x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Teraz kolej na mnie - przesiadłem się z Pentaxa KR. Różnica (co pewnie już tutaj niektórzy forumowicze pisali) jest znaczna. Zdecydowanie na plus. Ergonomia, dwa pokrętła, oddzielny przycisk dla ISO, WYŚWIETLACZ GÓRNY to znaczące plusy.

Po wywołaniu RAWu po raz pierwszy - jedno wielkie WOW. Matryca jest świetna, bardzo ładnie oddaje kolory, cienie. W użyciu z mym Tamronem jest pięknie. Dzisiaj po raz pierwszy dwa razy zdarzyło mi się, że autofocus nie trafił w punkt przy włączonym LV.

Na minus mogę tylko zaliczyć słabe nagrywanie filmów - jakościowo bardzo dobrze, aczkolwiek dźwięk nagrywany jest przytłumiony (trzeba by było dokupić dodatkowy mikrofon), przycisk do lampy jest moim zdaniem umiejscowiony za wysoko, trzeba przesunąć całą rękę, aby w niego trafić, a nie tylko palec.

Gdyby miał nagrywanie filmów 1080p z 60 fps i AF bez ściemniania to dla mnie byłby najlepszy aparat na rynku w APS-C.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
x4rd napisał/a:
Gdyby miał nagrywanie filmów 1080p z 60 fps
Po co? Chyba, że do slow motion? Święty Graal, to 24fps i nic się tu przez lata nie zmienia. 60fps, wymusza stosowanie migawki innej niż 180 stopni, czyli zupełnie inną rejestrację ruchu. Już samo to, że migawka jest elektroniczna powoduje szatkowanie większe niż na mechanicznej, a wymuszenie krótkich czasów naświetlania klatek i zwiększenie ich ilości to kompletnie inny look niż ten, na którym większości filmujących lustrzankami zależy. Znacznie lepiej by zrobili, gdyby zablokowali na sztywno migawkę 180 stopni (czyli np. 1/50s dla 25fps) i pozwolili na ręczną kontrolę czułości, bo operowanie tylko kompensacją ekspozycji (nawet jeśli działa głównie na czułość) jest mało poważnym traktowaniem użytkownika.
x4rd napisał/a:
i AF bez ściemniania
:?:
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Jaad - z tym AF chodziło mi o to podczas filmowania.

Jeśli tak to faktycznie jest problem. Kontynuując wątek filmowania - chyba najlepiej sobie z tym radzi Canon w wersjach 5d Mark II oraz III - tam jakość tego, co się otrzymuje (po retuszu, ale zawsze) jest cudowna. Bardzo bym sobie życzył, aby Pentax coś takiego zaprezentował również w swoim FF kiedyś.
 

newcastle26  Dołączył: 24 Mar 2010
ja rowniez przesiadam sie z K-r i
x4rd napisał/a:
WYŚWIETLACZ GÓRNY

jest super, ale ja sie lapie na tym ze jeszcze patrze w ten wiekszy.
ale pewnie sie przezwyczaje :)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
x4rd napisał/a:
Jaad - z tym AF chodziło mi o to podczas filmowania.
Zbędny gadżet. Poza tym, pomyśl, jak by to działało ze śrubokrętoiwymi szkłami, które masz w stopce...
x4rd napisał/a:
Jeśli tak to faktycznie jest problem.
Ale to nie problem Pentaksa, tylko wszystkich producentów
x4rd napisał/a:
chyba najlepiej sobie z tym radzi Canon w wersjach 5d Mark II oraz III
Tak się utarło, natomiast obecnie ponoć najlepiej radzi sobie Nikon w D5200.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
x4rd napisał/a:
Bardzo bym sobie życzył, aby Pentax coś takiego zaprezentował

Jeśli chcesz filmować to masz do tego K-30 najlepiej z 18-135. Masz i AF i silnik który nie warczy...
 
doublezero  Dołączył: 22 Paź 2008
Mam od paru dni! Lecz szczęśliwy nie jestem bo ostro przepala! Na każdym szkle muszę zjeżdżać z expozycją czasami nawet do -2EV. Ktoś miał podobny problem? Może to kwestia ustawień których jest w bród?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
doublezero, przepala światła, czy średnią szarość? W jakim trybie pomiaru?
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
jaad75 napisał/a:
[Tak się utarło, natomiast obecnie ponoć najlepiej radzi sobie Nikon w D5200.


Tylko do Marka II masz np. Magic Lantern co daje parę możliwości.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
kelus, a miałeś okazję poznać "wygodę" tego rozwiązania?
 
doublezero  Dołączył: 22 Paź 2008
jaad75 napisał/a:
doublezero, przepala światła, czy średnią szarość? W jakim trybie pomiaru?


Nie jest to regułą. Przepala światła (?!) w trybie centralnie ważonym i multisegmentowym. W punktowym nie sprawdzałem. Bardzo często problem występuje z smc-a 50mm f1.7.
Parę sampli:
link
Nie mam pojęcia czy to mój błąd czy k5 szaleje. Kadyszka nie miała z tymi kadrami żadnych problemów.
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
doublezero napisał/a:
Parę sampli:

Daj z exifem.
 
doublezero  Dołączył: 22 Paź 2008
Są! Odpalasz na PE i w opcjach do zassania całe jpg ;-)
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
a nie masz przypadkiem powlaczanych roznych bajerow, np kompensacja cienia?
 
doublezero  Dołączył: 22 Paź 2008
Nie. Zresetowane ustawienia do domyślnych wartości. Soft 1.13.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Z innymi obiektywami tez jest taki problem? Moze wina lezy nie po stronie body a właśnie obiektywu?
 
doublezero  Dołączył: 22 Paź 2008
najczęściej problem pojawia się z pentax-a 50mm (foto), ale też z kitem, czy samyangiem 8mm (foto). Nie zawsze oczywiście ale to i tak dziwne ze w prostych(?!) sytuacjach wariuje. Porównywałem z k10 na identycznych ustawieniach i zero pomyłek.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wygląda to na problem z komunikacją czyli stykami.
 
doublezero  Dołączył: 22 Paź 2008
Wow... pomógł nowy firmware! Przynajmniej dla kita. Na 50tce dalej przepala ale już lekko. Wyjeżdżam na weekend, potestuję i dam znać. Na razie dzięki za pomoc.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
doublezero, powodzenia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach