Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Nakładki pierścieniowe na lampy
Witam

Chciałbym coś takiego przetestować w portrecie, a że nie jest to za darmo,
postanowiłem napisać tego posta.
Czy ktoś miał bezpośrednią styczność z takimi urządzeniami?
Wiem, że nie przenoszą pełnej mocy błysku i do większych kadrów się
raczej nie nadają, ale do portretów może nie było by to takie głupie?
W JabbaFoto mają taką nakładkę do mojej lampy (Metz 48 AF-1)
i gdyby się okazało że ma to sen chętnie bym coś takiego kupił.

Proszę o opinie a najchętniej z jakimiś konkretnymi przykładami na zdjęciach ;-) :-B

pozdrawiam wszystkich serdecznie
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
będziesz miał kółeczka w oczach;-) niestety taki efekt szybko sie nudzi
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
tomekl napisał/a:
będziesz miał kółeczka w oczach;-) niestety taki efekt szybko sie nudzi

nie wiem czy to kółeczko będzie widoczne no chyba ze to będzie zdjęcie samego oka...
czasem robię portret ringiem ale on ma na obwodzie ponad 80cm a i tak musi byc dość blisko osoby fotografowanej
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
No właśnie zdaję sobie sprawę że na kółeczka w oczach to jest za małe, ale nie o kółeczka mi chodzi a o bezcieniowe oświetlenie twarzy, bez konieczności stosowania dodatkowego sprzętu na statywach.
Chciałbym się dowiedzieć, czy taka nakładka jest coś warta, i jak wyglądają efekty jej użycia, niestety w internecie trudno cokolwiek na ten temat znaleźć.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Eldred, Pewnie chodzi Ci o cos takiego ?

albo takiego

a ostatnio widzialem takie

Sam sie zastanawiam nad czyms takim, chociaz lamp uzywam bardzo rzadko i tez jestem ciekaw rzeczywistego efektu tego ustrojstwa.
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
przy portretach, a a takich mówi Eldred, odległosci sa małe i ring wychodzi raczej zawsze. Gdzieś widziałem przepis jak zrobić taki ring z kartonu u folii aluminiowej do lapmpy wbudowanej lub dodatkowej. Kawałek brystolu, nożyczki, cyrkiel i tasma klejaca, a w 15 minut zbudujesz makietę i zobaczysz jak to działa. produkcje seryjne są ciut trwalsze i pewnie lepiej (równiej) rozchodzi sie światło, ale można spróbowac i mieć pojęcie jakie to daje efekty;-)

[ Dodano: 2010-09-30, 20:05 ]
Zrobiłem właśnie mały model z kartonu na lampę wbudowaną średnicy zenętrznej ok 16cm. Jest lepiej niz z lampą w budowaną (rónomierniej) a kółeczka w oczach przy 50mm są rzeczywiscie malutkie;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
wuzet napisał/a:
Eldred, Pewnie chodzi Ci o cos takiego ?
dokładnie takie coś jak na pierwszym zdjęciu.

tomekl, poka poka!! i sampla też! :-D
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
tomekl napisał/a:
a kółeczka w oczach przy 50mm są rzeczywiscie malutkie;-)

żeby nie powiedzieć niewidoczne :-P
żeby był efekt jak przy duzym ringu to trzeba by robić makro oka albo jakimś fishem ten portret ;-)
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
Wiem że model (czyli ja) nieuczesany, ale tak to wyszło na szybko. Pierścień sklejony w kilkanaście minut z kartonu.

lewe z pierścieniem, prawe z lampą wbudowaną. Widać, że konstrukcja idelanie równno nie świeci (cień po lewej został, po prawej się nie pojawił) (żólta dominata z powodu zastosowania pepierowej taśmy malarskiej lekko żółtawej jako dyfuzora).
A samo "urządzenie" (montowana na lampę wbudowaną, średnica zewnętrzna ok 16cm):

Odnośnie kółek w oczkach - to przykład z ciut większej lampy:

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
tomekl, dzięki za przykłady, hmm gdyby tło było czarne i dalej to chyba by nie było widać tak tego cienia, coś czuję że jeszcze się trochę po zastanawiam. :roll:
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
Eldred napisał/a:
czuję że jeszcze się trochę po zastanawiam

kup na ebay u jakiegoś chinczyka najwyżej sprzedasz jak nie będzie pasowalo i pewnie bez straty
Ewentualnie jedz do wawy i u Czesia na miejscu przetestujesz przed zakupem 8-)
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Cytat
a ostatnio widzialem takie

i to zdjęcie pod tym zdaniem :) Super sprawa!

Ostatnio zrobiłem sobie dyfuzoro-przedłużacz do lampy wbudowanej pod FA 50/2.8 macro.
Efekty są powalające:)))
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
campanelli napisał/a:
Ostatnio zrobiłem sobie dyfuzoro-przedłużacz do lampy wbudowanej pod FA 50/2.8 macro.
Efekty są powalające:)))

poka jak to wygląda i efekt :-P
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
Wiedziony ciekawością nabyłem nakłdakę fabryczną O-Flash F155 (najmniejszy model, ale i tak o 0.5 cm za duży na zestaw K20D+AF360FGZ). Pierwsze próby jakie uczyniłem mówią, że
makro-TAK.
niewyszukany portret z niedużej odległości:
tak, coś szerzej (grupa ludzi, zdjecie sytuacyjne) NIE (tu lepsze jest błyśniećie w sufit)

Nakładka jest dość ciężka, przeszkadza w manipulacji pierścieniem zooma i odległości(nie mówiąc o przysłonie) na normalnym obiektywie. Zasłania wspomaganie AF. I oczywiście sporo mocy lampy zabiera.
Myślę, ze w zastosowaniach studyjnych sprawdzi się do rozświetlania bezcieniowego głeboko osadzonych oczu, bruzd i zmarszczek itp (do tej pory stosowałem taki mały nadmuchiwany softboxik, prosty dyfuzor typu skarpetka, lub lampę skierowaną na wprost z malutką mocą)
Myślę, że jednak lampa nakręcana na obiektyw z własnymi palnikami i o dużej średnicy byłaby fajna, ale to inna klasa cenowa
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
tomekl, A dobrze działa taki nadmuchiwany softboxik na lampie? Można błyskać na wprost i jest duża różnica?
Jakiej wielkości musi być ekran takiego nakładanego ustrojstwa, żeby dawało to jakiś sensowny efekt?
Chętnie bym postawił lampę na statywie i wyzwolił phottixem (mam taką możliwość) tylko że mój statyw (zwykły tani do aparatu) nie ma możliwości zamontowania prawdziwego softboxa, więc może zamontowałbym największy jaki się da na lampę?

Np. takie coś niby można kupić ale drogie i softbox nie za duży.
To wydaje mi się chyba najlepsze
LINK bo powierzchnia chyba największa, tylko ciekawe czy sa tam jakieś warstwy i światło rzeczywiście równomiernie bije z ekranu..

Szkoda, że nie ma w sieci jakiejś strony gdzie testuje się takie akcesoria, różne nakładki, dyfuzory itd..
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
Eldred napisał/a:

Szkoda, że nie ma w sieci jakiejś strony gdzie testuje się takie akcesoria, różne nakładki, dyfuzory itd..

nie wiem czy mozna ale wątek z zaprzyjaźnionego forum ;-)
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=129593
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
joker333, dzięki za link :-) :-B
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
Eldred, To co małe ciut pomaga ale nie sa to jakieś drastyczne róznice.
jak masz lampę wyzwalaną zdalnie (ja mam 2xAF360FGZ) i statyw kup parasolkę i mocowanie do lampy blyskowej z parasolką (np. http://www.eltec.alpha.pl/produkty.php?id=19 ) - tanie lekkie szybkorozkładalne i uniwersalne. Tyle ze taki sprżet do użycia w terenie musi mieć swojego obsługanta - jednej osobie brakuje rąk do wszystkiego. Postaram sie w weekend jakiś test porównawczy róznych rozwiązań zrobić
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Tamten nakładay softbox Sunpaka miał 19x15cm, a ten jest jeszcze lepszy bo kosztuje 2x taniej a ma powierzchnię 30x20.
Z nakładki pierścieniowej już całkiem zrezygnowałem, a to kosztuje dużo mniej więc jeśli ma warstwy, a ponoć ma, i da się zamontować na moją lampę, to chyba się skuszę na zakup do testów, bo cena jeszcze jest do przełknięcia.

[ Dodano: 2010-10-08, 11:27 ]
Ok do tego softboksa potrzeba jeszcze mocowania do konkretnego modelu lampy, kosztuje to 25zł więc w sumie wychodzi85zł + przesyłka.
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
Ja mam coś takiego:
http://www.eltec.alpha.pl/produkt.php?id=2509
Ale obok widzę coś podobnego do tego co chciałeś:
http://www.eltec.alpha.pl/produkt.php?id=2369

Proponuję byś na próbę kupił taki nadmuchiwany - bo jest natańszy. Przekonasz się, że cokolwiek nałożysz na lampę na aparacie to za mało. Optymalna odległość od softboxa to gdzieś w okolicach jego rozmiaru (albo przekątnej) - zakładając na lampę coś co ma rozmiar ok 30cm pozwoli Ci zauważyć efekt dla obiektów odległych o metr, chyba że lampę stosujesz jako wypełnienie do swiatła zastanego. Mocna lampa i odbijanie od białego sufitu(białych ścian) daje możliwość w miarę sensownego oświtelenia sceny w pomieszczeniu.
Zastanów się nad parasolką 60 cm (lub większą) i kabelkiem TTL lub fotocelą (wtedy błysk z aparatu slabiutki wypełnia cienie a przy okazji wyzwala lampę główną stojacą z boku za parasolką) - ale to zastosowania mało mobilne

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach