jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Na pewno za zimna spowoduje, że się nie będzie chciało wymieszać.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
temol, chcesz zrobic koncentrat? Mi sie nie udalo. Nie mierzylem dokladnie temperatury, ale woda byla juz goraca - podgrzewalem ja w tym celu w garnku.
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
Niestety, ale nie słyszałem żeby komuś wyszło "zagęszczenie" D76. Oczywiście nie dawałem wiary, dopóki sam nie otrzymałem pięknego białego gluto-kożucha w stężonym 200% koncentracie D76, na szczęście po dolaniu wody do normatywnej ilości, glutki znikają ;-)
Poza tym, poza "zaoszczędzonym miejscem" raczej nie ma to większego sensu, bo roztwór D76 przechowywany w dobrych warunkach jest naprawdę baaardzo długowieczny.
 

temol  Dołączył: 01 Cze 2007
dzerry - nic z tych rzeczy. Nie kombinuję ze stężeniami.
Zagapiłem się podczas podgrzewania wody do rozrobienia proszku... no i na pewno woda miała ponad 60 stopni.. raczej bliżej 70. Jak mieszałem przez przewracanie w bańce 5 l, to lekko parzyło w ręce. A zorientowałem się dopiero po wsypaniu proszku do bańki. Wiadomo, że można przepuścić testowo rolkę.. ale może akurat ktoś się orientuje czy temperatura wyższa niż sugerowana przez producenta może zaszkodzić wywoływaczowi.

T.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Rozpuszczając składniki D-76 ważna jest kolejność: metol-siarczyn-hydrochinon-boraks. Metol stosunkowo łatwo się utlenia i rozpuszczanie go w zbyt gorącej wodzie może ten proces przyspieszyć. Co prawda odzyskuje swoją "sprawność" po dodaniu siarczynu, ale może nie ryzykować? Najlepiej przed rozpuszczeniem metolu najpierw rozpuścić szczyptę siarczynu, co zapobiegnie utlenianiu metolu. Nie za dużo, bo z kolei w roztworze siarczynu metol nie chce się rozpuszczać.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
To pewnie potwierdza podobieństwo między D-76 i ID-11 od Ilforda. Kilka dni temu również nie udało mi się go zagęścić. Miałem gluto-zawiesinę, ale na szczęście po dolaniu wody do 5l ładnie się rozpuściło. Trzeba będzie spróbować z Xtolem.
 

kubiq  Dołączył: 06 Cze 2009
Temol - kiedyś niechcący robiłem d-76 w podobnej temperaturze i wytrąciły mi się jakieś małe białe "płatki", na szczęście mało ich było i znikły po 5 minutach przewracania butelką :)
Pół roki i wywoływacz ma się jak normalny.
 

timor  Dołączył: 16 Kwi 2010
Mam inne pytanie, moe ktoś już tego doświadczył. Rozrobiłem galon D-76, wszystko jak w instrukcji, naczynia czyste, temperatura na start około 54C. Wszystko się ładnie rozpuściło, rostwór sobie postał w butelce przez 24 godziny. Pierwsze wołanie w 1:1 400TX i negatyw bardzo "cieńki", jak niedoświetlony, co dziwne, bo nikon jest OK. Drugi film to samo, potem trzeci film już w pełnym stężeniu z dodaną 1 minutą dla pewności i znów negatyw do wyrzucenia. Ten sam TX z tej samej kamery wołany w Ilfosolu 3 daje dobry rezultat.
Nie zwróciłem uwagi na datę ważności, ale te paczkę kupiłem pół roku temu i leżała w suchym, chłodnym miejscu u mnie. Poprzedni roztwór pracował normalnie. Czyżby to były jednak stare chemikalia ?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
temperatura i czas wołania ok? Jakie?
 

timor  Dołączył: 16 Kwi 2010
W 1:1 10 min. temp. 20C, w nierozcienczonym juz dalem 7.5 min. w 20C. Poprzednio rezultaty byly bardzo dobre.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
W ciągu pół roku nic z proszkiem nie powinno się stać. Czy to oryginał Kodaka? (jak było na galon, to chyba tak). Może jakaś partia im nie wyszła, może sypnęli za mało czegoś? Dziwne to - D-76 jest jedną z najpewniejszych wywojek. Ja składam go z osobnych odczynników, trzymam nieraz po kilka lat zanim rozpuszczę i nigdy nie było "przygód". Tylko, że każdy odczynnik w osobnej torebce. Moim zdaniem wadliwa partia wywoływacza, dziwne, że TAKA firma pozwoliła sobie wypuścić to na rynek. Zobacz jeszcze napisy na filmie. Jak też "cieńkie", to wada chemii. Może kwaśna woda?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
timor napisał/a:
Ten sam TX z tej samej kamery wołany w Ilfosolu 3 daje dobry rezultat.
Czy to znaczy, że np.: ostatni film z partii wywołany w ilfosolu jest ok? Bo może jednak aparat się popsuł lub coś było poprzestawiane (iso)?

Wszystko wygląda dobrze. Sprawdziłem nawet, czy się nie walnąłeś i nie wołałeś TMaxa zamiast Trixa, ale czasy podobne, wiec powinno pomijalnie nieprawidłowo.

Na pewno miałeś te 20 C? Może było mniej? Ciekawe, pomyślę jeszcze.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
W jakiej wodzie rozpuszczałeś chemikalia ?
 

timor  Dołączył: 16 Kwi 2010
tref napisał/a:
Czy to znaczy, że np.: ostatni film z partii wywołany w ilfosolu jest ok? Bo może jednak aparat się popsuł lub coś było poprzestawiane (iso)?
Na pewno miałeś te 20 C? Może było mniej? Ciekawe, pomyślę jeszcze.

Filmy byly strzelane na FG i X700, aparaty sa OK. wszystko bylo sprawdzone.
Temperatura tez byla OK. Uzywam tego samego termometru od roku i byl sprawdzony takim wielkim termometrem laboratoryjnym.
Jedyna roznica miedzy tym roztworem a poprzednimi jest taka, ze ta paczke rozrobilem w wodzie destylowanej, co raczej nie powinno miec zadnego ujemnego wplywu. A moze ?

[ Dodano: 2010-11-12, 09:18 ]
Dada napisał/a:
W jakiej wodzie rozpuszczałeś chemikalia ?

Dzięki za naprowadzenie. To była woda destylowana, ale...ozonowana. Sprawdziłem pH i jest 6.5. I tu chyba pies pogrzebany, bo według MSDS dla D76 pH winno być 8.5. Wygląda na to, że sam siebie stopuje. No nic, idę wylać go do kibla.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
timor napisał/a:
To była woda destylowana, ale...ozonowana.
Matko Rozmaita! Ato co za świństwo? Trzeba się pilnować z każdej strony. Masz rację - to od tego. Jednak nie od pH, tylko: Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze wykazuje w stężeniu ok. 13 μg/dm3. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Jako uboczne produkty ozonowania powstają aldehydy i ozonki. Ponadto wadą ozonu jest jego nietrwałość, a co za tym idzie, ryzyko wtórnego skażenia uprzednio zdezynfekowanej wody. Stąd konieczność dodatkowego chlorowania wody. źródło: Wiki.
 

timor  Dołączył: 16 Kwi 2010
Nie wiem na chol.... to robią. To samo w aptece i na półkach w sklepie spożywczym z normalną wodą pitną. Myślę, że ozonują aby zdezynfekować, ale do picia ? Może do pocierania dupć noworodków ? Niemniej najadłem sie strachu, bo mój HC110 jest też rozrobiony w destylce, ale na szczęście w normalnej. Jak nie znajdę źródła na taką wodę, trzeba będzie chyba samemu robić.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
timor napisał/a:
Nie wiem na chol.... to robią. To samo w aptece i na półkach w sklepie spożywczym z normalną wodą pitną. Myślę, że ozonują aby zdezynfekować, ale do picia ? Może do pocierania dupć noworodków ? Niemniej najadłem sie strachu, bo mój HC110 jest też rozrobiony w destylce, ale na szczęście w normalnej. Jak nie znajdę źródła na taką wodę, trzeba będzie chyba samemu robić.


hc110 rozrobiony? are u crazy?! ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
W niektorych wodociagach tez ozonuja: http://www.mpwik.com.pl/o...-prosto-z-kranu
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kupujcie na stacjach benzynowych zwykłą demineralizowaną. A w ogóle to lepiej nie przesadzać - całe życie rozrabiałem w zwykłej przegotowanej i było dobrze (nawet do koloru). Stawiam baniak 5 litrowy koło kuchni i (lubię kawę i herbatę na świeżo zagotowanej wodzie) zlewam to co zostało w czajniku przed napełnieniem. Od rana do wieczora uzbiera się spokojnie na wywoływacz i utrwalacz.

[ Dodano: 2010-11-12, 21:33 ]
Żadne receptury nie wymagają wody destylowanej bezwzględnie. Wywoływacz to nie krople do oczu :lol: .
 

timor  Dołączył: 16 Kwi 2010
guerilla napisał/a:

hc110 rozrobiony? are u crazy?! ;-)

Yes, slowly become one. And no, not quite, just stock solution B. Working solution is made directly befor development. :=)
Czsami stock B stoi pare tygodni, to mialem pomysl, by rozrobic w destylce, co mialoby wyeliminowac jakikolwiek tam ujemny wplyw tego, co dodaja do kranowki. Ale do samego wolania to juz idzie kranowka. Bez przesady. w sumie chcialem lepiej, a wyszly problemy. Ale to tez nauka.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach