Gaclaw  Dołączył: 30 Lip 2008
Podpisuję się pod prośbą o raw-y z alternatywnego źródła, bo pobieraj chce pieniędzy :)
 
kasia__77  Dołączyła: 18 Sie 2012
super test, bo porównuje różne obiektywy, ale wykorzystane przez tego samego fotografa, ten sam aparat i warunki. Do pełni szczęścia i decyzji zakupowej brakuje mi tylko tutaj Sigmy 30mm f1,4. Czy ktoś ma doświadczenie porównawcze jak ma się ta Sigma do prezentowanych modeli (osoby, które uzywały sigmy i prezentowanych tu obiektywów - badz któregoś z nich). Szczególnie chodzi mi o ostrość Sigmy wzgledem tu prezentowanych.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
kasia__77 napisał/a:
brakuje mi tylko tutaj Sigmy 30mm f1,4
Może dobrze, że jej nie ma. Pomyśl ile byłoby płaczu, gdyby Σ wypadła lepiej od FA31. ;-)
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
 
kasia__77  Dołączyła: 18 Sie 2012
Pentagram napisał/a:
kasia__77 napisał/a:
brakuje mi tylko tutaj Sigmy 30mm f1,4
Może dobrze, że jej nie ma. Pomyśl ile byłoby płaczu, gdyby Σ wypadła lepiej od FA31. ;-)


a myslisz, że jest taka szansa? Co Ty byś wybrał z tych szkieł (pomijajac budżet)? Mi chyba zależy przede wszystkim na ostrości. Obiektyw miałby pracować z k5.

mam możliwość wypróbowania niestety tylko sigmy przed zakupem, nie wiem gdzie mogłabym wypozyczyć, zobaczyc pentaxy... trudny wybór... przede wszystkim kusi to 1.4, ale z drugiej strony jesli nie będzie wtedy ostry, to chyba ta jasność i tak nie ma sensu.

Czy orientujecie się czy pentaxy też zdarza się, że musza byc skalibrowane. W sigmie powiedzieli mi, ze tak jasny obiektyw na 90% bedzie trzeba wyslac do kalibracji jesli nie da sie tego zrobić w body. W sigmie taka operacja przebiegnie raczej sprawnie, mam nadzieje z tego co mówia. W pentaxie nawet nie wiem gdzie sie z tym zwrócić. A jesli np. wybór padnie na fa31 to na pewno używka ze wzgledu na cene, wiec wtedy sprawa komplikuje sie jeszcze bardziej.
A może przesadzam i to wszystko da sie ogarnac z body. I jeszcze jedno czy po kalibracji w body, jak zmienie obiektyw to bede musiała pamietać zeby potem cofnąc ustawienia.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Obiektywy pentaksa to chyba tylko z napędem SDM można kalibrować. Resztę w korpusie. Ja miałem problem z 43ltd - wychodził sporo poza oficjalną skalę kalibracji dostępną w menu aparatu. Za pomocą programu PK_Tether w menu serwisowym przesunąłem o parę jednostek skalę kalibracji i obiektyw zaczął ostrzyć.
W K-5 body zapamiętuje bodajże 20 obiektywów, więc nie trzeba za każdym razem, po zmianie obiektywu, zmieniać korekcji.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
kasia__77 napisał/a:
a myslisz, że jest taka szansa?
Nie mam bladego pojęcia.
kasia__77 napisał/a:
Co Ty byś wybrał z tych szkieł (pomijajac budżet)?
Z tych dwóch, to chyba DA35, trochę ciemniej ale tanio, lekko i ostro. ;-) Chociaż ogniskową wolę krótszą. 28mm byłoby fajne, taki szerszy standard, jak 43mm na analogu. Ale cóż, w Pentaxie nie ma. :-/
kasia__77 napisał/a:
nie wiem gdzie mogłabym wypozyczyć, zobaczyc pentaxy
Umów się z jakimś posiadaczem z bliższej lub dalszej okolicy. Wybierz się na jakiś okolicznościowy zjazd Pentaxiarzy, typu PPD, SPD, Kolorowe Roztocze, Chabówka, Jest tego trochę w ciągu roku.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
Cytat
a myslisz, że jest taka szansa?

jest.. i to wielka.. spojrz na linki ktore wczesniej zamiescilem.. jesli kusi Cie swiatlo tzn ze chcesz pracowac glownie w okolicach pelnej dziury, sprawdz wiec sobie prosze jaka rozdzielczosc oferuja te obiektywy w okolicach przyslony 1.8- 2.8..
Sigma wygrywa..
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Dobra Sigma (a różnie z tym bywa) jest może i ostrzejsza od FA31. Ale mimo to obrazek (kolory, bokeh) FA31 daje dużo lepszy... Jeśli kasa naprawdę nie ma znaczenia, FA 31 jest b. wdzięcznym szkłem, po prostu ma to "coś". Jeśli liczyć kasę - ułomności Sigmy są bez większego znaczenia - można nią robić świetne foty. "Unlimited" - moim zdaniem - pozostaje sporo za tymi dwoma szkłami...
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Unlimited to jest wogole jakas wielka pomyłka. Nie powinien nazywac sie Pentax, tylko Samsung (jakośc do ceny)
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Mam unlimiteda, bardzo go sobie chwalę. Zarówno jakość jak i poręczność. Szczególnie miłe jest jak fajnie on się sprawuje pod światło (lubię robić takie foto). Wcześniej chcąc robić takie kadry z podobną ogniskową musiałem używać DA*16-50/2.8 które pod swiatło raczej słabe jest niestety. Poza tym K-5 z tym obiektywem jest mega poręczny (nieduży, lekki, "szybki") zaś 35mm to dosyć uniwersalna ogniskowa. Światło 2.4 zaś zupełnie mnie nie boli (zwykle i tak wole 2.8 i więcej by mieć odrobinke GO). Gdybym musiał spośród moich szkiełek wybrać jedno którym miałbym sobie dawać rade - byłaby to DA 35/2.4.

ps: Z tego co wiem za standardowy obiektyw uważa się taki o ogniskowej możliwie blisko zbliżonej do przekatnej klatki. Takie proporcje dają dosyć miłe i natoralne "spojrzenie" na świat (przynajmiej takie jest założenie). Stąd 43ltd - dosyć nietypowa ogniskowa, jednakże to jest standard dla klatki filmu 135 (50mm to pewna forma kompromisowego zaokrąglenia tej wartosci). Dla APS-C wartoś ta (standardowa ogniskowa) powinna wynosić coś około 29mm. Dlatego też Sigma pod APS-C ma ogniskową 30mm i dlategoż 31ltd ociupinkę przyjaźniej powinna oddawać świat od 35-tki (piszę o samym obrazku i celowo pomijam bardziej techniczne elementy - ostrość, kontrast, bokeh itp). Ale IMO różnice są niewielkie, na tyle niewielkie, że musiałbym mieć ostry przypływ gotówki by zamienić unlimiteda na limiteda. Szczególnie, że jak wcześniej pisałem DA 35 także i jakościowo daje b.fajny obrazek.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
RiddlerPL napisał/a:
Dlatego też Sigma pod APS-C ma ogniskową 30mm
Myślę, że Σ ma ogniskową 30mm, bo na aparatach Σ jest mnożnik 1.7, czyli daje to 51mm.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Pentagram napisał/a:
RiddlerPL napisał/a:
Dlatego też Sigma pod APS-C ma ogniskową 30mm
Myślę, że Σ ma ogniskową 30mm, bo na aparatach Σ jest mnożnik 1.7, czyli daje to 51mm.


Możliwe.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
espresso napisał/a:
Ale fakt też jest taki że FA31/1,8 to najlepsze optycznie szkło pentaxa.

Obok FA43. Przy czym FA43 jest naj naj i the best.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
wuzet napisał/a:
Unlimited to jest wogole jakas wielka pomyłka.
Hmmm... ciekawe. A ja czekam właśnie na przesyłkę.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Ekajana napisał/a:
Hmmm... ciekawe. A ja czekam właśnie na przesyłkę.
Ja kupiłem ten obiektyw, kilka miesięcy poużywałem i sprzedałem. Nie widziałem żadnej wartości dodanej w porównaniu z Tamronem 17-50 /2,8 na ogniskowej 35mm. Ostrość była ta sama różnica w bokehu też praktycznie niezauważalna a tylko powodował zwiększenie zajętości plecaka i dodatkową konieczność zmiany obiektywów jeśli chciałem go użyć.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
ZbyszekB napisał/a:
Nie widziałem żadnej wartości dodanej w porównaniu z Tamronem 17-50 /2,8 na ogniskowej 35mm.
Rozmiary i waga. Niektóre osoby cenią takie wartości.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Pentagram napisał/a:
ZbyszekB napisał/a:
Nie widziałem żadnej wartości dodanej w porównaniu z Tamronem 17-50 /2,8 na ogniskowej 35mm.
Rozmiary i waga. Niektóre osoby cenią takie wartości.
No właśnie! Sam Tamron 17-50 mniej waży i ma mniejsze rozmiary niż Tamron 17-50 + DA 35/2,4 i do tego nie trzeba zmieniać obiektywu żeby zrobić taki sam kadr ale innym obiektywem. :lol:

espresso napisał/a:
faktem jest że wiele współczesnych zoomów ma jakość optyczna porównywalną ze stałkami (przynajmniej tymi niskobudżetowymi). A jeśli różnice są to 99% pstrykających tego nigdy nie zauważy.
Dokładnie! Ja zauważyłem różnice ale były one tak znikome że nie uzasadniały posiadanie dwóch obiektywów których możliwości przy ogniskowej 35mm są podobne. Wobec tego został ten z szerszymi możliwościami. :-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Dzięki temu, masz bardzo dobry, ale rozleniwiający zoomik. Stałka wymusza kreatywne myślenie. Jak wykorzystać jedyną, dostępną w danej chwili ogniskową. :evilsmile:
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Tak, albo zastanawianie się: "czy zdążę zmienić obiektyw"? :-P

[ Dodano: 2012-10-17, 15:01 ]
Osobiście wolę stałki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach