gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
romeoad napisał/a:
sołtys napisał/a:
a może tylko w istDSie był?

W DS2 aka Samsung GX-1s też był. Jest. No przynajmniej u mnie.

Podobno lepiej nie gonić za nowinkami tylko robić zdjęcia ale skoro weterani forum zapominają o *ist D, a DS-a już ledwie wspominają to chyba znak, że czas zmienić korpus na nowszy ;-)
 
piotrlg  Dołączył: 23 Sie 2010
b-bar01 napisał/a:
piotrlg napisał/a:
To nie robota. Np: gdzie korekcja błysku? Mój Metz ma tylko trzy tryby włąsne, trzeba się chwilę zastanowić i ręcznie poustawiać aparat zgodnie z ustawieniami na lampie.


to proste:
-korekcję błysku robisz pierścieniem (kółkiem) np. przysłony.


Tak? Lampa w trybie własnej automatyki nie gada z aparatem za wiele, w tym ignoruje korekcję błysku.

b-bar01 napisał/a:

-tylko raz ustawiasz aparat zgodnie z automatyką lampy.


chyba, że zmienią mi się warunki oświetleniowe, albo uznam, że inna głębia ostrości by się przydała itp.

b-bar01 napisał/a:

-niestety , robienie zdjęć wymaga zastanowienia.


Zastanowienia tak, ale nie zbędnego kopiowania ustawień, jeśli można to zrobić automatem.

b-bar01 napisał/a:

jak to jest....... większość preferuje M, AV, TV gdzie ciągle trzeba wprowadzać korekty, ale lampę ustawia na "zielony auto" ;-) a potem jest że p-ttl nie działa

Nie wiem do czego to uwaga? Jaki green na lampie? Pisałem, że mam słabą kontrolę nad lampą a nie że robi be w jakimś 'zielonym auto'.

P.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
piotrlg, jeżeli potrzebujesz lampy z trybem automatyki własnej, która kopiuje ustawienia ekspozycji z aparatu (przysłonę i ISO), to musisz się skusić na Metza 58 AF-1 (nowy AF-2 pewnie też ma taką funkcjonalność)
 
piotrlg  Dołączył: 23 Sie 2010
dzerry napisał/a:
piotrlg napisał/a:
Jak rozumiem do mojego Metza nie znajdę kostki kapującej P-TTL?
Tabelka metza podaje, ze potrzebujesz SCA 3702 M i wyzsze (M1 lub M2).
http://www.metz.de/filead..._Archive_GB.pdf
Najlepiej pewnie kupic M2, wtedy bedziesz mial jak znalazl jesli zdecydujesz sie kupic nowa lampe.


Ok, ale jest tam uwaga podana, której nie rozumiem
Only automatic-flash-mode or manual-flash-mode are possible!

Czyli z moją lampą i K20D mam te dwa wyżej wymienione tryby. I nic więcej? Wychodzi, że P-TTL niet? Bo jak rozumieć 'automatic-flash-mode'? Automatyka własna lampy?

P.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
piotrlg napisał/a:
Czyli z moją lampą i K20D mam te dwa wyżej wymienione tryby. I nic więcej?
No na to niestety wychodzi. W dzisiejszym swiecie, ciezko jednak oczekiwac, zeby 20-letnia lampa bez problemu wspolpracowala z nowym body z zupelnie innej bajki technologicznej. Nieuchronnym wydaje sie inwestycja w jakakolwiek wspolczesna lampe. Nawet najtansza dostepna na rynku bedzie 3 razy bardziej funkcjonalna niz 32MZ3
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
dzerry napisał/a:
Nawet najtansza dostepna na rynku bedzie 3 razy bardziej funkcjonalna niz 32MZ3

i oczywiście , przynajmniej 3x droższa........ a z p-ttl i tak nie będziesz zadowolony, z tego powodu używam swojego Cullmann-a, przynajmniej mam pewność że wszystkie fotki będe miał tak samo naświetlone, bez niespodzianek.
:-B
 
piotrlg  Dołączył: 23 Sie 2010
b-bar01 napisał/a:
dzerry napisał/a:
Nawet najtansza dostepna na rynku bedzie 3 razy bardziej funkcjonalna niz 32MZ3

i oczywiście , przynajmniej 3x droższa........ a z p-ttl i tak nie będziesz zadowolony, z tego powodu używam swojego Cullmann-a, przynajmniej mam pewność że wszystkie fotki będe miał tak samo naświetlone, bez niespodzianek.
:-B


Cullmann oczywiście w trybie własnej automatyki? Jeśłi tak, to o takich niuansach jak fill-in (znaczy doświetlenie tylko) można zapomnieć? Przynajmniej nie w prosty sposób.


P.

[ Dodano: 2010-12-06, 17:30 ]
dzerry napisał/a:
piotrlg napisał/a:
Czyli z moją lampą i K20D mam te dwa wyżej wymienione tryby. I nic więcej?
No na to niestety wychodzi. W dzisiejszym swiecie, ciezko jednak oczekiwac, zeby 20-letnia lampa bez problemu wspolpracowala z nowym body z zupelnie innej bajki technologicznej. Nieuchronnym wydaje sie inwestycja w jakakolwiek wspolczesna lampe. Nawet najtansza dostepna na rynku bedzie 3 razy bardziej funkcjonalna niz 32MZ3


E no 20 to nie ma, nawet nie ma 10. Ale nic to, witamy w świecie cyfrowym. Tu wszystko starzeje się szybciej.

P.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Re: Przesiadka z analoga na cyfrę. Moje boje i wrażenia
piotrlg napisał/a:
michal5150 napisał/a:


TTL nie ma, ale zawsze możesz użyć automatyki własnej w lampie. Metz naświetla lepiej niż p-ttl pentaksa.


To nie robota. Np: gdzie korekcja błysku? Mój Metz ma tylko trzy tryby włąsne, trzeba się chwilę zastanowić i ręcznie poustawiać aparat zgodnie z ustawieniami na lampie.

Np. pod tylną rolką w body. Pisałem kilkukrotnie na forum o użytkowaniu lampy z własną automatyką, warto poszukać. Ja w lampie mam na stałe ustawione wszystkie parametry, kręcę tylko rolką w aparacie, w zależności od rodzaju sceny.
piotrlg napisał/a:

michal5150 napisał/a:

Bez przesady. Ja używam wyłącznie obiektywów z analogów i o dziwo działają bez problemów.


Ja nie pisałem, że one nie działają. Zakładam, że u mnie i u Ciebie zachowują się dokładnie tak samo (?). Po prostu nie są wygodne w kilku opisanych sytuacjach.

Napisałeś że koniecznie trzeba kupić nowoczesne obiektywy do cyfry. Nowoczesne czyli DA. Ja używam FA, które były produkowane do analogów (np. kit do Twojego Z-1p). I o dziwo działają bezbłędnie, nawet AF działa ;)
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
piotrlg napisał/a:
Cullmann oczywiście w trybie własnej automatyki? Jeśłi tak, to o takich niuansach jak fill-in (znaczy doświetlenie tylko) można zapomnieć?

automatyka Cullmann-a spokojnie daje radę, nawet w pełnym słońcu (jeśli o takie doświetlenie chodzi) jakby co to zostaje jeszcze "M"manual" lub "W"winder".

[ Dodano: 2010-12-06, 19:30 ]
michal5150 napisał/a:
TTL nie ma, ale zawsze możesz użyć automatyki własnej w lampie. Metz naświetla lepiej niż p-ttl pentaksa.

piotrlg napisał/a:
To nie robota. Np: gdzie korekcja błysku? Mój Metz ma tylko trzy tryby włąsne, trzeba się chwilę zastanowić i ręcznie poustawiać aparat zgodnie z ustawieniami na lampie.

michal5150 napisał/a:
Np. pod tylną rolką w body. Pisałem kilkukrotnie na forum o użytkowaniu lampy z własną automatyką, warto poszukać. Ja w lampie mam na stałe ustawione wszystkie parametry, kręcę tylko rolką w aparacie, w zależności od rodzaju sceny.


no własnie o tym pisałem na poprzedniej stronie ;-)
znaczy się, nie tylko ja używam kółka(rolki) do korekcji błysku :-P
 
piotrlg  Dołączył: 23 Sie 2010
Re: Przesiadka z analoga na cyfrę. Moje boje i wrażenia
michal5150 napisał/a:


Np. pod tylną rolką w body. Pisałem kilkukrotnie na forum o użytkowaniu lampy z własną automatyką, warto poszukać. Ja w lampie mam na stałe ustawione wszystkie parametry, kręcę tylko rolką w aparacie, w zależności od rodzaju sceny.


Poszukam te wątki. Ależ korekcja przez rolkę jest oczywista, problem w tym, że u mnie nie działa, tzn korekcja błysku jest ustawiana na body, ale lampa o tym nie wie.
Testowałem i kicha. Może to jest kwestia stopki SCA? Mam 3701 M1, więc trochę starsza wersja. Być może z 3702 by to zadziałało?

michal5150 napisał/a:

Napisałeś że koniecznie trzeba kupić nowoczesne obiektywy do cyfry. Nowoczesne czyli DA. Ja używam FA, które były produkowane do analogów (np. kit do Twojego Z-1p). I o dziwo działają bezbłędnie, nawet AF działa ;)


A, no FA dla mnie są bardzo nowoczesne. Ja pisałem o manualach z lat '70 lub '80. Tylko takie mam ;-(

Pozdrawiam
P.

[ Dodano: 2010-12-06, 20:31 ]
b-bar01 napisał/a:

michal5150 napisał/a:
Np. pod tylną rolką w body. Pisałem kilkukrotnie na forum o użytkowaniu lampy z własną automatyką, warto poszukać. Ja w lampie mam na stałe ustawione wszystkie parametry, kręcę tylko rolką w aparacie, w zależności od rodzaju sceny.


no własnie o tym pisałem na poprzedniej stronie ;-)
znaczy się, nie tylko ja używam kółka(rolki) do korekcji błysku :-P


Kurcze, znaczy się co jest nie tak z moją lampą, że u mnie to nie działa? Ten Cullmann ma jakąś dedykację do Pentaxa? Bo nie wyobrażam sobie, jak inaczej miałoby by body przekazać cynk o słabszym błysku do lampy.

P.
 

maxbreak  Dołączył: 09 Cze 2009
Kontrola rolką znaczy kontrola za pomocą przysłony oraz ewentualnie czasu naświetlania, więcej lub mniej światła zastanego. Lampy z własną automatyką strzelają zawsze taka by poprawnie naświetlić scenę dla danych zadanych wg tabelki na lampie umieszczonej, przykładowo ustalasz program w lampie np iso 200, przysłona 8, odległość 5m itd. Lampa postara się tak strzelić coby było dobrze, a ty możesz sterować ilością światła z rolki ;) Zwiększając lub zmniejszając przysłonę.
 
piotrlg  Dołączył: 23 Sie 2010
Aktualizacja
Dopadłem obiektyw z bagnetem FA. Mogłem więc sprawdzić co zaczęło działać w stosunku do obiektywów manualnych.
Współpraca w lampą wbudowaną lepsza. Mianowicie w trybie Av nie ustawia mi już na sztywno czasu 1/180. Nie rozgryzłem jaki ma algorytm, ale czas ustawia w miarę dostosowany do światła zastanego (np zastane jest 1/15 a on ustawia 1/45), a jeśli przestawię tryb lampy (podkreślam wbudowanej) na Slow sync to mam dokładnie expozycję pod światło zastane. To duży plus w stosunku do manuali (nawet A).

AF jest całkiem ok (obiektyw to kitowy Tamron z ery analogów 28-80/3,5-5.6). Zakładam, że z nowszymi obiektywami (patrzę chytrze na DA 16-45/4) będzie nawet lepiej? Natomiast w stosunku do Z1p jest wyraźnie pewniejszy. Nie powiem szybszy, bo to trudno ocenić. I jest cichszy.

P.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
piotrlg napisał/a:
Mianowicie w trybie Av nie ustawia mi już na sztywno czasu 1/180. Nie rozgryzłem jaki ma algorytm, ale czas ustawia w miarę dostosowany do światła zastanego
Ustawia czas do ogniskowej. Pi razy oko 1/f, żebyś nie poruszył. Pokręć zoomem, zobaczysz, że się czas zmieni.
 

kwrom  Dołączył: 17 Lis 2009
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ustawia czas do ogniskowej. Pi razy oko 1/f, żebyś nie poruszył.

jeśli tak jest jak dla wbudowanej to dla kita 18-55 ustawia 1/15 do 1/25 (trochę za długi czas) :-|
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
kwrom napisał/a:
to dla kita 18-55 ustawia 1/15 do 1/25

a więc
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ustawia czas do ogniskowej. Pi razy oko 1/f,
przynajmniej na szerokim końcu :mrgreen:
ale to już nie pasuje do
Jarek Dabrowski napisał/a:
żebyś nie poruszył

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kwrom napisał/a:
jeśli tak jest jak dla wbudowanej to dla kita 18-55 ustawia 1/15 do 1/25
na jakiej ogniskowej? Dla DA 17-70 czasy się zmieniają od 1/50 (17mm) do 1/125 (70mm).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach