wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Mnie tam X100 z Adobe Camera Raw działa pięknie, a, że nie mam innego to nie marudzę :)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
kolouker, a to ciekawe.. szkoda.

wojtekk, no właśnie ja mam porównanie i to trochę frustrujące, w końcu używam LR4 i z około 6 lat nowszym aparatem wolniej działa.. Ale tragedii nie ma :-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Kfan, Benek, tak jak pisal wyżej serafin problem leży raczej w oprogramowaniu (ACR/Lightroom) tu masz niżej wywołane rawy z x-pro1 ( o którym Benek wspominaleś) w photivo bez wyostrzania i odszumiania iso 100 i 3200
https://files.myopera.com/pszczolowaty/files/DSCF2008iso100.jpg
https://files.myopera.com/pszczolowaty/files/DSCF2016iso3200.jpg
roozumien , że problem występował przy wyostzraniu?
tu z maską wyostrz.
https://files.myopera.com/pszczolowaty/files/DSCF2008iso100unm.jpg

żadnych artefaktów :)

 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
kolouker napisał/a:
Wszystko racja, tylko, że jest dokładnie na odwrót. To Fuji nie udostępnia algorytmów demozaikowania producentom oprogramowania. Nie wiem dlaczego tak robią. Może chcą na siłę zmusić ludzi do korzystania z silkypix. Ja nie mam zamiaru tego instalować.

Dokładnie tak. Matryca z X-E1 to ta sama co z X-Pro1 i niestety Fuji jakoś nie pali się by podać algorytmy demozaikowania. Dlatego ani Apple ani MS nie posiadają natywnej obsługi RAW-ów. ACR, LR mają ale są... kiepskie. Zostaje firmowy SIlkyPix, ale mnie ten program odrzuca.
Szkoda, że Fuji nie obsługuje natywnie DNG. Byłoby po sprawie.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
kolouker napisał/a:


Wszystko racja, tylko, że jest dokładnie na odwrót. To Fuji nie udostępnia algorytmów demozaikowania producentom oprogramowania. Nie wiem dlaczego tak robią. Może chcą na siłę zmusić ludzi do korzystania z silkypix. Ja nie mam zamiaru tego instalować.


Wg autora artykułu SP nie jest tu panaceum:
"SilkyPix 5.0.26.0 has the same problem, except that it does not achieve proper white balance by clicking on the neutral gray, and its sharpening is ultra-crude. The crop below has been given the same sharpening after conversion as for the ACR crop above (on top of Unsharp Mask during conversion). Perhaps the reason SilkyPix users think the problem is not there is that the SilkyPix output is so blurred."

[ Dodano: 2012-12-07, 15:15 ]
wojtekk napisał/a:
Mnie tam X100 z Adobe Camera Raw działa pięknie, a, że nie mam innego to nie marudzę :)


Autor pisze o X-Pro i X-E1.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Nie, idę sobie................
 

kolouker  Dołączył: 05 Wrz 2010
Kfan napisał/a:

Wg autora artykułu SP nie jest tu panaceum:
"SilkyPix 5.0.26.0 .


FujiFilm oficjalnie wspiera tylko zmodyfikowaną wersję SilkyPix 4.0, którą udostępnia na swojej stronie do pobrania jako MyFinePix Studio.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
kolouker napisał/a:
FujiFilm oficjalnie wspiera tylko zmodyfikowaną wersję SilkyPix 4.0, którą udostępnia na swojej stronie do pobrania jako MyFinePix Studio.

W końcu ktoś to napisał (w moim poście powyżej stoi jak wół firmowy SIlkyPix)...
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
kolouker napisał/a:


FujiFilm oficjalnie wspiera tylko zmodyfikowaną wersję SilkyPix 4.0, którą udostępnia na swojej stronie do pobrania jako MyFinePix Studio.


I różni się to czymś od SP poza nazwą? (tak z ciekawości pytam)
Optyczni chyba używali tegoż firmowego w teście i też im wyszły jakieś babole.
Wychodzi na to że najlepsze pod tym względem to są po prostu jpg.

Ten SP co mamy w Samsungu jako SRC to chyba tylko tym się różni, że nie obrobimy plików innych niż z rozszerzeniem SRW.
Poprzednie wersje jeszcze jpgi mogły obrabiać a najnowaszy tylko srw.

Od jakiegoś czasu nie używam SP tylko Lightroom.

BTW pamiętam czasy kiedy na pliki Fuji najlepszy był firmowy Hyper Utility pomimo wielu wad.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
No tylko nie mówcie że na LR4 będzie problem z wołaniem rawów z X100. Jak to jest bo nie ogarniam, a SilkyPix miałem na kompie ostatni raz w 2001 roku z pierwszą cyfranką od Fuji właśnie...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Problemów żadnych nie ma ale wyraźnie czuć spadek wydajności programu z tymi rawami w porównaniu z rawami z Canona 5d i Sigmy dp2s (innych nie mam cyfrówek do porównania)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
wyrzykus napisał/a:
No tylko nie mówcie że na LR4 będzie problem z wołaniem rawów z X100.


Nie ma żadnego problemu.
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Czyli tylko o szybkość LR chodzi, no to luz, wytrzymam. Póki co LR śmiga bo system, adobe i scratch disc mam na SSD
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
wyrzykus napisał/a:
Czyli tylko o szybkość LR chodzi, no to luz, wytrzymam. Póki co LR śmiga bo system, adobe i scratch disc mam na SSD


Ja już dawno odstawiłem LR na półkę, Adobe Camera Raw + Bridge są dla mnie o wiele bardziej intuicyjne (ja staroć jestem i wierzę w managery plików ;), ponadto całość wydaje się o wiele szybsza. I mniej efekciarska w obsłudze, interfejs ma więcej sensu. Polecam sprawdzić.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wojtekk napisał/a:
Adobe Camera Raw + Bridge są dla mnie o wiele bardziej intuicyjne (ja staroć jestem i wierzę w managery plików ;)


:-B :-B :-B

Po tym jak wprowadzili reczne maskowanie w ACR, to juz wlasciwie PS nie uzywam...
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
alkos napisał/a:
Po tym jak wprowadzili reczne maskowanie w ACR, to juz wlasciwie PS nie uzywam...


Oootak.

Mnie ACR+B+PS załatwia 200% tego, co potrzebuję. LR jest jednocześnie zbyt ograniczony i zbyt powolny, a poza tym narzuca mi workflow z kosmosu, którego nie lubię. No i wymaga monitora o chorej rodzielczości do jako-tako wygodnej pracy a ja mam w chacie wciąż stary TN na 1280x1024 ;D

(czym jednocześnie obalam pogląd, że na czymś takim nie da się zdjęć edytować. Da się i to z dobrym skutkiem :)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
BTW serwis Nikona wykręcił nowy numer, także nie tylko Fuji ściemnia..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
I co to ma byc wlasciwie? Jak to ktos z Nikon Polska zadzwonil do pani (przez Facebooka?) i zaproponowal darmowa naprawe przedpotopowego modelu, do ktorego nawet ciezko o czesci? Zadnych nazwisk? Bardzo grubymi nicmi szyte.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
No faktycznie mógł jej ktoś kawał zrobić :->
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Nie tyle grubymi nićmi szyte co jest to typowy przykład na »jestę blogerę i mam mieć za darmo, bo jak nie to wam zrobię czarny PR«.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach