pawel_swinarski  Dołączył: 06 Lis 2008
alkos napisał/a:
alkos napisał/a:
Broń bosz nie forsuj w D-76. Skombinuj lepiej szklanke xtola.


minelo troche czasu ale ja ciągle przeżywam to co napisałeś :) dlaczego tak uważasz , co dokładnie się dzieje ? (jeśli masz jakieś sample, chetnie zobacze) bo nie chce mi sie miec na stanie 2 roznych wywoływaczy a ze mam teraz duzo d-76 to bym poeksperymentował.
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
Cytat
skad ja wezme szklanke xtola ;)

Paweł wpadnij do mnie ze szklanką :-D
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Takie pytanie male do znajacych sie a propos D76
Nie majac wiedzy czy to dobrze czy niedobrze naswietlalem TMAXa 3200 na ISO800 (tak sie zlozylo). Teraz mam mozliwosc wywolac go w D76 (tylko taki jest w szkole) jako moj pierwszy film :-P ale pod czujnym okiem pana nauczyciela.

Da rade bo costam na forum szukalem i napisano, ze D76 i push/pull to nienajlepsze polaczenie.
Jakies wskazowki moze co z tym zrobic?;) Z gory dzieki.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
D76 1+3
Wołał ktoś cokolwiek kiedyś w D76 1+3? Wiem że kodak wycofał się z rekomendowania czegokolwiek innego niż stock i 1+1 co nie znaczy że tak też ładnie nie wyjdzie.
Pytam bo mam na dziś 4 różne filmy do zrobienia i co ciekawe wszystkie maja podany ten sam czas wołania właśnie w D76 1+3 20st. - 20 minut. Pomyślałem że spróbuję zrobić im wspólny basen w wielkim koreksie.

Filmy to Trix (135), FP4+ (135 i 120), HP5+ (120)

Czy 1+3 ma sens? Czy trzeba trochę przedłużyć wołanie z uwagi na liczbę filmów? No i czy ma to w ogóle sens?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
radekone, pozwoliłem sobie scalić ze starszym wątkiem. Może przy okazji ktoś odpowie na Twoje wcześniejsze pytanie ;)
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wszystko można, tylko trzeba zrobić testy. Większe rozcieńczenie skutkuje mniejszym kontrastem. Z kolei bardziej intensywne mieszanie kontrast podnosi. Od ponad 20 lat używam procesora Jobo CPE2. Wywołuję w D-76 1+2 przy czasach takich samych, jak dla procesu ręcznego w 1+1.
radekone napisał/a:
Czy 1+3 ma sens?
- a dlaczego miałoby nie mieć?
Ponieważ jest to eksperyment, ja bym te filmy wywołał jednak oddzielnie. Jak przy pierwszym coś będzie nie tak, możesz wprowadzić poprawkę dla pozostałych.
Zdaj relację, proszę.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
wywołałem w ciągu miesiąca cztery rolki w stocku d-76, zrobię w nim jeszcze jedną i zostają mi cztery rolleie retro 400bezS. tutaj kilka pytań:

1) widział ktoś stockowe d-76 z rolleiem 400@200?
2) czy z używanego stocka mogę spróbować wykonać rozcieńczenie 1+1? (oczywiście już nie do powtórnego użytku). jeśli tak, to przedłużyć musiałbym ze względu na to, że to dalsze rolki w tym samym wywoływaczu ORAZ ze względu na rozcieńczenie?

pytam bo ostatnio była świrówka, gdy wołałem dwa negatywy (czyli przedłużamy) w używanym roztworze (czyli przedłużamy) i temperaturze 22C (czyli skracamy) - niby prosta matematyka, ale stres był aż do wylania utrwalacza :)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
xneon napisał/a:
2) czy z używanego stocka mogę spróbować wykonać rozcieńczenie 1+1? (oczywiście już nie do powtórnego użytku).

Zdecydowanie NIE!
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
no i cacy, czyli do końca na stocku, dzięki.

a powiedzcie mi jeszcze dobrzy ludzie, ile to ja rolek na samym stocku wywołać mogę? zawsze nominalną czułość kręcę, nie przedłużam. 10? 12?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
xneon napisał/a:
a powiedzcie mi jeszcze dobrzy ludzie, ile to ja rolek na samym stocku wywołać mogę?


Tyle na ile ulotka i koreks pozwoli.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
ulotka nie określa po ilu rolkach spada jej siła do tego stopnia że strach wywoływać. tylko tyle, że bez dostępu powietrza d-76 wytrzyma sześć miesięcy, a w butelce do połowy pełnej tylko dwa.
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
spokojnie D76 wytrzyma więcej, robiłem w ponad rocznym używanym stocku i było dobrze.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
nie o czas przydatności do spożycia mnie chodzi, bo i tak planuję przesiąść się na xtol, tylko ile mogę podziabrać :) cztery rolki za mną, pięć przede mną. szlus?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
xneon, a ile Ty tego masz? Litr, galon?
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
no litr, litr a ile.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
10 rolek spokojnie wyda. Można więcej (D-76 bardzo klarownie pracuje nawet jak jest trochę "przerobiony"), ale gdzieś tak po 12 filmie ziarno robi się takie plackowate. Wszystko zależy od materiału - stare, grube emulsje z duża zawartością srebra dosyć szybko zużywały wywoływacz. Nowe emulsje już nie tak bardzo. Myślę, że 10 sztuk to spoko, a dalsze 2 rolki jak konieczność zmusi. Na wywoływaczach nie oszczędzaj - oszczędność groszowa, a źle wywołany film - strata bolesna.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
serdeczne dzięki i :-B panowie
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Kto moczył Neopana 1600 w D-76 (lub rodinalu) niechaj coś wrzuci czym prędzej, bo mi zamówienie przyszło z tym właśnie filmem zamiast Ilforda 3200, a w czwartek ślub i nie ma już czasu na poszukiwania.
Proszę o info. odnośnie szczegółów.

Pozdrawiam
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
Ja robiłem w Rodinalu - kontrasty i brzydkie ziarno.
Tu sampel:
http://www.pbase.com/hfoto/image/90484298
Pierwsza rolka i naświetlana niedbale - ale jeśli też nie masz opanowanego tego negatywu to nie bierz go na ślub.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Neopan w rodinalu raczej nie będzie miał 1600.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach