Dada  Dołączył: 01.03.2007
jedrus68 napisał/a:
nie ma możliwości/adaptera do zamocowania szkieł od kiev 88 do P645?
A tego to nie wiem, jako że nie posiadam P645 i nigdy mnie to nie interesowało. Teoretycznie to chyba by się dało zrobić. Przejściówki do Psixa ponoć są, chociaż ich nie macałem i jak z ostrzeniem na nieskończoność jest to nie wiem. Tu masz nieco wiedzy o tym systemiku. http://www.commiecameras.com/index.htm

jorge.martinez  Dołączył: 16.05.2007
Czy po to kupuje się średni format by oszczędzać na obiektywach i bawić się w półśrodki?

Eldred  Dołączył: 16.10.2007
Masz rację jorge, z punktu widzenia jakości fotografii jaką można wyciągnąć, ale zwróć też uwagę na fakt że średni format jest teraz tak tani że to zdanie powyżej nie do końca jest już trafione, tak można teraz powiedzieć o cyfrowym średnim formacie albo nowej puszce FF.

Jak ktoś kupuje pentacona sixa albo kijewa 60/88 to nie jest zbyt duży wydatek a nawet i 645 można mieć za ~800zł, więc nie jest to raczej profesjonalista wydający ciężką kasę na sprzęt a raczej entuzjasta taki jak np. ja :-)
Sam bym pewnie do 645 podpinał sonnara 180/2.8 i tą 50/4 od sixa.

[ Dodano: 2012-10-31, 20:15 ]
Co innego pentax 67, do tego aparatu bym nic innego nie podpiął niż takie szkiełka jak np. Ty masz,
szczególnie po roztoczu i spojżeniu w wizjer 67 z 105/2.4 Jarka Dąbrowskiego :shock:
ale 67 już dużo więcej kosztuje niż 645, sixy i kievy

Stachu  Dołączył: 27.04.2007
jorge.martinez, a Ty nie oszczędzałeś wybierając Seagulla? :P

Stachu, owszem. Ale to było takie ot, pierwsze wąchanie :-) Nie minęło kilka miesięcy a rozglądałem się za czymś z wyższej półki.

Chodzi o to, że szkoda czasu i filmów 120 na fotografowanie na pół gwizdka.

To tak jak z pierwszym zakupem lustrzanki aps-c też się używa jakiś dziwnych heliosów, tamronów itd.. ;-)

jorge.martinez, według mnie używanie przejściówek to nie jest "na pół gwizdka". Miałem P-Siksa i bardzo polubiłem obiektywy do niego, ale z puszką się nie zawsze dogadywałem, to wymieniłem tylko ją. Teraz mam P645 i używam z obiektywami P6 i bardzo sobie chwalę ten tandem.

jedrus68  Dołączył: 03.07.2008
jorge.martinez,szkoda, że nie chcesz nic dodać w odpowiedzi na pytania które zadałem. Staram się na razie poznać system w który wszedłem i od nadmiaru wiedzy co można/warto podpiąć do niego raczej nic mi nie będzie. Jeśli jednak mam już się odnieść do sensu/bezsensu półśrodków, to trudno mi takimi nazwać sonnara 180/2.8 czy parę innych zacnych szkiełek niekoniecznie z napisem pentax. Jestem na razie na etapie poznawania i wolałbym najpierw przekonać się na czymś za 500zł a nie 500$ czy wogóle mi o to chodzi - pożyjemy, zobaczymy.
Eldred, no i właśnie o to chodzi co napisałeś :-)

Sonnar akurat jest przereklamowany według mnie. :P

Najlepszy sposób? Puszka z niewymienną optyką, i się nie zastanawiasz co kupić ;-) (na mnie podziałało)

Stachu, wierzę Ci, ale widziałem z niego parę zdjęć które mnie rozwaliły, czy np. 165/2.8 pentaksowe jest dużo lepsze?

Eldred, też widziałem trochę takich zdjęć, tak samo jak z innych obiektywów. Nie mam porównania do pentaksowego szkła, nie wiem, czy jest lepsze.

wiktor33  Dołączył: 19.04.2006
Stachu napisał/a:

Sonnar akurat jest przereklamowany według mnie. :P

A gdzie widziałeś reklamy tego szkła?
Nie spotkałem się ze złym obiektywem do średniego formatu (poza egzemplarzami zepsutymi). Jeśli było coś nie najlepiej ze zdjęciami, to zwykle fotograf – również w mojej osobie – niedomagał.

wiktor33, zgadzam się. A uważam, że jest przereklamowany, bo w internecie pieją nad nim, jak by to nie wiadomo jakie cudo było.

wiktor33  Dołączył: 19.04.2006
Bo jest.

mizu  Dołączył: 13.07.2013
W tematyce średniego formatu jestem zielony, ale rozumiem, że na leszczy w tym wątku jest sezon ochronny :-D
Posiadam K7 i manualne obiektywy, ale szybko zdałem sobie sprawę, że potrzebuję czegoś większego, krążyła mi w głowie pełna klatka, ale różnica znacząca to by nie była czuje.
Prośba o rady, wskazówki (merytorycznie bez poezji). Niewykluczone, że skończę na fotografii wielkoformatowej, ale po kolej :)

Co mnie interesuje:
- przyzwoite analogowe body, do którego w przyszłośći (jak fundusze pozwolą) będę mógł podpiąć cyfrową ściankę
- ROZDZIELCZOŚĆ
- jak największa głębia ostrości (małe GO wiadomo, czasem trzeba zastosować, ale nie musi być turbo małe - wystarcza mi takie jakie mam na K7 z Pentax M 50mm 1.7)
- fotografia kolorowa
- duże wydruki
- zaawansowana cyfrowa postprodukcja
- obiektywy standardowe i szersze (ale bez zbytnich zniekształceń)
- raczej nie kwadrat ale zawsze można skadrować przecież :)
- korbka spoko

Jak sprawa wygląda z wywoływaniem filmu 120 i skanowaniem. Ceny / jakość.

W sumie to nie wiem co z autofocusem, niby go teraz nie potrzebuje, ale może kiedyś zajmę się modą więc będzie potrzebny, ale z drugiej strony jak się zajmę modą to dla pieniędzy, więc kupię FF, który powinien wystarczyć. No jakiś autofocus powinien być, ale nie musi być super.

Pomiar światła zupełnie nie wiem jak się w średnim formacie odbywa, prośba o wyjaśnienie.

Na filmie pstrykałem za dzieciaka, ale jakieś ME super chce sobie sprawić, by się wprawić.

Waga, wielkość, marka, szybkość to rzeczy dla mnie poboczne. Fajnie jakby to był Pentax, ale niekoniecznie.

Jak napisałem coś głupiego, to poprawcie, uświadomcie. :)

wuzet  Dołączył: 12.08.2009
Jeśli cyfrowa dupka jest warunkiem, to pozostaje Ci wybór pomiędzy Contaxem, Mamiyą i Hasselbladem. Modeli jest wiele, w większości z AF-em. Dobre ceny widuje na Mamiye 645 AF.
Może napisz jaki budżet przeznaczasz na takie zakupy.

Jak najmniej, ale jak mam kupować byle co to wole poczekać.

Na Hassleblada 500 by mnie było stać (o ile da się mu przypiąc dupę), Mamiye 645 też widziałem, ale jeszcze nie wiem czym się róznią poszczególne odsłony tego aparatu od siebie.

Próbowałem znaleźć informację o cenach ścianek ale jałowo mi poszło, jak to się kształtuje w przypadku tych trzech marek. Jakiś link może o ich różnicach.

Sebastian  Dołączył: 19.04.2006

a może zakupić coś takiego
http://allegro.pl/e-oko-p...3596987892.html

potem szerszy obiektyw, a kiedyś 645D albo następcę.

645nII + gromadzenie dobrych szkieł i docelowo przesiadka na 645d? To chyba jedyne rowiązanie łączące większość Twoich potrzeb.

Skocz do: