berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
a ja właśnie przed chwilą zaliczyłem pierwszą zwiechę k-5. tak jak codziennie od 2 tygodni bezproblemowo męczyłem aparat to dzisiaj chyba się zmęczył bo 30 minut po udanej aktualizacji ( aktualizacja 1,02 ) przy kolejnym włączeniu puszki aparat zletka oszalał. nie odpalił monitora, nie reagował na większość przycisków i zaczął gubić się w odczytach na wizjerze. pomimo kilkakrotnego włączania i wyłączania jakoś mu nie przeszło a co ciekawe w fazie kiedy był wyłączony to na górnym monitorku ciągle wyświetlał jakieś tajemne znaki tudzież pismo runiczne. pomogło dopiero wywalenie na pewien czas baterii. obecnie nie wykazuje ponownych oznak obłędu ale poziom adrenaliny mi podniosło.
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Ja miałem taki numer z pierwszą K-5 na FW 1.00. Wyłączyłem aparat a tu patrze górny LCD się zaświecił i nic nie pomagało tylko wyjęcie baterii. Ale tylko raz mi się to zdarzyło.
 

gam  Dołączył: 08 Paź 2010
berpa napisał/a:
... na górnym monitorku ciągle wyświetlał jakieś tajemne znaki tudzież pismo runiczne...


ciekawe czy translator google by sobie z tym poradził :-P



... a u mnie wgrałem 1.02 i puszka jeszcze działa :shock:
 
nybear71  Dołączył: 23 Gru 2010
A co z obrotem zdjec na podgladzie, zapomnieli o tym???
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
nybear71 napisał/a:
A co z obrotem zdjec na podgladzie, zapomnieli o tym???

A mówił ktoś, że ma być - skoro w instrukcji o tym nie pisze, to raczej nie dołożą.
 

doors  Dołączył: 08 Maj 2010
Nie rozumiem, jak moze Update poprawic FF/BF? U jednego wystepuje FF, u innego BF a u trzeciego jest oki....Jednemu poprawic a drugiemu zepsuc?
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
doors, niby tak, ale zdaje się, że problem z FFem w świetle żarowym jest w K-5 szerszy.
Pod poniższym linkiem:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1036&thread=37038360&page=3
jest między innymi wypowiedź rzekomego admina hiszpańskiego forum pentaxeros.com
W skrócie donosi on, że we wszystkich puszkach K-5 jakie przeszły przez jego ręce występował FF w określonych warunkach. Zgłosił sprawę do Pentaxa i otrzymał odpowiedź, że znają problem i postarają się naprawić poprzez firmware. Jak narazie FW 1.02 nic nie wnosi w tej kwestii.
Ja mam już drugą K-5 i potwierdzam jakby to co gość twierdzi. Obie mają w żarowym FFa korygowanego przez -7 do -10 w zależności od obiektywu.
Problem podobno nie występuje ze szkłami na SDMie, ale ja mam tylko śrubokręty więc nie mogę tego sprawdzić.
 

doors  Dołączył: 08 Maj 2010
No to musze uwazac, zeby nie wgrac ten uadate z korekta FF, bo u mie nie zauwazylem takiego zjawiska....Wszystkim poprawia, a mi spiernicza... :-(
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Adam Sławomir napisał/a:
(...) Problem podobno nie występuje ze szkłami na SDMie, ale ja mam tylko śrubokręty więc nie mogę tego sprawdzić.


Coś w tym jest bo sigma (co prawda HSM) jeszcze mnie nie zawiodła przy żarówkach, Nosiłem się z chęcią porównania ULTD DA35 z tą sigmą ale testy w warunkach sztucznego oświetlenia pokazują że trafienie DA35 w punkt jest loterią - czego nie mogę zarzucić sigmie.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Adam Sławomir napisał/a:
podobno nie występuje ze szkłami na SDMie

U mnie ten problem nie występuje ani na SDM, ani na śrubokręcie.
Mam wrażenie, że oprogramowanie fizycznie nic nie zmieni, może tylko podziałać psychologicznie na niektórych użytkowników. Jeżeli korpus i obiektyw jest poprawnie skalibrowany to problemu nie ma.
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Zdano napisał/a:
U mnie ten problem nie występuje ani na SDM, ani na śrubokręcie.

No i to jest dla mnie największa w tej chwili zagadka wszechświata.
Ja mam już drugą K-5 i problem jest dokładnie identyczny.
Albo ja mam ogromnego pecha, albo czegoś nie rozumiem. W poniedziałek dzwonię do Apollo zapytać czy coś o tym wiedzą. Problem zdecydowanie nie jest jednostkowy bo i u nas więcej ludzi się na to skarżyło.
No chyba, że masz stały BF na +4 z wszystkimi szkłami :-) i wtedy w żarowym wypada Ci FF na -3. I akurat Ci się w GO mieści zawsze obiekt.

[ Dodano: 2011-01-09, 10:33 ]
Inna opcja to, że twoje światło żarowe jest inne niż moje i w twoim K-5 działa OK. Może problemem jest typ żarówek.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Adam Sławomir napisał/a:
masz stały BF na +4 z wszystkimi szkłami

Tyle to powinienem zobaczyć, tym bardziej, że specjalnie szukałem.
Adam Sławomir napisał/a:
Może problemem jest typ żarówek

Bardzo możliwe.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Adam Sławomir napisał/a:
No chyba, że masz stały BF na +4 z wszystkimi szkłami :-) i wtedy w żarowym wypada Ci FF na -3. I akurat Ci się w GO mieści zawsze obiekt.

chyba nie wiesz jak to działa :->
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Cytat
chyba nie wiesz jak to działa

Możesz uzasadnić?
Jeśli normalnie ma mały BF, a w żarowym mały FF to przy odpowiednio dużej GO nie zauważy ani jednego ani drugiego. Tak czy nie?
Zresztą dałem :-) bo to był taki mały żarcik, bo BFa na +4 by zauważył jak sam napisał.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
no właśnie, -3 czy +4 i tak się w GO nie zmieści - nie sposób tego nie zauważyć - chyba że ktoś kitem robi na :mrgreen:
 

doors  Dołączył: 08 Maj 2010
Ja przeprowadzilem test na FF/BF nastepujaco:
Posiadam 6 obiektywow i kazdym z nich przy otwartej przyslonie, przy sweitle dziennym i sztucznym zrobilem po 3 fotki (statyw/pilot) lezacej na stole calowki ze skosa...
Jedynie FA 50/1.7 wykazal na jednej z trzech fotek przy swietle sztucznym przesuniecie punktu ostrosci o 1 cm (nie eksperymentowalem z korekcja)...Nie wiem na ile dokladny jest taki test, ale jak dla mnie wystarczajacy...

[ Dodano: 2011-01-09, 11:29 ]
Dodam jeszcze, ze w przypadku DA 4.0/12-24 GO nie pozwolilo ta metoda sprecyzowac optycznie polozenie punktu ostrosci...
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Adam Sławomir napisał/a:
Problem zdecydowanie nie jest jednostkowy bo i u nas więcej ludzi się na to skarżyło.
Ja mam tak samo, w świetle dziennym trafia w punkt a w żarowym mam FFa którego trzeba korygować w granicach od -7 do -10. Nie robię z tego problemu tylko dla tego że mam plamki na matrycy więc i tak czeka mnie wysyłka do serwisu.
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
doors, a zrób komuś nieruchomemu zdjęcie z FA 1.7/50 na pełnej dziurze z 3m przy żarówce. Jak facjata będzie ostra to OK. Ja nie byłem w stanie bez korekcji -8.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
A może na PPD zrobić jakieś generalne testy?
Metodykę przygotować na forum a potem przetestować kilka K-5 (na pewno będą) i dowolną niemal ilość obiektywów.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Zbyszek - jak najbardziej jestem za ;-) i chętnie udostepnię swoje body do testów jak również cała posiadana jasną szklarnię.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach