fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
karmazyniello napisał/a:
Mam nówki, szklane.
Spróbuje szczęścia zanim filtry Ilforda kupię z marcowej wypłaty :-|

Wstrzymaj się od zakupu mam dla Ciebie (ZA FREE) obiecane juz wcześniej filtry kodaka.

Wrzuć mi tylko na PW swój adres, bo gdzieś go zapodziałem :-P
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
alkos napisał/a:
Jak to jest po polsku?

precyzyjnie - oblewami emulsji - nie kojarzyć z odlewaniem (się) ! :-)

Tak, różnice małe, ale czasami mogą być istotne, zwłaszcza jak chodzi o te najdrobniejsze finezje. To nie jest kwestia samej (identycznej) emulsji, to sprawa tzw podlewu, czyli warstwy pomiędzy podłożem a emulsją (a są różne dla różnych podłoży) , to ma spory wpływ na sposób naświetlania samej warstwy światłoczułej, są niestety inne współczynniki odbicia itp, a także inna kinetyka wywoływania na podłożu przepuszczalnym (baryt) i nieprzepuszczalnym (RC)
 
Leszeg  Dołączył: 25 Wrz 2007
karmazyniello napisał/a:
Czy ktoś wie jak złożyć Amidol :?:
Widziałem dziś kilka barytów i mnie rozwaliły na łopaty te aksamitne czernie :mrgreen: :shock:

Jeślibyś chiał bawić się amidolem , to gotowy wywoływacz (http://www.adorama.com/PYWA110.html) można ściągnąć przy okazji akcji zakupów w Adoramie.
Też mam na niego ochote , ale póki ciemnię mam w łazience , to się raczej nie zdecyduję. Plamy po amidolu mogłyby zakończyć się niezłą awanturą ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Wstrzymaj się od zakupu mam dla Ciebie (ZA FREE) obiecane juz wcześniej filtry kodaka.


Warto napomnieć, że są to filtry podobiektywowe i nie odpowiadaja dokladnie filtrom ilforda. Zapewne zakres kontrastow bedziesz mial tez mniejszy.

Rozwiazanie dobre na poczatek, ale dla pelnego komfortu - jak przekonal sie Rafal - przydaloby sie jednak kiedys zakupic oryginaly :-P

[ Dodano: 2011-01-22, 15:09 ]
Yeti napisał/a:
Tak, różnice małe, ale czasami mogą być istotne, zwłaszcza jak chodzi o te najdrobniejsze finezje. To nie jest kwestia samej (identycznej) emulsji, to sprawa tzw podlewu, czyli warstwy pomiędzy podłożem a emulsją (a są różne dla różnych podłoży) , to ma spory wpływ na sposób naświetlania samej warstwy światłoczułej, są niestety inne współczynniki odbicia itp, a także inna kinetyka wywoływania na podłożu przepuszczalnym (baryt) i nieprzepuszczalnym (RC)


True, true :-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
karmazyniello napisał/a:
Czy ktoś wie jak złożyć Amidol :?:
Widziałem dziś kilka barytów i mnie rozwaliły na łopaty te aksamitne czernie :mrgreen: :shock:

Można złożyć wywoływacz na bazie amidolu, ale mankamentem jego jest to, że słabo wyrabia kontrasty. Można też obejść ten problem w ten sposób:
Robisz odbitkę w normalnym wywoływaczu i po przeprowadzeniu pełnej obróbki wraz z bardzo dokładnym wypłukaniem, odbielasz ją w odbielaczu z siarczanem miedzi, płuczesz i dopiero wtedy wywołujesz w wywoływaczu amidolowym, Ma to tę zaletę, że masz pełną kontrolę nad kontrastem i obróbkę przeprowadzasz w świetle zwykłej żarówki. Jak chcesz, to znajdę stare notatki i wyłuszczę Ci szczegółowo wraz z recepturami. Kilka razy bawiłem się w to, lecz jako zbyt pracochłonne dałem sobie spokój. Uważaj na amidol - pył potrafi weżreć się we wszystko i brązowych kropek nie daje się łatwo sprać.
Co do filtrów - widziałem wczoraj na All...o filtry Agfy. Chwalę je, bo są sztywniejsze niż Ilforda, a (moim zdaniem) sprawują się równie dobrze. Wczorajsza cena 10 zł. za komplet.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
Co do filtrów - widziałem wczoraj na All...o filtry Agfy


A wyciągają gradacje 0-0,5 i 4,5-5 na ilfordzie? Bo w tym wlasnie problem, ze te kodakowskie nie...
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
Cytat

Rozwiazanie dobre na poczatek, ale dla pelnego komfortu - jak przekonal sie Rafal - przydaloby sie jednak kiedys zakupic oryginaly :-P

zgadza się i dlatego na dobry początek polecam oddaje za FREE
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
fotostopowicz, dziękuję, także za telefon :-B :-D

Czy włożę jakimś sposobem 9cm filtry do Magnifaxa 4 w którym powinny być 12cm :?:


[ Dodano: 2011-01-22, 20:10 ]
Jak przechowujecie swoje odbitki ???

Znalazłem coś takiego na adoramie:

http://www.adorama.com/AM10141.html

 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
alkos napisał/a:
A wyciągają gradacje 0-0,5 i 4,5-5 na ilfordzie? Bo w tym wlasnie problem, ze te kodakowskie nie...

A nawet nie sprawdzałem. Zazwyczaj robię na Fomie, MG IV używałem ze dwa razy i nie przyszło mi do głowy sprawdzanie krańcowych gradacji. Z Ilforda mam zestaw startowy: filtry 2.3.4. Porównywane z odpowiednimi filtrami Agfy wykazuje pewne różnice w odcieniach. Czort je wie....
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
Cytat
Jak przechowujecie swoje odbitki ???

w tym samym pudełku co był papier
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
karmazyniello napisał/a:
Czy włożę jakimś sposobem 9cm filtry do Magnifaxa 4 w którym powinny być 12cm :?:


Tylko pod obiektyw. Nie boj sie, nie pogryzie ;-) Tylko trzymaj czyste.

karmazyniello napisał/a:
Jak przechowujecie swoje odbitki ???


Tak jak Rafal, ale przymierzam sie do czegos podobnego jak z Adoramy, tylko tanszego ;-)

http://www.conservation-b...on/photon9.html

Bezposrednio od producenta, wyjdzie gdzies po 3 funty za sztuke. Mniej bajerne, bo szare, ale full archiwalne :-)

Moze by tak zrobic sciepe?

 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
alkos napisał/a:

Moze by tak zrobic sciepe?

Wpadnę to pogadamy :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wpadaj :-)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Leszeg napisał/a:
Też mam na niego ochote ,

Pamiętaj tylko że to cudo jest cholernie nietrwałe w jakimkolwiek roztworze. Z jedną zupką zrobioną z rana nie dotrwasz raczej do wieczora. Poza tym faktycznie OK.
 
Leszeg  Dołączył: 25 Wrz 2007
Yeti napisał/a:
Pamiętaj tylko że to cudo jest cholernie nietrwałe w jakimkolwiek roztworze. Z jedną zupką zrobioną z rana nie dotrwasz raczej do wieczora. Poza tym faktycznie OK.

Wiem o tym. O ile dobrze zrozumiałem instrukcję gotowej wywojki , to amidol jst podzielony na porcje by zestaw można było podzielić na kilka strzałów.
Na razie zamówię sobie ansco 130. Mam jakiś dziwny sentyment do glicyny ( w połowie lat osiemdziesiątych dostępny był nas wywoływacz negatywowy na bazie glicyny) ;-)
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Leszeg napisał/a:

Na razie zamówię sobie ansco 130. Mam jakiś dziwny sentyment do glicyny ( w połowie lat osiemdziesiątych dostępny był nas wywoływacz negatywowy na bazie glicyny) ;-)

Angielski Glycin z Ansco 130 to polski 4-nitrofenetol, nie glicyna.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
karmazyniello napisał/a:
Jak przechowujecie swoje odbitki ???
Na razie pudełka robiłem sam, ale przymierzam się do kupienia bezkwasowych już gotowych opakowań archiwizacyjnych z atestem. Ceny dostanę na pewno lepsze niz te z adoramy, tylko liczba na zamówieniu musi być sporo większa niż detaliczna.
Ktoś zainteresowany?

[ Dodano: 2011-01-24, 14:38 ]
Ceny za 24x30 ok 6,3 pln. Mniejsze formaty nawet za złotówkę z kawałeczkiem.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
tref napisał/a:
Ktoś zainteresowany?


Jasne, te z adoramy nie są warte swojej ceny.
Może alkos z fotostopowiczem się podłączą albo my do nich :?:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zapraszam :-) Moje tez maja atest:

Cytat
BY APPOINTMENT TO HER MAJESTY QUEEN ELIZABETH II SUPPLIERS OF CONSERVATION STORAGE , EQUIPMENT AND DISPLAY PRODUCTS CONSERVATION BY DESIGN LIMITED


8-)

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ja się podłącza tam, gdzie najtaniej :-)

[ Dodano: 2011-01-24, 14:58 ]
P.S. Karton waży, nie wiem ile będzie kosztowała przesyłka z tej alkosa firmy

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach