bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
RAW Challenge 160
Przypominam o możliwości przysyłania propozycji RAWów do obróbki. Najlepiej takich "trudnych". Im więcej materiału, tym lepiej. Szczegóły na dole.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc160.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres (UWAGA: zmiana adresu mailowego):
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 12.09.2010, do godziny 20:00 czasu północnołódzkiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc160_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc160_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc160_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc160_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc160.html

1. schwefel


2. Stawe
Do obróbki RAWa postanowiłem użyć polskiego programu Machinery v.1,4. Zacząłem od ustawień neutralnych i ostrożnie regulowałem cienie i kolory. Pozostał problem płaskiego, białego nieba z niebieskozieloną plamą w prawym górnym rogu. Ponieważ Machinery w zasadzie nie reguluje barw przeniosłem plik do PhotoShopa. Tam usunąłem plamę regulując balans kolorów na bieli w opcji "kolor selektywny" a efekt aberracji chromatycznej (widoczny na drzewach) filtrem "korekcja obiektywu".


3. izbkp


4. k33l
Balans Bieli własny (4750 i -8 Tinta)
Expo -0.80
Odtwarzanie +40
Światło wypełnienia +30
Czarne +30
Jasność +76
Kontrast +45
Przejrzystość +60


5. zuka68
zdjęcie wywołane w PhotoFiltre Studio:
lekkie poprawki na histogramie
poprawienie balansu bieli
o jedną działkę podciągnięta saturacja
po zmiejszeniu wyostrzone


6. rafi


7. martino


8. valdis62
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
schwefel - mam wrażenie, że czitujesz ;P
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
No to przynajmniej się czegoś nauczyłem (mam nadzieję). Za bardzo skupiłem się na czarnym, zapominając o białym, przez co wyszło za dużo czerwieni ;-) A wystarczyło sprawdzić białą (jak sądzę) ścianę, aby nie mieć wątpliwości, co powinienem poprawić. Wystarczyłby automatyczny kolor nawet w Picasa. Wrrr... Niedobrze; ale oby nauka (moja) nie poszła w las.

Ponownie nie mam zdecydowanego faworyta, więc inaczej: "odrzucam" wersje Stawe i zuka68 - za brak dopracowania szczegółów - trawa u was jest niemal jednolita i oczywiście ciuchcia również traci w szczegółach. Moją wersję niestety też odrzucam za te kolory.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
A ja mam wrażenie, że kłótnie z innego tematu chcesz przenieść do tego psując podstawowy postulat RAW Challenge jakim jest dobra zabawa.
Udowodnij a nie rzucasz bezpodstawne oskarżenia.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
schwefel, Nie chodzi o kłótnie - raz już zamknieto z tego powodu RC.

Pytanie jest proste:
Jak pozbyłeś się wszystkich składowych koloru z wyjątkiem czerwieni ? - jeśli można ?!

RC to zabawa, nauka i dzielenie się doświadczeniami z innymi.
Nie wyścig i oceny się tu liczą :idea:


Oceny są subiektywne (mocno), bo każdy ogląda fotki na innym monitorze (kalibrowanym lub nie) i każdy ma inne podejście do ocen.
Jedni oceniaja miniaturki w przeglądarce, a inni zaciagają pełny rozmiar i oglądają szczegółowo.
I okazuje się że najwięcej zachwytów zbiera przeostrzona fotka która przy próbie wydruku w A3 wyglądałaby jak praca małego PSotnika.

Ale nie o to chodzi.
RC ma pokazać co z RAWa można wyciagnąć przy różnym podejściu, ALE w zakresie dzentelmeńskiego regulaminu.

Jak sie go nie bedziemy dzentelmeńsko trzymać to bEEf może zamykać wątek. :idea:

BTW - bEEf czy nabytek przeżył wakacje ?

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Halo tu centrala, nadajemy komunikat specjalny - uprasza się o spokój :-)

O ile wiem (w sumie nigdy tym się nie interesowałem) selektywnego pozbycia się koloru można dokonać nie bawiąc się warstwami i maskowaniem, po prostu wskazując pipetką, czyli raczej oki.

BTW, w statucie jest, że nie można używać programów do HDR, a propos pracy Stawe. W sumie tego HDR-a tutaj za bardzo nie widać, ale... Trochę nie wiem, jak to traktować. Puszczać, nie puszczać?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
bEEf napisał/a:
selektywnego pozbycia się koloru można dokonać nie bawiąc się warstwami i maskowaniem, po prostu wskazując pipetką,
A czy wskazanie czegoś pipetką to nie jest właśnie selekcja ? Wybieramy, czyli dokonujemy selekcji danego koloru ?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
JackDeJack napisał/a:
A czy wskazanie czegoś pipetką to nie jest właśnie selekcja ?

Dokładnie taka sama, jak punktowe WB. Jak dla mnie nadal koszerne.

[ Dodano: 2010-09-13, 23:12 ]
JackDeJack napisał/a:
bEEf czy nabytek przeżył wakacje ?

A, tak, oczywiście :-) Klisza poszła do Dzerrego do wołania, bo to akcyjny Kodachrome był.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
bEEf napisał/a:
Dokładnie taka sama, jak punktowe WB.
Ważne jest jeszcze zadziałanie.
Punktowe WB zmienia całą fotkę.
Wskazanie pipetką koloru który chcemy wyrugować wycina jedynie ten kolor - można powiedzieć warstwę z tym kolorem.
Takie dywagacje.

A faktem jest że w fotce schwefela nie ma nic poza czerwienią i odcieniami szarości od bieli do czerni :-(
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
JackDeJack nie trzeba wskazywać pipetą koloru aby się go pozbyć. Wystarczy w zakładce ACR HSL/Skala szarości czy jak to tam jest w eng wersji pobawić się suwakami i uzyskać taki a nie inny efekt.
Co do piety to:
Cytat
4. Jak miętosimy - można używać jakiegokolwiek oprogramowania, zmieniać kolory, korygować krzywe, poziomy, kontrast, balans bieli, wszystko, wszystko, ale na całym obrazku. Zdaję sobie sprawę, że np. funkcje typu "shadows/highlights" z założenia działają na części pliku, ale to nie my decydujemy o tym, tzn. nie zaznaczamy tego ręcznie.

Oraz HDR:
Cytat
Nie można używać oprogramowania do HDR, ani funkcji do HDR wbudowanych w inne programy.


[ Dodano: 2010-09-13, 23:30 ]
A bo zapomniałem :->
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Po raz kolejny apeluję - dajcie na luz. Po co ktoś miałby "oszukiwać" produkując tak znany, wyrazisty i odbiegający od neutralności efekt? Chyba tylko po to, żeby dać się złapać ;-) Nie traktujmy tego, jak jakiś wyścig. Mam wrażenie, że chyba niekorzystny biomed jakoś tak Was rozedrgał wewnętrznie. Moim zdaniem "pipetka" to nie "zaznaczanie" tylko "wskazywanie" :-P i może być - punktowy WB jest tu dobrym drogowskazem. Akcja na granicy, ale jeszcze dopuszczalna. A, no i k33l pokazał, że można bez pipety. Dalsza dyskusja jest w takiej sytuacji, moim zdaniem, bezprzedmiotowa.

HDR puściłem, to fakt, zapomniałem o tym punkcie. Fakt, że autor sam się przyznał wskazuje, że nie miał nic złego na myśli ;-) Przyznam, że wyszło całkiem sympatycznie i nie-HDRowo. Ale może na przyszłość trzymajmy się zasady, że HDR-ów nie robimy.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
JackDeJack napisał/a:
ALE w zakresie dzentelmeńskiego regulaminu.

I dalej snucie bezpodstawnych insynuacji.
Pierwszy raz biorę udział w RAW Challenge, przeczytałem regulamin i się do niego zastosowałem ale widzę, że niektórym to nie wystarczy. Mam następnym razem nagrać film? Choć nie wiem czy się odważę na następny raz po tej fali bezpodstawnych oszczerstw.

Cała obróbka ograniczyła się do ACR czyli była tylko na poziomie RAWa. Ogromne możliwości PSa ograniczyły się do zmniejszenia rozdzielczości i wyostrzenia.
Nie zapisywałem całego procesu obróbki toteż musiałem jechać od nowa z tym koksem. Efekt może się minimalnie różnić barwami ale usunięcie zbędnych kolorów osiągnąłem.

Korekta WB na cieplejszy, tinta na -7, podkręcenie kontrastu, podkręcenie parametrów clarity, vibrance (nieznacznie), saturation.
Hue:
Reds -13
Oranges -18
Yellows 0
Greens -100
Aquas -100
Blues +39
Purples -57
Magentas +33

Saturation:
Reds +53
Oranges -73
Yellows -87
Greens -100
Aquas -100
Blues -100
Purples -93
Magentas +27

Luminance:
Reds +26
Oranges 0
Yellows 0
Greens 0
Aquas 0
Blues 0
Purples 0
Magentas 0

Red primary:
Hue: 0
Saturation: +54

Jak widać żadna pipeta nie została użyta, wszystkie operacje są całościowe a nie miejscowe.
Wszystkim wątpiącym polecam więcej siedzieć w PSie niż na forum i nie będzie wtedy wątpliwości a może i ja się od Was czegoś nowego nauczę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
valdis62
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
schwefel, taka odpowiedź w 120% mnie zadowala ;) btw: to jest właśnie wartość dodana rc bo w prawie każdym odcinku można się dowiedzieć czegoś o czym wcześniej nie miało się pojęcia.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
8. valdis62
 

Stawe  Dołączył: 21 Maj 2010
bEEf napisał/a:
w statucie jest, że nie można używać programów do HDR

Sorry jeśli zrobiłem coś wbrew regulaminowi ale wydawało mi się, że HDR polega na tym, że brak możliwości oddania odpowiednio dużej dynamiki przy wykonaniu jednego zdjęcia poprawia się wykonują 2, 3 zdjęcia o różnej jasności i następnie składając je w jedno - czyli HDR. Jedno zdjęcie może dać najwyżej "pseudo-HDR". Czego brak na zdjęciu nie wyciągnie nawet najlepszy program.
Machinery jak większość programów do edycji umożliwia regulację różnych parametrów zdjęcia - nie może dodać czegoś czego nie ma, czyli np. wyciągnąć detale w światłach jeśli ich brak na fotografii...

PS
głosuję na 4. k33l
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cytat
Nie można używać oprogramowania do HDR, ani funkcji do HDR wbudowanych w inne programy.

Fragment punktu 4 regulaminu tej zabawy.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Stawe napisał/a:
Machinery jak większość programów do edycji umożliwia regulację różnych parametrów zdjęcia - nie może dodać czegoś czego nie ma, czyli np. wyciągnąć detale w światłach jeśli ich brak na fotografii...

No właśnie, też się nad tym zastanawiam. Programy do RAW-ów też mają automatyczne wyciąganie cieni, być może nawet niektóre mają guzik "zrób hadeera z tego RAW-a/RAW-ów" (a jeśli nie mają, to jest prawdopodobne, że będą mieć). I wtedy co, zbanować je? Granica robi się nieco płynna... Może pominąć ten punkt. Co sądzicie?
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
bEEf w sumie to z jednego rawa to jest pseudo a nie prawdziwy HDR i takie same efekty można uzyskać w ACeeRze. Tutaj chodzi bardziej o ten efekt HDRowy który towarzyszy tym cukierkowym HDRom.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach