Która recenzja podoba Ci się najbardziej?
Recenzja nr 1
19% Complete
27 (19%)
Recenzja nr 2
19% Complete
27 (19%)
Recenzja nr 3
23% Complete
33 (23%)
Recenzja nr 4
18% Complete
26 (18%)
Recenzja nr 5
6% Complete
9 (6%)
Recenzja nr 6
12% Complete
18 (12%)
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Oto dobre foto - ankieta
Recenzja nr 1

Autor zdjęcia: k.kowalski

To zdjęcie to jednocześnie refleksja o fotografii oraz metafora przemijania. Fotografia jest medium, które, jak żadne inne, spaja teraźniejszość z przeszłością. Chwilę po naciśnięciu spustu migawki "tu i teraz" przechodzi do historii.
Starszy mężczyzna i jego kosa należą do mijającej epoki. Okna jadącego autobusu przypominają film fotograficzny. Pomimo wysiłków mężczyzna z kosą nie będzie w stanie przeskoczyć do następnej klatki. Zostanie tam, gdzie jest i wraz z przesuwającym się filmem odejdzie w przeszłość.


Recenzja nr 2

Autor zdjęcia: plwk

Ostatnimi czasy urzekło mnie zdjęcie pt.: "Pierwsze lody" autorstwa plwk. Wykonane na VII PPD (Roztocze 2010) przypomina mi piękne, ciepłe i słoneczne chwile wytchnienia w gronie przyjaciół.

Na pierwszym planie widzimy dwa osobniki rożnych płci. Nie, niech nie zmylą Was włosy - to samica i samiec z rodziny "moderatorus forumus" leniwie przechadzają się uliczkami w poszukiwaniu wycięcia czegoś w pień. Jeśli spojrzysz poza kadr ujrzysz temat niewygodny, niebezpieczny i godzien przeniesienia. Jakiż bowiem może być podtekst parady godowej? Niewprawnym obserwatorom przypominam tytuł fotografii: "pierwsze lody"! Zaiste wymowne.

Drugi plan stanowić powinien tło, ale nie dajmy się zwieść - jest to integralna część kompozycji! Spadziste dachy odzwierciedlają możliwość upadku. Ich różnokolorowość przypomina nam, jak wiele odcieni może mieć miłość. Delikatne światło niemalże przykrywa blaski i cienie owych kontaktów międzyludzkich i tylko rozkraczona latarnia z uciętą kopułą sugeruje, że światłość jest wysoko i zastanawia się, czy nadejść już czy za chwilę. A jeśli we wsi odetną prąd oświecenie nie nadejdzie, nikogo nie porazi i "niczego nie będzie".
Autor świadomie zrezygnował z bokehu. "Bokehy" są tu detalem, nie mogą przecież odciągać męskiej części publiczności od całości przekazu.

Wspaniale wkomponowany drogowskaz zdaje się kierować nasze myśli ku przyszłości. Pozwala im wybiec poza sztywną ramę kadru i puścić wodze fantazji. Imaginacja tego, co nie zostało pokazane wprost jest nie lada wyzwaniem. Coś być musi do cholery za zakrętem (!), ale co? Dodatkową funkcją owej strzałki jest 'buton od pixelposta'.

Żywa zieleń swobody kontrastuje z czerwienią zakazu. To przypomina mi ważną maksymę - dziewczyna robi pierwszy krok! Istotnie tak jest w rzeczywistości.
Ale ale, mamy też niepokój! Asynchroniczny krok męsko-damski kłoci się ze zgodnością uchwytu prawych rąk. Na usta cisną się słowa piosenki: "każdy pałkę krzepko dzierży w dłoni..." Ten sterczący "mały" kawałek drewienka przełamuje lody i wkrada się do wnętrza - jakież to piękne, "naturalne jak kolej rzeczy". A kałuża? Czego ona jest symbolem w kontekście tej miłości? Kontaktów? zalotów? - tego wyjaśniać nie trzeba, każdy chyba widział mokrą plamę w najmniej odpowiednim miejscu...

Intrygujący numerek 32 w żaden sposób nie nawiązuje do 69 i trzeba wyższego wykształcenia i znajomości klasycznych technik 1000 i jednej ciemniowych nocy, żeby połapać się, która to właśnie pozycja jest zapowiadana przez suflera. Zresztą ten sufler podpowiada jeszcze inne liczby: 5 domostw w kulturze ruandyjskiej oznacza płodność, 2 pachołki - obfitość w służbę, 4 okna - szerokie horyzonty.

Podsumowując - ta fotografia wciąga. Im dłużej na nią patrzę, tym więcej mogę zobaczyć. Doszukuję się niewidzialnego. Ona rozkminia oczywistość, komplikuje problematyczność. Jest jak zagadka, jak kostka Piotra Rubika, jak podwójne dno jeziora, wartki nurt rzeki, dwie krople wody. Łza się w oku kręci na myśl o kunszcie autora. Zazdrość wbija szpilę w zatwardziałe serce, a niepohamowana chuć podrywa tyłek z fotela i pędzi w plener. Tak to jest - miłość w czasach popkultury, zero szacunku dla tradycji kochania na sianie.

Chcę mieć to zdjęcie na ścianie.


Recenzja nr 3

Autor zdjęcia: Kosmo

Czekając na samolot jesteś obserwowany. Czekając na pociąg jesteś obserwowany. Wkraczając w przestrzeń publiczną jesteś obserwowany. Setki oczu uzbrojone w tysiące kamer czuwają, byś mógł bezpiecznie zasnąć w tłumie ludzi. Ale ma to swoją cenę. Raz na zawsze pozbawiono cię intymności. Prywatność to ekscentryczna fanaberia. Potrzeba samotności jest podejrzana. Zostałeś opisany i skatalogowany. Takich jak ty są tysiące. Twój wygląd, zachowanie, każdy twój ruch to informacja o tobie. Twoje osobiste szpargały mówią o tobie więcej niż sam byś był kiedykolwiek w stanie powiedzieć. Nie musisz już patrzeć w otchłań. Wystarczy, że zajrzysz do swojej torby.


Recenzja nr 4

Autor zdjęcia: Fafniak

Akty to piękne zdjęcia, jednak powszechność obrazów i znieczulica spowodowana wszędobylską prymitywną nagością psują wizerunek tego typu fotografii. Coraz więcej, właściwie większość pokazywanych obecnie aktów to zdjęcia gołych kobiet. Nic więcej - odkryte ciało. Z przyjemnością oglądam rodzynki, które są zaprzeczeniem postawionej w poprzednich zdaniach tezy. Takim rodzynkiem jest właśnie fotografia Fafniaka.

Liczy się pomysł i wizja.
Na zdjęciu nie może być nudno, nie powinno być wtórnie. Opisywany obraz emanuje spokojem, wciąga poprzez kompozycję i intryguje kobiecością. Klasyczna, statyczna poza modelki odcina się od dynamicznego tła. Miękkość, obłość kształtów kontrastuje z dużą ilością małych, poszarpanych detali - plam liści.

Ważne jest wykonanie.
Nawet najbardziej fantastyczna idea może być zniweczona poprzez nieumiejętność warsztatową. Tutaj tego nie ma. Jako widz jestem pewien, co fotograf chciał mi pokazać. Rozplanowanie, silne kontrasty na linii ciało-kora, wykorzystanie niedoskonałości optyki. Coś z niczego! Obraz wręcz oczywisty, formułując akademicko - trywialny! Na tym polega jego doskonałość - pokazuje coś, czego nie dostrzegam na co dzień. Przypomina o tym, że ludzkość jest tylko elementem układanki. Ciekawa perspektywa i użyty ultra-szerokokątny obiektyw powodują powstanie linii kompozycyjnych. To one ograniczają kadr skupiając wzrok na jego centralnym punkcie, który w przeciwieństwie do narożników jest skrajnie jasny! Widzę przekątne. Zaczynam wędrówkę - od środka podążam w górę ku lewej i prawej stronie, aby zaraz potem przez półkola rozbłysku zostać sprowadzonym w dół. Tu pojawia się ciemny grunt, z którego wyrasta jasna postać i... znów jestem w centrum!

Podteksty.
Subiektywność odbioru obrazów jest jednocześnie ich błogosławieństwem i przekleństwem. Zdjęcie może się podobać lub nie, teoretycznie każdy może być krytykiem, katem, wyrocznią. Każdy może na swój własny sposób interpretować przekaz autora.
Widzę kulę. Rozbłysk wydaje się być trójwymiarowy i imituje świat. We wnętrzu, jako jego jądro, znajduje się kobieta. To ona nosi życie, rodzi je. Las - szum liści, dziewicza przyroda. Wkomponowanie nagiej "Ewy" u "stóp" ogromnego drzewa - jakże to naturalne. Istotą rzeczy staje się nie goły pośladek, lecz interakcja człowieka z otoczeniem. Widz także jest w to zaangażowany - obserwuje scenę i czuje się jej elementem. Konary otaczają, są wszędzie i tworzą bezpieczne objęcie. Z trudem przedzierają się przez nie promienie słońca. Czuć ciepło, beztroskę, radość i nadzieję. Promyk nadziei.

Patrzę na to zdjęcie codziennie od miesiąca. Cieszę się, że Fafniak zechciał je powiększyć. Czuję respekt przed tą sztuką - zdjęcie zasługuje na takie miano. Ciekawe, czy zawiśnie na czyjejś ścianie? Mam nadzieję, że tak.


Recenzja nr 5

Autor zdjęcia: SeizeThePicture

Kluczem do interpretacji tego zdjęcia jest dobrze znana okładka płyty "Atom heart mother" zespołu Pink Floyd. Biało-czarna krowa, wpatrując się w obserwatora, bezczelnie wypina się do niego swym tłustym zadem. Pink Floyd, tworząc swoją piątą studyjną płytę, chcieli stworzyć swoiste opus magnum, rozbudowany utwór z orkiestrą i chórem, niemal symfonię. Wielka krowa na okładce jest tego symbolem. Tu, na zdjęciu autorstwa SeizeThePicture, krowy są aż trzy. Ich czarne plamy są większe i ciemniejsze. Trawa jest bardziej soczysta. Z ich uszu sterczą "metki". Wszystkiego jest więcej, aż do przesytu.
Recenzowane zdjęcie zwraca uwagę, że dziś żyjemy w epoce "więcej i lepiej". Mamy coraz większe samochody, coraz więcej pieniędzy zostawiamy w sklepach. Zatracamy się w konsumpcji. Gromadząc wokół siebie coraz więcej materii oddalamy się od siebie, tracąc to, co najważniejsze, niefizyczne. Ometkowane krowy to symbol naszych ometkowanych i żarłocznych czasów.
Krowa na okładce floydów wypina się ironicznie. Współczesne krowy patrzą na nas z pobłażaniem.


Recenzja nr 6

Autor zdjęcia: ulro

Ulro dzisiaj poszedł w kwadrat!
Rad czy nierad kilka rad,
kilka uwag skeślę, wszak
na tym zdjęciu ludzi brak!

Gdzieś uciekli, się schowali,
słońca nie ma, za to pali
metalowych sterczy w bród.
W bród przez plażę? - to jest cud!

Tę wycieczkę poprzez pianę
śnieżną i piaszczystą mannę
kończy wnet wybrzeża kres.
Woda szumi niczym giez.

Morska fala niewyraźna,
niczym konstrukcja doraźna
szpeci brzegu urok morski.
Taki klimat - iście polski.

Kompozycja stonowana,
spokojna, poukładana,
pion i poziom, kilka barw.
Zero życia - nawet larw.

Zdjęcie takie chcę na ścianie,
wywołanie, powiększanie,
proces twórczy wieńczy pokaz.
Autor! - ja chcę taki okaz!

Koniec wiersza - to prymityw,
za to zdjęcie jest pozytyw!




I to już wszystkie prace. Dziękuję Uczestnikom i gratuluję Autorom recenzowanych fotografii.
Proszę o wybranie 3 najlepszych recenzji w ankiecie. Przypominam, głosujemy na recenzję, a nie na zdjęcie!

 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Lekka "skwara" z autorem krówek... :evilsmile:
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
hehe, też to zauważyłem :mrgreen:
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Poprawione.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Myślałem, że będzie więcej do czytania. Szkoda, że tak mało osób wzięło udział.

Biorę się za czytanie recenzji :-)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Cytat
Wybierz tylko 3 odpowiedzi

A można tylko jedną? :evilsmile:
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Ciekawe czy wygra foto czy recenzja ;-)
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
ADestroyer napisał/a:
Cytat
Wybierz tylko 3 odpowiedzi

A można tylko jedną? :evilsmile:


Moszszszna.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
 

k.kowalski  Dołączył: 20 Mar 2010
Czy autorom zdjęć zostanie coś odpalone? :evilsmile:
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
k.kowalski napisał/a:
Czy autorom zdjęć zostanie coś odpalone? :evilsmile:


Przecież właśnie odpaliło.
8-)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Jak "moszszszna" to zagłosowane. Spełniłem swój obywatelski obowiązek... :evilsmile:
Poproszę zatem jeszcze o podsumowanie i mowę końcową! :evilsmile:
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Poczekajmy do zakończenia ankiety z mowami końcowymi.
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
widzę, że "średnio" po dwa głosy oddawane - też tak uczyniłem :-)
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Nie mogę edytować pierwszego postu więc Autorów wymienię tutaj:

ulro: recenzje 1,3,5
tref: recenzje 2,4,6

Wyniki głosowania:
1 miejsce: recenzja nr 3 autorstwa ulro
2 miejsce: ex aequo recenzje 1 i 2 autorstwa trefa i ulro
3 miejsce: recenzja nr 4 autorstwa trefa

Gratulacje dla wszystkich uczestników! :-)

Główną nagrodę otrzyma ulro. Co do drugiej i trzeciej nagrody, mam prośbę, by uczestnicy uzgodnili między sobą ich podział.

Jeśli ktoś ma ochotę na podsumowania lub mowy końcowe, śmiało! Zapraszam.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Gratuluję uczestnikom zabawy zdecydowanego podejścia do tematu. Jeszcze bardziej gratuluję pomysłodawcy konkursu bardzo rzeczowego pomysłu (jak na forum bardziej sprzętowe niż fotograficzne). Oby więcej takich pomysłów xrog!

Tak jak nieśmiało podejrzewałem, że autorami prac (recenzji) były dwie osoby (albo góra trzy, wszystko przez wierszykorecenzję trefa).
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
A czy może jest brana pod uwagę kolejna edycja konkursu (czy był to tylko jednorazowy przypadek)? :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
xrog napisał/a:

Jeśli ktoś ma ochotę na podsumowania lub mowy końcowe, śmiało! Zapraszam.
To ja.
Nagroda główna była bardzo kusząca, niestety nie udało się. Serdeczne gratulacje dla ulro - zasłużone zwycięstwo.

Zawiodłem się. Myślałem, że przyjdzie ze 30 recenzji. Miałem obawy, czy nie nastąpi problem niechęci czytania wszystkich prac. A tu niemiła niespodzianka. Szkoda.

Konkurs może był trudny, ale na pewno inny niż dotychczasowe. Podziękowania należą się organizatorowi - xrog - wielkie :-B . Za to, że Ci się chciało, że były świetne nagrody, że formuła zabawy nowatorska w naszej przestrzeni.
Naprawdę czuję, że nie zostałeś doceniony poprzez małą liczbę zgłoszeń.

Na koniec wypada zacytować to, co napisałem w mailu zgłoszeniowym, bo recenzja 2 i 6 były takim trochę żartem:

Cytat
Witaj,
przesyłam trzy recenzje. Trzy skrajnie różne pod względem rodzaju: epicka, liryczna i... pseudo humoreska.
Pierwsza z nich jest klasyczna. A kolejne... W regulaminie nie było zakazu zgłoszenia recenzji śmiesznej, ani innowacyjno-odmiennej od klasycznego tekstu. Pozwoliłem sobie takie nadesłać.
Ten konkurs jest fajny! Trudny, ale dobry! Zapewniam Cię, że zgłaszając śmieszy tekst nie chciałem ani Cię obrazić, ani zdyskredytować konkursu. Zresztą w treści odnosze się wyłącznie do zdjęć. Bardzo cenię Twoją inicjatywę. Fakt, że poszczególne recenzje nie są znane do samego końca konkursu sprawi, że mój śmieszny tekst nie zepsuje tej zabawy i nie przerodzi jej w szyderczy zestaw literackich popisów.

Piszę śmieszny tekst - czy rzeczywiście jest śmieszny nie mnie oceniać, ale chciałem wyjaśnić moje intencje.
Organizatorze - gratuluję i dziękuję, że zechciałeś poprowadzić tę zabawę.
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Ja też chciałbym podziękować organizatorowi za świetny pomysł na konkurs i fantastyczne nagrody. xrog, wielkie dzięki :-D

Dziekuję trefowi za współzawodnictwo. Gdy przeczytałem Twoje recenzje pomyślałem, że nie mam wielkich szans. Poza tym udało Ci się mnie oszukać - nie sądziłem, że te trzy teksty napisała jedna osoba :-P Dobra robota.

Dziękuję także tym wszystkim, którym spodobały się moje "recenzje", dzięki za Wasze głosy.


Ja także, podobnie jak tref, jestem nieco rozczarowany ilością zgłoszeń, nie jestem tym jednak zaskoczony. Chciałoby się myśleć, że na forum, na którym tak dużo osób ma coś do powiedzenia o fotografii będzie kilka takich, które znajdą czas, by napisać parę zdań o swoim ulubionym zdjęciu. Byłem pewien, że jest to prostsze niż prowadzenie naprawdę zawiłych i trudnych dyskusji, jakich na tym forum nie brak. Cóż...

Warto było wziąć udział w tym konkursie także dlatego, by docenić świetny i oryginalny pomysł organizatora. Konkurs foto bez robienia zdjęć? Żaden inny konkurs nie był tak bardzo fotograficzny jak ten. Rewelacyjna sprawa.


PS. tref, nie ma sprawy, dostaniesz to zdjęcie ;-) :-B
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Atrakcyjną (w moim mniemaniu) nagrodą próbowałem skłonić więcej osób do udziału w konkursie. Od początku obawiałem się, że będzie mała frekwencja, ale, jak powiedział dzerry, nie przekonamy się, dopóki nie spróbujemy. Dlaczego był tak niewielki odzew? Czy na forum jest mało ludzi robiących dobre fotografie? Ależ są. Czy słowo 'recenzja' jest zbyt poważne i odstraszyło potencjalnych kandydatów? Może. Niestety, nie znalazłem lepszego słowa, ale nie taki diabeł straszny jak go malują.

Uważam, że w tym całym pomyśle jest potencjał. Na przykładach dobrych fotografii można pokazać własne podejście do fotografii i to lepiej, niż tylko pokazując swoje zdjęcia. Oglądając i oceniając wzajemnie zdjęcia forumowiczów można się zintegrować, zmotywować, i to w przyjemnej atmosferze, której czasem brakuje w fotoprezentacjach. Czy ujrzenie swojego zdjęcia nad recenzją nie byłoby przyjemną niespodzianką? Taki konkurs jest również świetnym pretekstem, by się powymieniać odbitkami. A gdy parę osób się postara i zbierze się trochę perełek, to z tych zdjęć i z ich recenzji można wydać ciekawy albumik.

Jest potencjał. Ale ta niska frekwencja... :-|

Czy będzie kolejna edycja tego konkursu? Czy byłby ktoś jeszcze chętny do wzięcia udziału?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach