Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
W 3Ah bym nie wierzył. Nie ma takiej możliwości.
 
Mel  Dołączył: 03 Maj 2008
A610 napisał/a:
Marek Wyszomirski napisał/a:
Ja mam też 2 sztuki głębokiej chińszczyzny - opisane jako 2000mAh, ale sam spzredawca na Allegro informował, ze można liczyć raczej na uczciwe 1600mAh. I z moich doświadczeń wynika, ze dobrze mówił - używam ich około roku zamiennie z oryginałem Pentaxa (1620mAh) i nie widzę żadnej różnicy. A ile kosztowały - już nie pamiętam, ale chyba poniżej 30zł/szt.

Ja kupiłem na allegro za 30PLN i trzyma (2 ładowania) nie gorzej niż dołączona do aparatu. Zobaczymy, jak będzie dalej. Opis podany przez sprzedającego:

Akumulator firmy MaxXCell, oparty na technologii Li-Poly (litowo-polimerowy), bez efektu pamięciowego, można go ładować w każdym momencie.
Pojemność podawana przez producenta to 3500 mAh.
Pojemność rzeczywista zmierzona to 1600 mAh.
Akumulator jest zbudowany na ogniwach wysokiej jakości lecz polityka prowadzona przez sprzedawców mająca na celu nakłanianie producentów do oszukiwania pojemności na naklejkach dopadła również ten produkt.




Sprzedający się pomylił nieco, bo te akumulatory są litowo-jonowe. Litowo-polimerowe są nieco inne.

Akumulatory do K10D są zbudowane na bazie ogniw typu 18500, które w najlepszym wykonaniu (na przykład niszowy producent AW, oferuje chyba najlepsze akumulatory litowe na tej planecie) mają rzeczywiste pojemności dochodzące do 1600 mAh. Wiadomo, że małe żółte paluszki nie użyją takich ogniw i wkładają tam byleco. To "byleco" oscyluje zwykle koło 800 - 1300 mAh. I taka jest rzeczywista pojemność tych akumulatorów, niestety. Zabieg polegający na sumowaniu pojemności, aby uzyskać magiczne 3000 mAh, jest wielkim nieporozumieniem.

Zmierzona pojemność 1600 mAh, podawana w cytacie powyżej, moim zdaniem jest przesadzona - zależy ona bardzo od warunków pomiaru i rzeczywiście, jest możliwa do uzyskania, jeśli pobór prądu jest znikomo mały (rzędu mA), wtedy ogniwo można "wyssać" do końca. Jeżeli natomiast aparat pobiera setki mA (w porywach więcej, kiedy kręci obiektywem), to pojemność jest sporo mniejsza.

Tyle teoria. Praktyka dowodzi, że podróby działają niezawodnie (używam K10D i trzech zamienników zasilania po 30 zł). Jestem w stanie zrobić ok. 500 zdjęć na jednym ładowaniu. Trzeba tylko pamiętać, że najniebezpieczniejszym etapem eksploatacji ogniwa litowego jest ładowanie. I to może być piętą achillesową zamienników, bo w razie wadliwego działania elektroniki zabezpieczającej (w ogniwie, nie w ładowarce) może nieźle pieprznąć :shock:

-- M.
 

miodzik  Dołączył: 19 Lut 2008
hmm.. zaskakuje mnie bardzo częto zwracanie uwagi na magię cyferek na opakwaniach baterii gdzie producent podaje tysiace mAh po mega niskich cenach i co najdziwniejsze ludzie to kupują! A raczej zdecydowana większość ludzi widziała akumulator samochodowy np do małego auta o pojemności np 42 Ah oraz załóżmy do większego auta np diesla z silnikiem 1.9 gdzie akumulatorek ma conajmniej pojemnośc 72 Ah i jest prawie dwa razy większy od tego z małego auta. I biorąc pod uwagę że prawa fizyki nie zmieniają się czy to dla mega wielkich akumulatorów czy małych bateryjek to choćby nie wiem jakiej chemii i elektrolitów używać nie da się do bateryjki o pojemności 1620 mAh wciśnąć trzech tysięcy albo i więcej! ale to szczegół..

Na marginesie dodam, że dodatkowo mam Hahnela (1500 mAh), który też wydaje się pracować lepiej niż oryginalny pentaowy, a bynajmniej wskazania pustej bateryjki na pewno są bardziej rozciągnięte w czasie niż w pentaxowym aku gdzie aparat mi pokaże że bateryjka jest pusta i natychmiast niemażle milknie...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
miodzik, prawa fizyki nie, ale technologia tak. Jeszcze 5-6 lat temu ogniwa AA miały pojemność góra 1000-1200 mAh. Dzisiaj nikogo nie dziwią pojemności 2500mAh.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Technologie mają swoje ograniczenia.
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
Mel napisał/a:

Akumulatory do K10D są zbudowane na bazie ogniw typu 18500, które w najlepszym wykonaniu (na przykład niszowy producent AW, oferuje chyba najlepsze akumulatory litowe na tej planecie) mają rzeczywiste pojemności dochodzące do 1600 mAh. Wiadomo, że małe żółte paluszki nie użyją takich ogniw i wkładają tam byleco.
-- M.

Mel - a myślałeś o zrobieniu swojego zamiennika za bazie tych od AW ?
(piszę z pracy, więc nie wiem jeszcze jak toto wygląda jeśli chodzi o wymiary)
 
Mel  Dołączył: 03 Maj 2008
Cypis aka Piotr napisał/a:

Mel - a myślałeś o zrobieniu swojego zamiennika za bazie tych od AW ?
(piszę z pracy, więc nie wiem jeszcze jak toto wygląda jeśli chodzi o wymiary)


Oooo, znajomy nick, witam :-)
Szkoda czasu na dłubanie, jeśli za 30 zł można mieć gotowy akumulator. Inna sprawa, że z kilku takich zużytych zamienników już wygrzebałem elektronikę i nieźle się ona spisuje w moich latareczkach.

-- M.
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
  akumlator Delta NP400 - warto ?? 34 zł PLINE
Odświeżam temat.
Jestem na poszukiwaniu akumulatora do K20D i znalazłem coś takiego
akumulator Delta NP400-DLi50
warto czy nie dać te 34 zł. Niby jest fajna 24 m-ce, ale lepiej pytać forumowiczów :mrgreen:

Podajcie też jakie akumulatory zamienniki do K20D (nazwa i cena) warto kupić, a jakie nie - oczywiście poza tymi wymienionymi w wątku.
Pozdrawiam
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
zubryn, mam Deltę i sobie chwalę.Polecić też mogę produkty firmy Batimex
Tutaj
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
antybon - dzięki :-D
Ktoś jeszcze może używał tej DELTY ???
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Onegdaj pokusiłem się o kupno zamiennika. Było to jakieś 3 lata temu. Nie pamiętam modelu (w domu sprawdzę i postaram się nie zapomnieć by tutaj to dopisać), ale używając na przemian oryginału i zamiennika dziś oryginał wytrzymuje spokojnie cały dzień zdjęć, a zamiennik czasem nawet godziny nie daje rady.

Z drugiej strony był jak mnie pamięć nie myli jakieś 4x tańszy od Pentaksa. Pozostaje rozważyć, czy lepiej nam co 2 lata kupować zamiennik, czy wydać raz a dobrze.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Bronek napisał/a:
Hahnel jest OK. Zapomnij o akumulatorach o "pojemności" 3500 - papier zniesie wszystko.
i wszystko jasne :-B
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
grzegorzgr - w 3500 czy 4000 pojemności to chyba tylko krasnoludki wierzą. Ta delta ma nominalnie 1400, więc uczciwie napisali. Jest też 2 letnia gwarancja, więc w razie czego to po 23 miesiącach i 29 dniach złoże reklamację, że towar nie trzyma parametrów :mrgreen:
A cena 34 zł i odbiór osobisty jest nie do pogardzenia, bo wychodzi tanio.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ten mój zamiennik, o którym powyżej, nie ma za wiele oznaczeń. Kupowany na Allegro, więc już się nie dokopię nazwy firmy.

Oznaczenia:
PNP-400
Premium gold
7.4V 3500mAh
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Marooned napisał/a:


Oznaczenia:
PNP-400
Premium gold
7.4V 3500mAh
No to spokojnie mozesz te kosmiczna pojemnosc podzielic przez trzy :)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
To jest oczywiste (w ogóle nie wiem dlaczego podają taką ściemę). Chodzi mi o to, że obecnie akumulatorek nadaje się raczej jako gustowny przycisk do papieru, a oryginał nadal porządnie trzyma energię.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Marooned napisał/a:
w ogóle nie wiem dlaczego podają taką ściemę)

Z tych samych powodów dla których do kompaktów pchają miliony MPix,dają telefony za złotówkę i wmawiają że są garbate aniołki ;-) Zawsze mieć lepiej akku 3,5Ah(prawie tyle samo co w skuterze syna) niż skromne 1300-1500 mAh :lol:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
andybond napisał/a:
Zawsze mieć lepiej akku 3,5Ah(prawie tyle samo co w skuterze syna)

ale widzisz różnicę w pozostałych parametrach akumulatora, prawda :?: :roll:
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Cytat
ale widzisz różnicę w pozostałych parametrach akumulatora, prawda :?: :roll:

Natirliś ;-) Być może firmy No name posiadają już kosmiczne technologie które w tak niewielkich ogniwach są w stanie pomieścić tyle energii :idea:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
andybond, nie zrozumiałeś mnie

chodziło mi o pozostałe parametry w zestawieniu akumulator do k10d vs akumulator do skutera

bo to, że nie istnieją ogniwa ~ 4Ah do k10d/k20d jest oczywistą oczywistością

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach