Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Obiektywy w wersji "bulk"
Mam pytanie - co to są dokładnie obiektywy w wersji "bulk"? Ostatnio na allegro można kupić obiektywy do Samsunga NX w wersji "bulk" tańsze o 30-60% od wersji "niebulkowych". Chodzi mi np. o taki właśnie obiektyw:
http://allegro.pl/obiekty...2585789969.html albo tu: http://allegro.pl/obiekty...2591695452.html

Kilka dni temu sprzedawca oferował to pierwsze szkiełko za 1600 zł, teraz jest już o 500 zł droższe. Ale to i tak dobre 1000 zł mniej niż obiektywy sprzedawane w wersji pełnej, "niebulkowej". I dotyczy to tak dystrybucji polskiej, jak i niemieckiej, angielskiej, itd.

Czym jest więc wersja "bulk". Chodzi tylko o to, że obiektyw taki jest sprzedawany bez firmowego pudełka i miłych dodatków typu: osłona przeciwsłoneczna, miękkie etui? Ta osłona, etui i pudełko nie są jednak warte 1000 zł. W czym więc tkwi haczyk? Dlaczego obiektywy "bulk" są takie tanie? Może są to obiektywy odrzucone przy kontroli jakości i traktowane jako złom, ewentualnie dawca części zamiennych?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pewnie obiektywy te pochodzą z zdekompletowanych kitów

czyli zamiast zestawu w całości, obiektyw sprzedają osobno, aparat osobno i jest większy zarobek niż na sprzedaży kita
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Tak sugeruje określenie "bulk".

Dziwi mnie natomiast, że sprzedawca, na nowy obiektyw z fakturą, nie daje pełnej gwarancji. Napisał - 3 miesiące. :-?

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
OK, w wypadku obiektywów typu NX20, NX 30 może i tak. Ale szkła typu Samsung NX 85, albo NX 60 Macro chyba nie są sprzedawane w kicie? To dość drogie i mało "standardowe" obiektywy. A o takie szkła i ich cenę przede wszystkim mi biega.

Inna rzecz - dlaczego brakuje w tych obiektywach osłon psłonecznych, etui, podstawek itp? Kupowałem kilka kitów Pentaksa i obiektyw przychodził w osobnym firmowym pudełku z osłoną itd. A tutaj nie.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
BULK
;)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Dlaczego jednak tak wielka dysproporcja w cenie?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Pewnie przez braki, o których napisałeś i przede wszystkim, przez brak pełnej gwarancji.

 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Pentagram napisał/a:
i przede wszystkim, przez brak pełnej gwarancji.

Drugi sprzedawca daje 12 miesięcy gwarancji i oryginalną osłonę psłoneczną!
http://allegro.pl/obiekty...2591695452.html

Naprawdę 1500 zł mniej tylko za brak oryginalnego pudełka i miękkiego etui? Wychowałem się w dawnych czasach i może dlatego węszę tu jakiś podstęp... :mrgreen:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ale w tej ofercie nie piszą, że to bulk. Jest to serwis Samsunga. Powody takiej oferty mogą być różne. Najlepiej zadaj to pytanie sprzedawcy.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Pentagram napisał/a:
Ale w tej ofercie nie piszą, że to bulk. Jest to serwis Samsunga.


Nie piszą, że to bulk, ale to "bulk". Wiem, bo w takiej wersji dostałem od nich ten obiektyw.

Jak piszesz, to serwis Samsunga. Może więc sprzedają obiektywy, które kupili od producenta za bezcen jako potencjalne części zamienne? Obiektywy, które z jakichś powodów były felerne i nie przeszły kontroli jakości?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
A może obiektyw był niegroźnie uszkodzony w transporcie i został naprawiony. Na to pytanie może odpowiedzieć Ci tylko sprzedawca i raczej do niego powinieneś kierować pytania.
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
Z własnego doświadczenia powiem że to jest obiektyw serwisowy, zakupiony przez serwis jako część zamienna. Sam miałem takową 30 do NX i sprawowała się wyśmienicie - oczywiście są minusy - brak pełnej gwarancji oraz pudełka. Zdjęcia robi takie same.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Tylko czy producentowi / hurtownikowi opłaca się sprzedawać pełnowartościowe obiektywy jako część zamienną?

Więc albo to są niepełnowartościowe obiektywy (np. nie przeszły testów kontroli jakości), albo po prostu nic nie rozumiem... :-?
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
boober napisał/a:
Z własnego doświadczenia powiem że to jest obiektyw serwisowy, zakupiony przez serwis jako część zamienna. Sam miałem takową 30 do NX i sprawowała się wyśmienicie - oczywiście są minusy - brak pełnej gwarancji oraz pudełka. Zdjęcia robi takie same.
Mysle ze producent wysyla takie szkla w jakims lipnym opakowaniu, z napisem np. replacement parts, not for sale - glupio pchac takie cos na alledrogo, wiec pudelko znika ;-)
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
Zapewniam, że są to pełnowartościowe obiektywy. Przynajmniej ja taki miałem...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Benek napisał/a:
Tylko czy producentowi / hurtownikowi opłaca się sprzedawać pełnowartościowe obiektywy jako część zamienną?
O producenta to się nie martw. Koszt wyprodukowania takiego obiektywu to jakieś 10% ceny sklepowej. Reszta to narzuty, marże itp itd.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
"bulk" ... może taki odgłos wydaje obiektyw jak spada z TIRa ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
wuzet napisał/a:
"bulk" ... może taki odgłos wydaje obiektyw jak spada z TIRa ;-)


Raczej legalnie trafiły do Polski. Nie wiem tylko, czy sprzedawcy nie powinni informować, że to egzemplarze sprowadzone jako część zamienna (jeśli rzeczywiście jako takie są sprowadzane do Polski). I dlaczego taki status (część zamienna) uzyskały...
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
Bulk
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bulk
generalnie bulk ma bliżej do OEM-a niż do boxa i raczej jako OEM należy go traktować. Czyli w tym przypadku prawdopodobnie nie będzie miał w środku wyposażenia i pewnie (choć niekoniecznie) krótszą gwarancję.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kiedyś, dawno w świecie komputerów box to był towar w pudełku do wystawienia na sklepową półkę (na przykład procek). OEM to był sprzęt bez pudełka i pełnje gwarancji producenta (te obowiązki przejmował częściowo sprzedawca), przeznaczony do sprzedaży detalicznej ale w ramach zestawów budowanych przez podwykonawcę (jak na przykłąd system operacyjny dołączony do "składaka" - jest tańszy, ale jak masz problem to nie MS ci pomoże, tylko firma, ktora złożyła kompa). Bulk zaś to było pudło procesorów w plastikowych podstawkach dostarczone do producenta składaków, by sobie z tym robił co chce ;-)
Czyli bulk to nie to samo co OEM, bo pierwsze to forma zakupu i dostawy hurtowej, drugie zaś - jedna z metod wprowadzenia na rynek jednak detaliczny.
Miałem kiedyś probem z obiektywem Sigmy do Nikona, zakupionym na Wyspach Kanaryjskich. Chciałem go odsprzedać (wymienić na inny za dopłatą), ale facet w sklepie był zainteresowany tylko do chwili, gdy dowiedział się, gdzie szkło było kupione. Wtedy się wycofał i stwierdził, ze poniważ na Kanarach jest strefa bezcłowa, wiele sprzetu trafia tam jako bulk - tanio, ale z dobrodziejstwem inwentarza, czyli dużym odsetkiem uszkodzonych sztuk i bez pełnego wsparcia serwisowego ze strony producenta (podobno może do tego dojść po numerach seryjnych). Było to o tyle dziwne, że szkło byo kupione w firmowym opakowaniu i z kartą gwarancyjną od Sigmy.
Anyway, szkło poszło do znajomego, foci do dziś bezproblemowo i jest zadowolony.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach