JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Krzychoo napisał/a:
Król bokehu jest jeden: Helios 40-2/Cyclop 85/1.5, reszta to półśrodki :)

Dość ryzykowne stwierdzenie.
Inni twierdzą że Trioplan, albo obiektywy od rzutników jeszcze inni, że okulary :-D
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
te 'okulary' brzmią intrygująco :)
takie które nosimy na nosie, czy te od mikroskopów?
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Jest jeszcze Aero Ektar 178/2.5 :)
Dużo zależy co się fotografuje. Do badylków obiektyw z rzutnika będzie super, Trioplan też. Fotka z Trioplana zdobyła nawet ostatnio I miejsce w jakimś konkursie makro. Ja staram się zrobić starymi szkłami portrety, czyli odległość od fotografowanej osoby ok. 2-7 m. Żeby zabełtać tło z takiej odległości konieczna jest kombinacja dłuższej ogniskowej i niskiej przesłony. Takie 58/2 daje na to średnie szanse. Po zdjęciach z netu widać, że można się pokusić co najwyżej o popiersie danej osoby z tłem kilka metrów za nią, żeby cokolwiek zawirowało w takim Heliosie 44. Cyclop jest podłym szkłem, kląłem na nie tyle samo razy co rozdziawiałem usta. Ale jak już coś wyjdzie z tego szkła to na ścianę idzie.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Krzychoo
nie bardzo rozumiem: do portretu jest wiele świetnych obiektywów dających piękne rozmycie tła, a w końcu to model/motyw jest ważny, a nie bokeh
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Jak się zbiorę w weekend to wrzucę jakieś sample do działu bokeh. Jak chcę ostry portret z dużym rozmyciem to zakładam Sigmę 85/1.4, ale jak chcę mieć fotkę inną niż wszyscy to Cyclop. Jak już się kupi dobre obiektywy to człowieka kusi by mieć również te oryginalne. A dla niektórych bokeh jest równie istotny co model.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Wszystko czytam i notuję :)

Krzychoo napisał/a:
A dla niektórych bokeh jest równie istotny co model.

Doszłam do podobnego upodobania, chcę mieć modela z jakimś bokehem "nie z tej ziemi", bo takie mi się teraz podobają, ale muszę poćwiczyć te odległości i światła. Liczę trochę na jesień z jej kolorami i łagodnym światłem, może wtedy się uda.

Co do obiektywów z ładnym bokehem, to zastanawiałam się jeszcze nad TAIR 11A 135mm f/2,8 ale cena zdecydowała, że w końcu kupiłam Heliosa.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
KasiaMagda,
szkoda czekac do jesieni!
jeżeli coś wolno zasugerować: teraz, o tej porze roku 6 rano, 18 wieczorem - super światło
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Jasne, próbuje w miarę możliwości. Z pracy wracam po 20, to już za późno, a 6 rano z wiadomych względów odpada ;)
W grę wchodzą weekendy i wtedy nie odpuszczam.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Krzychoo napisał/a:
Król bokehu jest jeden: Helios 40-2/Cyclop 85/1.5, reszta to półśrodki

Ja jednak zdecydowanie obstawiam Biotara 75/1.5! ;-)
 
Darek M  Dołączył: 10 Lut 2018
Mój Helios na f2.8
Helios-44K-4 by Dariusz Marciniak, on Flickr
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Helios 44 K-4 dałam do przerobienia. Nie było mi szkoda, bo drugi Helios 44M jest lepszy jeśli chodzi o kolory i bokeh.

Zdjęcia specyficzne ale można się pobawić. Z dzisiaj.



 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
kurde oczopląsu bym dostał próbując wyostrzyć
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
któryś Fujinon robi podobną bąboladę bez przerabiania...
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Rivelv napisał/a:
oczopląsu bym dostał próbując wyostrzyć

Rivelv, obiektyw po przeróbce traci na ostrości oraz nie ostrzy w nieskończoność ale mi się to podoba bo oferuje różne nie przewidywalne efekty.

PiotrK. napisał/a:
bez przerabiania...

PiotrK., czytałam w necie artykuł o człowieku, który kupuje bardzo drogie obiektywy, a następnie je przerabia aby uzyskać różne efekty rozmycia. Czasem nie wie jak przeróbka się zakończy. Później fotografuje ludzi (portrety) na tle tego rozmycia. Nie pamiętam jak się nazywa i nie mogę znaleźć tego artykułu ale chyba jest to jakiś bakcyl, to przerabianie obiektywów.

Takie impresje ;-)







 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
KasiaMagda, ok.
a czy Ty jakoś je jeszcze obrabiasz czy prosto z aparatu jest?
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Rivelv, tylko w DxO, zwłaszcza kontrast, balans bieli, takie podstawy jak w RAW Challenge ale to moja taka zabawa - odskocznia od odwzorowania rzeczywistości prawdziwej. Może się komuś podobać albo nie - nie o to chodzi. Jestem amatorem i robię to co lubię
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
ależ ja zapytałem z ciekawości nie oceniam
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Rivelv, rozumiem i dziękuję za zainteresowanie. Ja tak napisałam asekuracyjnie ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a fotki mają w sobie coś.

jakby inny wymiar :)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Rivelv, dziękuję :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach