lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Dzięki za rozszyfrowanie :) Sorry za jakość - duży crop i drżące z wrażenia ręce ;-)
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
lukarch on na Ciebie nie polował.
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
PiotrR napisał/a:
Wygląda na głodnego. Chyba ktoś mu podpieprzył kurczaki.


Żeby było śmiesznie - zdjęcie zrobione dokładnie nad miejscem gdzie znalazłem kurczaki :evilsmile:
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Źle wkleiłem zdjęcie, więc edytuje.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Jakieś drozdowate, ale pewności nie mam - kwiczoł?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mnie bardziej wygląda na śpiewaka. Kwiczoły mają chyba bardziej popielaty wierzch głowy i grzbiet. Są tu lepsi, którzy zapewne dadzą bardziej wiarygodną odpowiedź. ;-) Pzdr.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Śpiewak na 100 %. :-)
 

badworm  Dołączył: 21 Lut 2009
Kto pomoże w identyfikacji?



Ptak zanim zdążyłem sięgnąć po aparat już się dosyć mocno oddalił, więc niestety musiałem mocno kadrować, choć to 250x1,5 mm :/ Miał jakieś 20 cm długości.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
No to właśnie jest kwiczoł. ;-) Pzdr.
P.S.
Zaobserwowałem, ze tego roku jest ich duży "wysyp"
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
powalos, każdego roku jest taki "duży wysyp" kwiczołów. :-) Tegoroczna młodzież z dorosłymi ptakami właśnie hasa wszędzie w dużych już stadach.

A na zdjęciu jest paszkot, nie kwiczoł. :-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Marek, :-B . Znowu się czegoś dowiedziałem. Chociaż ta fotka jest taka mało pokazująca. :mrgreen:
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
powalos, fotka pokazuje dostatecznie dużo. :-) W przypadku kwiczoła zawsze rzuca się w oczy kontrast między szarym ubarwieniem głowy i kupra, brązowym grzbietem i czarnym ogonem. Tutaj mamy dosyć jednolity szary grzbiet i widać też grube kropkowanie na spodzie - typowe dla paszkotów.
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
jutro i pojutrze (19 i 20) razem z GW mają dodawać "Atlas ptaków" - jak wszyscy się z nim zapoznają to ilość zapytań w tym wątku drastycznie spadnie?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
mh2012, chyba jednak nie. Ja mam kilka różnych atlasów i w każdym z nich ten sam ptak wygląda nieco inaczej. Kiedyś uważało się, że najlepsze są przewodniki z rysowanymi (malowanymi) ilustracjami. I coś w tym jest, bo na fotkach różnie te ptaszyska wychodzą. Oczywiście chodzi o ubarwienie. Pzdr.
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012


Jako totalny amator wiem, że to jaskółka. Ale wiem też, że są różne rodzaje jaskółek.
Ta żyje nad morzem i prawie w raju - straszne ilości owadów miała tuż przed dziobem.
 
olowek74  Dołączył: 30 Kwi 2011
Dymówka
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dymówki żyją głównie w pobliżu zwierąt (w oborach, itp) bo tam znajdują mnóstwo owadów. Ich cechą charakterystyczną jest czerwone podgardle. Te bardziej znane wszystkim, to oknówki. Są jeszcze brzegówki. Najmniejsze z naszych jaskółek. Zamieszkują w ziemnych norkach kopanych w wysokich piaszczystych, brzegach lub w zwirowniach. Nie żebym był znawcą ptaków, ale tego uczono na lekcjach biologii w starszych klasach podstawówki. Tyle, ze to było około pół wieku wstecz. :mrgreen: Pzdr.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
odróżnianie jest proste jak drut ( akurat czerwone gardło nie zawsze jest łatwe do zauważenia ). Brązowa , malutka jaskółka - brzegówka. Czarna - dymówka lub oknówka. Oknówka ma na tyłku białą plamę ( "okienko" ) , dymówka ma grzbiet i kuper czarne - dymek ;-) Poza tym czasem trafia się u nas jaskółka rudawa - jak dymówka ale z okienkiem, tyle, że pomarańczowym.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Warto zwracać uwagę także na skrajne sterówki. Tylko dymówka(i rzadko spotykana u nas jaskółka rudawa) ma je wyraźnie dłuższe niż pozostałe, przez co jej ogon ma widlasty kształt. Jeśli dobrze poprzyglądamy się jaskółkom, to zwrócą naszą uwagę także inne jeszcze cechy, np. inny sposób lotu u poszczególnych gatunków, nieco inne proporcje ciała, inne głosy. Jaskółki to niezwykle sympatyczne ptaki i warto je przy każdej okazji obserwować. :-)
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
A ten to kto?


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach