dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
joelle, nie wiem jakich rad oczekujesz, ale prawo o stowarzyszeniach jest dosc przejrzyste. Chcialem polecic ngo.pl, ale DarekK juz mnie uprzedzil. W gminie gdzie bedziecie rejestrowac stowarzyszenie, jest na pewno dzial do wspolpracy z organizacjmi pozarzadowymi, ludzie tam pracujacy zwykle sa dobrze nastawieni i pomocni.
 

joelle  Dołączyła: 28 Maj 2008
dzerry napisał/a:
Jesli liczycie na jakies granty, sponsoring, to tylko pelna forma

To jest właśnie jeden z powodów założenia stowarzyszenia.

[ Dodano: 2012-09-07, 13:30 ]
dzerry napisał/a:
W gminie gdzie bedziecie rejestrowac stowarzyszenie, jest na pewno dzial do wspolpracy z organizacjmi pozarzadowymi

Ale stowarzyszenia przecież rejestruje się w KRS.... Chyba, że o czymś nie wiem. Pracuję w Urzędzie Miasta, pytałam o kwestię rejestracji i odesłano mnie do sądu.

Co do rad, to każda wskazówka będzie w jakimś stopniu pomocna. W końcu nikt nie jest alfą i omegą. Bo niby coś się wie, ale zawsze można coś przeoczyć.

[ Dodano: 2012-09-07, 13:34 ]
DarekK, dzięki za linka
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
joelle napisał/a:
To jest właśnie jeden z powodów założenia stowarzyszenia.
No to jesli macie za duzo wolnego czasu, to szczerze polecam :-) Sad, starosta, bank, notariusz, wybory, zarzad, walne, pieczatki, ksiegowosc, rozliczenia z Urzadem Skarbowym, itd. Jesli masz ambicje do bycia w zarzadzie, odradzam - a juz szczegolnie nie polecam wkrecania sie w prezesa/sekretarza/skarbnika.

Na jak duze dotacje liczycie? Pamietaj, ze koszt staly dzialania stowarzyszenia jest dosc spory - rejestracja, konto bankowe jak dla firm, wiec najczesciej platne, ksiegowosc, administracja, korespondencja i do tego wszystkiego czas - to wszystko kosztuje. Zakladam, ze macie przynajmniej 15 osob, a nie slupy. Skladajac sie po 20 zl miesiecznie macie 3600 zl na rozne dzialania - liczycie na wieksze dotacje? Jesli tak, to pozostaje mi tylko trzymac kciuki. I jeszcze raz powtorze, skoro klampka zapadla i jest decyzja do rejestracji stowarzysznie w KRS, to za bardzo nie wiem jakich wskazowek oczekujesz, bo zakladam, ze wszystko o czym pisze, to oczywistosc.
 

joelle  Dołączyła: 28 Maj 2008
dzerry, nie jest to takie oczywiste dla laika. A ja takim właśnie jestem. Do władz się nie pcham, pewnie zajmę się sprawami księgowymi (w partnerskiej współpracy oczywiście) i tu choćby każda rada będzie na miarę złota, bo księgową z zawodu nie jestem. Jeśli chodzi o składki, to trochę tego wyjdzie, członków stałych mamy na chwilę obecną ok. 20.
Kolejne wskazówki, które byłyby pomocne, to choćby w sprawie statutu. Być może macie doświadczenia w tej kwestii, jakich zapisów np. unikać itp.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
joelle napisał/a:
Ale stowarzyszenia przecież rejestruje się w KRS.... Chyba, że o czymś nie wiem. Pracuję w Urzędzie Miasta, pytałam o kwestię rejestracji i odesłano mnie do sądu.
Stowarzyszenie pelne rejestruje sie w sadzie, a zwykle u starosty. Jednak wydzialy spraw obywatelskich w urzedach to forpoczta wspolpracy z NGOsam i zwykle moga pomoc w wypadku niejasnosci. Warto tez poszukac organizacji wspierajacych NGO (wlasnie wydzial spraw obywatelskich moze dac namiar) ktore pomoga zweryfikowac statut i wniosek o rejestracje, bo sad potrafi odrzucic wniosek pod pozornie nieistotnymi pretekstami.
 

joelle  Dołączyła: 28 Maj 2008
dzerry napisał/a:
Jednak wydzialy spraw obywatelskich w urzedach to forpoczta wspolpracy z NGOsam i zwykle moga pomoc w wypadku niejasnosci. Warto tez poszukac organizacji wspierajacych NGO (wlasnie wydzial spraw obywatelskich moze dac namiar) ktore pomoga zweryfikowac statut i wniosek o rejestracje

Hmm... nie w "moim" Urzędzie niestety
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
joelle, czytajac co piszesz, obawiam sie, ze nie wiesz na co sie zamierzasz. I naprawde pisze to z perspektywy czlonka zarzadu stowarzyszenia, ktora to funkcja zniechecila mnie calkowicie do dzialalnosci tego typu na lata. Jesli macie juz nagrany jakis potencjalny grant, to moze warto pchac sie w KRS, ale jesli nie, to naprawde na poczatek wystarczy stowarzyszenie zwykle i test ogniowy w postaci realizacji i zamkniecia jakiegos projektu.

Forum Pentaksa to naprawde slabe miejsce na rady dotyczace statutu i ksiegowosci. Domyslam sie, ze siedziba stowarzyszenia to Sieradz, jesli tak, to znalazlem cos takiego: www.opus.org.pl/ Przez chwile wspolpracowalem z podobna organizacja parasolowa w Gdansku i oni naprawde odpowiedza wam na wszystkie pytania, lacznie ze wsteona weryfikacja statutu. Tylko nie piszcie go od zera - na ngo.pl sa gotowce, ktore spokojnie mozna uzyc dodajac paragraf opisujacy cele statutowe. Pamietaj tylko, ze najmniejsza zmiana w statucie, nawet stylistyczna, to wycieczka do KRS - dlatego trzeba tak go pisac, zeby nie robic sie sobie zbyt sztywnych ograniczen.

[ Dodano: 2012-09-07, 14:05 ]
joelle, znalazlem jeszcze cos takiego: http://www.sieradz.eu/pl/...03-19-085131034 , a tam:
Cytat
Centrum Wspomagania i Informacji Organizacji Pozarządowych w Sieradzu
98-200 Sieradz, ul. Warcka 15
tel.: 508 – 633 -234
e-mail: biurosieradz@newtechlodz.com

zawsze jakis punkt zaczepienia.

joelle napisał/a:
Hmm... nie w "moim" Urzędzie niestety


Nie, no przeciez miasto musi wspolpracowac z NGOsami, wiec ktos tam na 100% sie zajmuje. Np: http://www.sieradz.eu/pl/Organizacje_pozarzadowe
 

joelle  Dołączyła: 28 Maj 2008
dzerry, wielkie dzięki za odzew i rady. A co do obaw, też je mamy, ale kto nie zaryzykuje, ten nic nie zyska ;-)

[ Dodano: 2012-09-07, 14:10 ]
dzerry napisał/a:
Centrum Wspomagania i Informacji Organizacji Pozarządowych w Sieradzu
98-200 Sieradz, ul. Warcka 15
tel.: 508 – 633 -234
e-mail: biurosieradz@newtechlodz.com

dziwne, że osobiście pytając nie otrzymałam takiej wskazówki ;-) Jednak forum Pentaxa jest wszechmocne

[ Dodano: 2012-09-07, 14:23 ]
dzerry napisał/a:
Nie, no przeciez miasto musi wspolpracowac z NGOsami, wiec ktos tam na 100% sie zajmuje. Np: http://www.sieradz.eu/pl/Organizacje_pozarzadowe

Współpraca na pewno, ale niestety niewiele mozna zyskać informacji merytorycznych nt. zakładania stowarzyszenia. Tak się składa, że pracuję w UM i uwierz mi, że nie pytałabym na forum publicum, gdyby to było takie proste.
A co do wspomnianego Centrum to hmm.... nikt nie wie co to takiego :shock: . W każdym razie poruszyłam temat, więc może czegos się dowiem w przyszłym tygodniu.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kurcze, tak to czytam i jestem przerażony... Jestem w zarządzie Camera Club, jednego z najbardziej utytułowanych w "moim" kraju i zapewniam, że gdybyśmy musieli użerać się z taka biurokracją, jaką tu opisujecie, to klub już by gawno przestał istnieć. No ale co kraj to obtczaj ;-)
Ze swej strony potwierdzę jedną z wcześniejszych rad - nie pchaj sie do zarządu. Jestem sekretarzem u nas i to jest - poza chairperson - chyba najgorsza robota: korespondencja, sprawozdania z posiedzen zarządu (my mamy na szczęście dwa - trzy w roku), roczne sprawozdanie z prac i pamiętanie o wszystkim bywa naprawdę męczące. :evil:
 

joelle  Dołączyła: 28 Maj 2008
Apas napisał/a:

Ze swej strony potwierdzę jedną z wcześniejszych rad - nie pchaj sie do zarządu.

To na pewno nie :-) Są wśród nas tacy, którzy "mają to we krwi" i mają w tym doświadczenie.

[ Dodano: 2012-09-07, 14:45 ]
Apas napisał/a:
Kurcze, tak to czytam i jestem przerażony... Jestem w zarządzie Camera Club, jednego z najbardziej utytułowanych w "moim" kraju i zapewniam, że gdybyśmy musieli użerać się z taka biurokracją, jaką tu opisujecie, to klub już by gawno przestał istnieć. No ale co kraj to obtczaj ;-)

Jako urzędnik z przykrością muszę to potwierdzić. Ale co my biedne żuczki mamy za wpływ na naszych ustawodawców. Niestety co jeden to mądrzejszy, a dla ludu nic się nie zmienia.

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
joelle napisał/a:
A co do wspomnianego Centrum to hmm.... nikt nie wie co to takiego :shock: . W każdym razie poruszyłam temat, więc może czegos się dowiem w przyszłym tygodniu.
Sprawdz jeszcze ten www.opus.org.pl/ - to centrum to jakas swieza sprawa i moze sie jeszcze nie rozkrecilo, a opus wyglada na dosc konkretna organizacje - maja oddzial w Sieradzu.
 

joelle  Dołączyła: 28 Maj 2008
dzerry, dzięki :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach