Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Szkło do cyfr ówki nikona dla amatorki
Koleżanka kupuje cyfrę - body już wybrała - ma być nikon D70 (choć Bóg raczy wiedzieć czemu tak) i teraz chodzi o to aby dolożyc do niego jakieś sensowne szkiełko/szkiełka. Budżet calości to 3.500zl.

Jak to początkująca chciałaby fotografować wszystko. Niestety zaczęła już przeglądać różne strony w sieci od czego ma jeszcze większy mętlik (bo też nie do końca zna wszystkie pojęcia). Normalnie to kobiety po prostu brały aparaty i robiły fajne zdjęcia w ogóle się na tym nie znając - pewnie kobieca intuicja popychała je we właściwym kierunku i nie musiały sobie zaśmiecać głów technicznym bełkotem frustratów z forów sprzętowych.

No ale do rzeczy - fotografowanie wszystkiego to pewnie będzie oznaczało jakiegoś zooma. Nie wiem jakiej jakości jest nikonowski kit do cyfrówek - może to by sie nadało? A może ciut drożej będzie coś sporo lepszego? (biorąc pod uwagę założony budżet)
Do tego interesuje ją portret i makro - czy Cosina 100/3,5 makro jest dostępna do Nikona i będzie chodzić z D70? Wymyśliłem, że to byłoby dość dobre uzupełnienie kita.

A może coś zupełnie innego?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Z tego, co wiem, kit 17-70 (ale nie 18-55) jest bardzo dobry. Chyba dla amatora najlepszy wybór.

[ Dodano: 2007-03-15, 16:26 ]
Ale zaznaczam, że to tylko z opinii zasłyszanych/wyczytanych, bo sam tego urządzenia w rękach nie miałem.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Maciek dałeś plamę. Jak mogłeś kolejnej zbłąkanej duszyczki nie sprowadzić na gościnne łono Pentaxa? Nic to, może kiedyś się nawróci. :lol:
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
17-70 jeśli faktycznie jest nie najgorszy brzmi jak pokrywający mniej więcej potrzeby początkującej.
asklop niestety pytanie doszło do mnie dopiero jak już body było wybrane :-( Ale nadzieja pozostaje :-) Niech no znowu przyjdzie jak poprzednio http://www.prz.boo.pl/fotki/ilza2006/22.jpg to zadam jej jako warunek rozgrzeszenia ;-P
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Maciek napisał/a:
Niech no znowu przyjdzie jak poprzednio http://www.prz.boo.pl/fotki/ilza2006/22.jpg to zadam jej jako warunek rozgrzeszenia ;-P


Maciek dobre> Zadaj jej pokutę. Niech cierpi :-P

[ Dodano: 2007-03-15, 17:03 ]
Maciek dopiero teraz zauważyłem, że zarejestrowałeś się dwa dni przede mną :-B
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nikon robi 18-70, nie 17-70
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
asklop napisał/a:
Maciek dobre> Zadaj jej pokutę. Niech cierpi
już cierpi - ma D70 :mrgreen: pokuta wystarczająca.
Też słyszałem dobre opinie o szerszym kicie na N, ale nic z własnych doświadczeń nie powiem.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Jarku ubiegłeś mnie.
Nikonowski kit to 18-70. Znajomy ma i sobie chwali. Myslę że to dobry wybór na poczatek. Ogniskowa 27-105 mm jest dość uniwersalna
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Maciek, Jeśli portret i macro to ja bym polecił wziąć puszkę D70s+ używkę 18-70 i tamrona 90/2,8macro. Widziałem portrety i makro z tego słoika z nikosia D50 rewelka.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Nikon robi 18-70, nie 17-70

Racja, ajmsory. Ale to o ten mi chodziło.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tamron 90/2,8 macro zacny ale chyba razem z kitem i puszką nie zmieści się w budżecie - na allegro tamron stoi koło 1600zł a 18-70 koło 1000 - za 900 raczej puszki nie będzie. Stąd moje pytanie o Cosine 100/3,5 bo te chodzą po około 300zł - wtedy można by wziąć body i zooma na raty a ta cosinę kupić przy okazji.
18-70 jeżeli faktycznie jest nienajgorszy to miałby interesujący zakres ogniskowych.
A jakby ewentualnie ten zoomik miał być jasniejszy? Jest coś rozsądnego? Pewnie będzie to wtedy niezależna produkcja - jakaś Sigma?
Ewentualnie pewnie można jako uzupełnienie zestawu przyjąć jak starczy kasy 50/1,8?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Maciek napisał/a:
18-70 jeżeli faktycznie jest nienajgorszy to miałby interesujący zakres ogniskowych.

[opinie kuzyna - nikoniarza] Solidnie wykonany jak na kita, sprawny autofocus, ostry po przymknieciu i z tego powodu troche za ciemny do zabawy z glebia ostrosci.

Maciek napisał/a:

Ewentualnie pewnie można jako uzupełnienie zestawu przyjąć jak starczy kasy 50/1,8?

Ostry, niezly jak na te kase, ale [tu moja opinia] do dupy bokeh. Mi osobiscie 50-ka na cyfrze zupelnie nie lezy.

 
bonnum Dołączył: 04 Paź 2006
Tylko i wyłącznie kit. Oczywiście ten lepszy czyli 18-70. To super świetne szkło dla amatorów!! a także hobbystów podróżników.
Do tego stałka 50mm i ma na start wszystko czego potrzebuje.
Mam wspomniane szkiełka do D80 i jestem z nich bardzo zadowolony.
Kit jest ostry i ma dobry zakres ogniskowych od szerokiego kąta po portret. Wystarczy na początek. Jest trochę ciemny dlatego trzeba czasem zmienić go na 50mm f1.8 (ok 500zł). Jednak w 99% sytuacji spisuje się znakomicie.
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
Tutaj jednak bym polemizował z tym kitem ;-) .
Oprócz kilku niewątpliwych zalet:
- ostrość
- szybki i cichy AF
- fajny zakres ogniskowej
Ma też kilka wad, które go w moich oczach zdyskwalifikowały:
- tragiczne winietowanie,
- duże zniekształcenia na szerokim kącie,
- z moim D70 i D80 miałem FF (dwa egzemplarze w zakresie 18-30 mm)

Na początek polecam 35/2.0 i 50/1.8 :mrgreen:
Albo Tamrona 17-50/2.8.

p.s. kurcze, sporo ludzi na forum uzywa D80 :mrgreen: niedługo będzie nas większość...
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
p.s. kurcze, sporo ludzi na forum uzywa D80 :mrgreen: niedługo będzie nas większość...

Hmmm :evil:
Mogę Cię o coś zapytać?
Czy Nikon robił/robi jakieś obiektywy manualne z procesorem?
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
bonnum, ale odgrzałeś kotleta z przed ponad pół roku :mrgreen:
Maciek, czy koleżanka już coś kupiła?
bogusz napisał/a:
Ma też kilka wad, które go w moich oczach zdyskwalifikowały:
- tragiczne winietowanie,
- duże zniekształcenia na szerokim kącie,

To rzeczywiście prawda.
bogusz napisał/a:
p.s. kurcze, sporo ludzi na forum uzywa D80

bogusz, może admini zrobią nam kącik D80 :mrgreen:
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
tomecki napisał/a:
Maciek, czy koleżanka już coś kupiła?

Z tego co mi wiadomo to jeszcze nie. Wyniknęły niestety problemy z budżetem na fotografię więc sprawa odsunęła się w czasie.
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
tomecki napisał/a:
może admini zrobią nam kącik D80

popieram :-B w 100%

i oczywiście powinni otoczyć nas szczególną opieką i nadać nadzwyczajne uprawnienia, mniejszości trzeba chronić :mrgreen:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
bogusz napisał/a:
p.s. kurcze, sporo ludzi na forum uzywa D80 niedługo będzie nas większość...

Nooo, ognisko na PPD będzie większe ... :roll: :mrgreen: :-B
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
sołtys napisał/a:
Nooo, ognisko na PPD będzie większe ...


Myślisz że duże stężenie deosiemdziesiątek spowoduje to,
że pentaxianie będą masowo chcieli zmienić system i będą palić swoje cacka? :shock:
nie wierzę!
przecież jesteście przywiązani do tej marki!

Nie to co sprzedajni najkonowy, patrzący tylko na jakość obrazowania i to co oferuje system,
żadnej legendy, żadnego przywiązania, żadnego poczucia wspólnoty,
nic poza tylko pogoń za świetnym sprzętem i zdjęciami :cry:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach