mtb  Dołączył: 05 Mar 2011
To i ja się dołączę. W okolicy nieustannie latają (a w zasadzie to biegają) dwa osobniki. Na 100% mają gniazdo/gniazda w kępie świerków nieopodal.
Wydaje mi się, że to opisane powyżej śpiewaki, ale proszę o potwierdzenie od znawców tematu.
Jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy.





 
michalb  Dołączył: 11 Paź 2010
To też śpiewaki, całkiem fajne fotki swoją drogą :-)
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Takie coś się darło z gałęzi.

:mrgreen: to żart sytuacyjny choć to pierwsze zdjęcie śpiewaka jakie zrobiłem i to kilka dni temu.


A tak serio chciałem o to zapytać:

Niestety mocny crop i światło jaskrawe było.
Myślałem że to pokazane właśnie przez saxona łęczaki ale jednak takie same nie są (choć się mogę mylić), sprawdzałem w atlasie i jest kilka podobnych :-( .
 

saxon  Dołączył: 30 Cze 2007
Myślę, że to jednak łęczak.
 
michalb  Dołączył: 11 Paź 2010
saxon napisał/a:
Myślę, że to jednak łęczak.


Ja to nawet jestem tego pewien :-) No dobra, na 99,9%, bo łęczak (albo brodziec leśny) i samotnik (brodziec samotny) to bardzo podobne gatunki. Ale tu sprawa wydaje się czysta - najważniejsza cecha, którą bardzo wyraźnie widać na zdjęciu, to biała brew nad okiem - u samotnika raczej nie wychodzi ona poza oko, tu wyraźnie sięga dalej do tyłu - jak u łęczaka. Druga cecha to granica szarej piersi i białego brzucha - u samotnika jest dość ostra, tutaj - kolory dość płynnie przechodzą jeden w drugi, kreskowanie stopniowo zanika - dokładnie jak u łęczaka.
Inne brodźce z zielonymi nogami jak ten tutaj, czyli brodziec pławny i kwokacz, odpadają od razu, odpowiednio przez cechy ubarwienia i kształt dzioba.

A więc - łęczak/brodziec leśny (Tringa glareola), młody osobnik.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
saxon, michalb wielkie dzięki. Jak się wie na co patrzyć to jest to widać proste, a ja patrzyłbym z tydzień i tak bym nie wiedział. Wybiorę jakieś co lepsze i pokarze w odpowiednim wątku.
 

IrekM  Dołączył: 23 Sty 2011
Polecam jeszcze do poczytania:

http://forum.przyroda.org...ologii-vf31.htm

I jeszcze taki dział na tamtym forum, tylko proszę się zdjęć nie przestraszyć :mrgreen:

http://forum.przyroda.org...cji-vt11488.htm
 

wyrzykus  Dołączył: 28 Lis 2008
Wątek właściwy więc zapraszam do udziału w II edycji konkursu Oczko - temat Przyroda/Fauna/Flora/Makro. Termin nadsyłania zdjęć do końca dnia jutrzejszego (soboty).
Zapraszam i pozdrawiam
Piotr
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008

Wielkości Pliszki, jakby większy, może to pliszka?
 

saxon  Dołączył: 30 Cze 2007
andremobile, to Sieweczka rzeczna
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008
dzięki
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Jak myślicie co to:


Myślę że to Gąsiorek, lecz kolorystyka jakaś dziwna mało brązowy na grzbiecie i całkiem biały na brzuchu. Może młody, albo inny niż te które widziałem?
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008

młody kopciuszek?
 
michalb  Dołączył: 11 Paź 2010
Makler napisał/a:
Jak myślicie co to:

Pokrzewka cierniówka.

Makler napisał/a:
Myślę że to Gąsiorek

Zgadza się, gąsiorek :-)
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
michalb, dzięki wielkie.
Oglądnąłem kilka zdjęć Gąsiorka w sieci i znalazłem prawie identyczne, a do tego inne dzierzby nie są podobne. Zmyliło mnie to że Gąsiorki które widziałem były w bardziej książkowych kolorach :-) .
Ale co do Cieniówki to bym się nie domyślił, tych pokrzewek jest sporo i większość podobna. Na razie tylko z kapturką problemów nie mam :-) .
 
michalb  Dołączył: 11 Paź 2010
Makler napisał/a:
Ale co do Cieniówki to bym się nie domyślił, tych pokrzewek jest sporo i większość podobna. Na razie tylko z kapturką problemów nie mam :-) .

Oj tak, cierniówka i piegża są dość podobne, ale inne ptaki z tej samej rodziny (tzn. pokrzewek) są jeszcze gorsze, np. taka para trzcinniczek/łozówka... Przy rozpoznawaniu tych ptaków bardzo przydaje się znajomość głosu, np. piegża ma bardzo charakterystyczny śpiew, to samo pierwiosnek, piecuszek, świstunka.

[ Dodano: 2011-07-28, 20:53 ]
andremobile napisał/a:
młody kopciuszek?

Też tak myślę, na pleszkę trochę za jednolicie ubarwiony i za ciemny z przodu, a to jedyna inna możliwość.
 

majpitek  Dołączył: 14 Gru 2008
Witam@
Chyba dzięcioł, tylko który?

 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
majpitek napisał/a:
Witam@
Chyba dzięcioł, tylko który?

Dzięcioł zielony - młody osobnik. :-)
 

majpitek  Dołączył: 14 Gru 2008
Dziękuję :-)
 

saxon  Dołączył: 30 Cze 2007
andremobile,tak to młody kopciuszek.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach