squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Tym bardziej ze to fajna lampka: głowica obracana, ma trym bezprzewodowy, mam ją opócz FGZ 540 i sobie chwalę.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Dotarł dziś do mnie Metz 44 AF-1 (ukłony dla kolegi squonka). Do tej pory używałem tylko Pentaksa FGZ-360 (a właściwie jego Samsungowego klona) i Yongnuo 460 II i do nich porównuję niemieckiego kolegę. Wykonanie bez zarzutu aczkolwiek plastik z tych miętkich więc nie budzi skojarzeń z trwałością. Najbardziej obawiałem się ograniczenia w sterowaniu lampą w stosunku do rozbudowanej 360-tki. Niepotrzebnie - podstawowe tryby pracy mamy na lampie w postaci czterech przycisków a resztę ustawiamy w aparacie. Resztę czyli korektę mocy błysku, redukcję czerwonych oczu, synchronizację z drugą kurtyną i tryb wireless (aczkolwiek lampa nie oferuje trybu master). Z pierwszych błysków wynika, że lampka naświetla z K-5II podobnie jak 360-tka czyli na granicy prześwietlenia (korekta -0,7 EV załatwia sprawę). Fotocela wydaje się być mniej czuła niż w Yongnuo - lampa musi widzieć błysk inaczej nie zadziała. Ogólne wrażenie - spore możliwości i dziecinnie łatwa obsługa w solidnym opakowaniu.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Enzo, jak masz wszystkie trzy i spore pomieszczenie/salę to może pokusisz się o porównanie mocy? ciekawi mnie też porównanie na ile równomiernie rozkłada się światło tych lamp i jaki kąt kryją.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pyciar, z pomieszczeniem będzie problem. Zresztą każda z tych lamp jest inna więc nie jestem pewien co tak naprawdę poza ewentualnymi różnicami w świeceniu taki test wniesie. Metz i Pentax są porównywalne i jedynie preferencje użytkownika (HSS, tryb master vs. obracany palnik i trochę większa moc) zdecydują którą z nich wybrać. Yongnuo za to jest naprawdę solidną lampą z bardzo czułą fotocelą, idealną do pracy w trybie slave (nie zastąpi dwóch poprzednich).
 
ks2006  Dołączył: 04 Lip 2012
Koledzy mam taki problem.

Mam Puszkę K200D z zamocowanym 28-80 Pentax (srebrny) i Metza 44 AF-1 i co zdjęcie z założoną lampa AF ustawia się za obiektem. Mimo że mordki duże były to AF wybrał ścianę a potwierdził mi mordki.
Jak użyłem lampki wbudowanej problemu nie było.

Miał ktoś tai problem ?



Na sali nie było rewelacyjnej jasności ale bezproblemowo trafiałem manualnie z ostrością.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak miałeś ustawiony AF?
 
ks2006  Dołączył: 04 Lip 2012
Na pole wyboru. W wybranym punktem centralnym. Ustawiałem na zęby tego Pana po czym przeniosłem się troche w lewo. AF mam w trybie Single.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
może to pojedyncze pudło? albo niechcący zmieniłeś punkt na tego słonecznika? poza tym AF pentaksa w świetle żarówkowym potrafi mieć odchyłki z BF/FF. Zrób test w bardziej kontrolowanych warunkach (z lampą założoną i zdjętą).
 
ks2006  Dołączył: 04 Lip 2012
Nie no mam więcej takich błędnych strzałów.

Sprawdzę we wtorek jak to wygląda z i bez lampy.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
To może opisz jak przenosiłeś? ustawiając ostrość przycisnąłeś do połowy spust i co potem? Może masz ff/bf z tym obiektywem? Z tego co pamiętam, lampa ta nie ma wspomagania ostrości...
 
ks2006  Dołączył: 04 Lip 2012
Nie wiem co to ff/bf ;)
Ostrość jak zawsze naciskam do połowy czekam aż parametry się ustawią i pojawi czerwona kropka na obiekcie potwierdzam sobie to jeszcze wzrokiem i dociskam do końca spust.

Co ciekawe im dłużej strzelam z lampą tym lepiej mu idzie. Wczoraj zrobiłem serie 10 zdjęć każde przesunięte o 3-4 cm od siebie ostrością ale im dalej tym lepiej.

W weekend będę robił siłownie rano to zobaczę jak mu pójdzie.

Wydaje mi się że mój aparat po prostu łapie niechcący te czerwone światełko jakie lampa emituje bo popołudniu sie nie pomylił ani raz.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
ks2006 napisał/a:
Wydaje mi się że mój aparat po prostu łapie niechcący te czerwone światełko jakie lampa emituje

to światełko jest właśnie po to żeby mu się łatwiej ustawiało ostrość w ciemnych pomieszczeniach :-P
 
ks2006  Dołączył: 04 Lip 2012
No tak tylko że to światełko jest sporo wyżej niż samo pole focusa. Widzę je około 3 mm wyżej niż przedostatnią kropkę focusa
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Przyczyną może być krzywo zamontowana w lampie dioda wspomagająca pracę AF. Kupiłeś nową lampę?
 
ks2006  Dołączył: 04 Lip 2012
Tak nową . Z euro.com.pl
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
ks2006 napisał/a:
Mimo że mordki duże były to AF wybrał ścianę a potwierdził mi mordki.


No ale jeśli potwierdził ci na środku twarzy tego pana, to ewidentnie był problem z obiektywem a nie lampą. Bo potwierdzenie oznacza, że ten konkretny punkt został wybrany i w nim aparat znalazł ostrość, a że zdjęcie nieostre to bym rozpatrywał w kategoriach błędu FF/BF tandemu aparat - obiektyw a nie lampy...
Dalej co do czerwonego światelka - to powinien byc patern a nie punkt rzucany przez lampę, jesli więc widzisz punkt (jak piszesz -światełko) - to co masz na mysli? Obszar najintensywniej oświetlony lampka wspomagającą? Granice tego obszaru? Czy może twoja lampa świeci punktowo?
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
AF w K200 w słabych warunkach świetlnych i sztucznym oświetleniu np. restauracja szaleje...
Z tego powodu dziś mam k50 :)
 
ks2006  Dołączył: 04 Lip 2012
Sprawa prosze Państwa się wyjaśniła.

Otóż po wycieczce do serwisu Pan na szybko ogarnął sytuacje.

Panie APAS - Mówiąc światełko miałem na myśli to co widzę na lampie, a rzuca linie na obiekt na którym wybieralem ostrość.
Niestety mój K200D buntuje się dokładnie do 28 mm ogniskowej przy 18-55 i ok 35 mm przy 28-80, przy 50 mm wszystko mu jedno (manualne oczko) na 70-300 działa poprawnie.
Mam gdzieś coś uszkodzone Pan mówił w aparacie. Założył komplet na ich aparat i działalo elegancko. Czas zatem przejść na inny model (Zaś kasa pójdzie ;( )
Ale dziękuje wszytskim zaintresowanym za pomoc macie u mnie :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ks2006 napisał/a:
Założył komplet na ich aparat i działalo elegancko.

Obiektyw i lampę?

Wyczyść styki w body i sprawdź ponownie.
 
ks2006  Dołączył: 04 Lip 2012
Tak oczko i lampę. Tak też uczynię. Przeczyszczę wszystkie styki .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach