l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
taka drobna uwaga do testów - stawiam tezę, że zdecydowana większość zamieszczonych w necie sampli nie umożliwia stwierdzenia czegokolwiek na temat jakości optyki tego szkła. Powód jest dość prosty - wszystkie współczesne puszki mają korekcję aberracji i geometrii. Zatem jeśli ktoś wrzuca po prostu pstryki, bez świadomego wyłączenia tych ficzerów, to możemy najwyżej oceniać zdjęcia, a nie szkło ;-]
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
arob napisał/a:
w którym sklepie taka cena


tu kilka sklepów, choć nie we wszystkich dostepny - jeszcze to "nowość".

http://www.google.com/pro...ed=0CC4Q8wIwAg#

Ja głónie zaopatruję sie w Abe's of Maine, czasami w BeachCamera - mogę "pomacać" przed zakupem (sprzedają też wysyłkowo).

Własnie kilka godzin temu wróciłem ze sklepu, do którego pojechałem obejżeć 18-135.
Okazało się, że równiez już posiadają nową 35-ke, więc po obmacaniu wyszedłem ze sklepu z dwoma.
Więc tak na szybko - obiektyw gabarytowo niewielki jednak dość cięzki.

Skręcony na 18mm prawie taki sam długi jak 18-55 ustawiony na 18mm.
Średnica zdecydowanie większa.

Bardzo szeroki pierścień zoom'a, i co dziwne, pierścień ostrości umieszczony przy bagnecie, o wiele węższy.

No i silnik - by usłyszeć, że pracuje wyłączyłem potwierdzenie ostrości sygnałem dzwiękowym.
Zdecydowanie ciszej pracuje od mojego jedynego HSM'a w Sigmie.
Co do szybkości - nie chciałbym się mylić ale wydaje mi się, że dotykam spust i już świeci się potwierdzenie. Mam wrażenie, że ostrzy szybciej niż HSM mojej Sigmy.

Pierwsze pstryki w sklepie, z ręki, światło z jażeniówek pod sufitem.


w sklepie 1 by dżejpi, on Flickr


w sklepie 1-100% by dżejpi, on Flickr


w sklepie 2 by dżejpi, on Flickr


w sklepie 2-100% by dżejpi, on Flickr



Poprzednie dwa zbliżenia to "cropy" 100%

Jeszcze kilka fotek z drogi do domu.

[ Dodano: 2010-12-06, 00:21 ]

ulica by dżejpi, on Flickr

i wycinek 100%



ulica-100% by dżejpi, on Flickr

Odległość do wieży ok. 150m.


wieza by dżejpi, on Flickr

wycinek


wieza-100% by dżejpi, on Flickr
 
vhdl  Dołączył: 05 Gru 2010
Witam wszystkich!
Po długim czytaniu forum - wreszcie coś napiszę :)

dżejpi, a jak wygląda sprawa aberracji chromatycznej w rogach na szerokim końcu? Możesz podać jakieś sample?

Ogólnie zauważyłem, że na moim K-5 mam bardzo dużą aberrację chromatyczną z FA 50/1,7 i FA 35/2.0 (niebiesko-zieloną). Czy u was jest tak samo?
Prawdę powiedziawszy załamałem się jak ją zobaczyłem... Może mam walnięty egz. k-5? A może nie potrzebnie się przejmuję?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
vhdl, ta niebiesko-zielona aberracja to raczej wina obiektywu niż aparatu (zielona za punktem ostrości, niebieska przed) to jest LoCA - longitudinal chromatic aberration
vhdl jesteś elektronikiem :?: ;-)
 
vhdl  Dołączył: 05 Gru 2010
Opiszon, tyle że na moim starym klonie GX-1S prawie nie ma aberracji (trochę fioletu na FA 35/2) . Ponieważ byłem zainteresowany tym obiektywem (DA 18-135) wyszukałem informację na Pentax Forums, że na K5 aberracja jest olbrzymia, natomiast na K-7 - praktycznie brak :cry:
O co chodzi?

P.S. z wykształcenia jestem elektronikiem, lecz już 8 lat nie praktykującym :)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
vhdl, im gęściej upakowana matryca, tym łatwiej aberracje wypatrzeć. Pytanie podstawowe - czy poza cropami 100% ta aberracja Ci przeszkadza? Szczerze mówiąc, wątpię :-)

BTW. Na mojej Sigmie 18-50 na szerokim końcu to dopiero aberracje są! I co? I nic - na małych i srednich odbitkach zupełnie nie przeszkadzają...

[ Dodano: 2010-12-06, 11:51 ]
dżejpi, co za mydło na długim końcu...

;-)
 
vhdl  Dołączył: 05 Gru 2010
rjan
Tylko po co tyle MPx ładują jak to nic nie daje?
Po przesiadce z 6 na 16 MPx nie zauważyłem zwiększenia ilości detali na zdjęciach (mimo wszystko FA50/1.7 i FA35/2 to ostre obiektywy) tylko wylazła aberracja :cry: bezsens....
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
vhdl napisał/a:
Po przesiadce z 6 na 16 MPx nie zauważyłem zwiększenia ilości detali na zdjęciach

Przy odbitkach 10x15 cm. nie zobaczysz.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
vhdl napisał/a:
nie zauważyłem zwiększenia ilości detali na zdjęciach

Cytat
tylko wylazła aberracja

No wiesz, sam sobie przeczysz ;-)

Zmień sobie rozmiar zdjęcia z 16 na 6 mpx i porównaj detale. Mimo wszystko różnica będzie spora.

Nie ma co biadolić nad aberracjami. Czy naprawdę tak bardzo dają Ci się we znaki? Możesz zawsze je sobie skorygować postprocesowo. Przede wszystkim zajmij się fotografowaniem a nie przyglądaniem zdjęciom przez ekranową lupę. To naprawdę pomaga ;-)
 
vhdl  Dołączył: 05 Gru 2010
Wieczorem zamieszczę fotki w dziele problemy techniczne.
Ostatnie posty można wyciąć bo nic nie wnoszą w/s DA18-135
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Czy właściciele tego szkła mogliby napisać coś o:

1. szybkości działania 18-135
2. głośności działania 18-135
3. doostrzaniu 18-135 (stopień upierdliwości)
4. standardzie uszczelenień

:?:
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
rjan napisał/a:
dżejpi, co za mydło na długim końcu...

sam jestem ciekaw ale na razie nie mam czasu ani warunków by sprawdzić szkło.
Nawet zakupioną w tym samym czasie 35/2.4 tylko podpiąłem w sklepie w celu sprawdzenia i strzeliłem dwie foty. Leży w torbie i czeka.

Chyba dopiero w sobotę wyprowadzę je na spacer (o ile pogoda pozwoli).

Te fotki zrobiłem wczoraj wracając ze sklepu do domu. Na zewnątrz było zimno jak w ruskim filmie i na dodatek wiało jak w Kielcach na dworcu.
Mogłem po prostu poruszyć aparatem, wszystkie fotki z ręki.
Poza tym ten obiektyw może mieć z moją puszką FF, BF lub oba na raz.
Nie martwi mnie to wielce, gdyż mam 30 dni na ewentualną wymianę.

Benek napisał/a:
3. doostrzaniu 18-135 (stopień upierdliwości)

nie bardzo rozumiem, co masz na myśli, może rozwin - sprawdzę.

Benek napisał/a:
4. standardzie uszczelenień

jedyny widoczny uszczelniacz to gumowy pierścień (czerwony - ładny) wokół bagnetu.
Pierścienie zoom'a i ostrzenia obracają się z lekkim oporem - pewnie "trzymają" uszczelniacze.
Na pewno nie ma to wpływu na bardzo szybkie, wewnętrzne ostrzenie.
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Jeżeli jest tak szybki to do reporterki cena może być uzasadniona, poczekam jeszcze na testy.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Makler napisał/a:
Na górze strony:

O Holender. Kurza ślepota. Przepraszam! :oops:


dżejpi napisał/a:
Benek napisał/a:
3. doostrzaniu 18-135 (stopień upierdliwości)

nie bardzo rozumiem, co masz na myśli, może rozwin - sprawdzę.


Czy aparat z tym obiektywem w ogóle doostrza?
Tzn. czy puszka natychmiastowo ustawia ostrość: szummm-PIK, czy też masz coś takiego szummm-bzz-bzz-PIK. :-D

Jesli wiesz o co mi chodzi :-?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
fanmario napisał/a:
Jeżeli jest tak szybki to do reporterki cena może być uzasadniona

tylko pamiętaj, że to szkło ze światłem 3.5-5.6.
Na pierwszych moich fotach w sklepie widzisz czasy przy ISO 400 (bezz lampy). Fakt - w reporterce można focić kapiątką na ISO "kilkatysięcy".
W/g mnie cena tego szkła powinna być w okolicy $ 400.00.
Tu już powoli spada.

[ Dodano: 2010-12-07, 01:14 ]
Benek napisał/a:
Czy aparat z tym obiektywem w ogóle doostrza?
Tzn. czy puszka natychmiastowo ustawia ostrość: szummm-PIK, czy też masz coś takiego szummm-bzz-bzz-PIK.

teraz załapałem ;-)
Sprawdziłem z K-5D w pokoju, trzy żaróweczki-reflektorki po 25W. Na wszystkich obiektach gdzie odblask światła, jakiś kontrast słychać krótkie, przytłumione "zzyyt" i PIK.
Odnoszę wrażenie (trzymając aparat przy oku), że ten "zzyyt" zlewa się z tym PIK.
W ciemnych kątach włącza się wspomaganie AF (lampka) i prawie natychmiast jest PIK.

Niestety, z K-20D zupełnie inne ostrzenie (w tak samo oświetlonym pokoju). Dojeżdża, ostrzy na raty, nawet "spawarka" z wbudowanej niewiele pomaga.
Jednak w mocno oświetlonej kuchni ostrzy szybko i zdecydowanie - mimo wszystko wolniej niż z K-5D.


Jeszcze jedno na 135mm


z pustego by dżejpi, on Flickr
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
dżejpi,
aparaty nazywają się:
K-5
K20D

To ułatwia wyszukiwanie.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
dżejpi napisał/a:
Benek napisał/a:
Czy aparat z tym obiektywem w ogóle doostrza?
Tzn. czy puszka natychmiastowo ustawia ostrość: szummm-PIK, czy też masz coś takiego szummm-bzz-bzz-PIK.

teraz załapałem ;-)
Sprawdziłem z K-5D w pokoju, trzy żaróweczki-reflektorki po 25W. Na wszystkich obiektach gdzie odblask światła, jakiś kontrast słychać krótkie, przytłumione "zzyyt" i PIK.
Odnoszę wrażenie (trzymając aparat przy oku), że ten "zzyyt" zlewa się z tym PIK.
W ciemnych kątach włącza się wspomaganie AF (lampka) i prawie natychmiast jest PIK.


Czyli szumm-PIK! :mrgreen:

Holender! Chyba jesteśmy świadkami naprawdę wielkiej rewolucji w Pentaksie. Oto mamy w końcu szybki napęd obiektywów, w dodatku napęd eliminujący ostatnią większą bolączkę systemu, czyli doostrzanie! Brawo.

Nic tylko czekać aż zaczną wychodzić kolejne szkła z tym napędem.

P.S. Teraz już wiem, że następny zakup to będzie 18-135. :->
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Benek napisał/a:
Oto mamy w końcu szybki napęd obiektywów, w dodatku napęd eliminujący ostatnią większą bolączkę systemu, czyli doostrzanie!
Od kiedy doostrzanie ma coś wspólnego z napędem AF? Doostrzanie to wg mnie tylko kwestia algorytmów.
 
Yura  Dołączył: 03 Kwi 2010
jack napisał/a:
Doostrzanie to wg mnie tylko kwestia algorytmów.

Albo też siły bezwładności całego układu, czyli napędu AF
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
135mm f5.6 IMHO kiepsko

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach