Zwycięzcą konkursy "Portret uliczny 2010" powinien zostać autor zdjęcia numer:
1
0% Complete
2 (0%)
2
0% Complete
1 (0%)
3
0% Complete
0 (0%)
4
0% Complete
0 (0%)
5
0% Complete
0 (0%)
6
0% Complete
1 (0%)
7
0% Complete
1 (0%)
8
0% Complete
0 (0%)
9
0% Complete
0 (0%)
10
6% Complete
16 (6%)
11
0% Complete
2 (0%)
12
1% Complete
4 (1%)
13
0% Complete
2 (0%)
14
0% Complete
0 (0%)
15
2% Complete
5 (2%)
16
2% Complete
6 (2%)
17
0% Complete
0 (0%)
18
0% Complete
1 (0%)
19
0% Complete
0 (0%)
20
0% Complete
0 (0%)
21
0% Complete
1 (0%)
22
4% Complete
10 (4%)
23
0% Complete
1 (0%)
24
3% Complete
9 (3%)
25
0% Complete
0 (0%)
26
0% Complete
1 (0%)
27
0% Complete
0 (0%)
28
1% Complete
4 (1%)
29
0% Complete
2 (0%)
30
2% Complete
5 (2%)
31
0% Complete
1 (0%)
32
1% Complete
3 (1%)
33
0% Complete
0 (0%)
34
0% Complete
0 (0%)
35
1% Complete
3 (1%)
36
0% Complete
1 (0%)
37
1% Complete
3 (1%)
38
0% Complete
0 (0%)
39
0% Complete
1 (0%)
40
0% Complete
1 (0%)
41
3% Complete
9 (3%)
42
2% Complete
5 (2%)
43
1% Complete
3 (1%)
44
3% Complete
9 (3%)
45
2% Complete
7 (2%)
46
2% Complete
6 (2%)
47
0% Complete
0 (0%)
48
0% Complete
0 (0%)
49
0% Complete
1 (0%)
50
0% Complete
1 (0%)
51
0% Complete
2 (0%)
52
0% Complete
2 (0%)
53
2% Complete
6 (2%)
54
0% Complete
0 (0%)
55
0% Complete
1 (0%)
56
0% Complete
0 (0%)
57
0% Complete
2 (0%)
58
0% Complete
0 (0%)
59
0% Complete
0 (0%)
60
0% Complete
1 (0%)
61
4% Complete
11 (4%)
62
2% Complete
5 (2%)
63
2% Complete
6 (2%)
64
1% Complete
3 (1%)
65
3% Complete
8 (3%)
66
0% Complete
0 (0%)
67
0% Complete
0 (0%)
68
0% Complete
0 (0%)
69
0% Complete
1 (0%)
70
0% Complete
0 (0%)
71
1% Complete
3 (1%)
72
5% Complete
14 (5%)
73
0% Complete
0 (0%)
74
0% Complete
0 (0%)
75
2% Complete
6 (2%)
76
2% Complete
6 (2%)
77
0% Complete
0 (0%)
78
1% Complete
3 (1%)
79
1% Complete
4 (1%)
80
0% Complete
1 (0%)
81
0% Complete
0 (0%)
82
0% Complete
2 (0%)
83
4% Complete
11 (4%)
84
1% Complete
4 (1%)
85
0% Complete
1 (0%)
86
2% Complete
7 (2%)
87
0% Complete
1 (0%)
88
0% Complete
0 (0%)
89
0% Complete
0 (0%)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
JanKowalska napisał/a:
Doisneau robił to zdjęcie aż do skutku, kazał im przechodzić wielokrotnie aż uzyskał zamierzony efekt, wydało się to dużo puźniej...
Ja wiem, ze to ustawka, mam watpliowsci co do serii - wkleilem stykowke. Oczywiscie mozna nie wierzyc, ze jest kompletna, ale innego dowodu w sumie nie ma.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
nie b-bar01, to Ty nie wiesz, o czym mówisz... dyskusja tutaj, to jedna z najbardziej merytorycznych dyskusji o fotografii ostatnich dni na forum, może nawet tygodnia albo dłużej... nawet mimo twoich pełnych bzdur wstawek...
także dobra rada ode mnie (doceń, bo ostatnio bardzo rzadko zdarza mi się jakichś udzielać): nie brnij dalej, tylko usiądź i słuchaj...
:roll:
jak ja... :roll: ...

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
tomekl napisał/a:
ja bym zadnego na miejscu autora nie dał....
Autorki. No i popelnilbys wielki blad :-)
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
tatsuo_ki napisał/a:
nie b-bar01, to Ty nie wiesz, o czym mówisz...

nie brnij dalej, tylko usiądź i słuchaj...

żałosne :mrgreen:

tatsuo_ki napisał/a:
dyskusja tutaj, to jedna z najbardziej merytorycznych dyskusji o fotografii ostatnich dni na forum, może nawet tygodnia albo dłużej...

przykro mi że dopiero teraz :-(
 

artykris  Dołączył: 30 Kwi 2006
JanKowalska napisał/a:
zacytuję jeszcze pana co się zwie Bryan Peterson, który pisze:
"...z kolei portrety z ukrycia są zwykle zdjęciami ludzi niemającymi świadomości, że właśnie ich sfotografowano lub - i w tym miejscu debata staje się naprawdę interesująca - zdjęciami, na których osoby fotografowane wydają się być nieświadome tego faktu. Przy prawdziwych zdjęciach z ukrycia modele nie są ustawiani w żaden sposób (...) fotografowany człowiek nie czuje obecności fotografa"
i to jest dla mnie prt. uliczny (a nie na ulicy) nie wykluczam oczywiście sytuacji jakie przedstawiliście np; Diane Arbus, poprosty myślę że to jest "też" a nie "tylko"

Bardzo trafnie ujęte - podpisuję się pod tym.
To jest właśnie dla mnie duża część magii fotografowania `na ulicy`. Naturalność, nieświadomość bycia fotografowanym. Nieingerencja w badany obiekt to ważna zasada nie tylko w fizyce ;).
Również w portrecie moim zdaniem to działa. Wychodzi z tego taki trochę inny portret, mocno subiektywne spojrzenie na ludzi. Wychwytujemy wtedy ich naturalne pozy, gesty, mimikę i zachowania. Wspaniała sprawa.
 

plexy  Dołączył: 30 Mar 2010
Wydaje mi się, że ciężko będzie wspólnie zdefiniować portret. Ja sam jestem w stanie określić portret, jako wizerunek osoby, tylko taki, żeby to własnie ten człowiek (ludzie, bo portrety grupowe też istnieją) stanowił główny motyw. Wydaje mi się również, że sposób zrobienia owego zdjęcia, ani miejsce (z przyczajki, ustawiane, zza krzaka, na ulicy, w domu, w studio czy gdziekolwiek indziej) nie może determinować tego, czy praca jest portretem czy nie, jej istotą jest człowiek a nie sposób uchwycenia tego.
Z drugiej jednak strony nie każde zdjęcie streetowe jestem w stanie zaliczyć do portretu, bez przesady.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Gratuluję wszystkim uczestnikom :-)

Lista zdjęć zaktualizowana. Wyniki można obejrzeć tu: << KLIKNIJ >>


W pierwszym poście jest lista zaksięgowanych wpłat za katalog (stan na dziś na 15:00).
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dzerry, więc zgadłem że pierwsze jak teraz sprawdziłem :) pierwsze z lewego górnego :)
 

archi  Dołączył: 30 Gru 2008
Zarys tego czym jest portret (uliczny) jaki przedstawił dzerry (strona 11) bardzo mi odpowiada.
Od siebie dodał bym, że niegłupio jest gdy kontekst sytuacyjny dookreśla postać portretowaną.
A w związku z tym portret tzw. uliczny powinien być nieco "szerszy" w kadrowaniu i nie ograniczać się do popiersia, moim zdaniem ...
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
sie porobiło :-/ cóż, nie było moim zamiarem wywołanie takiej burzy ale czuję, że zostałem wywołany do tablicy :-)
gdyby były uwagi, że zdjęcie jest do d... to pewnie bym się nie odzywał bo zdaję sobie sprawę, że nie każdemu się musi podobać tak jak mnie ale, że z dyskusji wynika zarzut, że nie pasuje ono do konwencji portretu ulicznego to spróbuję je jakoś obronić
czym jest portret to już dawno zostało ustalone, czym jest natomiast portret uliczny? no tu nie możemy dojść do konsensusu, ja go rozumiem tak, iż powinien przedstawiać człowieka w chwili wykonywania przez niego bądź to rutynowych bądź zupełnie przypadkowych czynności w zastanym otoczeniu jakim w tym wypadku powinna być ulica, chodnik, plac, skwer itp. zgadzam się z dzerry'm że fotografa i fotografowanego powinno coś w danym momencie łączyć ale nie sądzę, że koniecznym jest nawiązanie kontaktu wzrokowego podczas wyzwalania migawki, wszak w ogólnej idei portretu nie jest to warunek sinéquanone więc czemu niby miałby być tutaj?
co do zdjęcia - przedstawia jedno z grupki dzieci spotkanych podczas postoju na przedmieściach Higuey w Dominikanie, i było to świadome fotografowanie zarówno z mojej strony jak i ze strony tej dziewczynki, ba! bez jej zgody nawet nie mógłbym w nią wycelować obiektywu, dopiero przekupiona lizakami dała się "podejść" przy czym nie była to z jej strony kokieteria a czysty biznes i nawet później zastanawiałem się kto kogo wykorzystał :mrgreen:
tak więc ciekawy model, fajne popołudniowe światełko, a do tego na ulicy... więc pomyślałem, że takie zdjęcie się nada do konkursu "Portret uliczny" :-)
a że nie wszyscy zgadzają się z werdyktem? cóż, nic na to nie poradzę :-P

co do pozostałych moich zdjęć bo Ex3 wymienił je literalnie to:
ad.12 - jest to jedno z serii trzech zdjęć wykonanych przez szybę jadącego samochodu, na dwóch beduin wyszedł wyraźnie ale mnie się właśnie to trzecie najbardziej spodobało, pomyślałem, że może być metaforą człowieka mijanego na ulicy, człowieka który jest dla nas tylko nic nie znaczącym cieniem; zdaję sobie sprawę, że jest to dorabianie teorii do zdjęcia bo nie było to zaplanowane przed naciśnięciem spustu migawki ale ja zwykle tak robię - rejestruję otaczający mnie świat a potem zastanawiam się co przedstawia wykonane zdjęcie, sorry, nie jestem artystą-fotografikiem :mrgreen:
ad.11 - tak, to jest taki przypadkowy pstryk, po umieszczeniu na stronie konkursowej doszedłem do wniosku, że niepotrzebnie je dodałem

i jeszcze do Ex3, Twoje zdjęcia 18 i 19, świetne portrety, bardzo mi się podobają, ale czy na pewno jest to "portret uliczny" a nie "portret na ulicy"? przecież warunki konkursu jasno mówiły, że nie chodzi o ustawiane sesje z modelkami, no w tym przypadku modelami :-P natomiast co do 20 to mogę jedynie zacytować Twoje słowa: "co to zdjęcie robi w jakimkolwiek konkursie?"

reasumując przepraszam tych co się zawiedli, dziękuję tym którzy na moje foto zagłosowali :!: :-)
Ex3 :-B

[ Dodano: 2010-10-18, 22:32 ]
o ja pierdziu! ale się rozpisałem :oops:
 

Ex3  Dołączył: 27 Sie 2009
DeTe - co do moich zdjęć to wszystkie 3 to zdjęcia cytuję z regulaminu ("czy mogę zrobić panu zdjęcie?"). Żadne nie było ustawiane. A 20 uznaję za jedno ze swoich najlepszych zdjęć. Pokazuje dużo więcej niż widać na pierwszy rzut oka, trzeba tylko chcieć się przyjrzeć temu zdjęciu :-P
A w ogóle to :-B żeby nie robić jakiejś niezdrowej atmosfery.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Cytat
A 20 uznaję za jedno ze swoich najlepszych zdjęć.
aż gościowi po lewej sutek stanął z wrażenia :evilsmile:

Dyskusja dobra i potrzena, ale nadal nie dotarto co to jest "portret uliczny" (ale mniej więcej zarys już jest)

Ja bym najpierw odpowiedział co to jest dokładnie street (ogólnie szeroki zakres tego pojęcia) a później dyskutował o portrecie streetowym ;-)

ale łatwiej napisać jak opisać :-B
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Patrząc na opublikowaną listę autorów nasuwa mi się na myśl, że powinienem zmienić nicka. Co ciekawsze, w EXIFie występuje nawet moje imię i nazwisko.

Heh, tak to jest jak się czyta regulamin po nocach :-D
 
Ynciol  Dołączył: 15 Paź 2008
jorge.martinez musisz koniecznie wytłumaczyć mi tą fotkę....bardzo mi się podoba skąd ta babcia się wzięła i co ona tam robi? chodzi o zdjęcie z panią "uliczny ratownik" 35
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ynciol, którą?
 
Ynciol  Dołączył: 15 Paź 2008
no właśnie tę z nr 35, babcinka na krzesełku coca-coli
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ynciol, ta pani siedzi między dwoma budynkami stacji Warszawa Śródmieście. Jest to miejsce, gdzie znajduje się kilka barów kiepskiej obsługi. W okolicach (mimo, że to centrum centrum) kręci się zwykle trochę bezdomnych, punków, emo i dziwaków. Latem na okolicznych ławeczkach siedzą pożeracze słoneczników i piją piwo grając na gitarach. Jak na główny pieszy ciąg komunikacyjny W-wa Centralna - Metro Centrum trochę to wszystko dziwne, specyficzne. No, ale kiedyś był tu wieeelki bazar i rzeczy mające metki "identyczne z oryginalnymi".
 
Ynciol  Dołączył: 15 Paź 2008
trefdzięki za wyjaśnienie (bardzo dokładne) charakteru miejsca, w którym to zdjęcie zostało popełnione.
Mam jeszcze pytanie odnośnie samej osoby lub czasu. Czy to zdjęcie jest takie stare czy ta kobieta jest po prostu tak zwyczajowo ubrana. Z jednej strony taki wiekowy dresik, czapa, okularki do tego sporo biżuterii na ręce a tu plecak na ramie lub torba jakaś, raczej dużo młodsza od niej. I po co jej ten gwizdek i co robi taki stary hooker (czy jak się to pisze) na środku deptaku?
 
socha  Dołączył: 09 Paź 2007
dziękuję za pozytywny odbiór
 

ozar  Dołączył: 10 Cze 2010
ciekawa i pouczająca dyskusja się wywiązała. Jak widać żadna dziedzina nie oprze się akademickim sporom ;) gratulacje dla zwycięzcy i niech każdy fotografuje "uliczne portrety" zgodnie z definicją która jest mu bliższa - będzie większe urozmaicenie :D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach