nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Jaki internet mobilny?
Zastanawiam się nad kupnem czegoś przed-płaconego aby czasem awaryjnie skorzystać z netu w terenie. Prawdopodobnie jakieś 10-15h miesięcznie sprawdzania poczty. Modem pewnie będę chciał kupić używany, na co zwrócić uwagę? Widziałem, że to badziewie ma simlocki, czy sciąga się tak samo jak z telefonu? Jaki to koszt?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
nemo napisał/a:
Prawdopodobnie jakieś 10-15h miesięcznie sprawdzania poczty


Lepiej określ ilość przesyłanych danych.
Ja używam na kart pre-paid. W większości sieci jest ta sama stawka - 3gr za 100kB. Niektóre, jak PLAY mają trochę niższe stawki - 2gr, ale nie wiem, jak u nich z dostępnością sieci poza obszarem zabudowanym.

Jeśli zależy ci na używaniu netu w oddalonych od cywilizacji miejscach, zwróć uwagę na obecność zewnętrznej anteny, a nie takiej zabudowanej. A najlepiej na możliwość podłączenia anteny na kablu, no chyba, że zasięg masz faktycznie dobry (do sprawdzenia telefonem z kartą sim danej sieci).
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
pawelek-79 napisał/a:
Lepiej określ ilość przesyłanych danych.
Hehe, to się da jakoś zmierzyć? Nie mam pojecia ale wartości pewnie pomijalne, bo ma to być rozwiązanie dodatkowe, tylko do poczty i może aby zajrzeć czasem na pentax@pl ;)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
PLAY odradzam, używałem kilka miesięcy i mam wrażenie, że wydajność spada z każdym dniem. Zrezygnowałem na rzecz łącza stałego 2Mb - niebo a ziemia! Plus chodzi wyraźnie szybciej od Playa.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
andrusz napisał/a:
PLAY odradzam, używałem kilka miesięcy i mam wrażenie, że wydajność spada z każdym dniem.

im więcej osób korzysta z netu na tym samym przekaźniku, tym masz niższą prędkość u siebie

przepustowość stacji bazowej UMTS jest skończona i nie da się jej rozciągać - jedynym rozwiązaniem jest zagęszczenie sieci nadajników, a na to chyba PLAYa nie stać ;-)
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
opiszon, przepustowość stacji to jedno. P4 przede wszystkim oszczędza na łączach do stacji bazowej... Ja mimo użytkowania PLAY od ponad roku, odradzam, bo fakt jakość spada wraz z kolejnymi użytkownikami - zdarzają sie także rozkonfigurowane nodeB, których postawienie na nogi zajmuje obsłudze coś około tygodnia. Dotychczas najprzyjemniej było mi w iPlusie. Z Era i Orżnij nie korzystałem.

Co do modemów, polecam kanadyjskie SierraWireless (jest ich trochę na alledorgo) - unikaj modemów Huawei - niestety one są najtańsze, ale najmniej stabilne i gorzej u nich z zasięgiem.
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
To ma być do laptoka jak rozumiem. Zainwestuj w modem E800, w komplecie jest zewnętrzna antena. iPlus Simdata jest niezłym rozwiązaniem, na mapie zasięgu sprawdź sobie jak to u ciebie wygląda..
tu info:
http://www.iplus.pl/indyw...us-simdata.html
http://plus.pl/mapa_zasiegu_plusa/

korzystałem z simdaty i byłem dość zadowolony, teraz ryczałt z pracy na wbudowanym, wygodniej.

Ewentualnie pomyśl nad Samsungiem NC10 z wbudowanym modemem, zasięg jest całkiem dobry, antena wbudowana radzi sobie dobrze.
 
wujek  Dołączył: 12 Sty 2008
Używam iPlusa i Play'a. Co ciekawe wygląda na to, że Play, choć przycięty do 1Mbps to pracuje stabilniej od Plusa.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
dzięki za podpowiedzi :)
perl, dobre linki :-B
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Siedzę na PLAY od roku. Owszem, na początku 2009 byl wyraznie szybszy niz teraz, ale nie moge narzekac (albo mam szczescie). Oczywiscie to nie stalka, wiec nie ma co porownywac. Wada P4 jest zasieg - poza miastem bywa roznie.

Ciekaw jestem na co zmienie, bo w styczniu konczy mi sie limit transferu. Moze zostane w PLAY, a moze ERA.

Natomiast moje doswiadczenia z iPlusem są takie - jak sie nie da bardziej, to omijac na kilometr.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
tref napisał/a:
Natomiast moje doswiadczenia z iPlusem są takie - jak sie nie da bardziej, to omijac na kilometr.
łaj?
Jeśli chodzi o telefon to miałem już całą główną trójcę i akurat z Plusa najbardziej jestem zadowolony.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
tref napisał/a:
Natomiast moje doswiadczenia z iPlusem są takie - jak sie nie da bardziej, to omijac na kilometr.


Ja mam doświadczenia z Erą, iPlusem i ostatnio Orange. A także z T-Mobile w UK i modemem huawei. W Polsce to tak sobie. Owszem, w mieście jest w miarę szybko, ale poza tym, to słabo. Natomiast UK nie ma co porównywać do POlski pod względem szybkości netu, czy pokrycia kraju szybkim internetem. T-Mobile nie był wiele gorszy od mojego netu w UPC w Polsce.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
= mega eot =
pawelek-79 napisał/a:
T-Mobile nie był wiele gorszy od mojego netu w UPC w Polsce.
Nie porównywałbym UPC w Polsce do niczego. Mam to nieszczęście, że aktualnie korzystam z UPC. I oceniam go jako najgorszy internet z jakim w ogóle miałem do czynienia w życiu. Biore pod uwage: jakość/cena + obsługa klienta + "przejrzystość" oferty, wygoda korzystania....ogólnie wszystko.
A przepraszam, skłamałem....nie policzyłem korzystania z modemu przez telefon stacjonarny, coś tam około 10 lat temu. Więc UPC jest jednak na przedostatnim miejscu w moim rankingu ;-)
Być może za daleko posunięty wniosek, bo nie wiem jak jest u innych - przypuszczam że wielu ludzi którzy nie mieli doświadczenia z innymi operatorami, nie będą mieli zastrzeżeń co do działań UPC. Ja natomiast korzystałem wcześniej z usług kilku innych dostawców (zmiany spowodowane przeprowadzkami) a i tak UPC oceniam zdecydowanie najgorzej spośród wszystkich które miałem u siebie albo widziałem u kogoś (również w innych województwach w Pl).

== total eot ==

Generalnie jeśli chodzi o region Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, wymiata wszystkich równo Telpol z Chorzowa. Oczywiście mam na myśli również to, że wymiata wielu operatorów ogólnopolskich. A to jest lokalny dostawca...

== back 2 topic ==

Z mobilnego internetu, chyba celowałbym w Play [jakosc/cena].
Nie wiem jak sobie ten cały Play działa, ale skoro śmiga na antenach Plusa, to chyba nie jest najgorzej.
Wiele złego nasluchałem się o Orange. Takze albo Play, albo ewentualnie Era.
Era, bo wolałbym zapłacić więcej, ale mieć zasięg wszędzie. Wszakże po to jest internet mobilny :)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
perl napisał/a:
Nie porównywałbym UPC w Polsce do niczego. Mam to nieszczęście, że aktualnie korzystam z UPC. I oceniam go jako najgorszy internet z jakim w ogóle miałem do czynienia w życiu.


Nie mam doświadczenia z innymi dostawcami poza TPSA (Neostrada) i w sumie nie narzekam na żadną z tych firm. Transfery w ofercie są co prawda z księżyca (rzadko kiedy osiąga się takie prędkości, ale wiadomo, że to nie jest prędkość gwarantowana), ale problemów z nimi nie miałem.

Co do sieci komórkowych - też jak pisałem - nie ma ohów, ale i sprzętu dobrego do tego nie mam (od roku Nokia E51, która potrafi pracować w 3G[bez simlocka] i od miesiąca modem Orange HSDP), ale przeważnie korzystam z nich w kurpiowskich lasach i wtedy wszystkie sieci dają mi słabe transfery ledwie łapiąc EDGE i dając w porywach 10KB/s przy ściąganiu pliku. A pingi są astronomicznie długie (zdarzają się takie ponad 2s).
 
galant  Dołączył: 12 Cze 2008
perl napisał/a:
Z mobilnego internetu, chyba celowałbym w Play [jakosc/cena].
Nie wiem jak sobie ten cały Play działa, ale skoro śmiga na antenach Plusa, to chyba nie jest najgorzej


Usługi mobilnego internetu świadczą wyłącznie na swoich antenach. Jeżeli nemo szuka mobilnego internetu to Play odpada, ponieważ nie spełnia warunku:
nemo napisał/a:
aby czasem awaryjnie skorzystać z netu w terenie
Może i są bezkonkurencyjni jeśli chodzi o cenę, ale co z tego jeżeli nie oferują prawdziwie mobilnego internetu.
Jeżeli chodzi o ofertę na kartę polecam iPlusa w postaci Simdata. Starter kosztuje 20 zł i jest na nim 200 MB do wykorzystania. Potem wystarczy zasilić za 50 zł i mamy 1 GB danych do wykorzystania przez 90 dni lub za 100 zł 3 GB na pół roku. Może rewelacji cenowej nie ma, ale nie jest źle. Dotychczas korzystałem z pakietów internetowych w simplusie, ale nowa Simdata wygląda ciekawie. A jak z zasięgiem? Moim zdaniem dobrze. W mieszkaniu mam do ok. 5 Mb/s, stabilnie i szybko. "W terenie" też jest ok, w większości miejsc, które odwiedzałem był co najmniej EDGE, więc znośnie. Plus już uruchomił nadajniki obsługujące teoretycznie ponad 20 Mb/s (w praktyce ok. 10Mb/s)
Jeżeli chodzi o modemy to większość na rynku nie ma simlocka. Najlepiej kupić taki z wyjściem na antenę zewnętrzną. Huawei'e na usb niestety bez wzmocnienia zbyt silnego sygnału nie "łapią". Ale jeżeli chodzi o awaryjność tego chińskiego producenta to nie ma się czego obawiać, stosunkowo niewiele wymaga napraw w ciągu 2 lat od zakupu.
Osobiście używam samsunga nc10 z wbudowanym modemem i tutaj się to sprawdza, sygnał jest silniejszy niż z modemu na usb.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
galant napisał/a:
Ale jeżeli chodzi o awaryjność tego chińskiego producenta to nie ma się czego obawiać, stosunkowo niewiele wymaga napraw w ciągu 2 lat od zakupu.


Przez rok miałem Huaweii z T-Mobile i to, co mnie niepokoiło, to to, że się strasznie grzał i czasami chyba od tego zawieszał, ale wystarczyło rozłączyć i ponownie się połączyć i działał. Nie było to takie dokuczliwe.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Cytat
Era, bo wolałbym zapłacić więcej, ale mieć zasięg wszędzie. Wszakże po to jest internet mobilny :)

Tu znowu ja się nie mogę zgodzić. Jakiś czas temu była promocja "wypróbuj blueconnecta i zwróć po tygodniu, jak się nie spodoba". Spróbowałem. W domu, pod Pałacem Kultury - śmigało aż miło. Wyjechałem na działkę i straciłem połączenie jeszcze przed przekroczeniem administracyjnej granicy miasta. Potem jakbym na chwilkę je zyskał w Mińsku Mazowieckim, a potem znowu strata. Na działce modem stwierdził, że nic nie widzi. Połączenie dopiero nawiązał w drodze powrotnej w okolicach śp. Stadionu Dziesięciolecia. Nie wiem, czy mieli wówczas jakieś awarie albo przeciążenia przekaźników, ale to była tragedia, a nie mobilny internet. :roll: Modem to był jakiś Huawei na ExpressCard z rozkładaną antenką.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
galant napisał/a:
Usługi mobilnego internetu świadczą wyłącznie na swoich antenach. Jeżeli nemo szuka mobilnego internetu to Play odpada, ponieważ nie spełnia warunku: nemo napisał/a:
aby czasem awaryjnie skorzystać z netu w terenie

najprawdziwsza prawda
też się zdziwiłem jak mi żona zaczęła opowiadać problemy z jakimi dzwonią petenci (pracuje na infolinii Play)

dlatego Play jako Internet mobilny :?:
nie teraz, zbyt małą sieć swoich masztów mają
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
galant napisał/a:
perl napisał/a:
Z mobilnego internetu, chyba celowałbym w Play [jakosc/cena].
Nie wiem jak sobie ten cały Play działa, ale skoro śmiga na antenach Plusa, to chyba nie jest najgorzej


Usługi mobilnego internetu świadczą wyłącznie na swoich antenach.
a to przepraszam, nie wiedziałem :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach