andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
  Jak sprawdzić czy Sigma EF-500 DG Super jest po upgrade?
Witam Wszystkich Fanów P
Nabyłem okazyjnie Sigmę EF-500 DG Super, sprzedawca zapewniał, że pracuje z K100D.
Mam jednak wątpliwości czy wszystko jest OK. W niektórych przypadkach przy zmniejszeniu przysłony, następuje przedbłysk i zdjęcie czarne, gorzej niż zrobione przy świetle zastanym z takimi samymi ustawieniami, bez lampy błyskowej. Podniesienie czułości lub zmnieszenie naświelenia do -1EV pozwala otrzymać zdjęcia przy jeszcze bardziej zmniejszonej przysłonie.
Przy synchro na tylną roletę zjawisko to nie występuje.
Czy ktoś może udzielić mi rady jak ocenić czy lampa jest po upgrade :?:
SN: 8024xxx pozostałych nie pamiętam stąd xxx.
Pozdrawiam
Andrzej
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Było juz w którymś z watków, Sigma zaczynająca się od numeru 8063038 dobrze współpracuje z K100D. Więc...sprzedawca chyba wprowadził Ciebie w błąd.
 
andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
Dzięki,
Wystkie posty na ten temat już przeczytałem, interesują mnie doświadzenia przed i po upgrade. W Foto_Service już to robią, ale nie wiem jeszcze za jaką cenę.
Pozdrawiam
Andrzej
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
andyR napisał/a:
W Foto_Service już to robią
Poważnie ? Chyba napisze do nich maila
 
andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
Napisali mi, że po niedzieli będzie serwisant od błyskotek to udzielą mi dokładnej informacji.
Andrzej
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Napisali mi, że po niedzieli będzie serwisant od błyskotek to udzielą mi dokładnej informacji.
Dzięki za info.
 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
argawen napisał/a:
Sigma zaczynająca się od numeru 8063038 dobrze współpracuje z K100D.


To informacje od przedstawicieli Sigmy. Ale czy może ktoś sprawdził to organoleptycznie? Mam na myśli czy ktoś może posiada/macał rzeczoną lampę z właściwym numerem seryjnym i jest w stanie te informacje potwierdzić?
 

sebcz  Dołączył: 16 Wrz 2006
Ja mogę. Moja ma numer 807.... i działa wyśmienicie.

Dodam, że na pudełku oraz nad wyświetlaczen lampy dodatkowo jest napis "PA-PTTL" , a w instrukcji piszą tylko o Pentaxie (np, wspominając, że taka a taka funcja nie zadziała dla np MZ-S czy *ist D)

Seb
 
andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
sebcz napisał/a:
Ja mogę. Moja ma numer 807.... i działa wyśmienicie.

Dodam, że na pudełku oraz nad wyświetlaczen lampy dodatkowo jest napis "PA-PTTL" ,
Seb


Dla chcących kupić lampę (zwłaszcza z drugiej ręki) uzupełniam - lampa występuje w następujących wersjach:
SA-STTL (SIGMA),
EO-ETTL (CANON),
SO-ADI (SONY),
NA-iTTL (NIKON),
PA-PTTL (PENTAX)
Instrukcje obsługi również są dedykowane.
Pozdrawiam
Andrzej
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sebcz napisał/a:
Dodam, że na pudełku oraz nad wyświetlaczem lampy dodatkowo jest napis "PA-PTTL"
To akurat świadczy tylko o tym, że lampa dedykowana jest do Pentaxa. Na moim pudełku Sigmy mam także ten napis(nr 702....., źle działała z K100D ). Ważny jest tylko nr. serii. Wiec jak działa, to OK :-) .
 
andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
Otrzymałem dzisial informacje odnośnie cen upgrade Sigmy EF-500 DG Super, cytuję:

"Jeżeli wymiana to: 475,80 brutto

Jeżeli programowanie to: 265,96 brutto

To, który wariant wchodzi w grę możemy sprawdzić dopiero po otrzymaniu sprzętu, gdyż nie ma możliwości zweryfikowania tego po numerze seryjnym."
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Zaraz, to tych co nie fungują nie wymieniają za darmo na te działające? Nie da się tego załatwić w ramach niezgodności z umową czy jakoś tak? :shock:
 
andyR  Dołączył: 12 Lut 2007
Niestety, lampę kupiłem na Allegro bez papierów.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
matb napisał/a:
Zaraz, to tych co nie fungują nie wymieniają za darmo na te działające?
andyR napisał/a:
Niestety, lampę kupiłem na Allegro bez papierów.
A co ma jedno do drugiego. Dziwny jest ten nasz kraj. Sigma ogłaszała się, że robi upgrade za darmo.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cóż... widzę, ze moja decyzja rezygnacji z upgrade, sprzedaży Sigmy i przesiadki na 360FGZ była słuszna...
 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
andyR napisał/a:
lampa występuje w następujących wersjach:
SA-STTL (SIGMA),
EO-ETTL (CANON),
SO-ADI (SONY),
NA-iTTL (NIKON),
PA-PTTL (PENTAX)


Mam pytanie do zorientowanych, czy ta Sigma oprócz dedykowanych systemów (np. P-TTL) obsługuje zwykły TTL lub ma jakąś własną automatykę?

Pozdr.
Xant
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
xant napisał/a:

Mam pytanie do zorientowanych, czy ta Sigma oprócz dedykowanych systemów (np. P-TTL) obsługuje zwykły TTL lub ma jakąś własną automatykę?

Pozdr.
Xant

W przypadku Pentaksa obsługuje zwykły TTL (istD + obiektywy bez styków lub w pozycji innej niż A). Własnej automatyki nie stwierdziłem
 
Tomek_S  Dołączył: 04 Lip 2008
Wątek nie ruszany od półtora roku ale nie chciałem zakładać nowego więc się tutaj podklejam ;-)

Jakiś czas temu kupiłem na Allegro Sigmę EF-500 DG Super do współpracy z K20D.
Sigma ma numer 8054402 ale sprzedawca zapewniał mnie że jest po upgrade softu i sam jej używał z K10D.

Wydaje mi się że moja lampa normalnie współpracuje w p-ttl, prawidłowo potrafi dobierać siłę błysku bez względu na to czy strzelam nią na wprost czy doświetlam światłem odbitym (czasem niewielka korekta jest potrzebna ale wszystko w granicach normy). Działa OK także w trybie HSS (FP wyświetlone na lampie).

Mam prośbę o odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań:

1. U mnie działa synchronizacja na drugą kurtynę ale tylko jak wybiorę tą opcję w lampie (jak wybieram na aparacie to na lampie się nie pojawia i lampa błyska normalnie). Czy tak samo jest w innych lampach?

2. Odnośnie korekty błysku - wyczytałem w innym wątku że korekta ustawiona w aparacie nie przenosi się na Sigmę tylko sumuje się z korektą ustawioną na lampie. Czy w przypadku używania dedykowanych lamp Pentaxa lub Metza też tak jest?

3. Moją lampę mogę wyzwolić bezprzewodowo wbudowaną lampą w aparat (Sigma ustawiona w tryb SL) ale wówczas Sigma wali pełnym błyskiem. Podobno w tym wypadku Sigma musiałaby być odpalona inną Sigmą zamontowaną na stopce body, dopiero wówczas pracowałaby w p-ttl. Czy w przypadku gdybym używał 540FGZ zamiast Sigmy sytuacja byłaby taka sama czy też lampa Pentaxa potrafiłaby dostosować błysk?

4. Czy Sigmy o numerach powyżej 8063038 pracują dokładnie tak jak mój egzemplarz?

Przepraszam za przydługawy post ale te sprawy nie dają mi spokoju. Pierwszy raz mam lampę z własnym lcd (wcześniej przez prawie dwa lata używałem Canona 400D i lampy 380EX - nie miała ona lcd i wszystkie ustawienia przejmowała z body).

Pozdrawiam
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Tomek_S, trochę odpowiedzi na nurtujące cię pytania znajdziesz tutaj:
http://manufactura.home.p...ic.php?p=186034
 
Tomek_S  Dołączył: 04 Lip 2008
Ja czytałem wcześniej tamten i inne wątki - trochę w głowie mi się rozjaśniło, pozwoliło mi mieć nadzieję że moja lampa działa tak jak powinna działać Sigma z nowym softem :-)
Nie znalazłem odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania - stąd powyższy post.

Wsumie to chodzi mi o dwie kwestie:
- czy gdybym posiadał lampę 540FGZ lub Metza (48 lub 58) to ustawienia wprowadzane w body przenosiły by się na lampę
- czy przy odpalaniu bezprzewodowym lamp wymienionych powyżej (odpalenie lampą wbudowaną w aparat) będą one prawidłowo komunikować się z body i sterować błyskiem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach