Zgredd  Dołączył: 17 Mar 2014
Panowie, ależ dyskusja rozgorzała :D Wydaje mi się, że ten "pyłek" to jednak faktura tworzywa, tym bardziej że szanowni koledzy potwierdzają jego obecność w każdym egzemplarzu.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
wuzet napisał/a:
plwk napisał/a:
Starczy
uwiąd

nie "uwiąd" tylko wiąd czyli atrofia :-)
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Witam
Stałem :-) się posiadaczem DA 18-135 ale bez osłony przeciwsłonecznej.
Mam pytanie co do zakupu zamienników co sądzicie o:
1. http://allegro.pl/oslona-...4454399475.html
2. http://allegro.pl/oslona-...4490327081.html
3. http://allegro.pl/oslona-...4490327081.html
4. http://allegro.pl/oslona-...4503876942.html
Czy posiadacie coś takowe i jak się sprawują.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kwrom, mam kilka osłon typy z poz. 4. Używam ich głównie w fotografii analogowej i powiem, że to bardzo dobre i uniwersalne osłony. Cena oryginalnego tulipana to rzeczywiście przegięcie. Jeżeli nie jesteś purytaninem to bierz tą gumową. Możesz jej używać nawet wkręconą w polar. Będzie się obracała razem z nim. Pzdr.
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
kwrom napisał/a:
Witam
Stałem :-) się posiadaczem DA 18-135 ale bez osłony przeciwsłonecznej.
Mam pytanie co do zakupu zamienników co sądzicie o:
1. http://allegro.pl/oslona-...4454399475.html
...
Czy posiadacie coś takowe i jak się sprawują.


Kupiłem kiedyś 1 do krótkiego kita i założyłem tylko raz - na krótkim końcu paskudne winietowanie.
Tu masz taki sam krótki koniec, więc może być to samo.
Taką gumową mam do A50 i tam jest spoko ale przy 18?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A takowa jest temu szkłu potrzebna?
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Michu napisał/a:
A takowa jest temu szkłu potrzebna?

Praca pod światło wydaje się być bardzo fajna ale? Słoneczne dni? Ciemne wnętrza z jasnymi oknami? Lepiej mieć niż nie mieć.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Skoro pracuje należycie pod światło, to co mają do tego słoneczne dni lub wnętrza z jasnymi oknami (przez które zapewne zaglądają jednorożce)?
Wszystkie swoje osłony (nawet tę od 16-50) zagrzebałem na dnie bardzo ponurej szafy. Nie narzekam na jakość otrzymywanych obrazków.
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Prawie nie używam osłon przeciwsłonecznych ale w torbie zawsze mam i czasami były zakładane. DA18-135 mam jeszcze za krótko a przy próbie złapania flar złapałem (a bardzo chciałem) tylko jedną bardzo małą dlatego przypuszczam że jest lepiej w stosunku do DA 18-55/3,5-5,6ALII. A czy lepszy efekt będzie z osłoną lub bez przy bocznych oświetleniach okaże się dopiero przy robieniu zdjęć bez lub z takową osłoną.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie chciałem złapać a złapałem ;-)

 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Nie bardzo wiem wiem w czym pomoże tulipan pod światło, czyli często mając źródło światła w kadrze. Pomoże trochę przy bocznym, ale też tylko na krótkim końcu dla którego jest wycięty, bo na dłuższych ogniskowych trzeba sobie czymś pomóc.

Ja z nawyku zakładam prawie zawsze, bo tulipany z tworzywa to całkiem niezłe zderzaki: dwa złamałem, a myślę, że nie raz pozwoliły dotrwać do końca obiektywowi :mrgreen:
 

harys  Dołączył: 14 Wrz 2012
plwk napisał/a:
Nie chciałem złapać a złapałem


Szczęściarz z Ciebie :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oczywiście miałem na myśli tą latarnię na dole po lewej.
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
Jaka jest różnica między 18-135 z zielonym paskiem a bez niego? Chyba ten drugi to BLK?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pool80 napisał/a:
Jaka jest różnica między 18-135 z zielonym paskiem a bez niego?
BLK, to oznaczenie koloru zestawu, wersja DAL 18-135 chyba nie istnieje, ale głowy nie dam, natomiast na zdjęciu z ABFoto jest z tego co widzę DAL 50-200.
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
No tak widzę przy bagnecie 50, i blk to czarny. Czyli 18-135 to tylko WR jedna wersja nie ma innej. Jakieś okrojone bez tulipanów itd...? Korci mnie ten zestaw z k-50
 
Raiven  Dołączył: 20 Wrz 2011
Zamówiłem dzisiaj Pentaxa K-50 + 135 i teraz szukam kilku rzeczy do tego zestawu :). Filtry UV chyba są zbędne z tego co czytałem. Mogą co najwyżej służyć jako dodatkowa ochrona szkła, ale czy nie pogarszają jakości obrazka? Jakie polecacie filtry polaryzacyjne i ewentualnie UV? Które z nich w jaki sposób współpracują (lub nie) ze standardowym tulipanem? W sumie jeszcze nie wiem czy takowy będzie w zamówionym zestawie.

Możliwość zamówienia polecanych filtrów w Polsce byłaby plusem :).
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Raiven napisał/a:
Filtry UV chyba są zbędne z tego co czytałem. Mogą co najwyżej służyć jako dodatkowa ochrona szkła,
Mi dotychczas tylko jeden obiektyw tak bardzo się porysował że na odsprzedaży straciłem jakieś 150zł. A miałem tych obiektywów (odsprzedanych) pewnie z dziesięć więc gdybym chciał wszystkie "chronić" UV-kami to bym wydał znacznie więcej niż te 150zł.
 
Raiven  Dołączył: 20 Wrz 2011
Więc skupię się na samym polaryzatorze na ten moment :). Tylko jaki producent i model? Trochę poczytałem i sporo ludzi chwali Hoya HD Circular Polarizer. Czy to będzie dobry wybór? Jeżeli tak to widzę dużo różnych aukcji na ebay w różnych cenach, jednak nie wiem która z nich jest najlepsza i najbardziej opłacalna. Prosiłbym o pomoc :).
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Raiven napisał/a:
Więc skupię się na samym polaryzatorze na ten moment


Kup jak już filtr szary połówkowy. O wiele przydatniejszy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach