jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Żaden Nikon nie błyska światłem podczerwonym wbudowanej, chyba, że założy mu się na nią filtr odcinający światło widzialne (co zresztą można zrobić również w przypadku dowolnego innego systemu). Mimo, że jego udział w ekspozycji jest prawie żaden, błysk wyzwalający w trybie commander/controler zawsze będzie widoczny w lustrze, szybie, czy podobnych powierzchniach, niezależnie od systemu.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
jaad75, no to pozamiatane ;-) :-P
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
jaad75 napisał/a:
Żaden Nikon nie błyska światłem podczerwonym wbudowanej,

byłem niemal pewny ale bałem sie to napisać :mrgreen:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Tylko jeszcze należy wziąć pod uwagę, że ten sterownik podczerwieni do Nikona (zakładany na stopkę) rozsyła światło podczerwone w ograniczonym zakresie - o ile się nie mylę w stożku o rozwarciu 60° i lampa zewnętrzna musi znajdować się w tej przestrzeni. Według mnie radiowe wyzwalacze są pod tym względem lepsze. Szkoda tylko, że takie umożliwiające komunikację w ttl są dostępne tylko do C i N.
 

marcin-t1  Dołączył: 19 Wrz 2008
Z błyskiem bezprzewodowym w PENTAX'ie bywa różnie, szczególnie przy stosowaniu parasolek, czasem błyśnie, czasem nie w zależności gdzie się stanie i czy czujnik wykryje błysk kontrolny. Ogranicza również zasięg wg instrukcji 4m. Czy używa ktoś wyzwalaczy radiowych do lamp systemowych PENTAX. Jeśli tak, prosiłbym o informację jakie konkretnie modele i jakie dają one możliwości. Na rynku jest dużo różnego rodzaju systemów, jednak ich producenci szerokim łukiem omijają stopki pod PENRAX'a.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
marcin-t1 napisał/a:
producenci szerokim łukiem omijają stopki pod PENRAX'a.
czyli jest tylko 1 funkcjonalność - zwarcie styku bocznego i centralnego - praca z lampą w trybie manualnum. i to mają wszystkie wyzwalacze niezależnie od producenta. inne funkcjonalności to częstotliwość działania albo ilość kanałów ale w pentaksie to raczej nie robi różnicy... a tak w ogóle to było 1000 razy w tym i podobnych wątkach
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Witajcie,
czy jest możliwość, aby na aparacie zamocowana lampa oświetlała pttl'em pierwszy plan, a kolejna lampa np. ustawiona na statywie na drugim końcu sali oświetlała drugi plan również pttl'em?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Raynold1987, oczywiście, o ile lampy będą się widziały (sterowanie odbywa się przy pomocy błysków).
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
jaad75 a lampy zewnętrzne reagują tylko na lampę zamontowaną na body czy może dojść do niekontrolowanego wyzwolenia błysku jeśli np. dojdzie światło z innych aparatów, stroboskopów, itp.?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Raynold1987, co do wyzwolenia błysku, to nie przypominam sobie takiej sytuacji, natomiast stroboskopy (czy też błyski innych, jeśli się dobrze wstrzelą) mylą pomiar P-TTL, więc zdecydowanie lepiej w takich wypadkach użyć M.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy do K-5 (TAv) można podpiąć do gniazda x-sync nadajnik YN602? Chodzi mi o następującą strategię błyskania podczas reportażu ślubnego: K-5 + metz na sankach w pttl, do gniazda x-sync nadajnik YN602 a w rogach sali lampy YN z odbiornikami.
Pytam, ponieważ nigdy nie używałem x-sync nie chcę eksperymentować, aby czegoś nie uszkodzić.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Raynold1987, zamiast TAv użyj M (lampa w pttl i tak prawidłowo naświetli 1 plan)
YN602 powinien spokojnie zadziałać na x-sync (z czasami od 1/180 w górę).
Jeśli lampy zewnętrzne to te YN480II czy 560II/III to mają bardzo czułe fotocele - jeśli sala nie jest za duża to nawet w trybie S2 powinny działać (tyle że bedą błyskać z każdym jednym aparatem albo stroboskopami DJ'a jeśli się częstotliwości zgrają)
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
pyciar tylko w nadajniku YN602 nie ma wyjścia na x-synch, więc jak to podłączyć? zazwyczaj używam TAV z auto iso w zakresie 80-800. Jeśli iso ustawiałem na konkretną wartość to czasami lampa nie miała wystarczająco mocy lub zdjęcie było prześwietlone jeśli scena była wyjątkowo jasna.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Raynold1987 napisał/a:
tylko w nadajniku YN602 nie ma wyjścia na x-synch, więc jak to podłączyć?
Choćby przez kostkę z gorącą stopką i PC-Sync.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
jaad75 czyli np. do takiej kostki podłączam nadajnik YN602, a samą kostkę wpinam w X-sync? Na sankach aparatu jednocześnie może być lampa w pttl?
Nic się nie sfajczy? :-?
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
Raynold1987 napisał/a:
jaad75 a lampy zewnętrzne reagują tylko na lampę zamontowaną na body czy może dojść do niekontrolowanego wyzwolenia błysku jeśli np. dojdzie światło z innych aparatów, stroboskopów, itp.?

Z tego co zauważyłem, to pentaxowe lampy sterowane zdalnie odpalają tylko wtedy, gdy lampa inicjująca odpala z przedbłyskiem. W innym przypadku, lampy w trybie zdalnym nie reagują na błysk inicjujący.

Posiadam 3x yongnuo 560III i pentax'ową 540.
Niestety, jakiś czas temu złamałem stopkę w 540'ce i nie mogłem jej używać do odpalania zdalnego ani poprzez błysk ani za pomocą RF-603. Próbowałem ją inicjować jedną z 560'tek ale niestety nie reaguje, jako że te YN odpalają bez przedbłysku :-/
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
philip100 napisał/a:
W innym przypadku, lampy w trybie zdalnym nie reagują na błysk inicjujący.
Zależy w którym trybie slave'a są.
Cytat
Niestety, jakiś czas temu złamałem stopkę w 540'ce i nie mogłem jej używać do odpalania zdalnego ani poprzez błysk ani za pomocą RF-603. Próbowałem ją inicjować jedną z 560'tek ale niestety nie reaguje, jako że te YN odpalają bez przedbłysku :-/
Trzeba było przełączyć się w dumb slave'a, czyli w tryb SL2 (przytrzymaj Light przez kilka sekund i zmień S).
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
jaad75 napisał/a:
rzeba było przełączyć się w dumb slave'a, czyli w tryb SL2 (przytrzymaj Light przez kilka sekund i zmień S).

W rzeczy samej. Nawet w instrukcji piszą :oops:
 
Triblu  Dołączył: 30 Mar 2014
Jako że jest to mój pierwszy wpis na forum, witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Nie chcąc dublować tematów chciałbym Was poprosić o kilka porad i cennych uwag, których na tym forum na pewno nie brakuje ale odnośnie sterowania lampą manualnie zdjętą z body nie znalazłem informacji. Ale od początku, dysponuję K-5 i Metzem 50, próbowałem z wyzwalaniem lampy poprzez błysk lampy wbudowanej, ale zdjęcia wychodzą mocno niedoświetlone, a chciałbym mieć pełną kontrolę nad parametrami ustawianymi manualnie. Pomóżcie proszę w jakie urządzenia muszę się zaopatrzyć żeby uzyskać taką kontrolę.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
1 - otwórz instrukcje lampy i aparatu (kolejność dowolna)
2 - przeczytaj urywki dotyczące pracy bezprzewodowej
3 - w aparacie ustaw lampę w tryb W (jak zagłębiłeś się w instrukcję to wiesz że możesz też z menu ustawić czy lampa aparatowa ma brać udział w naświetlaniu czy nie)
4 - w aparacie ustaw kompensację błysku na 0 (tak na początek - później będziesz mógł eksperymentować)
5 - w lampie ustaw tryb pracy na slave a kompensację również na 0
6 - sprawdź jak to działa (najlepiej w pomieszczeniu na nieduże odległości) najlepiej w trybie P - jak będzie działać to możesz eksperymentować dalej (np z trybem M)

PS1
zakładam że masz założony obiektyw ze stykami
PS2
zakładam że masz lampe z dedykacją do pentaksa
PS3
nad jakimi to parametrami chcesz mieć kontrolę? ja znam w zasadzie 4: czułość, czas naświetlania, przesłona, moc lampy (przy czym iso i przesłona robią w zasadzie to samo w kwestii naświetlania) ale jak robię z lampą zewnętrzną to w trakcie zmieniam tylko moc lampy, rzadziej pracując w M po blokadzie ekspozycji równocześnie czas i przesłonę

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach