Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Możesz mieć problem gdzie indziej.

Zrób tak:
Najlepiej pomieszczenie z kontrolowanymi warunkami świetlnymi, albo plener ale też tak by światło się nie zmieniało i nie było żadnych ruchomych obiektów kadrze mających wpływ na pomiar. Aparat na statyw, w menu ustawiasz jak najmniejszy krok ustawienia ekspozycji. Fotki na przysłonie F5,6, czułość nie ważna. KONIECZNIE ZAŚLEPKA NA WIZJER albo zasłoń go palcem przed naciśnięciem spustu lub pomiarem na roboczej.

Pierwsza fotka - na pozycji A i w trybie AV (zapamiętaj czas jaki wyjdzie)
Druga w trybie M i pierścieniem przysłony na F5,6 - robisz KONIECZNIE pomiar na roboczej.

Jeśli wyjdą Ci inne czasy - masz niewyregulowaną przysłonę - zamyka się za mało niż powinna - w rezultacie z pierścieniem na A, korpus uznaje iż będzie F5,6 a realnie masz F5 i fotki masz przepalone.
W 50 zdejmujesz przednią grupę soczewek i regulujesz bez problemu.

Zaślepka na wizjer jest konieczna, bo czujnik pomiaru światła jest w przestrzeni pryzmatu i mocniejsze światło wpadające od tyłu nawet przez szczeliny pomiędzy okiem a wizjerem potrafi skutecznie go zakłócić zawyżając wskazania.
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
jaad75 napisał/a:
kelus, a miałeś okazję poznać "wygodę" tego rozwiązania?


Nie, tylko czytałem.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Jeśli macie czas i ochotę to powiedzcie mi:
-w trybie filmowania można ustawiać ISO czy ono jakoś samo się nastawia?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
dlugas1982 napisał/a:
-w trybie filmowania można ustawiać ISO czy ono jakoś samo się nastawia?
Nie można. K-5 ustawia ISO tak, by jeśli to możliwe trzymać się typowej migawki 180 stopni, czyli dla 25fps 1/50s.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
No tak mi się waśnie wydawało po moim pierwszym kontakcie i 3 godzinnych zabawach pożyczoną k-5.
jaad75, dzięki za potwierdzenie

Ręczny focus jest upierdliwy, ale nie ma tragedii, idzie tym kręcić okazjonalne filmiki.

Za to zauważyłem, że na kilku specyficznych wzorach nieźle drga (mora?)np. długa i szeroka kostka brukowa
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Mam i ja :). Mimo tego, iż mamy na rynku K-30, K-50, K-500 wybrałem piątkę. Wrażenia byłego użytkownika K-x po paru dniach zabawy K-5:
- K-5 troszkę większy i sporo cięższy, nareszcie aparat z dużym obiektywem czy lampą trzyma się pewnie
- wszystkie przyciski i przełączniki pod ręką, nie trzeba wchodzić właściwie do menu :)
- zdjęcia (raw) wychodzą mi sporo jaśniejsze niż w K-x (zaleta), nie wiem czy to zasługa matrycy czy czujnika pomiaru światła
- focus działa ciut szybciej no i mam jego podświetlenie punktów w wizjerze :mrgreen: , z
- do górnego wyświetlacza trzeba się przyzwyczaić jak się go nie miało wcześniej, mam jeszcze odruch zerkania na duży ekranik
- wizjer jaśniejszy, szkoda że nie większy
- dźwięk migawki jest naprawdę miły dla ucha, jest sporo ciszej
- wyciąganie cieni i likwidacja przepałów o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza dla oka niż w K-x w LR
- wyciąganie karty trochę upierdliwe, ale jak się ją wciśnie i szybko ucieknie z palcem to potem wychodzi bez problemów
- przeraża mnie rozmiar rawów (dng) ok 15MB więcej niż w K-x
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
shaper napisał/a:
- przeraża mnie rozmiar rawów (dng) ok 15MB więcej niż w K-x
ja się pocieszam że w przyszłych modelach będą jeszcze większe ;-) .
Co nie zmienia faktu że kończy mi się miejsce na dysku :-( .
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Makler napisał/a:
shaper napisał/a:
- przeraża mnie rozmiar rawów (dng) ok 15MB więcej niż w K-x
ja się pocieszam że w przyszłych modelach będą jeszcze większe ;-) .
Co nie zmienia faktu że kończy mi się miejsce na dysku :-( .


Pomyslcie o rozmiaraz RAW-ów z Nikona D800. :evilsmile:
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Teraz wiadomo dlaczego forumowicze masowo nie wykupują Pentaxa 645D.
Komputerki słabiuśkie. :idea: :-P
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Penteusz napisał/a:
Teraz wiadomo dlaczego forumowicze masowo nie wykupują Pentaxa 645D.
Komputerki słabiuśkie. :idea: :-P


Śmiejesz się, ale ja np mam 8-letniego kompa (3 gigahercowy P4 630 bodajrze z 2 gigabajtami RAM) i przesiadka z K-7 na K-5 była zauważalnie gorsza jeżeli chodzi o prędkość obróbki RAW-ów w Lightroomie. Podejrzewam, że extra 2 bity DR robią tę różnicę (2 Mpix więcej procentowo nie stanowią dużej zmiany) bo spowolnienie jest naprawde zauważalne. Poza tym czasami obrabiam PS-em panoramy o ilości pixeli zbliżonej do 645D i idzie juz taka praca naprawde powoli. Jakbym miał działać standardowo na czymś z matrycą rzędu 40 Mpix to niestety przesiadka na nowszego kompa byłaby niezbędna by było to sensowne.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mi też się kończy miejsce na dysku :-)
A archiwizować na DVD się nie chce...
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Markus napisał/a:
Mi też się kończy miejsce na dysku :-)
A archiwizować na DVD się nie chce...


"Archiwizacja" na DVD to kompletna porażka, pracochłonne, pewność żadna, niektóre płyty padaja po kilku tygodniach/miesiącach, nawet na najlepsze TDK czy Verbatimy nie liczyłbym na więcej jak 5 lat.

W tej chwili najlepszym rozwiązaniem jest dalej dysk HDD, wspierany najlepiej małą stacją typu NAS jako backup tego, co jest na HDD. Dyski mają to do siebie, że odmawiają posłuszeństwa niespodziewanie, a jeżeli ktoś chce mieć bezpieczne archiwum, to nic lepszego i niedrogiego nie wymyślono. A dyski znowu tanieją, 2 TB kupisz już za 319 zł (wg ceneo.pl)

dysk 2 TB

Osobiście mam swoje zdjęcia na dysku w komputerze, po zgraniu ich z karty automatycznie robi mi się ich backup na Synology DS-209, a na wypadek godziny W mam jeszcze jedną kopię na dysku przenośnym 1 TB, który jest schowany w małym sejfie na strychu (na wypadek pożaru, kradzieży). Uzupełniam na nim zdjęcia po zgraniu ich z kart raz na miesiąc lub po powrocie z wycieczki ...

Pozdrawiam,

S.
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
Patrząc po datach ostatnich postów, nabycie K-5 to chyba obciach ;-)
bo jakoś nikt się już nie chwali, a co mi tam niech będzie obciachowo
mam i ja :mrgreen: .

Używka od kolegi z forum. Trwałem dzielnie przy K100Ds bo rozdzielczość matrycy w sam raz i wbrew pozorom da się z tej matrycy dużo wyciągnąć w LR szczególnie z tych ostatnich aktualizacji. Do kupna innej puszki przekonało mnie męczące usuwanie z K100Ds podczerwieni która wpada za przyczyną słabego filtra IR, gdyby nie to to dalej bym sobie nią cykał.

No ale co tu dużo gadać jak sobie wmawiałem że spokojnie sobie poradzę bez dodatkowych nastaw na body, tak teraz mając Kasetkę w ręce gdzieś mi te paluchy latają i szukają dodatkowego guziczka i kółeczka :-> , a obróbka RAW-ów, poezja, przyznam się że gdzieś tam w duchu bałem się tej matrycy CMOS jakoś tak CCD wydawała mi się milsza dla oka, no i rozdzielczość też nie straszna, mam wrażenie że moje stare pleśniaki nabrały ostrości i koloru. Co do innych achów i ochów to już wszystko było powiedziane w kilkudziesięciu postach wyżej. Dla mnie po przesiadce z Kasetki bardzo duży plus to ustawianie ostrości na manualach przy małej głębi na LV + powiększenie, oraz spora poprawa szybkości i pewności AF.

Mam pytanko odnośnie poziomnicy elektronicznej, przekłamuje mi o 2 do 3 działek, czy ktoś to kalibrował w serwisie innym niż Apollo.
 

andy68  Dołączył: 11 Wrz 2008
desinger napisał/a:
a co mi tam niech będzie obciachowo
mam i ja :mrgreen: .


to wciaż swietna puszka teraz to obciachem bedą kiepskie zdjecia od ciebie ;-) bedziesz miał duzo radochy z tej puchy, ja poziomicy nie uzywałem wiec nie pomoge

pzdr dla krajana z sanoka :-B
 

wulfel  Dołączył: 12 Sty 2009
Witaj w klubie Krzyśku, będziesz zadowolony z K-5 :-)
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Za przedmowcami - bedziesz zadowolony. K-5 to jedna z najlepszych puszek, jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku, wciąż doskonała pomimo wieku.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Moja K-5tka zbliża się powoli do 50 tysięcy klapnięć a im ich więcej, tym zdaje mi się, że aparat nabiera "profesjonalnego" obycia :mrgreen:
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
Apas napisał/a:
Za przedmówcami - będziesz zadowolony.

no jak na razie to cały czas mi się japa cieszy :mrgreen:
mam nadzieje że tego zadowolenia szybko coś mi nie zgasi,
szczególnie że jakoś nie mam pędu do nowinek o czym świadczy 6 latek z hakiem przy K100Ds 8-)
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Witam
Od pewnego czasu stałem się posiadaczem K-5 (używanej) wcześniej było K-x -parę spostrzeżeń:
desinger napisał/a:
Mam pytanko odnośnie poziomnicy elektronicznej, przekłamuje mi o 2 do 3 działek, czy ktoś to kalibrował w serwisie innym niż Apollo.

ustawiłem na początku automatyczne poprawianie prostowania i większość wyszła skoszona :oops: a po sprawdzeniu też stwierdziłem to co desinger więc tę funkcję prostowania wyłączyłem.

Plusy: Wielkość trochę większy od K-x. K-x trzymało się dobrze K-5 jeszcze lepiej. Waga cięższy ale nie za ciężki. Wizjer większy ostrzenie manualne wygodniejsze. Dwa kółka. Rozpiętość tonalna chyba troszkę większa. Można używać większego ISO (w K-x nie było też źle). Wyświetlacz większy (górny jest ale prawie nie zwracam na niego uwagi). Mikroregulacja (do sprawdzenia).
Minusy: Wymieniona wyżej poziomica (przestałem używać). Pokrętło PASM trzeba wcisnąć przycisk aby przestawić (nie mogę się przestawić w K-x ani raz się samo nie przestawiło). Mikrofon dużo słabszy(czuły) niż w K-x (o regulacji nic nie wyczytałem).
Poziomice i mikrofon do się samemu podregulować?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mikrofon możesz podłączyć zewnętrzny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach