gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
A gdyby tak powstał "Pentax M42 Super"!
Pewnie nie tylko mnie przeszło przez myśl, czy nie mógłby powstać korpus który w pełni wykorzystywałby obiektywy M42, tzn. miał klasyczne domykanie automatyczne przysłony przy wyzwalaniu migawki, podgląd ostrości, duży wizjer ułatwiający kadrowanie i inne takie.
Może podjęłaby się tego Cosina, tak jak stworzyła Voigtlander-a Bessaflex TM.
Wyobraźcie sobie taki niedrogi korpus do wykorzystania tych wszystkich "rzeźników do makro", Heliosów i innych :-)
Wiem, wiem, nie można się cofać i trzeba zarabiać na obiektywach, lampach i innych akcesoriach do nowego systemu. Ale co tam, pogdybać zawsze można ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jest taki (prawie). Nazywa się Pentax ES-II i ma konstrukcję K-1000 (a dokladnie odwrotnie ;-)

Do tego jest jescze kilka korpusów niezależnych - http://www.m42.republika.pl/

Matowki mesuperka nic nie zastapi, ale auto przy m42 to już duże COŚ, no nie? ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
oczywiście, że mógłby powstać, tylko po co :?: no chyba, że cyfrowy ;-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Oczywiście cyfrowy
No właśnie cały dowcip miał polegać na tym, żeby był to cyfrowy korpus. Szkoda tylko że zapomniałem to dodać w swoim tekście :-(
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
no to byłby niezły bajer ;-) .. tylko kto by go kupił? .. imho lepszym rozwiązaniem byłoby skonstruowanie (jeśli takowych nie ma, a tego nie wiem) magicznej przejściówki, która by zapewniała wszystko o czym piszesz (jeśli jest to w ogóle technicznie możliwe). Może zrobimy burze mózgów, skonstruujemy takową ii będziemy sprzedawać na wszystkich możliwych ebajach czy innych allegrosach? ;-)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jeżeli duży wizjer to musiałaby być pełnoklatkowa matryca. Tylko zrobiłby się z tego aparat niczym jakaś luksusowa Leica. I stać by było na niego chyba tylko Gudzowatego;-)
Na osw ktoś kiedyś rzucił pomysł cyfrowej ścianki do Zenita. Skoro robią przystawki cyfrowe do Kieva 88
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
ja tez sie nad tym zastanawialem. Co stoi na przeszkodzie, zeby zrobic korpus cyfrowy z mechanicznym przelozeniam do przeslony na m42?
Matryca zapewne wielu by wystarczyla rzedu 2-5Mpix, byle byla duze, zeby uniknac cropa (ja bym max. zaakceptowal 1,2). Nie sadze ani zeby to musialo byc drogie, ani tym bardziej, ze nie byloby klijentow. Firmy ida schematami i nie znaja klijenta ktory czeka na cos nowego wzgledem dodawania nowych dupersznytow do plastikowych wydmuszek.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
trzeba jednak wziac pod uwage fakt, ze pewnie duuuuuuza wiekszosc uzytkownikow cyfrowek nie ma pojecia co to jest m42 (mowie o rynku swiatowym a nie naszym środkowo-wschodnio europejskim) Moze taka cyfranka sprzedawalaby sie dobrze w Polsce, ale nie sadze, zeby znalazla zbyt wielu klientow w USA, Japoni, Kanadzie, Niemczech, Francji. Ilu statystycznie klientów kupujących cyfranki na świecie osprzęt dokupuje w komisach i jak wytłumaczyć klientowi, żeby kupił body a obiektywów szukał na ebay? Czy opłacalne byłoby produkowanie nowych ob. na gwint M42, które są mimo wszystko mniej wygodne niż ob. na bagnet? .. ewentualnie gdyby taki aparat wyprodukowali bracia zza wschodniej granicy albo MY - takie cyfrowe Lomo na gwint :) no to ewentualnie mogloby chwycic ;)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Klientow ???? Ilu?!?!? 100 ....moze 300 ...na cala europe wschodnia.....srka ale to niestety pomysl z gatunku absurdalnych.....
To wlasnie bylby gwozdz do trumny pentaxa......zamiast opracowac SR + USM + nowa 16mln puszke.....zrobiliby 6mln na m42.....ludzie pomyslcie troche......wiecie jakie sa koszty przygotowania produkcji....zaczecie produkcji...dystrybucja itp....
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Fafniak, nie wiem jak te 100-300 wyliczyles, ale z tego co ja widywalem w Polsce i niemczech co prawda wschodnich bo tylko tam bylem, to korpusow na m42 jest tyle co canonow. :shock:
Co do kosztow produkcji, to proponowalem 3mln a nie 6. I nikomu nie zabraniam pracowac nad niczym innym. m42 jest nielicencjonowane i niszowe. nie musi byc nawet trwale-jak wszelkie zreszta cyfrowki. Czas zycia bym na 2-3lata skalkulowal.
Jak jakumo robi to co wiemy za 200-300zl, to ja poprosze niech za 800-1200 zrobi prosta czy innego korpusa, zadne obiektywy niepotrzebne...

To nie jest pomysl na aparat dla grafikow komputerowych ani reporterow, tylko na fotograficzne tanie linie lotnicze :roll:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak - ale pytanie brzmi "ile realnie osob z uzytkownikow m42 kupiloby korpus tego typu" Jezeli kazdy negatyw/slajd bije na glowe 6mln a 3 mln to nei ma co wspominac....Przy tych 3 mln to co ci zostanie z tej legendarnej jakosci m42 ????
Ile kosztowalaby matryca FF lub crop 1.2/1.3.....soft do aparatu...itd. itp.
Nie stary.....to absurdalne
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spoko, spoko - nie chodzi o wprowadzanie takiej puchy jako okrętu flagowego. Ale jako dodatkowy smaczek. Poza tym nie zapominajmy, że Zeiss wprowadza właśnie nowe szkła na M42. Fakt, że po chorrrendalnych cenach, ale nówki.
Z drugiej strony absurdalnym nieporoumieniem jest dla mnie konstrukcja Pentaksa na M42 w momencie, gdy istnieje bagnet K.

A konkurencję zmieść można przemyślaną polityką cenową, marketingiem i dostępnością a nie odgrzewaniem pieśni przeszłości.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu.... na smaczki to moze sobie pozwolic niewiele firm.....to wszystko....
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
I co? Może Pentax do nich nie należy? ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
aa może by PZO wróciło do fotografii? - zrobiło coś takiego ii właśnie tak jak Michu pisze "przemyślaną polityką cenową, marketingiem i dostępnością" zwojowało cały świat tak jak wspomniane wcześniej Lomo :mrgreen: jakby PZO coś takiego zrobiło w rozsądnej cenie jestem pierwszy w kolejce aby to kupić :mrgreen:
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
duuuuuuza wiekszosc uzytkownikow cyfrowek nie ma pojecia co to jest m42

Zauważyłem, że spora część użytkowników cyfrówek nie ma pojęcia co ma w tych cyfrówkach i czym faktycznie dysponują.
 

darmuszka  Dołączył: 14 Lut 2010
kivirovi napisał/a:
Matryca zapewne wielu by wystarczyla rzedu 2-5Mpix


ależ słodko się czyta te teksty teraz....... a to tylko 4 lata.... ;-)
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
kolega miał świetny, bajkowy pomysł. tu, jak zwykle, wynikła poważna dyskusja, czemu tak być nie może...
a ja bym chciał taki korpus, ale matryca usiałaby być większa od pełnej klatki, mieć 28 Mpix, korpus w pełni uszczelniony i najlepiej, żeby była przejściówka M42->PK czyli przykręcamy na gwint przejściówkę i mozemy montować szkła z bagnetem K :D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
campanelli napisał/a:
i najlepiej, żeby była przejściówka M42->PK czyli przykręcamy na gwint przejściówkę i mozemy montować szkła z bagnetem K :D

fizycznie niemożliwe
chyba że z soczewką (a wtedy to traci sens)

campanelli napisał/a:
matryca usiałaby być większa od pełnej klatki

po co :?:
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
w imie zasad :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach