Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 019
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc019.pef

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 18.03.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Kolejna prośba - o pakowanie jpgów w zipa - nie chodzi mi o wielkość, która będzie praktycznie taka sama, ale o to, że nie chcę widzieć, co mi przysyłacie.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"Pociąg do alkoholu tym różni się od pociągu do kobiety, że z biegiem lat przechodzi w stan chroniczny."
Horacy Safrin


Duży dworzec jest tu: http://jarekdabrowski.net/prc/rc019.html

1. bEEf
O, w koncu zdjecie ewidentnie nietrafione technicznie - niedoswietlone, czyli cos, co fajnie sie obrabia, bo kazdy efekt jest lepszy od oryginalu :) Zaczalem od krzywych w PPL - mooocno ciagniete w góre. Garb taki, ze ja cie przepraszam. By zapobiec totalnemu przepaleniu swiatel dodalem dwa punkty kontrolne na tej krzywej - i jakos poszlo. Przy okazji wyszly takie szumy z cieni, ze prosze siadac - to na samym koncu zniwelowalem nieco NeatImage. Potem balans bieli - celowalem, zeby zrobic chodnik na szaro, poddal sie bez wiekszej walki. Na koniec wspomniany NeatImage, podostrzenie miniaturki Gimpowym filtrem NL i voilla. W rezultacie wyszedl efekt chlodnego poranka, nie wiem, czy tak mialo byc, ale mi sie podoba :)


2. Bronek


3. Cypis
RAWa mielilem tradycyjnie w PPLu. Nie ukrywam, fotka na swój sposób trudna. Nieco ja oziebilem, potem na histogramie powyginalem nieznacznie krzywa, rozjasniajac (delikatnie) cienie i odejmujac kontrast by troche wydobyc postaci ukryte w ciemnosci. Calosc lekko odszumilem. Mniejszego jpga standardowo wysotrzylem w XnView, duzego nie ruszalem. Generalnie podoba mi sie mrok dworcowej hali, wiec nie widzialem potrzeby, by jakos szczególnie z nim walczyc. Swoja droga - dworzec w Legnicy jest naprawde niezly :-)


4. Dancer


5. Jarek Dabrowski
Lightroom. +2.2 EV, deilkatnie zmieniony WB i dodatkowo rozjasnione cienie krzywa. Nie chcialem nic na sile wyciagac, bo raz - jasna, plaska wersja tego zdjecia wyglada moim zdaniem nienaturalnie, a dwa - wylaza straszne szumy (glównie luminancji, bo z kolorowym Lightroom sobie ladnie poradzil). W Neat Image delikatne wygladzenie, w PS zmniejszenie rozmiaru i wyostrzenie. Nie podobaja mi sie schodki na szynach na pomniejszonym obrazku, ale nie potrafilem tak zmniejszyc, zeby ich nie bylo.


6. Macioh
jak zwykle tandem adobe: lightroom + CS3
lightroom: najpierw wyciagnalem wszystko z cienia suwaczkiem fill lights, a nastepnie podbilem kapke exposure. niestety, wylazla mi kupa szumow. zaczalem wiec kombinowac z kolorami. cel byl prosty: wywalic jak najwircej kolorowego syfu (pomarancz i czerwien) przy jednoczesnym zachowaniu przyzwoityh kolorow w kadrze. eksport do tiff'a.
ps3: myslalem, kombinowalem i w koncu wywalilem kolor ;-) pozniej levels a na koncu podbicie kontrastu i jasnosci.


7. Matb
Najpierw ocieplilem troche kolory i "obcialem" "pusta" koncówke na histogramie. Potem ostro jasnosci dodalem. Troche giecia krzywej "na oko". I redukcja szumu. A potem jeszcze zwiekszylem kontrast i rozjasnilem i ponownie odszumianie (tym razem Neat Image). Na koniec stwierdzilem, ze kolory sa takie jakies nijakie, i ze lepiej bedzie wygladalo czarno-biale.


8. Michu
Tym razem maly powrót do RSE. Wszelkie czynnosci wykonywalem tylko i wylacznie w tym darmowym konwerterze.


9. Nichiren
Po krótkim wahaniu (pokiwalem sie troche na fotelu...) postanowilem zrobic w tonacji cz/b. Na poczatek Lightroom, wyciagniecie z cieni troche obrazu, podbicie kolorów, i standardowa suwaczkologia. Przejscie do PS CS, mieszanie kolorów - monochromatycznie, tu suwaczki w lewo i prawo. Wyszlo spore ziarno (eee, szum) wiec troche bluru, podbicie swiatel/bieli (filtrem kolor selektywny), mniejszy obrazek troche wyostrzony.


10. Tok'Ra
Zabawa w trialu Bibble Pro. W sumie soft calkiem OK.


11. Valdis62
Tym razem prawdziwe wyzwanie :-D
Wywolanie w Lightroomie, ustalenie poziomów i dalej juz w PS - cala praca sprowadzila sie do walki z szumem i brakiem ostrosci. Ostartecznie zrezygnowalem z ostrosci na korzysc bardziej agresywnego odszumienia.


12. Zorzyk

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No i poszło się na łatwiznę z BW ;-) Tak na szybko przed snem, to widzę kilka zdjęć MZ zdecydowanie za ciemnych. Jeśli Valdis62 faktycznie agresywnie odszumiał, to na zdjęciu tego nie widać. I pytanie dla używających Neat Image - jakie filtry stosowaliście?
U mnie jakoś tak dobrze bEEf'a fotka dobrze wygląda. Choć może jak na 15.35 w lutym to trochę za jasno ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No cóż - tym razem moje zdjęcie akurat podoba mi się chyba najbardziej. Jeno z tym "chłodnym porankiem" trafiłem jak kulą w płot, skoro na zegarze ja byk stoi 15:35 :-) Niech żyje spostrzegawczość. Ale nie zgadzam się z Jarkiem, że wyciągnięcie spłaszczyło obrazek. Trudno było to niedoświetlenie uznać za celowe działanie - po prostu nietrafiona ekspozycja - ciemne zdjęcie właśnie tak wygląda.

Uwagi na szybko:

Cypis/Jarek - cieeeemno.
Dancer - też ciemno, ale tu bardziej widać celowe działanie
Macioch - nie wiem, czy to zamierzony efekt, ale wyszło jak fotka w Sztandarze Młodych w latach 80-tych :)
Matb - jak na b/w - całkiem ok
Michu - trochę za mało kontrastu jak dla mnie
Nichiren - jakieś duchi w światłach wyszły. Tam na niebie rozumiem, ale na spodniach?
Tok'Ra - wygląda ok, ale odszumianie zrobiło Ci akwarele
Valdis62 - trochę przesadzone z nasyceniem, i szumu mimo wszystko nadal sporo
Zorzyk - jak zwykle bardzo dobrze

[ Dodano: 2007-03-19, 08:58 ]
matb, a co do neat image, to najpierw łapię profil szumu na jednolitym obszarze i pozwalam mu go policzyć z automatu. Później suwaczkami daję tak, by w kanale chrominacji wywalić 100%, a w kanale luminacji dużo mniej - w zależności od zdjęcia, tak na oko od 20% do 60%, najczęściej w okolicach 40%. Dzięki temu dostaję nierozpaćkany obrazek z ładnym, monochromatycznym szumem.
 

valdis62  Dołączył: 12 Cze 2006
Jak to dobrze, ze jest okazja porównać ze sobą różnie wołane fotki. Formuła RC sprawdza się znakomicie. Wydawało mi się, że jest już znośnie, ale jak porównam do fotki bEEf'a to dopiero widać jak jeszcze daleko do tego co można było osiągnąć.
Pytanko do pracujących w Neat Image - czy z Waszego doświadczenia lepiej jest generować profil szumów dla każdej foty z wybranego wycinka, czy też lepiej zdać się na profil aparatu?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
valdis62, dzięki :-) Ja też startowałem od RC, jeszcze jak nie miałem aparatu - to świetna sprawa, choć moje początki były średnie. A co do neat-a - teraz robię profil zawsze osobno. Kiedyś używałem gotowych profili, zapisanych dla różnych ISO itd. Ale już nie używam, odkąd z ciekawości na jednym "trudnym" zdjęciu zrobiłem profil szumu jeszcze raz - efekty były dużo, dużo lepsze, mimo, że profil był niby zapisany dla takich samych parametrów. Bardzo dużo zależy od światła i ekspozycji - inaczej to się w kanałach rozkłada, jak jest chłodno, to matryca mniej szumi, niż jak upał itd...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiem, że to wbrew regułom tej zabawy, ale od pary ładnych emisji, miast starania się o pucowanie RAWa i doprowadzania go do stanu uber alles, robię wszystko, by poświęcać danemu obrazkowi jak najmniej czasu. Fakt, że nad tym plikiem siedziałem jakieś 4-5 minuty, ale nad plikami w pozostałych edycjach spędzałem średnio 1-3 minuty. Powód? Otóż uważam, że tak naprawdę, otrzymawszy 100-200 RAWów do obróbki, nie będziemy tracić czasu na pieszczenie po kolei wszystkich obrazków. Dlatego byłem ciekaw, jak wypadnie pośpieszna obróbka w konfrontacji z dopieszczonymi plikami. Używając darmowych konwerterów widzę, że czasami muszę wybrać między SilkyPix a np. RawShooter by osiągnąć odpowiedni wynik (zapewne, gdy w końcu zakupię pełną wersję problem ów zniknie). Pomimo iż przeważnie pliki, które pokazuję przedstawiają sobą przeciętną/średnią jakość, pokazuje to, że można spokojnie pracować na RAWach operując albo na darmowym oprogramowaniu (PPL, RSE, SilkyPix Free), ewentualnie z minimalną dopłatą (Elements).
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Michu, ja sądzę, że właśnie na tym polega cała zabawa i dobrze to wykumałeś - na dojściu do zadowalających efektów w ciągu paru ruchów suwadłem - chyba Jarek to potwierdzi, bo coś mi się zdaje, że już o tym pisał. Nad pierwszymi RC męczyłem się z pół godziny, szukając odpowiednich opcji i eksperymentując, a i tak po konfrontacji z innymi pracami okazało się, że jest kicha. Teraz opcji nie muszę szukać, bo już mniej więcej wiem, czym kręcić, by uzyskać to a to. Dlatego to rc też mi zajęło góra 5 minut - choć cały proces więcej, bo w sumie najwięcej czasu schodzi mi z nazywaniem plików, pakowaniem i kleceniem maila z opisem czynności :-)

Zauważyłem, że plusuje to, że przyssałem się do jednego programu - u mnie to akurat PPL. Krótkie wypady w rejony teoretycznie bardziej wypasione i intuicyjne (LightRoom, dema innych "wołaczy") skończyły się kręceniem na oślep i wynikami mocno takimi sobie. Po prostu lepiej chyba dojść do ładu z jednym narzędziem, ale już tak do końca.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pewnie - można tę zabawę traktować na wiele sposobów. Ja na jej podstawie (podobnie jak Ty) znalazłem konwerter, który mi najbardziej pasuje. Zapewne dla wielu jest to taka mini szkółka, a dla jeszcze innych ciężka harówka (pozdrowienia dla Jarka) niekoniecznie związana z samą obróbką zdjęcia.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
a ja znowu zapomnialem wyslac swoja prace - na usprawiedliwienie, w niedziele wieczorem robilem galerie (inna grupa) i zupelnie mi konkurs wypadl z glowy. Mialem dosyc przekorna koncepcje - uznalem ze zamiast walczyc z szumem, sprobuje go przerobic na cos w rodzaju ziarna. Po wyciagnieciu krzywa co sie dalo w ACR ale z zerowa redukcja szumu, dalej w PS przekonwertowalem na Lab, rozmydlilem kanaly a i b gaussem 0.6px i wyostrzylem kanal luminancji. Wyszlo interesujaco, ale co z tego skoro zapomnialem wyslac :-(
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek - wyślij teraz, Jarek jak spadnie z wyrka doda. Przecież to nie jest konkurs Złotej Onucy Versace tylko zabawa, a każdy z zaintersowaniem pewnie obejrzy Twoją wersję.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Michu, teraz nie wysle bom w biurze. Poza tym powstalbym klopotliwy precedens. Jezeli Organizator mi pozwoli to wrzuce do watku post z zalacznikiem i bedzie w ten sposob w widoczny sposob poza konkursem.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Poperam Michu - Bronek wyślij, jak Jarek się obudzi (co sie pewnie stanie za 2 godziny ;-) ) to widząc nasze poparcie na pewno wstawi twoją fotkę!
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Precedens Ci napisze. Bronek - daj spokój, to przecież zabawa. Jak wrócisz do chaty - dawaj RAWa, będziem się pastwić.

bEEf napisał/a:
No cóż - tym razem moje zdjęcie akurat podoba mi się chyba najbardziej.
Na pierwszy rzut onucą, przyznaję Ci rację. Tylko że ściągnąłem Twój duży plik i z lenistwa (nie chciało mi się innych ściągać) porównałem jedynie z tym, co mi RSE wypluł. Kolosalna różnica. Przy 100% powiększeniu trudno mówić o jakichkolwiek szczegółach. Taki impresjonizm czystej krwi. Nie przeczę, że do 10x15 nadaje się o wiele lepiej to, co przedstawiłeś, ale przy większych powiększeniach - masakra. Pytanie w związku z tym: czy bawiąc się w PPL masz włączone okienko podglądu (Enlarge area to się nazywa)? Tam chyba najlepiej widać wszelkie dokonywane zmiany (u mnie w głównym oknie widoku nie pokazuje np. odszumiania).
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Jarek jak spadnie z wyrka doda
Tej nocy akurat była Mandaryna.

Bronek, nie daj się prosić, podsyłaj swoją prace, jak będziesz miał. I to do mnie, a nie jakieś tam załączniki. A na ksywę damy Ci "Precedens". To prawie jak Mecenas.

Co do wrażeń po tym odcinku - to oryginalny nie będę - praca bEEfa wygląda dobrze, ale tylko na małym obrazku. A u mnie wcale nie ject ciemno ("skalibruj sobie monitor" - przyp. tłum.) ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Michu, używam lupki, oczywiście, bo bez tego mało co widać - główny podgąd jest bardzo zgrubny. Ale i tak PPL się nie nadaje do porządnego odszumiania. Dlatego odszumiam NeatImage, też oczywiście z ładnym podglądem 100%. A co do 10x15 i innych takich - oczywiście, każde odszumianie to kompromis. Gdyby to była moja fotka (a tak zawsze myślę przy RC), to ze względu na jej techniczne braki i tak nie myślał bym o niczym innym niż 10x15. Przecież główny plan (postacie) nie jest nawet ostry przy powiększaniu. Może udało by się zachować więcej szczegółów przy odszumianiu, ale ten efekt mnie satysfakcjonował.

[ Dodano: 2007-03-19, 14:22 ]
Cytat
praca bEEfa wygląda dobrze, ale tylko na małym obrazku.

Marudzicie ludzie :-) Ja wolę jaśniejszą wersję po odszumianiu niż ciemną z full detalami (szkoda, że ich nie widać :-P ). Kwestia gustu.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
[ding-dong]
Opóźniony pociąg podmiejski "Bronek" z Londynu do Legnicy wjechał na tor drugi przy peronie dziewiętnastym.
[ding-dong]
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Praca Bronka skojarzyła mi się z wybuchem jądrowym.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Michu, wiesz że mi też? :^)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
7. Matb jak dla mnie najciekawsze

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach