Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Benek, Ty tak samo, raczej chodziło mi o cytat Meggido :) Źle zacytowałem :)
Te zdjęcia pociągów w porównaniu z fotografią jaką uprawia Raven to jak robienie zdjęć budynkom.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
http://rajdy.autoklub.pl/...w/id/1277458944 to są zdjęcia mojego kolegi ,jest w tym dobry a wszytko robione D80 ....AF w D80 to żadna rewelacja i z tego co wiem on go nie używa !!!
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Pierwsze z brzegu jego zdjęcie - f/8 i ogniskowa 210. Chwilka obliczeń - dla klatki DX i 210 mm kąt widzenia jest taki, że 5m szerokości podmiotu zdjęcia (tyle, żeby się samochód zmieścił) jest w odległości ok. 40m lub dalej (mam nadzieję, że nic nie pomyliłem).
Za http://www.dofmaster.com/dofjs.html przy Subject distance = 40m
Depth of field - Near limit 35m, Far limit 46.7m, Total 11.8m
Nic dziwnego, ze można to zrobić na manualu :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Można i kompaktem robić rajdy, przecież GO jest większa ;-)
 

caroos  Dołączył: 11 Maj 2010
krzychu128 napisał/a:
Do takich zdjęć moim zdaniem nie potrzeba żadnego HSMa, SDMa, USMa a jedynie odrobinę umiejętności. Nawet manualnym samyangiem 85mm przy F2.0 spokojnie możesz złapać ostrość idealnie.
Na Twoim miejscu (mając swój sprzęt) ustawiłbym ostrość na klinie, masz piękną linię pionową, doskonały punkt orientacyjny do ostrzenia - słup po lewej stronie. Ostrzysz przed przyjazdem pociągu, kadrujesz, czekasz aż podjedzie w wyznaczony punkt i dopiero wtedy naciskasz spust migawki. Możesz nawet statyw ustawić. Jeśli boisz się że nie zdążysz na czas to migawkę ustawiasz na tryb ciągły i wyzwalasz jeszcze zanim pociąg wjedzie w głębię ostrości. Któraś fotka na pewno wyjdzie ostra.
Jeśli nie masz matówki z klinem spokojnie możesz użyć AF, choćby nie wiem jak wolny był - zdążysz.
I nie musisz wydawać tysięcy na sprzęt do zrobienia fotki, którą da się wykonać obiektywem za parę stówek.


@Krzychu128: focę te nieszczęsne pociągi nie od dziś i jakoś sobie radzę, m.in. robię tak jak napisałeś. Sigmę kupiłem bo wkurzał mnie DA18-250 i jego "osrość" na brzegach kadru. Optycznie Sigma jest super jednak, tak jak wcześniej pisałem, AF mnie dość mocno rozczarował i nie wiem czy to wina puszki czy raczej obiektywu. Wiem, że do pociągów wystarczył by jakiś tańszy, lżejszy obiektyw jednak od czasu do czasu robię jakiś ślub czy plener i bardziej pod tym kątem był ten zakup. Wracając do fotografowania obiektów poruszających się, owszem jeden z góry zaplanowany kadr raczej zawsze wyjdzie ostry, problem z Sigmą zaczyna się jak chcę przekadrować i zrobić jeszcze inne ujęcia wtedy AF w gorszych warunkach potrafi się całkowicie pogubić i nie wyostrzyć. Trochę to irytujące.
Ciekawi mnie jak będzie wyglądała współpraca K-5 z HSM Sigmy, bo ktoś wcześniej pisał, że trzeba będzie wgrać soft do obiektywu, żeby się dogadały :roll:

LDevil napisał/a:
caroos napisał/a:
Ja posiadam Sigmę 70-200 HSM II (zresztą kupioną od kogoś z forumowiczów) używam jej z K10D i K100D i powiem szczerze, że jestem rozczarowany działaniem AF, działa dość wolno,
Jeżeli AF z tego szkła w ogóle działa z K100D to i tak jest to dobry wynik :)


Oczywiście chodziło mi o wersję super ;)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Raven napisał/a:
No i z tego co czytam ciągle mam wrażenie, że AF K-5 ciągle jest z tyłu nawet za kilkuletnią konkurencją.

Ludzie z pentaxforums opisują to tak, że K-5 nie ma poprawionego AF - to jest przepaść w stosunku do K-7.
http://www.pentaxforums.c...its-beyond.html

A te inne puszki jak będzie padało zrobią coś takiego ?
http://www.youtube.com/wa...player_embedded

:mrgreen: Model - K-5.
 
mas7odon  Dołączył: 01 Lut 2009
MacRayers napisał/a:

Ludzie z pentaxforums opisują to tak, że K-5 nie ma poprawionego AF - to jest przepaść w stosunku do K-7.


Pamiętam jak mówiłeś, że k7 ma "zajedwabisty" AF w stosunku do k20. Również pamiętam jak podpiąłem swoją 55* do k7 i nie stwierdziłem żadnej poprawy. Także ja na razie między bajki włożę opowieści o AF Pentaxa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szybkość SDM/HSM się nie poprawi bo silnika w szkle przecież nie zmieniamy. Poprawić się może jedynie algorytm w ten sposób, że zniknie doostrzanie.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
MacRayers napisał/a:
Ludzie z pentaxforums opisują to tak, że K-5 nie ma poprawionego AF - to jest przepaść w stosunku do K-7.

Nie do końca zrozumiałem, w jakim sensie przepaść. Na plus czy minus ?
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Ekh... Tak wiele ludzi nie rozumie, że szybkość ostrzenia w sensie przelatywania skali ostrości zależy w większości od obiektywu... Puszka odpowiada za to bardziej o pewność i celność AFu :)
A tutaj to ja nawet między moim K10D a K-x widziałem niesamowitą poprawę. O K-5 jestem spokojny :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Kuszelas napisał/a:
Nie do końca zrozumiałem, w jakim sensie przepaść. Na plus czy minus ?


że na plus
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Kuszelas, :-B

Biorąc pod uwagę dawne ciągłe narzekania na AF w P, to raczej na plus. Bo w drugą stronę wchodzimy w liczby ujemne a może nawet urojone ;)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Mathis napisał/a:
Ekh... Tak wiele ludzi nie rozumie, że szybkość ostrzenia w sensie przelatywania skali ostrości zależy w większości od obiektywu... Puszka odpowiada za to bardziej o pewność i celność AFu :)

nie do końca

o ile w przypadku szkieł SDM jest to prawdą (za szybkość odpowiada napęd w szkle, body jedynie może zawalczyć lepszym algorytmem)

o tyle w przypadku szkieł na śrubokręt jest inaczej - oczywiście dużo zależy dalej od szkła (masy poruszanych soczewek), ale dochodzi do tego dodatkowo fakt mocy silnika wbudowanego w body - z taką sytuacją spotkaliśmy się właśnie przy wprowadzeniu k-7 - SDM przyspieszyły tylko o tyle na ile pozwalały poprawione algorytmy, natomiast szkła na śrubokręt zauważalnie przyspieszyły dzięki mocniejszemu silnikowi w aparacie

 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
MiQ27 :mrgreen:
Tak między nami to mi się już od dawna roi. Czasami mam nawet wrażenie, że sam jestem liczbą urojoną. No cóż zamówiłem K-5 w naszej akcji zakupowej, przez jakiś czas będę miał równolegle z K20 to sobie sprawdzę. Bardzo zależy mi na celności tego ustojstwa, szybkość tyż, ale to już na drugim miejscu. Pozyjemy, zobaczymy.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ja z tych liczb, to bym wolał liczby zespolone, jeżeli chodzi o AF w Pentaksie (żeby było i szybko i celnie)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Gadacie tutaj o tele, a u mnie nawet na K20D z fa 50/1.4 trafienie to za często loteria, a przy gorszym oświetleniu to można już zacząć ziewać przy ustawianiu ostrości. Jak już mówiłem D80 zmiażdżył mój zestaw.

A co do manualnego ostrzenia na rajdach to da się, sam tak czasami robię. Ale "dzięki" temu tracisz sporo akcji jak najciekawsze się zdarzy przed lub po punkcie ostrości.
Inna sprawa, że moje hobby (czy samo foto czy foto + rajdy) ma sprawiać mi mniejszą lub większą przyjemność, a osiągnięcie tego z K20D jest niemożliwe, a z K-5 niestety za drogie (i ciągle niepewne).

Gadanie o tym, ze trzeba widzieć gdzie / na co ostrzyć (kontrastowe elementy) też jest co najmniej dziwne, bo czasami po prostu się nie da (szybka akcja) lub po prostu czegoś takiego nie ma (np. słabe warunki).

[ Dodano: 2010-10-27, 12:48 ]
opiszon napisał/a:
ja z tych liczb, to bym wolał liczby zespolone

Do tej pory dreszcze mnie przechodzą jak słyszę o liczbach zespolonych, na studiach to był chyba najtrudniejszy przedmiot, również z powodu prowadzącego - postrachu wydziału :mrgreen:
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
Raven napisał/a:
Gadanie o tym, ze trzeba widzieć gdzie / na co ostrzyć (kontrastowe elementy) też jest co najmniej dziwne, bo czasami po prostu się nie da (szybka akcja) lub po prostu czegoś takiego nie ma (np. słabe warunki).


zaraz dostaniesz reprymendę, że się da i kiedyś ludzie dawali sobie radę bez AF...taki to drażliwy temat jest chyba w pentaxowym świecie :-D ale miejmy nadzieję że K-5 to zmieni...
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
biorac pod uwage zasady dzialania AF, brak kontrastowych elementow calkowicie uniemozliwia ostrzenie (czy to w P czy innym systemie)
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
godojoshi napisał/a:
zaraz dostaniesz reprymendę



Tak to jest jak przeciwko sobie trzeba postawić zdjęcia tych, którzy dają radę przeciwko wypowiedziom tych, którzy nie potrafią. Niestety, tych którzy nie potrafią jest więcej. Ale ja na przykład bardziej cenię tych co potrafią mimo iż jest ich mniej niż tych, których jest więcej chociaż nie potrafią.

Ci którzy nie potrafią twierdzą zażarcie, że gdyby mieli inny aparat to by potrafili.
Po czym jak zmienią aparat to najczęściej dalej potrafią tylko pisać ;-)
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
Jacek S, ależ żeś pięknie napisał :-D :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach