Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Siedzę od kilku dni, czytam o C i N, i tak się zastanawiam.
Co lepsze będzie do mojego rodzaju zdjęć??? D300 czy 50D? Jeszcze wczoraj chciałem 50D, ale trochę starszy D300 ma lepiej rozbudowany AF i to kusi. Gdyby nie to, to już zdecydowałbym się na 50D (lepsza szklarnia, również cenowo). Za komplet Nikona wychodzi trochę więcej jednak.
Kociokwiku dostaję już, wiem, że to forum pentaxa, ale sporo tu ludzików z Canonem i Nikonem. Może ktoś coś doradzi jednak.

Na kupno K-5 i sensownego szkła (właściwie tylko sigma 70-200 wchodzi w grę) nie mam kasy, taniej mi wyjdzie zmienić system i kupić coś starszego z konkurencji. No i z tego co czytam ciągle mam wrażenie, że AF K-5 ciągle jest z tyłu nawet za kilkuletnią konkurencją.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Stać Cię na d300 a nie masz forsy na k-5?
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
Raven napisał/a:
Gdyby nie to, to już zdecydowałbym się na 50D (lepsza szklarnia, również cenowo). Za komplet Nikona wychodzi trochę więcej jednak.

Jakie konkretne szkła bierzesz pod uwagę z tych dwóch "stajni"?
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Raven napisał/a:
Siedzę od kilku dni, czytam o C i N, i tak się zastanawiam.
Co lepsze będzie do mojego rodzaju zdjęć??? D300 czy 50D? Jeszcze wczoraj chciałem 50D, ale trochę starszy D300 ma lepiej rozbudowany AF i to kusi. Gdyby nie to, to już zdecydowałbym się na 50D (lepsza szklarnia, również cenowo). Za komplet Nikona wychodzi trochę więcej jednak.
Kociokwiku dostaję już, wiem, że to forum pentaxa, ale sporo tu ludzików z Canonem i Nikonem. Może ktoś coś doradzi jednak.

Na kupno K-5 i sensownego szkła (właściwie tylko sigma 70-200 wchodzi w grę) nie mam kasy, taniej mi wyjdzie zmienić system i kupić coś starszego z konkurencji. No i z tego co czytam ciągle mam wrażenie, że AF K-5 ciągle jest z tyłu nawet za kilkuletnią konkurencją.

Mogę sie jedynie wypowiedzieć odnośnie D300 który ma kolega i miałem okazje go testować.
Ze szklem 70-300 VR, af.c i śledzenie czy coś takiego włączone, AF w pochmurny dzień nie wiele wyprzedzał mojego K10D i 55-300, oba ustawione na ~200mm, włączona seria i Husky biegnący w naszą stronę. K10D udało się 2 zdjęcia w punkt trafić, a zrobił ich z tego co pamiętam 6 reszta ostrości za psem.
D300 trafił w pysk 4 razy, robiąc 10 zdjęć. Reszta zdjęć ostrość miała za albo przed psem.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Mathis napisał/a:
K10D udało się 2 zdjęcia w punkt trafić, a zrobił ich z tego co pamiętam 6 reszta ostrości za psem. D300 trafił w pysk 4 razy, robiąc 10 zdjęć. Reszta zdjęć ostrość miała za albo przed psem.


Podobne miałem odczucia gdy miałem jednoczesny dostęp do d300 i k10/k20. Dlatego z chęcią czytam legendy o niezawodnym, trafiającym zawsze autofokusie w d300.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Jacek S napisał/a:
Stać Cię na d300 a nie masz forsy na k-5?

Używany. Wyprzedając system P stać mnie na niego lub na 50D. Nie wyprzedając nie stać mnie na K-5. Uprzedzając pytanie: tak, liczę szkła (od kilku dni).

sculptor napisał/a:
Raven napisał/a:
Gdyby nie to, to już zdecydowałbym się na 50D (lepsza szklarnia, również cenowo). Za komplet Nikona wychodzi trochę więcej jednak.

Jakie konkretne szkła bierzesz pod uwagę z tych dwóch "stajni"?

Do C 70-200/4 a do N chyba sigma. Pewnie obie używki.

A po co kupować d300 i podpinać do niego 70-300 to ja nie wiem. To się mija z celem, no chyba, że kasy brak i w planie jest zakup czegoś szybszego w przyszłości.

Jacek S napisał/a:
Podobne miałem odczucia gdy miałem jednoczesny dostęp do d300 i k10/k20. Dlatego z chęcią czytam legendy o niezawodnym, trafiającym zawsze autofokusie w d300.

No jeszcze zaraz powiesz, że K20D ma AF porównywalny do D300. Ideały nie istnieją, ale D300 zdecydowanie bliżej do niego niż pentaxom (wychodzi na to, że K-5 też, ale na razie to tylko opinie z drugiej lub nawet trzeciej ręki).

A wszystko dlatego, że miałem okazję pobawić się D80 i 50/1.8. Starszy o dwa lata Nikon wciągnął jedną dziurką od nosa moje K20D i 50/1.4.
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Raven napisał/a:
...

A wszystko dlatego, że miałem okazję pobawić się D80 i 50/1.8. Starszy o dwa lata Nikon wciągnął jedną dziurką od nosa moje K20D i 50/1.4.


Ale mowa o ciemnych scenach? Bo Tylko tam zauważyłem że Nikon dużo lepiej ostrzy od mojego Pentaxa.
70-300 To bardzo dobry obiektyw, więc nie wiem co w tym dziwnego, koleś chciał dobre body z dobrym obiektywem i tak ma :) Dla niego wystarcza :)
Wydaje mi się że K-5 + Sigma 100-300/4 zje tego Nikona z jego 70-300. Ale to wróżenie z fusów.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Mathis napisał/a:
Wydaje mi się że K-5 + Sigma 100-300/4 zje tego Nikona z jego 70-300. Ale to wróżenie z fusów.

Właśnie, to wróżenie. A mnie nie stać na wróżenie. Inna sprawa, że mam odmienne wrażenie, zwłaszcza po kilku wypowiedziach o tylko nieco lepszej pracy AF w K-5 (w porównaniu do K-20) w słabym świetle.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Meggido napisał/a:
Za działanie AF głównie odpowiedzialna jest puszka, a w mniejszym stopniu szkło.

Akurat. Podepnij do jakiegokolwiek body Pentaksa wynalazek pod tytułem Tamron 70-300 Macro. I powiedz, że ślimacze tempo pracy AF to wina puszki...

A potem podepnij do tego samego body wynalazek Pentax DA 40/2.8 ltd. i doznaj cudownego przeistoczenia puszki w demona szybkości...

Reasumujac - wypowiadasz w kategoryczny sposób opinie, które są całkowicie mylne.
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Benek napisał/a:
Meggido napisał/a:
Za działanie AF głównie odpowiedzialna jest puszka, a w mniejszym stopniu szkło.

Akurat. Podepnij do jakiegokolwiek body wynalazek pod tytułem Tamron 70-300 Macro. I powiedz, że ślimacze tempo pracy AF to wina puszki...

To ja jestem odmiennego zdania - raczej szkło ma większą wagę w przypadku szybkości AF.
Widać to ładnie na AF w 18-55 i AF 16-50, Oba na 35mm i Kit łapie szybciej ostrość :)
Co dopiero przy tele...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Mathis napisał/a:
Widać to ładnie na AF w 18-55 i AF 16-50, Oba na 35mm i Kit łapie szybciej ostrość :)
łatwiej trafić coś co jest większe, czy to GO czy to wielki zwierz. Do tego szkło w kicie lżejsze więc i żwawiej się kręci.

A co do tamronów to i 28-75 na 5d jest wolne, podczas gdy 28-70L to przy tym błyskawica.
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Eldred, ja chciałem tylko powiedzieć, że AF zależy bardzo od szkła. Tak samo 55-300 potrafi jeździć po całym zakresie zanim złapie ostrość, a 60-250 rzadko kiedy poleci w inną stronę. I mimo że SDM do szybkich nie należy to ostrość złapiemy szybciej.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Mathis, no właśnie, im jaśniejsze szkło tym rzadziej błądzi, ale z kolei jest cięższe więc wolniej się porusza, m.in. dlatego szkiełka DALTD są takie dobre pod względem af'u, bo są leciutkie (relatywnie) jasne.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Mathis napisał/a:
ja chciałem tylko powiedzieć, że AF zależy bardzo od szkła

a ja co innego? :mrgreen:
 

caroos  Dołączył: 11 Maj 2010
Ja posiadam Sigmę 70-200 HSM II (zresztą kupioną od kogoś z forumowiczów) używam jej z K10D i K100D i powiem szczerze, że jestem rozczarowany działaniem AF, działa dość wolno, w słabszych warunkach oświetleniowych potrafi się "rozjechać" i nie wyostrzyć (a focę dość wolno poruszające się obiekty - pociągi) Poza tym czasem robię jakąś sesje ślubna plenerową i często trafia za obiekt, muszę ostrzyć trochę przed. Ale jak już trafi zdjęcia są super. Również przymierzam się do K-5 i zastanawiam czy przyśpieszy mi tą rzeczoną Sigmę. Dodam, że z Sigmą 24-70 bez HSM raczej nie mam takich problemów musi być dość ciemno żeby sobie nie poradziła.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Raven napisał/a:
No jeszcze zaraz powiesz, że K20D ma AF porównywalny do D300. Ideały nie istnieją, ale D300 zdecydowanie bliżej do niego niż pentaxom (wychodzi na to, że K-5 też, ale na razie to tylko opinie z drugiej lub nawet trzeciej ręki).


No właśnie najwięcej jest takich z drugiej i trzeciej ręki. Najbardziej lubię te o wciąganiu nosem i o strzelaniu w kolano ;-)

caroos napisał/a:
a focę dość wolno poruszające się obiekty - pociągi


TGV? ;-)
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
caroos napisał/a:
(a focę dość wolno poruszające się obiekty - pociągi)

TGV
http://www.youtube.com/watch?v=8skXT5NQzCg

Kurcze to zawsze tak funkcjonuje chyba że trawa u sąsiada jest bardziej zielona...
Na weselu spotkałem usera D90, pomacałem, pokombinowałem i też jakby było fajniej ale coś mi w nim nie pasowało? Ale co? Nie wiem...
 

caroos  Dołączył: 11 Maj 2010
maser napisał/a:

caroos napisał/a:
(a focę dość wolno poruszające się obiekty - pociągi)

TGV
http://www.youtube.com/watch?v=8skXT5NQzCg


Nie miałem na myśli TGV tylko te jeżdżące po naszym pięknym kraju ;)

Np:
http://rail.phototrans.eu/14,50359,0.html
 
krzychu128  Dołączył: 05 Lut 2008
Do takich zdjęć moim zdaniem nie potrzeba żadnego HSMa, SDMa, USMa a jedynie odrobinę umiejętności. Nawet manualnym samyangiem 85mm przy F2.0 spokojnie możesz złapać ostrość idealnie.
Na Twoim miejscu (mając swój sprzęt) ustawiłbym ostrość na klinie, masz piękną linię pionową, doskonały punkt orientacyjny do ostrzenia - słup po lewej stronie. Ostrzysz przed przyjazdem pociągu, kadrujesz, czekasz aż podjedzie w wyznaczony punkt i dopiero wtedy naciskasz spust migawki. Możesz nawet statyw ustawić. Jeśli boisz się że nie zdążysz na czas to migawkę ustawiasz na tryb ciągły i wyzwalasz jeszcze zanim pociąg wjedzie w głębię ostrości. Któraś fotka na pewno wyjdzie ostra.
Jeśli nie masz matówki z klinem spokojnie możesz użyć AF, choćby nie wiem jak wolny był - zdążysz.
I nie musisz wydawać tysięcy na sprzęt do zrobienia fotki, którą da się wykonać obiektywem za parę stówek.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
caroos napisał/a:
Ja posiadam Sigmę 70-200 HSM II (zresztą kupioną od kogoś z forumowiczów) używam jej z K10D i K100D i powiem szczerze, że jestem rozczarowany działaniem AF, działa dość wolno,
Jeżeli AF z tego szkła w ogóle działa z K100D to i tak jest to dobry wynik :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach