Leszek2401  Dołączył: 20 Mar 2007
Przewaga pentaxa
Witam serdecznie,
Na tym forum jestem absolutnie nowy. Fotografia nie jest moim zawodem, a jedynie hobby. Od wielu lat pracuję Exą 500, od paru głównie w fotografii przyrodniczej. Ponieważ korci mnie zmiana platformy na cyfrową, zastanawiam się nad tym w jaki system wejść. Każdy zestaw będę musiał budować od podstaw. Powiedzcie mi proszę, na czym według Was polega przewaga pentaxa nad canonem, nikonem czy jakimkolwiek innym systemem? Co on takiego w sobie ma, że tak wiele osób traktuje go wręcz kultowo?
Pozdrawiam,
 
witsu  Dołączył: 28 Lut 2007
Powiem krótko. Dla mnie świetna manualna optyka praktycznie za grosze. Chociaż ostatnio coraz drożej, niestety.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Leszek2401, polecałbym Ci jednak nie patrzeć na "przewagę" jednego systemu nad drugim .. przykład: mój brat chce sobie kupić cyfrankę i poprosił mnie abym mu pomógł. Budżet do 2500zł. Pytał o Nikona D40. Podpowiedziałem mu: K100D (jak i pare innych apratów w tej cenie nie tylko pentaksa) - w kilku zdaniach opisałem mu różnice sprzętowe pomiędzy K100D i D40 (dodałem, że w tym segmencie jakość zdjęć z różnych aparatów jest w amatorskim przybliżeniu podobna .. choć oczywiście różnice są widoczne, ale zadowolenie z jakości zdjeć dla amatora będzie podobne jakimkolwiek aparatem z tego segmentu by nie robił) - dodałem, że kasetka ma stabilizację obrazu, lepszy wizjer, możliwość używania starych, manualnych i tańszych szkiełek (choć nie tak już tanich jak kilka miesięcy temu ale tańszych jednak). Ostatnio gdy z bratem rozmawiałem powiedział, że był w Saturnie - pomacał i D40 i K100D ii że wie, że napewno K100D ma pare przydatnych i fajnych funkcji, że być może jest nawet lepszym aparatem, ale po prostu gdy tylko wzioł D40 do ręki od razu się w sobie "zakochali" - ii to jest właśnie definicja "dobrego aparatu" :idea:

Co do systemu to już musisz zrobić konkretną listę:
- co Ci jest niezbędne
- co chciałbyś mieć
- co mógłbyś mieć, ale niezbędne nie jest
i wtedy sprawdzać co z tych "śrubek" oferują poszczególne systemy
 

Janes  Dołączył: 26 Gru 2006
w sumie w moim przypadku było podobnie jak pisał sołtys . Jeden znajomy namawiał mnie na canona(mnóstwo obiektywów w drugim obiegu), drugi na canona lub nikona (j.w.), ja w sumie optowałem za Pentaxem - ostateczenie wybrałem K10D (była to tzw. miłośc od pierwszego wejrzenia :mrgreen: ). Odczucia subiektywne też są istotne....jak wielu pisze wszystkie aparaty robią podobne zdjęcia. Przy standardowych odbitkach (10x15) różnicy pewnie zbytnio nie widać jeśli chodzi o jakość, bo w sumie najważniejszy jest ten co trzyma to wszystko (puszke z podpiętym słoikiem ;-P) w swoich łapskach i to co ma w głowie (w sensie co chce uzyskać robiąc daną fotkę).
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Dla mnie, przesłanką do decyzji o zainwestowaniu w K10D była jego kompatybilność ze starszymi obiektywami PK i M42, których używałem z Pentaksami serii A. Poza tym wolę większe i cięższe korpusy.
A co do cen starszej optyki, to zauważyłem, że na europejskim eBay'u można kupić taniej niż na Allegro :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
za Sołtysem - nie patrz na kult marki, lecz pocytaj parametry sprzętu, pochodź po forach (P, NiC) poczytaj opinie, idź do sklepu i się przymierz do korpusu. Kup to, co Ci leży w rękach. Jeśli zaczynasz wchodzić w system [nie masz szkieł] musisz wybrać nie korpus, lecz szkła, bo korpus zmienisz, a szkieł nie [no i tu jest przewaga Pentaksa-wszystko pasuje z wyjątkiem współpracy lampTTL i nowych korpusów]
powodzenia i wytrwałości, a po zakupie zadowolenia z wyboru i ładnych zdjęć
:mrgreen:
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
... z tym, że K10D trudno pomacać przed zakupem, mi przynajmniej się nie udało :-?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Leszek2401, jest z Warszawy, spokojnie mu się uda pomacać Kadyszkę :mrgreen:
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Sugerujesz, że na lewym brzegu jest :-B
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Podpisuje sie rekoma i nogami pod twierdzeniem ze dobry aparat to taki ktorym sie dobrze robi zdjecia, ale moze wrocimy do tematu watku :-P

Mocne punkty Pentaxa:
- stabilizacja matrycy
- zgodnosc wszystkich waznych funkcji aparatu (stabilizacja matrycy, potwierdzenie ostrosci, pomiar swiatla) z dowolnym obiektywem, pod warunkiem ze da sie przyczepic do bagnetu K (albo przez przejsciowke, albo "na wcisk" albo nawet i bez obiektywu :-P )
- duzy i jasny wizjer, na ktorym da sie recznie ustawiac ostrosc
- znakomitej jakosci obiektywy, nawet te zupelnie amatorskie

Polaczenie tych punktow stawia w wyjatkowo dobrym polozeniu tych ktorzy chca uzywac najrozmaitszych starych obiektywow M42 i K (ostrzenie reczne + stabilizacja), albo lubia fotografowac z reki w stosunkowo slabym swietle (stabilizacja + jasne stalki).
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Byłem zaskoczony wizjerem i matówką (in plus) mogę ostrzyć bez klinów i mikrorastra pomimo mojego astygmatyzmu :mrgreen:
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
 
"Kilroy"]... z tym, że K10D trudno pomacać przed zakupem, mi przynajmniej się nie udało :-?
Jesli idzie o "macanie" przed zakupem,to zwykle mozna u "Matki Idiotów"(Media Markt).Kadyszke macałem,gdy tylko sie u nich pojawiła,ale na razie nie jestem jeszcze do końca przekonany do cyfry.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
MarWoj napisał/a:
Jesli idzie o "macanie" przed zakupem

... kupiłem bez macania ;-)
Pierwszy egzemplarz miał wadę matrycy, wymiana była natychmiastowa i teraz jest "full satisfaction" :mrgreen:
Oczywiście nie rezygnuję z "analogu", ale to hobby staje się coraz droższe :-|
 
Leszek2401  Dołączył: 20 Mar 2007
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za dobre słowa. Przydadzą się.
Pozdrawiam.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
A tak w kwestii macania, czy jest ktoś ze śląskiej aglomeracji kto dałby mi kdyszkę do pomacania na parę chwil? ciekaw jestem jak się z tym pracuje.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Dziś nareszcie była pogoda, testowałem z M42, SMC-M i SMC-A - wszystko chodzi znakomicie :mrgreen:
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
dzis we wrocawskim media-makrcie ("zaprzyjazniony" sklepik niestety byl dzis zamkniety) pierwszy raz mialem w rekach k100d (z pomacaniem jakiegokolwiek aparatu nie ma problemu lecz dobrze wziac swoje 4 paluszki) jestem pod duzym wrazeniem. solidna, zwarta konstrukcja. pytajac pania z dzialu foto podszedlem do sprawy strategicznie. zamiast wypalic, ze chce kupic ten aparat za chwile, bez wymalowanego na twarzy szalonego entuzjazmu poprosilem pania o opinie na temat k100d. powiedziala mi, ze to najlepszy wybor z moliwych. optyka przewyzsza wiodacych konkurentow(przynajmniej ta kitowa 18-55 bije konkurencje na glowe).cytuje:"stosunek ceny do jakosci i mozliwosci jest niespotykany".na koniec dodam ze body+18-55 kosztuje 2600zl. jutro wybiore sie do sklepiku o ktotym wczesniej wspominalem i zapytam o cene. niestety zapomnialem zapytac owa pania o moc wbudowanej lampy blyskowej. wie ktos cos na jej temat? pozdrawiam
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
waskiwidze, a który to ten ulubiony sklepik? O cenach w jednym takim sklepie ostatnio tu dyskutowaliśmy - mam nadzieję, że to nie o ten chodzi ;-) Choć obawiam się, że także gdzie indziej taniej nie będzie. A 2600 za k100d+kit to obecnie dość spore zdzierstwo :-P
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
matb napisał/a:
a który to ten ulubiony sklepik? O cenach w jednym takim sklepie ostatnio tu dyskutowaliśmy - mam nadzieję, że to nie o ten chodzi

Poza marketami to dużego wyboru nie ma. Jak padł sklep na rynku, to oprócz sklepu Canona (on jeszcze działa? bo dawno tamtędy nie przechodziłem), zostaje tylko ten sklep za labem, po schodach, za szklanymi drzwiami (niepotrzebne skreslić). ;-) W Fotojokerze w Koronie to nigdy Pentaxa nie było i pewnie nie będzie (za to leży tam Nikon Coolpix D50 :mrgreen: )
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
W tym sklepie w Rynku to nabyty został mój MZ-50 ;-) Ten Canona podobno jest - w necie widziałem. Podobno nawet Pentaxa mają, a w zasadzie mogą sprowadzić. Poza MM pozostaje więc jeszcze Electro World - też widziałem tam k100 kiedyś.
No, ale sklep o którym mowa to chyba jednak najwyższą ceną na kasto ma :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach