diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
Witam, widzę że odkopuję stary temat ale nie ma sensu zakładać nowego. Planuję sobie sporządzić Beauty Dish na lampę reporterską. Pierwszym i najważniejszym założeniem jest koszt - ma kosztować jak najmniej. Drugim - rozmiar - ma się mieścić do plecaka.
Jako rdzeń wybrałem sobie miskę - średnicy nie mierzyłem ale ok 35cm. Miska jest w kolorze różowym ale planuję ją pomalować:) mam w domu lakier srebrny do felg.
Dish ma się trzymać na lampie bez osobnego mocowania. Planuję wyciąć w misce odpowiednio dopasowaną dziurę, ewentualnie jeśli to będzie niestabilne to domontuje się coś do stabilizacji.
Moje pytanie dotyczy tego mniejszego reflektora. Z czego najlepiej go wykonać? I jak wymierzyć odległość jednego reflektora od drugiego? Macie może jeszcze jakieś uwagi lub rady co do konstrukcji?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Na samym otworze to raczej będzie się przekrzywiał na lampie. Ja zrobiłem taki kołnierz z włókna szklanego, który pasuje do kształtu lampy. W środek tego kołnierza wkleiłem piankę z podkładki do myszy.
Drugi reflektor zrobiłem z krążka z pleksy, do którego przykręciłem fragment nierdzewnej ... chochli do zupki ;) Odległość dobrałem eksperymentalnie.
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
Do włókna szklanego to raczej nie mam dostępu. Ale mam pewien pomysł jak to ustabilizować. A co do reflektora, znalazłbym taki ale wydaje mi się że będzie za mały;/
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Włókno i żywicę dostaniesz w każdym sklepie motoryzacyjnym. Dokładnie taki czerpak. Mój ma średnicę 100mm, natomiast krążek z pleksy 125mm.
Tak to wygląda:

Od wewnątrz:



Mniejszy odbłyśnik oklejony papierem, bo całość muszę jeszcze raz pomalować.
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
Odbłyśnik odbija światło tą częścią oklejoną papierem? W większości dishów diy a nawet firmowych światło z lampy wpada na wklęsły odbłyśnik nie na wypukły. Jesteś zadowolony z efektów?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Ja widziałem większość DIY zbudowaną z dwóch misek, jak np. tu:
http://www.spychalski.inf...diy-beauty-dish
Widziałem też takie, gdzie w miejscu odbłyśnika wklejano lusterko. Generalnie ten odbłyśnik ma zasłonić palnik lampy. Z efektów jestem raczej zadowolony:)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
sam takiej miseczki nie mam ale oglądałem kilka poradników jak ją zbudować - kilka wniosków:
- warto na lamp założyć stefana - lepiej, równomierniej rozprasza
- zamiast srebrnych miseczek warto szukać białych - ze srebrnych światło jest zbyt ostrze i mało równomierne
- mała miseczka/przesłonka powinna możliwie dobrze rozbijać światło na tą duzą dlatego warto aby była srebrna/lustrzana
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Również planuję zrobić BD domowym sposobem.
Znalazłem poradnik www który nieco różni się od powyższych opisanych (1miska+koło zamiast 2misek).
Próbował ktoś takie rozwiązanie?
Aby uzyskać podobny efekt do foto lepiej zrobić BD z miski białej czy srebrnej?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Raynold1987, zrób ze srebrnej - zawsze mozesz na szybko wypełnić np białą kartką/kalką i będziesz miał białe (srebrnego tak łatwo nie uzyskasz)
to czy środkiem będziesz miał miskę czy krążek nie ma dużego znaczenia - bierzesz to co masz pod ręką (wszak to dział "złota rączka")
takie zdjęcie jak w linku bedzie niełatwo uzyskać ale próbuj - w opisie jest info że użyli BD z gridem...
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Dzięki,
a z czego polecacie zrobić grid ? Bo wycinać drobną siateczkę z czarnego kartonu to mi się nie widzi :-P
 

charfa  Dołączył: 03 Maj 2009
Raynold1987 napisał/a:
Bo wycinać drobną siateczkę z czarnego kartonu to mi się nie widzi :-P

I dobrze, bo to by nie był grid tylko siateczka :P Grid musi mieć "grubość".

Najczęstszy przepis na grida samoróbkę to czarne słomki do napojów o odpowiedniej* średnicy. Przycinasz na odpowiednią* długość i sklejasz w strukturę plastra miodu. Z tym że tak się zwykle robi grid na gołą lampę. Na beauty dish będzie musiał mieć dużo większą powierzchnię - trochę się narobisz.

*) Od średnicy i długości słomek zależy jak mocno światło jest rozproszone. Im cieńsze i dłuższe, tym bardziej skupione światło i tym ostrzejsze przejście między światłem a cieniem. Jakie wartości są stosowne dla grida na beauty dish - nie mam pojęcia.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Oj... BD ze średnicą 30cm... póki nie wymyślę szybszego sposobu chyba sobie na razie daruję słomki :-P
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
taki grid do BD nie musi chyba być aż tak "drobny" - ja bym zrobił kręgi o różnej średnicy np pasków czarnej matowej tektury (szerokości np 10cm.) i połączył je np krzyżem z naciętymi pasami:

Schowek01 by pyciar, on Flickr
Oczywiście tych przegródek mozesz zrobić ile bądź - im gęściej tym mniej światła bedzie uciekać na boki (a o to chodzi w gridach). Najfajniejsze ze ilość światła w centrum (tam gdzie celuje lampa) wiele się nie zmieni (albo wcale).
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Dzięki pyciar :-B
Myślałem, że grid musi być mniej więcej taki gęsty www
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Raynold1987, i jak? stworzyłeś jakiś fajny gadżet?
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Jeszcze nie. Póki co podniecam się nowym zakupem czyli T70-200.
Ale jak już ochłonę to biorę się do roboty. :-D
W końcu takie szkło profesjonalne to do pary musi być studio domowej roboty :-P
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
w domu z 70-200 może być ciasno ;)
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Akcesoria domowej roboty, ale studio to już nie dom tylko magazyn kumpla na około 4x10m :-P
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
Wątek przygasł, więc odświeżę nieco..
Okres świąteczny wiąże się u mnie z nieróbstwem, więc korzystając z odrobiny wolnego czasu, taniego, nieużywanego statywu i resztek lakieru postanowiłem zrobić własny Beauty Dish.
Pod nieobecność żony rąbnąłem z kuchni miskę (ok.30cm)
drugą mniejszą przezornie zakupiłem wcześniej w markecie,
nie byłem pewien jaką lampę tam wsadzę, więc zrobiłem taki uchwyt, żeby dało się wpasować każdą.
W kilka godzin skleciłem coś takiego:


i okazało się, że nawet działa


niestety świeciło to zbyt szeroko,
potrzebny był jakiś grid,
skojarzyłem pomysł z tekturą jaki podsunął pyciar,
i na próbę zrobiłem prowizorkę


paski o szerokości 6 cm (trochę chyba za małe)
nie wygląda o zbyt dobrze ale to rozwiązanie tymczasowe,
docelowo te paski muszą być jednak dłuższe,
jeszcze nie mam pomysłu jak to sensownie wykorzystać, niemniej fajnie sprawdza się przy doświetlaniu tła ;-)
a świeci tak:
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Pyrek napisał/a:
docelowo te paski muszą być jednak dłuższe,
To ja jeszcze polecę zrobić je z czegoś czarnego. Na to jak szeroko rozsyła światło wpływ ma długość i gęstość takiego filtru. Osoby czytające wątek przepraszam ale gdzieś niechcący wywaliłem z galerii szkic z takim gridem ale Pyrek zrealizował go dokładnie tak jak ja miałem na myśli więc można się wzorować.
A tak ogólnie to gratuluję! wyszło naprawdę dobrze

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach