bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
RAW Challenge 161
Przypominam o możliwości przysyłania propozycji RAWów do obróbki. Najlepiej takich "trudnych". Im więcej materiału, tym lepiej. Szczegóły na dole.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc161.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres (UWAGA: zmiana adresu mailowego):
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 19.09.2010, do godziny 20:00 czasu północnołódzkiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc161_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc161_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc161_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc161_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc161.html

1. Eldred
Obróbka lightroomem 2.7
Najpierw WB prawie maksymalnie w lewo, żeby pozbyć się tej żółci, potem zmniejszony fiolet i niebieski, clarity lekko w lewo by nadać poświatę wokół lamp, pogoda wygląda na taką z lekką mgiełką więc nie zaszkodzi trochę pobity kontrast i fill light dla poprawienia tonalności, i podbicie kanału żółtego bo po tych zabiegach dom po lewej stracił prawie swój kolor. Chciałem uzyskać możliwie najbardziej naturalny wygląd ulicy o tej porze, ale zima była daawno więc mogłem się trochę z kolorem śniegu pomylić ;p


2. izbkp


3. zuka68
program fotofiltrestudio
zmiana balansu bieli
obniżenie korekcja gamma
odszumienie w Noiseware (sam nie wiem czy lepsze szumy czy plackowate niebo)
Po zmniejszeniu podostrzenie


4. ingk
Wykorzystałem między innymi korekte ekspozycji około -1,
Balans kolorów na Levelsach - troche więcej niebieskiego
zwiększenie poświaty niebieskiej szczególnie za budynkiem po lewej stronie).


5. rafi


6. san
RAW: Temp: 2000 Tint: -19
Exposure: -1,15 Recovery: 10 Fill Light: 52 Blacks: 14 Brightness: +68 Contrast: +86
Clarity: +100 Vibrance: -48 Saturation: +16
HUE: Reds: -22 Yellows: +3 Greens: 0 Cyans: 0 Blues: -21
Saturation: Reds: -1 Yellows: +4 Greens: -100 Cyans: -2 Blues: -29
Lightness: Reds: +11 Yellows: +31 Greens: +100 Cyans: +100 Blues: -7
Brightness/Contrast 10/21


7. gopher
Temperatura: 2000 Tinta +15 Ekspozycja +0,90 Cienie 9 Jasność +16 Kontrast +56 Nasycenie -100
Ostrość 29 Wygładzenie luminacji 0 Redukcja kolorowego szumu 27
Winietowanie wartość +89 Punkt środkowy 71
Tinta cienia +4
Barwa Czerwieni +100 Nasycienie czerwieni +79
Barwa zieleni +26 Nasycenie zieleni +36
Barwa niebieskości -64 Nasycenie niebieskości -50


8. PK
Balans bieli: 2400; Tinta: +1
EV: +0,85
Odtwarzanie: 35; Czarne: 5
Jasność: +63; Kontrast: +41
Rozdziel tonowanie: Balans: +24
Światła: Barwa: 68; Nasycenie: 14
Cienie: Barwa: 101; Nasycenie: 4
delikatne wygięcie krzywej


9. k33l
Balans Bieli na 2700K, Tinta +2
Ekspozycja +0.50
Odtwarzanie +25
Czarne +5
Jasność +75
Kontrast +20
Krzywa parametryczna własna
Redukcja szumu +25
Reszta ustawień w ACR standardowa.


10. JackDeJack
Obróbka PPL 3.61 WB na światła lamp, lekkie wyostrzenie, ekspozycja chyba +1EV.


11. Filonxxxl

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ale frekwencja - fajnie :-) Witam nowych Czelendżowiczów :-B
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
bEEf napisał/a:
Ale frekwencja - fajnie

Może już niektórym do zimy tęskno? ;-) Wieczory dłuższe, to i czasu więcej...
No dobra. Mam nadzieję, że to dlatego, iż się uczestnikom RAW jako materiał do obróbki spodobał. Bo mój ci on jest :mrgreen:

A teraz może o tym, co widzimy. Nie tylko frekwencja dopisała, ale i różnorodność koncepcji na obróbkę.
Ale czy zima musi być ... zimna? Fakt, że było z minus 20 na termometrze, ale światła były ciepłe (żółte). Dlatego też te "mroźne", biało-niebieskie wersje mi osobiście niezbyt odpowiadają.
W tej sytuacji najbardziej podobają mi się wersje ingk (z minimalnym wskazaniem właśnie na niego) i k33l. Bliski temu był też PK, ale chyba nieco "przezielenił" (tak przynajmniej u siebie widzę).

Wrócę może jeszcze do tej różnorodności. Nie tak dawno poruszałem już w zasadzie tę samą kwestię, czyli barwy światła. Pozostawić ją "nieznaną" (choć podgląd jpg z RAW pokazywał właściwie), aby właśnie tę różnorodność obróbki w takich sytuacjach mieć czy może lepiej podawać rodzaj (barwę) światła?

BTW: następny RC to również mój RAW (farciarz ze mnie) i z góry mówię, że wyzwanie jeszcze większe niż tu ! ;-) Więc zapraszam do uczestnictwa w zabawie (albo nauce być może - jak dla mnie na przykład).
:-B
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Rafi, prawidłowo widzisz- przezieleniłem (Cienie: Barwa:101)
Ciężko było przy zachowaniu jako-takiego koloru lamp sodowych nie uzyskać kosmicznej niebieskawej poświaty wokół wieży.
Najbardziej odpowiada mi praca Eldreda- mimo nienaturalnych kolorków (jeśli za naturalne uznać światło sodówek)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
czekam
PK napisał/a:
prawidłowo widzisz- przezieleniłem

Chyba zbytnio się sugerowałeś kolorami Twojego aktualnego ... avatara ;-)
PK napisał/a:
Ciężko było przy zachowaniu jako-takiego koloru lamp sodowych nie uzyskać kosmicznej niebieskawej poświaty wokół wieży.

Pozostałoby do wyjaśnienia jedynie co oznacza pojęcie "kosmiczna". Bo ta poświata, naprawdę duża i intensywna, była...

PK napisał/a:
Najbardziej odpowiada mi praca Eldreda- mimo nienaturalnych kolorków (jeśli za naturalne uznać światło sodówek)

No w końcu ktoś coś inaczej! Bo już bałem, że mój jeden post zamknął wszystkie rozważania :-/ Mnie póki co takie wersje raczej nie odpowiadają (jakoś wolę te "naturalne oświetlone sztucznym światłem" :mrgreen: ), ale ... W związku z tym przyszedł mi pomysł na przesłanie propozycji kolejnego RAW do RC - być może. Jeszcze się zastanowię. Może nie trudne i wymagające by było, ale właśnie koncepcja w takiej sytuacji...

A teraz ogólnie. Tak wiele różnych wersji chyba nieczęsto można spotkać, a prawie nikomu się komentować nie chce? Hmmm... Ja napiszę bez ogródek, że gdyby mi się moja praca podobała najbardziej, to bez wahania zaproponowałbym siebie jako "autora" najlepszej obróbki :-) No bo czemu nie? Ale tak nie jest niestety, więc "muszę" głosować na innych :oops: :mrgreen:
A większość z Was zupełnie nic nie ma ochoty napisać? Naprawdę nic? WHY? ;-)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Rafi, siedzą i wypisują dyrdymały w Plotach, plotkach, ploteczkach... ;-)
 
ingk  Dołączył: 25 Sie 2010
Witam

Ja tak jak Rafi bardziej uważam te z kolorem lam sodowych :-) dlatego właśnie tak to zrobiłem. Poświata wydawało mi się, że była dość znaczna (tak to jest jak się nie jest na miejscu).

Zgodnie z powinnością więc wymieniam moim zdaniem fajne: k33l, rafi, PK.
Jednak tak jak Rafi widzę, że PK troszkę zazielenił (patrząc na światła samochodów) :-D .

Pozdrawiam
Piotrek
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
PK napisał/a:
Rafi, siedzą i wypisują dyrdymały w Plotach, plotkach, ploteczkach...

Aha... Znaczy wkrótce w RC pierwszy RAW z K-r albo K-5 ? Tyz piknie :-D
(ale pewnie i tak niczym u siebie nie otworzę - nawet gdyby się pojawił takowy).
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Rafi ty powinieneś być wykluczony bo widziałeś scenę w rzeczywistości :lol: :-B
Co do zdjęć kolegów to również zastanawiałem się nad balansem bieli i czy nie ustawić go na śnieg, ale jakoś nie pasowało mi to do takiej sytuacji. Właśnie takie zażółcenie jest najczęściej spotykane w zimę przy takim oświetleniu.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
k33l napisał/a:
Rafi ty powinieneś być wykluczony bo widziałeś scenę w rzeczywistości

Ja tam sam się wykluczyłem. Brakiem umiejętności obróbki. Przyznam, że dałem to (pierwszy raz) jako propozycję do RC właśnie z uwagi na to, że nie bardzo wiedziałem jak do tematu podejść i co zrobić. Ale jak widać, każdy (no prawie) inaczej ... widzi ;-)

ingk napisał/a:
Zgodnie z powinnością więc wymieniam moim zdaniem fajne: k33l, rafi, PK.

rafi? :shock: Eee... To chyba po "znajomości", bo widać, że moja obróbka zdecydowanie odstaje poziomem od pozostałych. Ale dziękuję ci , dobry człowieku :-) :-B
 

imichal  Dołączył: 22 Maj 2008
mnie z kolei te żółte nie podchodzą, zima to zima musi być niebiesko :D

Najbardziej podoba mi się praca: zuka68 - może dla tego że właśnie takie efekt chciałem uzyskać :)

pzdr.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
3. zuka68

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach