FttSniper  Dołączył: 21 Sty 2011
  [K-5 vs. K-r] + 16-50/2.8 & 50-135/2.8
Witajcie ;-)

Od pewnego czasu fotografowałem Nikonami i Canonami wraz z podstawowymi jasnymi stałkami i średnio jasnymi zoomami. Z przyczyn losowych stałem się "systemowo wyzwolony" i czeka mnie zakup :roll:

Moja fotografia to minimum: kilka ślubów w roku, kilkanaście sesji portretowych oraz oczywiście zdjęcia z wszelkich wyjazdów czy wakacji. Jestem w pełni amatorem z jakimś tam "zacięciem" do tego co robie.

Przykłady moich zdjęć jako obraz tego o czym piszę:
wspomnienie lata
ciepły wiosenny deszcz
pani młoda
std portret
dream on ..
zimowy "dymek"
They ..
forest
i inne, które "kiszą" się na płytach i dyskach, a nie miałem czasu na wrzucenie gdziekolwiek ..

Po tym czasie doszedłem do wniosków, że utrata światła zoom vs stałka to tylko [aż] 1-2EV, ale jednak dostaje się możliwość szybkiego kadrowania, wygodę oraz stabilizację w body :) - stąd ten pomysł z K-5 lub K-r oraz szkłami pentaxa 16-50/2.8 oraz 50-135/2.8

Pytanie tylko czy będzie ok?

Przestudiowałem testy - oba body spełniają moje oczekiwania, szkła oczywiście też - zakres i światło, ceny sprzętu - powiedzmy za "stosunkową rzadkość", jakość oraz uszczelnienia się płaci.

Jednak na słowo pentax usłyszałem kontrę: "zwariowałeś? ten system ma strasznie wolny AF, nie nada się do ślubów, do tego szkła 16-50 i 50-135 są wolne i SDM często się psuje więc same kłopoty, nie wspominając o braku serwisu - jednym stwierdzeniem: "odpuść sobie"" - opinia bazująca na k10d wraz z tymi szkłami

Czy coś się zmieniło od tego czasu? Miewał ktoś "organoleptyczne" porównania z N i C ?
Ja niestety Pentaxa w wydaniu cyfrowym widywałem tylko przez monitor ...

Proszę o szczere do bólu opinie i sugestie co do mojej intencji jak i wypowiedzi :->

ps.
fotografia dla mnie to hobby do którego podchodze z pasją = mimo wydatków daje wiele potrzebnej radości i satysfakcji, dla mnie Canon i Nikon daje maszyny do pracy - są ok, ale im coś rzadsze tym w wewnętrzym odczuciu wydaje się być fajniejsze i cenniejsze :-D :idea:

Pozdrawiam serdecznie!
Paweł
 
Yura  Dołączył: 03 Kwi 2010
FttSniper napisał/a:
Z przyczyn losowych stałem się "systemowo wyzwolony"

Ja myślę, że to znak...
FttSniper napisał/a:
Czy coś się zmieniło od tego czasu?

o stary...
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Zapowiada sie ciekawy wątek ... trzeba dodać do obserwowanych ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
16-50 i 50-135 do wspomnianych przez ciebie zastosowań sprawdzą się b. dobrze. Jedyne co w nich jest słabe, to kiepska praca pod słońce (wysoka blikołapalność). No i jeszcze można się przyczepić do słabych brzegów w 16-50, ale to pewnie cena za te 16 mm i f2.8. Miałem oba, prawie dwa lata. Za oboma tęsknię... :-D

Serwis Pentaksa jest w Polsce, działa względnie szybko. Ja nigdy nie miałem z nimi problemów - wszystko co im się kazało robili bez szemrania. Zresztą na nowy sprzęt masz dwa lata gwar.

AF Pentaksa począwszy od k-7 jest zupełnie przyzwoity. Choć porównywałem go w boju tylko z AF w N D90. Ponoć w k-5 AF jest jeszcze szybszy, więc można spokojnie do szafy odstawić dawne twierdzenia o AF Pentaksa który "trafia w pędzącego ślimaka". Od zestawu k-7+16-50 szybszy był chyba tylko k-7+DA 40. A to już prawdziwa burza.

Reasumując - pewnie C i N coś tam mają lepszego od P, pewnie lepiej nadają się jako stricto maszyny do pracy. Ale Pentaks daje ten niepowtarzalny fun. Na przykład - wrzucasz do jednej kieszeni kurtki klucze i komórkę, do drugiej czerwoną ka-retkę z DA 40 i idziesz na miasto. To jest zabawa. :->

 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
FttSniper, kup ta k-5, porob pare slubow i pokaz wszystkim ze Pentaxem tez mozna :)
 

FttSniper  Dołączył: 21 Sty 2011
Właśnie z Nikona miałem D90 i AF pracował świetnie na wszystkich punktach AF mimo że centralny jest tylko krzyżowy f2.8, był bardzo szybki i celny, jedynie problemy polegały na tym, że przy świetle gdzie f1.8 oraz iso1600 na czasie 1/60s były potrzebne do dobrego naświetlenia kadru - aparat łapał szybko ostrość - ale celnie to w połowie podejść .. pracowałem wtedy na 50mm 1.4 af-d i kilku innych klockach.

Taka sama praca AF starczy w zupełności tylko żeby nieco lepiej było z powtarzalnością w trudnym świetle - np zżółknięty od wewnątrz i ciemny drewniany kościół ..

W zasadzie większość moich analiz przekonuje mnie do Pentaxa, jedyne czego mogę się teraz obawiać to "chorób wieku dziecięcego" korpusu K-5 o czym jest tutaj wątek i rzekomo padającego napędu SDM w w/w szkłach.

Co do stałek to chętnie w pooooźniejszym czasie kupiłbym: 15/4.0 , 21/3.2 , 40/2.8 oraz 70/2.4 - o sick :!: jakie te szkiełka są malutkie i ostre :shock: wszystkie zmieściłyby się w kieszeni od kurtki :D

ps. Znacie gdzieś jakieś sklepy które mają sprzęt pentaxa w dobrych cenach i możnaby zakupić od ręki na miejscu oraz sprawdzić czy wszystko gra ?
Wyprawa gdzieś w polskę po sprzęt to no-problem, chyba że warto kupować te klocki gdzieś za granicą z racji byćmoże lepszych cen ?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
FttSniper napisał/a:
W zasadzie większość moich analiz przekonuje mnie do Pentaxa, jedyne czego mogę się teraz obawiać to "chorób wieku dziecięcego" korpusu K-5 o czym jest tutaj wątek i rzekomo padającego napędu SDM w w/w szkłach.


Padanie SDM zdarza się, ale nie jestem przekonany, czy częściej niż w innych systemach. W P masz dwa lata gwar., a to dużo. Zresztą zawsze możesz uzywać kundli, np. Sigmy z HSM.


FttSniper napisał/a:
21/3.2 , 40/2.8 oraz 70/2.4 - o sick :!: jakie te szkiełka są malutkie i ostre :shock: wszystkie zmieściłyby się w kieszeni od kurtki

W mojej się mieszczą luzikiem :mrgreen:
Nota bene, trzeba pomyśleć o DA 15/4

FttSniper napisał/a:
Znacie gdzieś jakieś sklepy które mają sprzęt pentaxa w dobrych cenach i możnaby zakupić od ręki na miejscu oraz sprawdzić czy wszystko gra?

Na Odrzańskiej sprawdzałeś? Chociaż tam ceny są z kosmosu.
Sporo rzeczy można obejrzeć w Tarnowskich Górach w stacjonarnym sklepie fotozakupy.pl.

FttSniper napisał/a:
Wyprawa gdzieś w polskę po sprzęt to no-problem, chyba że warto kupować te klocki gdzieś za granicą z racji byćmoże lepszych cen ?

Z reguły ceny za granicą nie są wcale tak dobre. No chyba że w Stanach. Zobacz zresztą sam na ebayu. Ponadto zakup za granicą to spore ryzyko. Masz gwarancja tylko na rok, i w razie czego sam musisz płacić za transport do serwisu (a w bardziej złożonych usterkach sprzęt ląduje w centrali serwisowej w Niemczech). Kiedy kupisz w Polskiej dystrybucji, w przy każdej naprawie gwarancyjnej koszty przesyłki w obie strony pokrywa serwis.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
FttSniper napisał/a:
Znacie gdzieś jakieś sklepy które mają sprzęt pentaxa w dobrych cenach i możnaby zakupić od ręki na miejscu oraz sprawdzić czy wszystko gra ?

Może w Fotozakupach.
 

FttSniper  Dołączył: 21 Sty 2011
Czyli nie ma co kombinować i mieć święty spokój kupując u nas :->

Zawsze miałem dwa body czy to 2x 400D czy to 2xD90, nie będą się jakoś "zużywać" rocznie na body przypadało ok 14tys klatek ;-) więc mam nadzieje "ożenić się" na dłużej z P :mrgreen:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Niech moc będzie z tobą.

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
FttSniper napisał/a:
Przykłady moich zdjęć jako obraz tego o czym piszę:

Wielki Brat jest pod wrażeniem. Zwłaszcza dwóch pierwszych z listy.
 

FttSniper  Dołączył: 21 Sty 2011
sołtys napisał/a:
FttSniper napisał/a:
Przykłady moich zdjęć jako obraz tego o czym piszę:

Wielki Brat jest pod wrażeniem. Zwłaszcza dwóch pierwszych z listy.


Miło :-B
choć wolałbym więcej zdziałać przy świetle innym niż zastane czy odbite od blendy, tj opanować strobbing - może wtedy za coś innego niż retro czy inne proste zdjęcia mógłbym się zabrać np taki fashion :->

Btw nie jestem jakimś "onanistą sprzętowym" dlatego zapytam czy to co więcej dostane od K-5 jest warte 2x większej ceny od K-r ?

Mowa też o zakupie 2 sztuk body więc to będzie "czuć" w kieszeni, Jeśli w iso jest tak dobrze jak w nikonie D90 a AF równie sprawny to wolę kupić K-r a za resztę inne przydatne klocki :)

Zdaje mi się że jak jest analogia matrycy z Nikona D7000 i K-5 to taka sama jest w przypadku Nikona D3100 i K-r oba przypadki wyglądają na bardzo podobne ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Do K-r nie ma gripa co przy dłuższym użyciu z zapiętą lampą będzie odczuwalne.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
FttSniper napisał/a:
Mowa też o zakupie 2 sztuk body więc to będzie "czuć" w kieszeni

Zawsze możesz kupić K-5 i K-r jako backup, będzie taniej niż 2x K-5, ale niestety drożej niż 2xK-r.

Co do wyższości K-5 nad K-r, a tym samym różnicy w kasie, to się nie wypowiem, nie bawiłem się nawet K-5, dla jednych różnice będą warte dopłaty, dla innych nie, ja postanowiłem oszczędzić, ale ja amator jestem i do ślubów się nie biorę :mrgreen: , a pewne opcje w menu zamiast na body jakoś mnie nie kłują (zanadto)
 

FttSniper  Dołączył: 21 Sty 2011
Co do samych szkieł i ich jakości to przeglądałem testy i wydaje mi się że np optyczni.pl mieli jakąś walniętą sztukę, ale jak przejrzałęm potem strzały z 50-135 to widziałem wszędzie delikatny BF to samo potem na 16-50, czyżby mieli delikatnie "kopniętą" puszkę k10d ?

Może ktoś porównać 16-50 2.8 z tamronem 17-50 2.8 czy canonem 17-55 2.8 IS bo z takimi miałem do czynienia :)
 

Gunner  Dołączył: 16 Kwi 2010
optyczni po prostu maja awersje do Pentaxa i ich testy czesto sa mniej obiektywnie traktowane niz w przypadku innych producento w(ktorzy wiecej placa ?)

co do ISO to d90 wymieka juz nawet przy K-r wiec K-5 tylko lepiej ;]
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Byłbym ostrożny z namawianiem do kupna Pentaxa pod ślubną" reporterkę".
Dwa szkła, które wymieniłeś (16-50/ 50-135) nie są demonami prędkości.
Współpraca z lampą błyskową w p-ttlu też czasami może doprowadzić do nerw.
W ciemnych kościołach możesz mieć problem z AF .
Napęd wielu obiektywów przenoszony jest z body i wtedy co nieco słychać.
85ki w dobrej cenie nie kupisz -więc jeśli jesteś przyzwyczajony do tej ogniskowej, okazać się może, że 70mm/2.4 jest zbyt krótki.
Ale za to Pentax z naleśnikami świetnie sprawdzi się w podróży czy hobbystycznym pstrykaniu.

Na śluby/portret brałbym 5D II + zapasowe 40/50D.
Do reszty- jaka najbardziej Pentax ( oprócz wyczynowego/zawodowego sportu- też).
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Blesso napisał/a:
W ciemnych kościołach możesz mieć problem z AF .


Blesso napisał/a:
Na śluby/portret brałbym 5D II


No to lepiej d3x ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Dlaczego 5D? Przy pełnej klatce o wiele łatwiej uwypuklić postać z tła korzystając z podobnych szkieł. Nie twierdzę, że w Pentaxie się nie da. Da się, ale można zrobić to łatwiej.
"Przypadek" Eldreda jest dla mnie takim właśnie przykładem. W Pentaxie dało się robić fajne portrety z małą GO, ale na pełnej łatwiej.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Blesso napisał/a:
"Przypadek" Eldreda


Ale FttSniper, pokazał swoje zdjęcia i widać, że to nie jest przypadek ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach