Grzybu  Dołączył: 01 Lut 2009
Oto Metz mecablitz 44 AF-1, 36 AF-5 oraz 24 AF-1
Firma Metz zaprezentowałą ostatnio na targach Photokina swoje nowe produkty: mecablitz 44 AF-1, mecablitz 36 AF-5 oraz mecablitz 24 AF-1.




Najbardziej zaawansowana Metz mecablitz 44 AF-1 jak sama nazwa wskazuje będzie miała liczbę przewodnią 44. Nie zabraknie także różnych bajerów, która taka lampka mieć powinna. Dlatego twórcy wyposarzyli ją w zorganizowany panel sterujący, z podświetlanymi klawiszami i obrotową głowicą. Ponadto lampa automatycznie steruje kątem błysku, dopasowując się do ogniskowej obiektywu, ma zintegrowany dyfuzor dla szerokiego kąta (12 mm), wbudowaną kartę odbijającą światło oraz port USB potrzebny do aktualizacji firmware. Obsługuje pomiar błysku TTL (również w odmianach specyficznych dla producentów aparatów). Zasilana jest 4 bateriami AA.




Metz mecablitz 36 AF-5 o liczbie przewodniej 36 ma głowicę z możliwością regulacji góra/dół (90 stopni) i wbudowany dyfuzor dla szerokiego kąta (18 mm) oraz ręcznie ustawiany kąt błysku dla 28, 50 i 85 mm. Zasilana jest 4 bateriami AA.

Natomiast najbardziej prostą lampą jest Metz mecablitz 24 AF-1 o najmniejszej ze wszystkich liczbie przewodniej przewodniej 24; jest również najmniejsza z tej trójki. Jej główne zalety to właśnie wielkość, waga oraz większa moc niż we wbudowanych w aparaty lampach błyskowych. Również z jej pomocą można błyskać światłem nie tylko na wprost, ale i w górę, odchylając reflektor palnika. Kąt rozsyłania światła odpowiada ogniskowej 35 mm, a zasilana jest 2 paluszkami AA.

Wie ktoś już może coś wiecej na ten temat????
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
fajna ta 44... gdyby była tańsza od 50tki o 2-3 stówy bardzo chętnie bym ją kupił - wygląda na mniejszą, zgrabniejszą. do k-m będzie lepiej pasować. do tego widzę tryb slave (ciekawe czy pttl czy po prostu manual+fotocela) i regulacja w manualu (skromna ale zawsze). czekam na cenę
 

kataryniarz  Dołączył: 19 Gru 2009
pyciar 609zł
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
kataryniarz napisał/a:
pyciar 609zł
nieźle się zaczyna... jak do gwiazdki stanieje do 500 to wiem co znajdę pod chionką :-P :mrgreen:
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Krótkie impresje nt.Metz'a 44 af1 :-)

Jako ze zaczęło mnie coś brać na zdjęcia z lampami, zabawa ze zdalnym wyzwalaniem, dokupiłem Ci ja sobie takowego Metza (mam już Metza 58 af-2).

Po krótkiej zabawie z rzeczoną 44-ką mam takie przemyślenia:
1/ doskolane wykonnana imho lepiej spasowana od 58-ki,
2/ bajecznie prosta obsługa,
3/ tryb remote,
4/ mordka kręci sie w obu płaszczyznach.

co się misiowi nie podoba...
1/ brak hss-a - no ale do tego mam 58-ke,
2/ cięcie kosztów: brak pokrowca (niezbyt uciążliwy - nosze lampe w przegródce w plecaku lowerpro), brak podstawki (trza dokupić).

Jak na razie jestm b.zadowolony.
 

staniek  Dołączył: 07 Gru 2010
> 3/ tryb remote,
Szkoda tylko ze ten tryb nia dziala w polaczeniu z 1/2 1/4/ 1/8 1/64 bylo by pieknie :-)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
staniek napisał/a:
ten tryb nia dziala w polaczeniu z 1/2 1/4/ 1/8 1/64
ktoś może potwierdzić?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
z którym Metzem działa? nie sprawdzałem 44-ki pod tym względem, ale 58 af-2 przestawia się wtedy w tryb pTTL i nie chce gadac inaczej. Myślę że tu jest tak samo.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
nikon ma, canon ma, sony ma, olek też... tylko my nie mamy systemu w stylu CLS :-/ :evil:
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
może systemowe lampy tak mogą? ja mam 2 Metze, więc nie powiem...

w instrukcji do 44-af1 stoi jak byk:
"The flash unit supports Pentax is wireless P–TTL Remote System in slave flash mode."

czyli jak zdalny manual - no to radiowo...
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
squonk napisał/a:
czyli jak zdalny manual - no to radiowo...

48 po aktualizacji firmware i 50 wystarczy wbudowana lampa:
http://www.pentaxforums.c...tml#post1396676

A myślałem, że to błąd w changelogu :-)
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
Moja 540'tka w trybie wireless(slave) pracuje we wszystkich trzech trybach (M, A, pTTL).
Pozdrawiam
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
no automatyka własna na slave (jako fotocela) była ciekawą niespodzianką, gdy zacząłem się bawić fgz540, ale tutaj chyba nie o tym temat :-P
 
tlf  Dołączył: 07 Paź 2010
Zastanawiam się właśnie nad zakupem lampki.
Będzie ona wykorzystywana bardzo amatorsko i tylko zamontowana na sankach.
Córa trochę tańczy i czasami sale mają kiepskie światło albo bardzo ostre światło zastane (niektóre sale sportowe). Póki co biorę pod uwagę dwie lampy: Metz-a 44 AF-1 lub Nikonowską SB-28. Cenowo nowy Metz 555,- kontra 380-400 używana SB.
Pytanie do bardziej obeznanych w błyskaniu. Czy P-TTL Metza jest lepszy niż automatyka Nikona?
Używam najczęściej zestawu z Tamronem 17-50 2.8 więc nie przewiduję częstych zmian iso czy przysłony, więc wprowadzenie ich do lampy nie byłoby kłopotliwe. Może jednak P-TTL jest na tyle dobry by ułatwić sobie życie? ;-)
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
powiem tak - mam tego Metza 44 af-1 i jestem zadowolony - przy czym używam jej na wyjazdach lub w duecie (bezprzewodowo) z Metzem 58af-2. Na pttl-a w 44-tce nie narzekam.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
tlf napisał/a:
Używam najczęściej zestawu z Tamronem 17-50 2.8 więc nie przewiduję częstych zmian iso czy przysłony, więc wprowadzenie ich do lampy nie byłoby kłopotliwe. Może jednak P-TTL jest na tyle dobry by ułatwić sobie życie? ;-)

Jeśli tylko standardowy zoom i nie będziesz zmieniał często ustawień to w sumie bez różnicy. Przy obiektach w ruchu nawet Ci będzie łatwiej bo nie ma opóźnienia powodowanego błyskiem pomiarowym w przypadku własnej automatyki, no i tańsza.
 
tlf  Dołączył: 07 Paź 2010
Dzięki za szybką odpowiedź.
Też skłaniam się bardziej ku SB-28. Czytałem trochę o jej dobrej automatyce.
Rzeczywiście plusem w tym wypadku może być szybsza reakcja.
Poza tym w innych przypadkach też nie będę potrzebował szybkich i dużych zmian w ustawieniach.
Trzeba będzie się rozejrzeć za jakąś 28-ką lub jeśli się trafi w tej cenie 26-tką ;-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
tlf napisał/a:
Czytałem trochę o jej dobrej automatyce.

A słyszałeś o złej automatyce własnej? ;-) Proste to jak konstrukcja cepa. Element światłoczuły przerywa błysk, gdy powróci do niego odpowiednio dużo światła i tyle. Mam lampkę z automatyką własną sprzed prawie 30 lat i nadal działa znakomicie :-)
 
tlf  Dołączył: 07 Paź 2010
W sumie masz rację choć nie wiem jak to jest we współczesnych, chińskich konstrukcjach ;-)
Może dało się na czymś zaoszczędzić ;-)

EDIT: Doszła jeszcze opcja SB-80DX :)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Mam SB900 i Metza 50AF-1 naprawdę patrząc na te lampy jedną idruga mozna świetnie naświetlać . Jednak 50tka Metza jest tak skonstruowana by błyskawicznie i bez zbędnych ceregieli pozwoliła szybko ustawić podstawowe funkcje np ustawianie korekcji to poezja , zoom mamual itp . Przy SB900 niektóre ustawienia są bardziej kłopotliwe . Ma wzmocniony żarnik i osłonę względem poprzedników . Ma metalową szynę . Tę lampke można polubić . SB 900 tka ma filtry współpracujace z aparatami Nikon . Jednak Metza 50AF-1 można polubić . Miałem kiedyś 540FGZ tę lampe znienawidziłem a Metza pokochałem mimo posiadania najbardziej zaawansowanej lampy Nikona . Ten Metz jest dostepny z mocowaniem Pentaxa i kosztuje trochę ponad 800zł

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach