Bozia  Dołączył: 05 Wrz 2011
Mojego K-r, pomimo tych wad, o których piszesz nie zamieniłbym na żadnego N czy C cyz S z tej samej półki. Co do FF/BF to u mnie mikroregulacja załatwiła temat, E-pokrętło działa bez zarzutów, nie do końca działa mi przycisk migawki (wyzwala migawkę ale AF szfankuje) ale poradziłem sobie z tym przyciskiem AEL/AFL - jak bedzie mi się kończyć gwarancja to wtedy oddam do naprawy bo nie chcę się póki co żegnać z aparatem. Jeśli miałbym kupować puszkę raz jeszcze to napewno byłby to K-r (w końcu mam już szkła ;-) ) a tak naprawde to teraz kupiłbym K-5 :-)
 

mtb  Dołączył: 05 Mar 2011
sebaSdl napisał/a:
Czy dokonując jeszcze raz wyboru zdecydowali byście się na k-rkę?

Chyba tak. Aparat dostarczył już mi wiele satysfakcji i sporo kapitalnych zdjęć. Nie obyło się też bez zgrzytów typu naprawa e-pokrętła. Wciąż drażni mnie nierozwiązana sprawa ff przy świetle żarowym. Gdybym miał więcej funduszy to brałbym w ciemno k-5.
 
sebaSdl  Dołączył: 08 Maj 2012
Dzięki za odpowiedzi.
Nie wiem czy się nie narażę teraz, ale gdybyście mieli możliwość kupna nikon d5100 z kitowym obiektywem 18-55 (praktycznie nówka, przebieg poniżej 1000 klapnięć, od znajomego, który zawodowo zajmuje się foto, więc dba o sprzęt - zresztą sam mówił, że to był tylko aparat jako zapasowy) kupiony 3msc temu w cenie K-Rki to co byście wybrali i dlaczego?
Dzięki
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Ile zajmują Raw zapisane w DNG. Pytam bo z mojej K-r średnio zajmują 11MB. Pytam ponieważ zauważyłem że Rawy u konkurencji potrafią zajmować ponad 20 MB. Albo ja coś mam źle ustawione, albo Pentax tak świetnie zoptymalizował wagę Raw-ów że tyle powinien normalnie zajmować.

sebaSdl
A bierzesz pod uwagę jakie obiektywy są w danym systemie? Ogólnie plusy i minusy systemów? Czy patrzysz tylko i wyłącznie na korpus + 18-55?
 

Nippon_LTD  Dołączył: 09 Kwi 2012
Nie wiem czy będzie to pomocne - w moim K10D DNG zajmują 16/16,1 MB i zawsze mi się wydawało, że im większa matryca tym większe RAWy.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Cytat
Ile zajmują Raw zapisane w DNG. Pytam bo z mojej K-r średnio zajmują 11MB.
W K-x PEF-y zajmują mi od 9 do 16MB, porównywałem z DNG i wychodzi podobnie..
 
sebaSdl  Dołączył: 08 Maj 2012
Hej, tak.. patrzę na dostępność akcesoriów. Kolega od którego bym miał kupić ma sporo szklarni z nikona i sądzę, że do czasu dopóki bym nie uzbierał na coś swojego mógłbym się "bawić" jego dodatkami. Jeżeli chodzi o pentaxa to ma trochę pozostałości po k-x (zresztą samego k-x też) więc dostępność podobna. W k-r podoba mi się to, że można podłączać starsze obiektywy bez żadnych przejściówek, przełączek itp., w nikonie jest to niestety potrzebne. Nikon pod względem specyfikacji wygrywa matrycą, no i nie ma tych problemów co k-r (te co pisałem wyżej). Trudny wybór :(
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Nippon_LTD, generalnie masz rację, że im większa matryca tym RAW-y powinny być większe, ale Twoja K10D nie kompresuje plików DNG dlatego są takie duże, PEF-y powinny być mniejsze, pewnie około 10MB. Wielkość zdjęć kompresowanych nie będzie stała ponieważ różnią się one szczegółowością i tym samym podatnością na zróżnicowanie stopnia kompresji co skutkuje właśnie różnym rozmiarem plików, do tego dochodzi oczywiście rodzaj użytych do kompresji algorytmów przez producenta aparatu, więc aparaty różnych firm z taką samą matrycą (ilość Mpix) mogą mieć większe lub mniejsze pliki wynikowe.
 
mikomission  Dołączył: 19 Cze 2012
Proszę o podpowiedź
Szanowni Państwo, tak jak napisałem w podpisie jestem kompletnie zielony w tematyce fotografowania lustrzankami.
Chciałbym kupić lustrzankę, Pentaxa k-r lub Nikona D3100.
Obecnie mam Panasonica TZ-3, kompaktami fotografowałem zawsze, ale zawsze czułem też pewien niedosyt. Nadszedł czas na zmianę. Przeczytałem mnóstwo wątków na przeróżnych forach internetowych.
Nie chcę zaśmiecać tego wątku ale myślę, że znajdę tu-u fachowców Pentaxa -odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
Czytając ten wątek, zauważyłem że K-R jest problematyczny. Błędy w FF itp, konieczność odsyłania nowego sprzętu do serwisu itp.
Do czego potrzebna mi lustrzanka ? Do fotografowania wycieczkowego, imprez rodzinnych, portretów rodziny, zabawnych fotek w ruchu, trochę przyrody takiej "dla siebie". Zawsze strasznie podobały mi się zdjęcia ostrych portretów czy przedmiotów z "zamazanym" tłem, a taki efekt można uzyskać (bez obróbki) tylko w lustrzankach. Na aparat chciałbym wydać 2-2,6 tys. pln. Nie będę rozbudowywał systemu itp. Chciałbym kupić aparat z obiektywem (obiektywami) działającymi i dającymi mi frajdę na kilka lat.
Wiem, że będę musiał się uczyć robić zdjęcia itd.
Moje pytanie jest takie, K-R czy NIKON D3100. Dlaczego ? Czytałem testy, że K-R jest teoretycznie lepszy, ale może dla średniozaawansowanych ? Jest tam podobno bardzo dobry obiektyw 18-105 VR, w Pentaxie musiałbym kupić dwa kity 18 - 55 i 50-200. W Nikonie jest tryb GUIDE, który podobno bardzo pomaga uczyć się lustrzanki początkującym. Nie chcę pisać o innych wadach i zaletach tych aparatów bo o nich czytałem w testach na fotopolis i optyczne.pl.
Tylko jak tu się zdecydować ? Czytałem kilka stron temu podpowiedź pewnej Pani, która odradzała właśnie kr na rzecz N 3000 właśnie przez jego problematyczność. Bardzo proszę o kilka rzeczowych podpowiedzi, pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
ja mam K-R i nie zamienił bym go na nikona (znajomi mają Dx0).

Co do wad fabrycznych - to nie wiem, bo nigdy problemu nie miałem, a kupiłem 2 nówki od Pentaxa i jedna używkę (na przestrzeni ostatnich 5 lat). Co do trybu Guide - będziesz miał to samo w pierwszej, lepszej książce.

Co do obiektywu kit pentaxa jest uważany za najlepszy. Jednak jeśli chodzi o ogniskową 18-105, to faktycznie podobny zakres w P jest bardzo drogi. Szczerze, to nie wiem jak wypada to szkło w porównaniu z Tamronami/Sigmami/.. 18-200/250?

Za nikonem przemawia jedynie system oświetlenia(choć nie wiem jak to jest w tanich modelach).
 
chomik182  Dołączył: 19 Cze 2012
Witam,
jestem szczęśliwym posiadaczem Pentaxa Kr od kilku miesięcy, jest to moja pierwsza lustrzanka i posiadam do niej tylko obiektyw kitowy. Zaczynam dojrzewać do zakupu kolejnego obiektywu, jako że moją pasją są sporty ekstremalne kręci mnie zakup szerokiego kąta typu fisheye. Stąd moje pytanie czy macie jakieś doświadczenia z tego typu obiektywami współpracującymi z body KR? Zastanawiam się czy dobrym wyborem będzie stało ogniskowy Samyang 8mm f3.5, czy może lepiej zainwestować w coś zmiennoogniskowego. Wszelkie porady i sugestie mile widziane :-)
Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
chomik182 napisał/a:
Zastanawiam się czy dobrym wyborem będzie stało ogniskowy Samyang 8mm f3.5

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=29363
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
chomik182 napisał/a:
Zastanawiam się czy dobrym wyborem będzie stało ogniskowy Samyang 8mm f3.5


To szkło, którego tak naprawdę trzeba się "nauczyć" - wydaje mi się, że jest epickie jeśli trafisz na dobrą sztukę... Ja je bardzo lubiłem.
 
mikomission  Dołączył: 19 Cze 2012
Prosze o podpowiedź
Szanowni Państwo, Pentax kr czy Nikon d3100 ? Nawiązuje do mojego postu kilka linijek wcześniej.
A przy okazji, jaką książkę polecacie Państwo do nauki fotografii lustrzanką ? Przesłony, ekspozycja itp. Musze nauczyć się tego, pozdrawiam.
 

T25  Dołączył: 09 Maj 2012
mikomission,
oczywiście, że Kr ;-)

A tutaj masz całkiem nieźle opisane podstawy w 8 lekcjach ;-) Poczytaj!

Cytat
1. Wykorzystanie trybów tematycznych w lustrzance
2. Fotografowanie w trudnych warunkach oświetleniowych
3. Fotografowanie scen o dużej rozpiętości tonalnej
4. Makrofotografia
5. Wykorzystanie trybu seryjnego i autofokusu
6. Balans bieli
7. Wykorzystanie lampy błyskowej
8. Parametry oraz typy obiektywów
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
mikomission napisał/a:
podpowiedź pewnej Pani, która odradzała właśnie kr na rzecz N 3000 właśnie przez jego problematyczność.
Ciekawe, na czym ta problematyczność polega ?
mikomission napisał/a:
Pentax kr czy Nikon d3100 ? Nawiązuje do mojego postu kilka linijek wcześniej.
Kup Nikona, nie będziesz miał problemów. A jak będziesz miał, to zapytasz na nikoniarze.pl (Informacja dla moderatorów - To nie są pierwsze kroki i można się wyżywać :mrgreen: ) Pytanie pomocnicze- po co pytasz, skoro i tak chcesz Nikona ?
 
mikomission  Dołączył: 19 Cze 2012
No własnie absolutnie nie ! Pentax jest teoretycznie lepszy, w wielu kwestiach ! Chce tego Pentaxa, ale... Nie potrafię "na dzień dobry" korygować czegoś o -10 żeby robił ostre fotki, a jakiś FF jest przed oddaniem do serwisu - "do bani". Pytam, bo może w N tak nie jest ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Ciekawe, na czym ta problematyczność polega ?

Trzeba myśleć przy obsłudze.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No to tylko nikon łan pozostaje. Sam robi kawę i dzieci bawi (dobrze, że nie na odwrót :-P )
 
mikomission  Dołączył: 19 Cze 2012
To już wszystko Panie DaDa ? A szkoda, bo zna się Pan pewnie na rzeczy, pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach