Klod76  Dołączył: 06 Cze 2009
sculptor, doostrzania nie zauwazylem wogóle

co do P-TTL - to rozwin prosze - zwroce uwagę jak bede z lampa gdzies

co do warunkow gorszych - to takze moge tylko obiecac sprawdzenie ;) w przyszlosci (wiekszosc zdjec robie studyjnie)
 
Shelter  Dołączył: 08 Lis 2007
A jaki w ogole jest wizjer w tym body w porównaniu do K10d/K20d czy GX-ów? Wiem, że k-7 miał już taki sam, ale nie miałem okazji w niego zaglądnąć. Jest lepiej ostrzyć ręcznie, czy to ten sam poziom co w "starych" body?
 

Klod76  Dołączył: 06 Cze 2009
o ile mnie pamiec nie myli to dokladnie taki sam jak w K10. Reczne ostrzenie - zeby bylo wygodniej - potrzeba innej matowki
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Heya! Ciąg dalszy story o flashu. Wiadomo, że jest kilka osób z podobnym problemem - przypomne w pttlu k5 przepala z flashem odchylonym np w górę powyżej iso200, z wbudowanym flashem jest wszystko ok - nie wiem jak jest z egzemplarzami które dotarły do Polski ale tutejsze tzn UK przedstawicielstwo zainteresowało się problemem jak na razie poproszono kilka osób które raportowały problem w siedzibie, o przesłanie próbnych sampli pokazujących problem, zapeniając że jest to tylko problem oprogramowania i w listopadowym upgrejdzie wszystko będzie pozamiatane....
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
filorp napisał/a:
Ciąg dalszy story o flashu. Wiadomo, że jest kilka osób z podobnym problemem -

filorp napisał/a:
przedstawicielstwo zainteresowało się problemem

filorp napisał/a:
kilka osób które raportowały problem

filorp napisał/a:
próbnych sampli pokazujących problem

filorp napisał/a:
to tylko problem oprogramowania


Jak widac jest to głębszy problem, więc proponuję założyć stosowny wątek dziale "Problemy ze sprzętem", a tutaj tylko wstawić [wstawiać?] odnośniki do w/w wątku, bo na pewno ludzie będą zainteresowani, a ten wątek nie ku temu słuzy.

W ten sposób będzie porządek - tutaj piszemy o pierwszych wrażeniach, a o problemach w innym dziale, a tutaj tylko linki. Będzie łatwiej znaleźć i będie czytelniej.

Dzięki.

Ps. Przypominam, że wątki w działach technicznych są moderowane dośc mocno [jak na to forum] i wszystkie posty nie tyczące tematu będą usuwane. Żeby nie było potem płaczu i zgrzytania zębami [jak to moja Babcia zwykła mawiać].
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Panowie, a co z nową matówką? COś mi sie obiło o uszy że miała być nowa matówka "LCD" czyli z inaczej wyświetlanymi puntami i cała matówka podświetlana jak w Nikonach?
 

pi.wa  Dołączył: 20 Kwi 2006
No to jest tak. Kupilem w cyfrowych.pl. 47...0 (nie pamietam dokladnie). przesiadam sie z K20. To sa 2 puszki nieporownywalne. K5 wreszcie robi zdjecia. Matryca ze hej. W koncu okazalo sie ze 16-50 zaczelo mi ostrzyc. Po bardzo wstepnych testach z PTTL jest trafione na 70%. Fokus szybszy i pewniejszy z srubokretami jak i sdm. Tylko mam wrazenie ze te puszki robia sie coraz mniejsze i wydaja coraz dziwniejsze dzwieki. W kazdym razie nie wiem czy ktos z was pamieta jeszcze dzwiek migawki Z1P....no to bez komentarza. Ale K5 to krok milowy w wykonaniu Pentaxa. cos jak 5 canona kilka lat temu...Dam znac jak wyjdzie cos w robocie
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
No i jest :-)

Osobiście odebrany w dniu dzisiejszym od WIADOMO KOGO ;-)
Piękna puszka. ISO robi wrażenie, dźwięk migawki chyba cichszy niż w k-7.
WB działa ok, ale na razie popełniłem kilka klatek. Dźwigienka AF-u faktycznie bardziej zgrabna i przyjemniejsza w obsłudze. AF działa jak burza - odczuwalnie lepiej niż w K-7.

Sklep też spisał się na medal - dziękuję za miłą i sprawną obsługę ;-)
No i oczywiście podziękowania dla Kolegów Organizatorów :-B :-B :-B
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Wrzucilibyście porównanie tych samych kadrów K5 i K7/K20 na iso 1600, 3200 ;-)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
mcgyver, nie mam już K-7 i nie miałem czasu usiąść z puszką, ale różnice w ISO są kolosalne. Wrażenie robi też DR oraz bardzo dobrze działający tryb AF.C - nie tylko ostrzy szybko ale i bardzo pewnie. Fotki robione w jpg, bezpośrednio z puszki (Aperture3 nie czyta jeszcze nowych PEF-ów, przestawiłem na DNG później). Ustawienia fabryczne - żadnych modyfikacji (nie mam jak pisałem paru wolnych chwil...) W RAW jest znacznie lepiej (dynamika) i można powyłączać te wyostrzania czy też kontrasty.

P.S. Nie potwierdzam problemów z balansem bieli. Na kilka fotek w różnym oświetleniu jest równie dobrze jak z K-7.

Przykłady

Dynamika (DR), ISO3200:
zapalona lampka w pokoju + widok za oknem


Pełny rozmiar : http://www.macrayers.extr...-5/IMGP1733.JPG

ISO1600 :


Pełny rozmiar : http://www.macrayers.extr...-5/IMGP1734.JPG

ISO5000:


Pełny rozmiar : http://www.macrayers.extr...-5/IMGP1731.JPG


ISO2500:


Pełny rozmiar
http://www.macrayers.extr...-5/IMGP1737.JPG

 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
mcgyver napisał/a:
Wrzucilibyście porównanie tych samych kadrów K5 i K7/K20 na iso 1600, 3200 ;-)


Nie ma co porównywać ;-)
Na szybko sprawdziłem jak działa Tamron locha 70-200/2.8 w połączeniu z K-5..... :shock: :shock: :shock:
K-7 nie radził tak sobie...różnica jest ogromna. Szkiełko jest dużo szybsze, pięknie łapie ostrość a co jest dla mnie niesamowite na ogniskowej 200 mm jestem w stanie szybko wyostrzyć na drzwi w ciemnym korytarzu lub na ledwo rysujące się na ścianie gniazdko elektr......Wcześniej było to niemożliwe - Tamron leniwie przelatywał po całej skali w obie strony bez finalnego łapania ostrości....
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
espresso napisał/a:
Gdyby ktoś chciał pomacać piąteczkę (sympatyczny rozmiar) to zapraszam
...w sobotę do Torunia (mały plenerek z Michem się kroi). ;-)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
MacRayers, jestem nieco zawiedziony samplami, które zaprezentowałeś. Nie przyglądałem się wcześniej zdjęciom z K-5, ale jak na mój gust widać mnóstwo śladów po algorytmach odszumiających - nawet na ISO1600. Szczególnie widać to na zdegradowanych krawędziach - np. sierści psa. Zamiast gładkich przejść mamy mnóstwo szarpaniny i rozmycia typowego dla odszumiania (nie mylę z blurem wynikającym z niskich czasów). Na gładkich powierzchniach - generalnie w półcieniach (np. fragment szarego obicia poniżej głowy psa czy ściana nad czajnikiem) widać plamy jak po usuwaniu kolorowego szumu...

Możesz wrzucić (albo ktoś z pozostałych szczęśliwców) dla porówniania tą samą scenę robioną dla różnych ISO (np. 100, 800, 1600)?
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
rjan napisał/a:
Nie przyglądałem się wcześniej zdjęciom z K-5, ale jak na mój gust widać mnóstwo śladów po algorytmach odszumiających - nawet na ISO1600.

Bo robiona konwersja była w aparacie pef-jpg na ustawieniach domyślnych (autoredukcja szumu, jakieś dziwne kontrasty); nie miałem czasu ustawić aparatu po ludzku (wyłączyć odszumianie albo je ustawić etc.)
Wrzuciłem to co miałem z trybami auto. Pisałem, że po tej konwersji wyszło... no niezbyt - widać poszarpane krawędzie etc.
Znajdę chwilę - zrobię tą samą scenę z różnymi ustawieniami ISO i odszumianiem. Ja widziałem to w PEF-ie i różnica jest spora.

[ Dodano: 2010-11-05, 01:59 ]
...może tutaj jest lepiej, ale po weekendzie pewnie coś ciekawszego wrzucę (i pewnie nie tylko ja):

ISO1000 (ale też ustawiane auto odszumiania etc. do konwersji na jpg)



Większy obrazek :
http://www.macrayers.extr...-5/IMGP1739.JPG
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
rjan, myślę, że trochę przesadzasz z marudzeniem... tego psa na przykład w szopie w kilka chwil można zrobić ostrzejszego niż doberman...
a co do plam, to one są widoczne, tylko jeśli ich bardzo szukasz... przecież iso1600 i wyższych nie używa się tam, gdzie mają być super jakość i niespotykane przejścia tonalne... to jest reporterka, to jest ruch, to jest to, co się na zdjęciu dzieje, a nie rozkładanie na czynniki pierwsze, czy półtony się przechodzą...
na co dzień pracuję z iso1600 z mojej k200 i jestem w miarę zadowolony, a tutaj? to jest skok o dwie epoki pod tym względem...
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
no ładnie - ocena ogólna taka sama jak 645d i 5miejsce ex-equo w rankingu :-)
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
wiem, ze to tylko cyferki, ale

http://www.dxomark.com/in.../(brand3)/Nikon

in your face! :mrgreen:
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
Wygląda na to że iso80 nie jest jakąś sztuczną/oszukaną czułością jak w niepowiemgdzie... tylko pełno użyteczną czułością - coś mi się wydaje że k5 będzie rządzić w studiach też...
 

bobek  Dołączył: 26 Mar 2008
Wrzuciłby ktoś kontrastowa scenę , wyciągnięta uczciwie z rawa na iso 80 z k5 i iso 100 bądź iso 200dr z k20(najlepiej taka i taka) a nie same iso 5mln bez przegiec ile się pstryka na takim czymś...

no wlasnie czy k5 tez ma takie "podbijanie" dr? wielokrotna ekspozycja tez jest prawda? bo zdarza mi sie naswietlac jednego rawa 3 razy i wtedy K20 jest bardzo fajna

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach