tomszaf  Dołączył: 02 Mar 2007
MAKRO - skala odwzorowania
W związku pogodą skutecznie studzącą zapał wyjścia z domu, postanowiłem poznać możliwości posiadanego sprzętu makro i różnych jego konfiguracji w odniesieniu do skali odwzorowania. Są wzorki, ale nie ma to jak zmierzyć wzrokowo. Jakość zdjęć pomijam ze względu na spartańskie oświetlenie.
Użyty sprzęt:
-Obiektyw Vivitar Series 1 90/2.5 1:1 MACRO,
-pierścienie pośrednie o łącznej długości 107 mm,
-macrokonwerter Raynox DCR-250

Sample linijki:


Obiektyw ustawiony na 1:1, odległość od linijki do krawędzi obiektywu 205mm, czas naświetlania 1/4 s


Obiektyw ustawiony na 1:1+DCR-250, odległość od linijki do krawędzi macrokonwertera 70mm, czas naświetlania 1/4 s


Obiektyw ustawiony na 1:1+komplet pierścieni, odległość od linijki do krawędzi obiektywu 95mm, czas naświetlania 1 s


Obiektyw ustawiony na 1:1+komplet pierścieni+macrokonwerter, odległość od linijki do krawędzi macrokonwertera 45mm, czas naświetlania 1 s

Powyższe potwierdza teorię, ale dla mnie istotnym wnioskiem jest to, że macrokonwerter w porównaniu z pierścieniami pośrednimi przy mniejszej skali odwzorowania wymusza mniejszą odległość do fotografowanego przedmiotu. Ameryki na pewno nie odkryłem ale może komuś się powyższe przyda :-D
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
To szkiełko makro to ma chyba 1:2 skalę bardziej...
Mieści się ok. 4,6 cm linijki przy "1:1", tak więc jeśli nie robiłeś zdjęć na jakimś karłowatym MF ( :evilsmile: ) a na APS-C, to wtedy skala odwzorowania wynosi właśnie 1:2 (szerokość matrycy ok. 23mm, 46/23 = 2)

Tak czy inaczej :-B
 

tomszaf  Dołączył: 02 Mar 2007
Hmm, mam obiektyw jak na tym zdjęciu w wersji druga od lewej. Czyżby skala odwzorowania nacechowana na obiektywie dotyczyła konfiguracji z dedykowanym macroadapterem 1:1? Ja niestety go nie posiadam :-(
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
O ile się nie mylę na zdjęciu jest obiektyw Vivitar Series 1 90mm f/2.5 Macro (made by Tokina). Skala odwzorowania 1:2 z dołaczonym adapterem macro uzyskuje skalę 1:1. Przy okazji jest to świetny obiektyw... ;-)
 

tomszaf  Dołączył: 02 Mar 2007
Potwierdzam, że to świetny obiektyw, tylko cały czas byłem przekonany że mam 1:1 bo taka podziałka jest na obiektywie, będę musiał zatem poszukać adaptera, żeby wszystko się zgadzało ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach