chalice  Dołączył: 01 Sie 2016
problem z korpusem K-5
Witam.
Nabyłem wczoraj swój pierwszy korpus pentaxa K-5 (wcześniej nikon d300) sprzęt kupiony za niecałe 1400 z komisu z bardzo małym przebiegiem ok 8500. Wszystko niby działa, ale zauważyłem 3 zasadnicze problemy
1. Wewnątrz body jest jakiś ruchomy element. Jest tak, jakby jakiś większy element wewnętrzny był oderwany. Nie trzeba nawet specjalnie trząść. Wystarczy że odwrócę body a to się przesuwa na dół i jak odwrócę z powrotem spada. Przemieszczenie jest wyraźnie słyszalne. Wystarczy nawet lekko wykręcić ręką na boki żeby dało się słyszeć przemieszczanie. Pomyślałem że może oberwana stabilizacja matrycy ale ona działa. widać to na LV gdy potrząsnę ręką. Pytanie czy działa jak należy... Sprawdzałem też lustro matówkę i widok matrycy przy potrząśnięciu. Są nieruchome. Obraz w wizjerze i cały wizjer też są stabilne. To stanowczo jakiś element w środku. Czy to normalne w tym modelu?
2. W związku z tym, że kupiłem samo body i nie mam jeszcze obiektywów, testowałem wczoraj tylko czy robi fotki, przytrzymując ręką inny obiektyw od praktica bagnet b. Nie da się oczywiście zamontować, ale bagnet wchodzi do środka, więc przytrzymując da się zrobić fotkę. Otóż problem mam taki że niezależnie jaki tryb ustawię (P, SV, TV, AV, czy TAV) zawsze wyświetla mi się na głównym ekranie AV Automatyczna expozycja z priorytetem przesłony a pokrętła są nieaktywne. Dopiero jak zmienię na M przednie pokrętło zmienia wartość czasu. Pytanie, czy takie zachowanie aparatu jest normalne dopóki nie podepnę jakiegoś obiektywu?
3. Nie mam możliwości żeby wyłączyć ekranu głównego. Gaśnie tylko gdy blokuję expozycję wciskając do połowy spust migawki a gdy puszczę znów świeci. gaśnie samoistnie po 10, 15s. Nie mogę znaleźć nigdzie ustawień by go wyłączyć i włączać tylko na żądanie konkretnym przyciskiem.
Dodam że zresetowałem wszystkie ustawienia, ale powyższe występuje nadal.
Jeszcze jedno pytanie. Czy to body nie ma korekcji dioptrii w wizjerze? z boku muszli ocznej nic takiego nie ma...
Zastanawiam się czy to normalne w tym modelu czy może uszkodzenie i oddać sprzęt...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
1. "Paluszek Filipinki" - matryca jest ruchoma z uwagi na stabilizację i to ona grzechocze.
2. Tak, to jest prawidłowe.
3. Poszukaj w menu. Korekcja dioptrii to suwak na wierzchu muszli ocznej.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
chalice napisał/a:
To stanowczo jakiś element w środku. Czy to normalne w tym modelu?
Tzw. paluszek Filipinki. To jest pierwsze pytanie, które zadają świeżo upieczeni posiadacze lustrzanek Pentax ze stabilizacją matrycy :-) Jest to normalne.

chalice napisał/a:
Pytanie, czy takie zachowanie aparatu jest normalne dopóki nie podepnę jakiegoś obiektywu?
Zachowanie aparatu jest normalne. Tryby P, SV, TV, AV, czy TAV będą działały tylko z obiektywami ze stykami (czyli od serii SMC-A wzwyż).

chalice napisał/a:
Nie mam możliwości żeby wyłączyć ekranu głównego.
Chodzi ci o ekran górny?

chalice napisał/a:
Czy to body nie ma korekcji dioptrii w wizjerze? z boku muszli ocznej nic takiego nie ma...

Suwak do korekcji dioptrycznej znajduje się nad wizjerem.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Nie mam K-5, mam K-30, ale:
1 - nie wiem. Paluszek filipinki? :-) (odpowiedzą bardziej obeznani z tematem).
2 - wg mnie normalne zachowanie bez obiektywu jak też z obiektywem bez styków - aparat nie wie jaką przysłonę masz na obiektywie więc do tej przysłony (o której nic nie wie) dopasuje czas/czułość - czyli jest w trybie priorytetu przysłony.
3 - próbowałeś naciskać przycisk info? (albo co jest na ten temat napisane w instrukcji?) w K-30 pod tym przyciskiem można ustawić wyświetlanie parametrów, poziomicy, GPSu albo niczego.
Pzdr.

(plwk był szybszy)
(i Kytutr też)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Ja to już nawet nie będę pisał, bo koledzy wyżej wszystko pięknie wypunktowali ;-)
 
chalice  Dołączył: 01 Sie 2016
No i ludzie, wielkie wam dzięki ! Uspokoiliście mnie i wyjaśniliście parę tematów. :-)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
A teraz dokup szkiełko na bagnecie PK, rób piękne zdjęcia i nam je tutaj pokazuj :-D

[ Dodano: 2017-03-03, 14:07 ]
Chyba się domyślam od kogo kupiłeś. Dołożyli Ci tego gripa ze zdjęcia?
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Penteusz napisał/a:

[ Dodano: 2017-03-03, 14:07 ]
Chyba się domyślam od kogo kupiłeś. Dołożyli Ci tego gripa ze zdjęcia?

Czyżby w Łodzi przybyło o 1 pentaksiarza? I nawet GSS na wyświetlaczu jest...
Niech się dobrze sprawuje!
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
jarkar napisał/a:
Czyżby w Łodzi przybyło o 1 pentaksiarza?


Powinno już wystarczyć łódzkich pentaksiarzy do zajęcia wszystkich miejsc przy kawiarnianym stoliku.
Albo do założenia branżowej sekty. :-D

[ Dodano: 2017-03-03, 15:04 ]
jarkar, to może być mylące. Wydaje mi się (albo jestem prawie pewny), że to jedynie sprzedawca (komis) jest z Pabianic.
 
chalice  Dołączył: 01 Sie 2016
O JEZU... :O HAHA wszyscy widzę wszystkich znają w środowisku pentaxa... :-D No nieźle. Tak dołożyli mi gripa ze zdjęcia a na ekranie gss... Tak komis pod Łodzią... Aparat wygląda jak nówka wyjęta z pudełka i robi wrażenie jak by przez ostatnie lata w szufladzie leżał... A już myślałem że w dpd grali paczką w piłkę i coś się poobrywało, a ja już nie wytłumaczę się z tego.
No i super. Pochwalę się fotką, jak kupię jakieś szkiełko. Na początek helios przez adapter m42 a potem jakiś manualny soligor 28mm albo coś w tym stylu...
Pozdrawiam :)

[ Dodano: 2017-03-03, 16:07 ]
pentaxiarza przybyło w Poznaniu :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Penteusz napisał/a:
Powinno już wystarczyć łódzkich pentaksiarzy do zajęcia wszystkich miejsc przy kawiarnianym stoliku.

To musiałby być wielgachny stolik. Przyznających się do zamieszkiwania w Łodzi jest 161 zarejestrowanych użytkowników forum.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach