karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
alkos, pierwsze wygląda lepiej bo jest skanowane epsonem, a twarz na drugim tak wygląda bo skaner w drukarce tak działa, a chciałem tu tylko pokazać że marynarka jest widoczna.
Odbitka wygląda duuuużo lepiej, a twarz ma takie szczegóły że pod lupą widać strukturę skóry :-)

alkos napisał/a:
Jakie stosowales filtry do kontrastu?


Żadnych filtrów nie stosowałem. Tych co zamówiłem nawet jeszcze nie pociąłem. Tymczasem próbowałem coś nie coś na Kodakach od fotostopowicza, ale wychodzi mi wszystko albo szare albo przejarane. Nie wiem jak filtrów używać w ogóle :-| .
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
karmazyniello, filtrów używa się łatwo ;-) Ale do odbijania na szybko z filtrami bez zabawy w maskowanie to split grading jest super. Dwa filtry i jedziesz z koksem :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Żadnych filtrów nie stosowałem.


Moze dlatego?

Cytat
Nie wiem jak filtrów używać w ogóle


Zaczynasz od srodkowego (np. 2.5, zaleznie od numeracji) i robisz pasek testowy. Wybierasz taki, na ktorym swiatla sa w porzadku. Jesli cienie na nim sa za ciemne, bierzesz np. filtr nr. 1 (miekkszy) i powtarzasz, jesli nie dosc czarne - np. 4 (twardszy) i takoz.

[ Dodano: 2011-02-04, 11:22 ]
Ja tam w ogole nie wiem jak mozna sensownie wstrzelic sie w tonacje bez calego arsenalu stalogradacyjnych, kiedy nie uzywa sie filtrow. Przeciez kazda scena m inny kontrast, i na kazdym filmie praktycznie jade zazwyczaj od 1,5 do 4...

[ Dodano: 2011-02-04, 11:24 ]
matth napisał/a:
Ale do odbijania na szybko[..] to split grading jest super.


Na szybko? Jurkidinmi?

Poza tym po wielu probach doszedlem do wniosku ze bardzo rzadko kiedy split ma przewage nad dobrze dobranym filtrem. Jesli w ogole, to w splitingu miejscowym - np. naswietlanie twarzy w portrecie na 3,5, a tla na 2.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Ok, czyli naświetlam przez cały potrzebny czas, jednym filtrem.

[ Dodano: 2011-02-04, 12:26 ]
Jak naświetlałeś to zdjęcie?

 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
alkos napisał/a:

[ Dodano: 2011-02-04, 11:24 ]
matth napisał/a:
Ale do odbijania na szybko[..] to split grading jest super.


Na szybko? Jurkidinmi?



Jasne :-> Jak negatyw jest równo naświetlony i robisz masówkę dla znajomych z wyjazdu nad jezioro to test na pierwszej klatce, modyfikacje na oko w czasie jazdy i heja ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matth napisał/a:
ak negatyw jest równo naświetlony


... to nie potrzebujesz splita :-P

Cytat
Jak naświetlałeś to zdjęcie?


Gradacja jesli sie nie myle 1,5, czas mierzony tak zeby twarz wyszla dobrze, po glownym naswietleniu dowalilem tyle samo po krawedziach, stad brutalna winieta :-)

[ Dodano: 2011-02-04, 11:34 ]


Ale tu na przyklad twarz byla na 4, zeby dodac kontrastu, a reszta na 2, zeby bylo miekko. To idealny przypadek do takich zabaw, przez ta czern kaptura :-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
alkos napisał/a:
matth napisał/a:
ak negatyw jest równo naświetlony


... to nie potrzebujesz splita :-P


Phi ;-)
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
alkos napisał/a:
Ale tu na przyklad twarz byla na 4, zeby dodac kontrastu, a reszta na 2, zeby bylo miekko.


Już mi głupio dalej męczyć, ale co tam. Filtr nr 4 do czasu poprawnego naświetlenia buźki, po czym wymiana na nr 2 na czas potrzebny do wytonowania tła i gotowe, tak bez maskowania :?:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie, no niestety - twarz oddzielnie, tlo oddzielnie, z maskowaniem. Inaczej wszystko by sie nalozylo. Tak to se neda, a kazdy by chcial ;-)

Mecz, mecz, najlepiej przyjedz to ci pokaze :-)

[ Dodano: 2011-02-04, 11:43 ]
Kurde, jak to sie czyta to moze brzmiec jak masakra. A w ciemni to takie cholera intuicyjne ;-)

Poza tym - :-B :-B :-B dla Analysera, odpadaja mi te wszystkie paski testowe :-) W 80% przypadkow takie zdjecie wychodzi mi za pierwszym podejsciem, od wymyslenia do wywolania.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
W tym roku nie odpuszczę sobie i wpadnę :-)

alkos napisał/a:
Kurde, jak to sie czyta to moze brzmiec jak masakra


Nie, jest ok, tylko nie wiem skąd mi przyszło do głowy że przy użyciu filtrów z głowy jest maskowanie, przeca to nie logiczne wręcz.

alkos napisał/a:
Poza tym - dla Analysera,


Ooo, jak takie cudo wygląda?

[ Dodano: 2011-02-04, 13:03 ]
Tu jakieś graty znalazłem:

http://cgi.ebay.pl/Durst-...5#ht_500wt_1156
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
http://pentax.org.pl/view...hlight=analyser

Tyle ze teraz tluke dzieki temu odbitke w 7min, gdyby nie to, ze musze dac jej sie wyplukac to byloby ponizej 5ciu :-)
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
O żesz Ty, genialne urządzenie :mrgreen:
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
alkos napisał/a:
W tym roku nie odpuszczę sobie i wpadnę :-)

obiecanki cacanki :-P
Cytat
Poza tym - :-B :-B :-B dla Analysera, odpadaja mi te wszystkie paski testowe :-) W 80% przypadkow takie zdjecie wychodzi mi za pierwszym podejsciem, od wymyslenia do wywolania.

Na razie mogę o tym tylko pomarzyć :-P

[ Dodano: 2011-02-04, 20:46 ]
Cytat
Nie, jest ok, tylko nie wiem skąd mi przyszło do głowy że przy użyciu filtrów z głowy jest maskowanie

to by było zbyt proste :-)
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Spaliła się żarówka, a że mam z innych powiększalników parę na zapasie to przełożyłem sobie i zdziwienie, bo na tej samej przysłonie co uprzednio czas do poprawnego względnie naświetlenia mi wychodzi rzędu 5-7 sek :shock:
Coś za mocna chyba - a żadnego oznaczenia na niej nie ma, jak i na tej która poszła z dymem. Jaką żarówkę do Mag'a 4 kupić żeby wrócić do czasów naświetlania 15 sek. :?:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
U nas sa 75W i 150W. Popytaj o ta slabsza albo przymknij obiektyw o 1-2 przyslony.

Uwazaj tylko, od f11 zaczyna zlewac sie ziarno.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
tref napisał/a:
karmazyniello, jak sie nie da, skoro się da Zanim kupiłem bezszybkowe używałem tych własnej roboty. Teraz mam na stałe włożone bezszybkowe 6x7 i nie chce mi się przekładać, więc do małego dorobiłem papierowe. Działa jak marzenie.


tref, zobacz co mają w ofercie - to jest chyba to :mrgreen:

http://www.czarno-biale.p...roducts_id=1181

[ Dodano: 2011-03-09, 15:14 ]
alkos napisał/a:
Uwazaj tylko, od f11 zaczyna zlewac sie ziarno.


O tym się przekonałem dziś rano właśnie przy f16 :-/
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
alkos napisał/a:
Uwazaj tylko, od f11 zaczyna zlewac sie ziarno.

O tym się przekonałem dziś rano właśnie przy f16 :-/


Co to znaczy??
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dyfrakcja, panie. Ostrosc w praktyce rosnie tylko do pewnej przyslony, pozniej maleje. Zobacz tu: http://www.cambridgeincol...photography.htm (na dol do "what it looks like")

Co ciekawe, w obiektywie idealnym najostrzejsza jest pelna dziura. Ale to teoria :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
karmazyniello napisał/a:
tref, zobacz co mają w ofercie - to jest chyba to :mrgreen:
Nie mam siły co klatkę zmieniać ramek z małego na ramki do średniego. To po prostu niewygodne, a dwóch karetek obecnie nie mam.

Ramki z linka leżą w szafie i czekają, aż będę miał miejsce na dwa powiększalniki :-P
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
ADOX MCP RC - co za papier, a właściwie plastik :!:
Jakimś cudem wyciągnąłem z niego więcej w zakresie tonalnym niż z barytu Fomy :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach