akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
wrona siwa - albo większa niż zazwyczaj bywają albo brałeś coś innego za wronę do tej pory 8-)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
akagi66 napisał/a:
... albo brałeś coś innego za wronę do tej pory 8-)
Zapewne gawrona brał za wronę jak zdecydowana większość ludzi. :lol:
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
Macie rację chłopaki, bo ja to w/g piosenki: czarne było jak wrona, lecz nie miało ogona...itd.
więc skad nagle ta siwość ?
W moim mieście widuję tylko te czarne, a te napotkane na wsi były zaskoczeniem i nowym
odkryciem/spojrzeniem na wrony.

Dzięki za naprowadzenie na kurs i na ścieżkę. :-B
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
W Polsce występuje kilka gatunków krukowatych. Najbardziej liczny jest gawron. Jest on cały czarny, występuje licznie w mieście i na wsi, gniazduje w dużych koloniach.

Jeśli chodzi o wronę to jest z nią trochę problem. Mianowicie w europie występuje w dwóch podgatunkach. Wrona występująca w europie środkowej i wschodniej a więc ta nasza "polska" wrona nazywa się wrona siwa. Nazwa ta nie powstała przypadkiem ze względu na czarno siwy kolor upierzenia. Wrona siwa jest znacznie rzadszym gatunkiem niż gawron. Preferuje ona raczej pola i lasy gdzie gniazduje zazwyczaj pojedynczymi parami. Zdarzają się też osobniki które tak jak gawrony przystosowały się do życia w mieście ale są mniej liczne i preferują raczej duże miasta.

Drugi podgatunek wrony występuje w europie zachodniej i nazywa się czarnowron. Tutaj nazwa też nie powstała bez powodu gdyż czarnowron tak jak gawron jest cały czarny. Czarnowron na zachodzie Europy jest znacznie liczniejszy niż wrona siwa w Polsce i z tego co wiem nawet liczniejszy niż gawrony.

Prawdopodobnie z tego powodu wytworzyło się małe zamieszanie w rozpoznawaniu i nazywaniu gatunków. Oba gatunki czyli gawron i czarnowron są czarne i kraczą. Wprawne oko i ucho spokojnie je odróżni po upierzeniu i głosie jednak dla większości ludzi może to być problemem. Problem ten mają tylko mieszkańcy europy zachodniej bo w Polsce jest oczywiste że czarne to gawron a czarno siwe to wrona siwa. Niemniej z niewiadomych mi przyczyn zdecydowana większość ludzi w Polsce na gawrona mówi wrona. :lol:

Na koniec jeszcze dodam dla laików którzy to czytają że w Polsce występują jeszcze dwa czarno upierzone gatunki krukowatych to kawka i kruk. Kawka jest znacznie mniejsza od gawrona i ma popielate plamy na głowie. Kruk jest sporo większy od gawrona i ma bardzo charakterystyczny kształt ogona więc o pomyłkę trudniej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ZbyszekB napisał/a:
Wrona siwa jest znacznie rzadszym gatunkiem niż gawron. Preferuje ona raczej pola i lasy gdzie gniazduje zazwyczaj pojedynczymi parami.

Ostatnio podobno zmieniają przyzwyczajenia. Np. w Warszawie na Cmentarzu Bródnowskim jest ich olbrzymia ilość.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
ZbyszekB, od niedawna wrona siwa i czarnowron to dwa osobne gatunki.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
plwk napisał/a:
ZbyszekB napisał/a:
Wrona siwa jest znacznie rzadszym gatunkiem niż gawron. Preferuje ona raczej pola i lasy gdzie gniazduje zazwyczaj pojedynczymi parami.

Ostatnio podobno zmieniają przyzwyczajenia. Np. w Warszawie na Cmentarzu Bródnowskim jest ich olbrzymia ilość.
Jest to bardzo możliwe gdyż krukowate to ptaki które bardzo szybko przystosowują się do zmieniającego się środowiska.

akagi66 napisał/a:
ZbyszekB, od niedawna wrona siwa i czarnowron to dwa osobne gatunki.
To jest bardzo ciekawe co napisałeś i musiało się to stać rzeczywiście bardzo niedawno gdyż wszystkie atlasy ptaków które posiadam podają że to są podgatunki. Sprawdziłem na Wikipedii i faktycznie tam jest podane że to dwa osobne gatunki, przy czym wrona siwa teraz nazywa się tylko wrona a nazwa czarnowron pozostała bez zmian. W dodatku podają że mogą one się krzyżować dając płodne potomstwo a właśnie ten argument był zawsze podawany jako główny do stwierdzenia że to są podgatunki. Bardzo ciekawe :?:

Widać wszystko się zmienia szybciej niż jesteśmy w stanie ogarnąć. :mrgreen:
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
W najnowszym ( i najlepszym obecnie ) atlasie Collinsa są opisane jako dwa osobne gatunki. A co do krzyżowania się - teraz większe znaczenie mają badania genetyczne. Ostatnio jeden z gatunków syberyjskich mew jest podejrzewany o bycie populacją płodnych mieszańców
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008
Myślałem że to podlotek rudzika, ale po lepszym przyjrzeniu się doszedłem do wniosku że to mały podróżniczek, a wy co sądzicie?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Moim zdaniem to jest rudzik.
 

Voukodlak  Dołączył: 10 Mar 2010
Rudzik
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008
no to dlaczego mu wyrastają niebieskie piórka?
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
to nie piórka - na zdjęciu widać skórę ptaka. ALbo gdzieś stracił piórka z klaty albo tak mu zawiało. Podróżniczek ma jasną brew i wyraźnie odgraniczoną białą plamę na podgardlu.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Zmienia upierzenie z młodocianego na dorosłe i dlatego tak dziwnie kolory wyglądają.
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008
dzięki
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Czy ktoś może wyjaśnić, co się tu do wszystkich diabłów stało?


[ Dodano: 2012-10-25, 16:25 ]
Przepraszam, że wywrócone bokiem, ale Photobucket się zrobił buraczany (beta) i ledwo mogę korzystać.
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008
dziwna sprawa, może ktoś wsadził w dziurę martwą sikorkę...
 
danpe_
[Usunięty]
Kilka razy widziałem, jak wróbel czy sikorka z dużym impetem uderzają w szybę. Zazwyczaj na chwilkę tracą rezon, ale za chwilę odlatują.
Może szyba byłą cienka, albo sikorka naddźwiękowa?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
No właśnie... to śmierdzi...
Szyba naprawdę sporo wytrzymuje.
 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
Czy kto wie jak nazywa się ten ptak?


Pewnie to jakiś pospolity ptaszek ale ja nie mam zielonego pojęcia :-)
Ostatnio kilka takich nawiedza mój karmnik.
Co można im wysypać do jedzenia?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach