m  Dołączył: 16 Lis 2010
[GIMP] wtyczka do odwracania negatywów
na wstępie chciałbym wszystkich serdecznie przywitać, bo to mój pierwszy post na tym forum :-)

może zainteresuje kogoś wtyczka do GIMPa, służąca do inwersji negatywów i jednoczesnego zdejmowania z nich maski (tak to się chyba fachowo nazywa). napisałem ten skrypt, żeby uwolnić się od serii czynności wykonywanych niemal przy każdym negatywie. co prawda GIMP to tylko 8 bitów, ale jak się jest dumnym użytkownikiem linuksa, łatwo przełknąć tę drobną niedogodność :-)

wtyczkę można pobrać stąd.

plik należy wgrać do podkatalogu z wtyczkami ("plug-ins" w katalogu ustawień GIMPa). pod linuksem plik musi być ustawiony jako wykonywalny - np. poleceniem "chmod a+x invert_scanned_negative.py". po udanej instalacji w menu z filtrami powinna pojawić się pozycja "Invert scanned negative".

działanie wtyczki w uproszczeniu:

1. odbarwienie obrazu poprzez nałożenie odwróconego koloru średniego w trybie "miękkiego światła";

2. inwersja;

3. opcjonalnie normalizacja lub automatyczne dopasowanie poziomów;

4. odbarwienie jak w pkt. 1 (dowolną liczbę razy).

normalizacja wymaga wtyczki z procedurą "plug_in_normalize" (link). nie jestem pewien, skąd ją można wziąć. mam zainstalowanego GIMPa wraz z repozytorium rozszerzeń, i ta wtyczka u mnie jest. możliwe, że stanowi ona część podstawowego pakietu z GIMPem.

przykład działania skryptu:




(3 kliknięcia! żadnych suwaków!)

dla porównania, negatyw po zwykłym odwróceniu:



oczywiście wszelkie uwagi mile widziane.


pozdrawiam,
Michał
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Całkiem, całkiem. Mam zamiar trochę pofotografować swoje klisze i może mi się to przydać. Na razie całe archiwum mam zeskanowane Plustekiem, ale jak uporam się z przeróbką duplikatora, to może sprzedam skaner i będę następne zdjęcia fotografował.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
odwracanie na 8 bitach mija się z celem całkiem. To już lepiej oglądać zdjęcia w negatywie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
odwracanie na 8 bitach mija się z celem całkiem

Czemu piszesz o 8 bitach, GIMP obsługuje 16 bitów.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
m, super - potestuję :-)
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
plwk, owszem ale tylko na potrzeby obróbki po włączeniu gegla, a i tak nie wszystko jest na 16 bitach robione.
 

lobo  Dołączył: 30 Kwi 2009
m, mam prośbę. Czy mógłbyś przetestować na tej samej klatce negfix7 i dorzucić dla porównania?
http://photo.net/film-and-processing-forum/00VJyC
Ciekaw jestem zestawienia tych dwóch rozwiązań obok siebie.
 
m  Dołączył: 16 Lis 2010
witam wszystkich,

cieszę się, że moja wtyczka do GIMPa wzbudziła zainteresowanie :-)

Cytat
odwracanie na 8 bitach mija się z celem całkiem. To już lepiej oglądać zdjęcia w negatywie.


jestem świadomy, że 8 bitów oznacza spore straty w jakości. wtyczka w żadnym wypadku nie służy do celów "produkcyjnych". ma ona natomiast tę zaletę, że negatyw można bardzo szybko odwrócić i dodatkowo ręcznie skorygować za pomocą np. krzywych. jeżeli rozwiązanie się sprawdzi, możliwe, że zrobię jego 16-bitową wersję działającą jako oddzielny skrypt/program (może nawet okienkowy).

Cytat
m, mam prośbę. Czy mógłbyś przetestować na tej samej klatce negfix7 i dorzucić dla porównania?


wyszło coś takiego:



inne skany też wychodzą mocno przyciemnione. trudno mi powiedzieć dlaczego. musiałbym przeanalizować ten skrypt, żeby zobaczyć, co jest grane.
 

lobo  Dołączył: 30 Kwi 2009
m napisał/a:
wyszło coś takiego:

Jeśli możesz to wystaw gdzieś surowego nieodwróconego TIFFa, najlepiej 16 bitów z tej klatki. Spróbuję to zrobić na swój sposób, ciekawe jak mi wyjdzie.
 
m  Dołączył: 16 Lis 2010
lobo napisał/a:
m napisał/a:
wyszło coś takiego:

Jeśli możesz to wystaw gdzieś surowego nieodwróconego TIFFa, najlepiej 16 bitów z tej klatki. Spróbuję to zrobić na swój sposób, ciekawe jak mi wyjdzie.


klatkę "skanowałem" przy użyciu K10D i własnej roboty duplikatora. link do pliku prosto z aparatu: link. zaznaczam, że skan jest źle naświetlony (światło z rzutnika odbite od błękitnej kartki); dlatego na odwróconym zdjęciu widać jasne przebarwienia.

najlepsze co udało mi się osiągnąć za pomocą mojej wtyczki:
 

lobo  Dołączył: 30 Kwi 2009
Zrzut z aparatu niestety załatwia sprawy. Chciałbym porównać te dwa rozwiązania na klatce skanu z filmu - jedno z negfixem na 16 bit i drugie z wtyczką GIMPa na 8 bit. Ma ktoś jakąś surową klatkę z kolorowego filmu w 16-bit TIFF i może gdzieś udostępnić? Ja swoich nie trzymam a skanera nie mam pod ręką.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Tiff z Pleśń Czelendż nie wystarczy ?
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
m, może na początek tam gdzie się da użyj funkcji GEGLa, przynajmniej operacje będą robione w 16 bitowej przestrzeni.

[ Dodano: 2010-11-17, 22:22 ]
Donoszę że plik z pleśń czelendż da się ładnie odwrócić, trzeba tylko na koniec dać automatyczny balans bieli.
 

Vera  Dołączyła: 24 Cze 2010
m,
Mnie twoja wtyczka bardzo zainteresowała
:mrgreen:
Fantastyczny komplet do skanera bedzie
 

lobo  Dołączył: 30 Kwi 2009
Za zgodą autorki zdjęcia z PC publikuję rezultaty porównania.
Wziąłem plik źródłowy, obciąłem trochę klatkę aby dać szansę negfixowi (nie działa dobrze jeśli na klatce są fragmenty maski), jedną wersję zostawiłem w 16 bit i potraktowałem negfixem, drugą skonwertowałem na 8 bit i potraktowałem wtyczką.

Chciałem porównać działanie wtyczki dla przykładowej klatki z tym czego używam obecnie (skrypt który w kolejności dokonuje: negfix -> konwersja do 8 bit -> -gamma 1.4 -level 6,90% -modulate 120). Ten ostatni krok pozwalam sobie nazywać dla uproszczenia "rozjaśnianiem" :-)

1. Wtyczka:

2. Negfix + rozjaśnianie

1a. Wtyczka + poziomy

2a. Negfix + rozjaśnianie + poziomy


m, dzięki za opublikowanie - miło że są różne rozwiązania i każdy może sobie coś wybrać. Daj znać jeśli źle użyłem wtyczki - mogłem coś pokręcić, zwłaszcza w p.1. Ja się przyznaję że na chwilę obecną do koloru używam negfixa+rozjaśnianie i czasami jeśli jest taka potrzeba to jeszcze trochę używam krzywych ale koloru raczej mało robię więc nie mam w tym dużego doświadczenia.
 
m  Dołączył: 16 Lis 2010
Cytat
m, może na początek tam gdzie się da użyj funkcji GEGLa, przynajmniej operacje będą robione w 16 bitowej przestrzeni.


nie za bardzo wiem, jak ich użyć :-( . funkcje GEGLa nie są wyróżnione w bazie procedur w żaden sposób (a może są, tylko źle szukałem). z drugiej strony, przy ustawianiu koloru np. pierwszoplanowego składowe podaje się w postaci zmiennoprzecinkowej (.0 - 1) - może więc przechodzenie na GEGLa odbywa się na zasadzie podmiany istniejących procedur.

zresztą i tak sam GEGL niewiele tu pomoże, bo największe straty związane są z konwersją obrazu do 8 bitów. histogramy należałoby znormalizować przed jej dokonaniem, czego GIMP aktualnie nie umożliwia. dlatego coraz bardziej skłaniam się ku stworzeniu samodzielnego narzędzia do odwracania skanów. wpierw muszę jednak wchłonąć nieco teorii nt. korekcji barw. istnieje jeszcze inne wyjście: zrobić wtyczkę, która importowałaby do GIMPa obrazy 16-bitowe pozwalając na ich wcześniejszą korekcję.

@lobo

warto poeksperymentować z parametrami wtyczki. wybranie "Auto levels" i ustawienie "Extra decolorize" na 2 daje trochę lepszy efekt:



// EDIT

dodałem możliwość wyboru trybu, który używany jest do odbarwiania - miękkie światło lub pokrywanie (overlay). efekty dla obu trybów różnią się minimalnie tonacją kolorów.
 

lobo  Dołączył: 30 Kwi 2009
m, a próbowałeś bawić się ImageMagickiem?
 
JaZ99  Dołączył: 06 Sty 2010
W wolnych chwilach pracuję nad negfix8. W tej chwili działa tak, jak w załączniku.
To jest plik z negfix8, który wczytałem do gimpa, przyciąłem trochę poziom bieli i nieznacznie zmodyfikowałem gammę. Zero ingerencji w kolory jako takie.



A tak swoją drogą: czy autor tego zdjęcia pamięta, jak rzeczywiście wyglądały kolory w tamtym miejscu?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach