bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
RAW Challenge 169
Przypominam o możliwości przysyłania propozycji RAWów do obróbki. Najlepiej takich "trudnych". Im więcej materiału, tym lepiej. Szczegóły na dole.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc169.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres (UWAGA: zmiana adresu mailowego):
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 14.11.2010, do godziny 20:00 czasu północnołódzkiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc169_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc169_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc169_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc169_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (proszę usunąć spacje z adresu)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc169.html

1. cadar


2. dagio


3. dzerry


4. filonxxxl


5. izbkp


6. martino


7. PK
ACR
balans bieli,
delikatnie podciągnięto ekspozycję,
zmiana nasycenia i luminacji kolorów w zakładce HSL


8. pszczołowaty


9. Rafi


10. razz


11. spr


12. Tequila
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Frekwencja cały czas dobra, nowi/starzy Czelendżowicze zasilają szeregi - fajnie :-)
 

Tequila  Dołączyła: 12 Cze 2010
teraz widzę, że mogłam bardziej nasycić znicze :|
 

Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Wbijam na kompa aby poskładać RAWa... a tu już wszystko gotowe!
Nie wiedizałem o zmianie godziny : ]

Wygrywa cadar
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Dancer, termin jest do 20-tej, tylko ja się ciągle spóźniam :-) Jak masz RAW-a, to ślij, dodam (choć może już jutro z rana).
 
spr
[Usunięty]
mi sie strasznie podoba praca użytkownika cadar nieźle te kwiaty wyszły,ogólnie tonalność bardzo fajna.
Wiadomo w czym obrabiane i jakie parametry?
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Tequila napisał/a:
teraz widzę, że mogłam bardziej nasycić znicze :|

Podobnie podeszliśmy do obróbki i napiszę, że... niekoniecznie (no może ciut ;-) bardziej). Bo u siebie "testowałem" i zbytnie nasycenie za bardzo kontrastowało wtedy z pozostałą częścią zdjęcia... IMHO.

Mnie najbardziej wersja filonxxxl się podoba.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Dziwne. Dlaczego nikt nie podaje co robił z RAWem- przecież jest w regulaminie ? :evilsmile: (znaczy, że wygrałem ;-) )
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A w następnym odcinku coś specjalnego ;-)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
mi się pierwsze 3 najbardziej podobają, są bardzo podobne. Nie lubię zbyt dużego kontrastu, dlatego trzymam się swojej wersji. U dzerrego trochę mniej w cieniach i cieplejsza barwa jest ok, natomiast kolega pierwszy na liście jak dla mnie nieco za duży kontrast (bardzo minimalnie). Kwestia gustu.

Tym samym przetestowałem monitor i uważam, że spełnia swoje zadanie. Ciekawe jak to wygląda na Waszych monitorach. Kulturalnie żegnam się z Państwem i do zobaczenia ewentualnie za kilkadziesiąt odcinków :)
 

Filonxxxl  Dołączył: 25 Sie 2010
Jak dla mnie wszystkie w klimacie 3 pierwszych jakoś zupełnie nie podchodzą...
Takie nasycenie kolorami i ogólna "jasność" fotki z cmentarza? Gdyby to był babciny ogródek z kwiatkami - OK, ale cmentarz - nie bardzo...
Rafi i Tequila mieli fajny pomysł na obróbkę, jak dla mnie lepiej to wyszło Tequilii.
Rafi - miło mi, że moje wypociny Ci się spodobały :)
Technicznie chyba Cadar, byłby Razz, ale ciut przezielenił ... ale tak jak wspomniałem, "klimat" tych zdjęć zupełnie mi nie leży...
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Filonxxxl napisał/a:
Takie nasycenie kolorami i ogólna "jasność" fotki z cmentarza? Gdyby to był babciny ogródek z kwiatkami - OK, ale cmentarz - nie bardzo...

Dokładnie tak i dlatego też u mnie właśnie Ty "wygrałeś" (znaczy za obróbkę - nie za to, co napisałeś :-) ) Wydaje mi się, że za dużo w "tamtych" wersjach skupienia się na czystej "technice", a za mało na tym, co pokazuje zdjęcie... Takie odnoszę wrażenie. Choć może niesłuszne...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Filonxxxl napisał/a:
Takie nasycenie kolorami i ogólna "jasność" fotki z cmentarza? Gdyby to był babciny ogródek z kwiatkami - OK, ale cmentarz - nie bardzo...
Cholera, gdybym wiedzial, na cmentarzu obowiazua inne prawa fizyki i swiatlo inaczej sie odbija, to bym to uwzglednil. Nastepnym razem, gdy bede obrabial "fotke z cmentarza", to bede o tym pamietal.
bEEf napisał/a:
A w następnym odcinku coś specjalnego
Babciny ogródek? ;-)

[ Dodano: 2010-11-15, 09:12 ]
PK napisał/a:
Dziwne. Dlaczego nikt nie podaje co robił z RAWem- przecież jest w regulaminie ?
To byl bardzo prosty RAW. LR. Pipeta na biala kurtke, lekki ruch suwakim w strone zoltego, zeby trylinka stala sie szara, krzywa w eske, eksport. Nie ruszalem w ogole saturacji i nasycenia. Nie ruszalem kolorow poza WB.
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
zdecydowanie moim zdaniem wygrywa dzerry. szczegolnie rozowo-biale kwiaty na pierwszym planie (w tej wersji sa dokladnie rozowo-biale)
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
PK napisał/a:
Dziwne. Dlaczego nikt nie podaje co robił z RAWem- przecież jest w regulaminie ?

ostatnio jak podałem, to nie wrzucono, więc teraz nie chciało mi się klepać w klawiaturę..
spr napisał/a:
Wiadomo w czym obrabiane i jakie parametry?

robione w LR3,
zmieniane m. in. temp=7200; tint +16; ekspozycja +1,3; Recovery 100, Fill Light 31, brightness -26, kontrast +52; clarity +89; saturacja +15
bez ruszania krzywej tonalnej, lekko wyostrzone i odszumione.

Filonxxxl napisał/a:
Takie nasycenie kolorami i ogólna "jasność" fotki z cmentarza? Gdyby to był babciny ogródek z kwiatkami - OK, ale cmentarz - nie bardzo...


jak cmentarz, to od razu z automata musi być zawsze grobowo? było w miarę jasno, ludzie na drugim planie nie wyglądali mi na zombie. dlatego jakoś nie pasowała mi ta fotka w stylu haloween-party :P

mi najbardziej podpasował dzerry za prostotę ustawień (ja to musiałem się nakręcić)
dagio oraz razz (choć u niego świeczki mi za mało świecą)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
W dziennym świetle mnie najbardziej podchodzi interpretacja pszczołowatego.
Tequila, fajny pomysł. :-B
--
muszę pamiętać, żeby więcej nie obrabiać przy żarówce- teraz wydaje się, że zdrowo przegięto z niebieskim.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Cytat
To byl bardzo prosty RAW. LR. Pipeta na biala kurtke, lekki ruch suwakim w strone zoltego, zeby trylinka stala sie szara, krzywa w eske, eksport.


dokładnie, tyle że u mnie bardziej płaska "S-ka" musiała być



Cytat
robione w LR3, zmieniane m. in. temp=7200; tint +16; ekspozycja +1,3; Recovery 100, Fill Light 31, brightness -26, kontrast +52; clarity +89; saturacja +15 bez ruszania krzywej tonalnej, lekko wyostrzone i odszumione.


Tak czytam i to co mogę podpowiedzieć z doświadczenia:
Temperatura wiadomo, wedle gustu, ale jeśli chodzi o podbijanie ekspo i zjechanie recovery na 100 to błąd. Recovery trzeba bardzo delikatnie używać bo wywala w kosmos mikrokontrast. Zwiekszyles ekspozycje i zjechales recovery, straciles lokalne jasnosci, przez co musiales poleciec z clarity w kosmos rowniez. Kolejna sprawa po co podjezdzac ekspozycja skoro zjezdzasz jasnoscia na minus?
Żeby powtorzyc Twoje ustawienia bardziej optymalnie, na Twoim miejscu sprobowalbym ustawic recovery nie wiecej niz 20, clarity nie wiecej niz 20, ekspozycji i jasnosci nie ruszac wcale, kontrastem dobawic. A jak chcesz lekko rozjasnic to na krzywej drugi suwaczek, ten za srednie swiatla troche na plus, nie wiem z 5 do 10.
Podaje to wszystko na oko, bo w pracy nie mam LRa, niemniej wydaje mi sie wazne nie wprowadzac destrukcyjnych parametrow obrobki, ktore wzajemnie sie niweluja (jak clarity i recovery). Oczywiscie nie maja dokladnie tej samej funkcji ale powoduja podobne efekty. Sprawdz i powiedz, czy faktycznie nie mozna bylo mniej posuwac ;)
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
dagio napisał/a:
Sprawdz i powiedz, czy faktycznie nie mozna bylo mniej posuwac

spróbowałem, jakeś napisał i faktycznie różnica w obrazie jest minimalna a dużo mniej zachodu z suwakami. dopiero poznaję LR i po prostu ogarnął mnie szał suwania wszystkim co tam można posunąć :mrgreen: Twoja wersja jest logiczniejsza. "Less is more" jak to mawiał pewien gość - dzięki jeszcze raz za poradę :-B
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
PK, dzięki :-) :-B
wywołanie podobne jak u dzerrego, tylko pipetą celowałem w kostkę pomiędzy ludźmi a zniczami(WB 7700) +0.4 EV i lekkie wyostrzanie i odszumianie w Raw Therapee. Starałem się zrównoważyć ciepłe i zimne kolory :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach