No jasne, że nie można traktować takich różnic w sposób absolutny.

A samo słowo "stereotyp" niesłusznie robi karierę słowa-klucza, którym można zamknąć temat sugerując, ze dotykamy sprawy powierzchownie. To stereotypowe ;-)

Lata świetności naszej filmówki to także lata swietności polskiego filmu i wtedy był to naprawdę powód do dumy. Zwłaszcza, ze czasy wówczas wybitnie nie sprzyjały swobodzie artystycznej. Ale to może własnie dlatego, gdyż umiemy się moblizować jeśli wystepujemy przeciwko czemuś.

dzerry napisał/a:
ale dlaczego w Polsce nie powstaly praktycznie zadne zdjecia ikony np zrywu Solidarności?


My wogóle mamy z tym kłopot. Niemcy swoim murem berlińskim zawładnęli symboliką obalenia komuny a my z trudem zmagamy się z "polskimi obozami koncentracyjnymi".

[ Dodano: 2010-09-09, 11:10 ]
dzerry napisał/a:
Wydaje mi sie, ze reportaz byl passe w srodowisku


Całkiem możliwe. Cenzura ostro działała i to mogło zniechęcać do reportażu. Nie czepiali się natomiast światłocienia w aktach i tych prostokątów, więc mozna było pokazać coś bardziej szczerze.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Cenzura i komuna zawsze będzie największą wymówką dla ślepych uliczek, jakimi podążyły nasze sztuki wizualne, urbanistyka i architektura :-)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
nie zapominajmy o 123 latach zaborów ;-)
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
kefa napisał/a:
nie zapominajmy o 123 latach zaborów ;-)


Zatem Czesi byli pod zaborami -- chociaż w ich przypadku wynikało to z czegoś innego -- jeszcze dłużej nawet.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Uzupełniam tylko jorga, ale jest coś w naszym narodzie takiego co nie pozwala nam traktować historii jako przeszłości, jak zamkniętej karty. Podziw dla czechów, że poradzili sobie z komuną po jej upadku u nas ten temat bedzie niestety powracał, patrz "nocna zmiana" i dalsze konsekwencje.
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
kefa napisał/a:
Podziw dla czechów, że poradzili sobie z komuną po jej upadku


A gdzie tam poradzili, u nich partia komunistyczna ma się bardzo ale bardzo nieźle.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Hehe. Dobra, koniec polityki.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
kefa napisał/a:
Uzupełniam tylko jorga, ale jest coś w naszym narodzie takiego co nie pozwala nam traktować historii jako przeszłości, jak zamkniętej karty.
Wydaje mi sie, ze Czesi sa Slowianami tylko z jezyka :-) Kulturowo znacznie im blizej do Niemcow niz Polakow.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
A co z Rosjanami?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
jorge.martinez napisał/a:
A co z Rosjanami?
Rosjanie nie mieli zaborów :-P
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
a Lachy w Moskwie 1610-1612r.?
Rosjanie nawet święto narodowe zrobili z okazji "wyzwolenia Moskwy od polskich interwentów"
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
dzerry napisał/a:
Kulturowo znacznie im blizej do Niemcow niz Polakow.
Coś w tym pewnie jest, chociażby porządek mogłem zauważyć przejeżdżając przez Czechy :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dzerry napisał/a:
Rosjanie nie mieli zaborów


No ale na pewno prześcigają nas w sztukach wizualnych, a przecie to też Słowianie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach