tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Korpus bez obiektywu
Wzruszyłem się tekstem Bronka, który w wątku "przewaga Pentaksa" wygłosił takie oto słowa:
Bronek napisał/a:
Mocne punkty Pentaxa:
- zgodnosc wszystkich waznych funkcji aparatu (stabilizacja matrycy, potwierdzenie ostrosci, pomiar swiatla) z dowolnym obiektywem, pod warunkiem ze da się przyczepic do bagnetu K (albo przez przejsciowke, albo "na wcisk" albo nawet i bez obiektywu :-P )

i postanowiłem zrobić test.
Ujęło mnie stwierdzenie: "albo nawet i bez obiektywu :-P " i postanowiłem takową próbę przeprowadzić.
Test był dwustopniowy i wypadł pomyślnie. Poniższe zdjęcia bez jakiejkolwiek korekcji, tylko konwersja RAW->jpg i resize.
____________________________________________________________________________
Na pierwszy ogień poszła soczewka [bez smc, ale jakieś powłoki ma]. Odłączyłem obiektyw i przystawiłem taką oto soczewkę [średnica 3cm] mniej więcej centralnie w mocowanie bagnetu:



Informacje: korpus bez stabilizacji, a zdjęcia z ręki, więc istnieje możliwość poruszenia [dodatkowo stabliność ręki trzymającej soczewkę jest odwrotnie proporcjonalna do ilości wypitego płynu widocznego na zdjęciach testowych]. Światło - zbyt ostry halogen bezpośrednio w obiekt, bez dyfuzora. Przy następnych próbach zbuduję bardziej stabilne mocowanie soczewki, która jest niestety dwukrotnie mniejsza niż mocowanie bagnetowe.
Oto wynik:
1/320

1/800

1/500



Ostrość ustawiana poprzez regulację odległości soczewki od matrycy [ręcznie].

___________________________________________________________________________

Część druga testu bardziej przyziemna i znana, czyli pinhole. Otworek 0.1mm, efekty:
1/1000

ostrość ustawiana poprzez zwiększanie odległości przedmiotowej.
___________________________________________________________________________

UWAGA: Stosując soczewkę mogłem korzystać z potwierdzenia ostrości!!! [oczywiście podczas wyzwolenia migawki musiałem nieco drgnąć i soczewkę przestawić :cry: ]
Udowodnione zostało, że można wykonywać zdjęcia bez obiektywu, ale to potwierdzenie ostrości, to mnie rozwaliło totalnie! Muszę popracować nad stablinością "układu optycznego" podczas wyzwalania migawki i zdjęcia będą rewelacyjne.

 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
tref, super sprawa, to teraz idź dalej:-) połącz dwie soczewki, a potem zrób obiektyw własnej konstrukcji i też powinien spoko focić:-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cobretti, mam jeszcze jedną soczewkę, dwuwklęsłą, ale niestety jest za bardzo porysowana i efekty są mierne. Poza tym ona zgodnie z zasadami fizyki... nie mam tak długich palcy, nie utrzymam, muszę zrobić jakąś obudowę do tego, ale na pewno pójdę dalej w tych kombinacjach.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Trfe, przystaw lusterko i sfoć matrycę.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
a może by tak zacząć się bawić fotografią otworkową w cyfrze :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Trfe, przystaw lusterko i sfoć matrycę.
poszedłem za ciosem i machnąłem autoportret... ale strasznie ciężko światło dobrać :-(
Soczewka wypukłością skierowana do matrycy, przed modelem lustro. Widać niedoskonałość szkła [AC] ale jak na pierwsze próby to jest ok.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
tref, to co pokazales jest super! Uwielbiam wszystkie eksperymenty foto, a ten jest naprawde udany :-B

Prosze, daj zdjecie "Zsoczewki3.jpg" w 700px szerokosci!
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dan napisał/a:
Prosze, daj zdjecie "Zsoczewki3.jpg" w 700px szerokosci!
a proszę bardzo:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No, już wiem, co będę dziś wieczorem robił.
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
Można pójść dalej i wymienić zawartość kieliszka ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
niezla impresja! ciekaw jestem innych motywow :->

Akt przez taka soczewke to by bylo cos! :-o
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tref, wyprzedziłeś mnie! Kurcze, ja się noszę od jakiegoś czasu z zamiarem przestrzelania słoików po majonezie. Serio :-P Kilka razy pisałem, że w pentaxach stabilizacja i potwierdzenie działa nawet ze słoikiem po majonezie i chcę to udowodnić doświadczalnie, żeby nie było, że ściemniam :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
kafciok napisał/a:
Można pójść dalej i wymienić zawartość kieliszka
spirytus, jako płyn niemal przezroczysty, źle wyglądał by na fotografii. Poza tym po spirytusie należałoby zaimplementować stabilizację fotografa... :mrgreen:
Jarek Dabrowski napisał/a:
No, już wiem, co będę dziś wieczorem robił.
zdjęcia? rozbierzesz obiektyw?

[ Dodano: 2007-03-20, 17:04 ]
niestety wszystkie posiadane przeze mnie słoiki mają napis wytłoczony na denku, więc ostrości nie będzie. Jest jeszcze słoik po nutelli, ale ten ma za to inną wadę-mimo braku napisu, szko nie jest przezroczyste, a na dodatek denko jest płaskie. Do wykonania fotografi potrzebna jest soczewka [szkło =wycinek sfery]

 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Hmm, ja juz tak kiedys probowalem, ale z mniejszej ogleglosci [ matryca-soczewka>obiekt ] Stwierdzilem teraz ze im wieksze powiekszenie szkla tym krotsza ogniskowa. Tu przyklad z lupy na 2zl z bazarku, powiekszenie ok2x. Ogniskowa tak na oko 150mm, CC oddalone ok 10 metrow.



W sumie jakosc lepsza niz z telefonu komorkowego [vga]
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
tref napisał/a:
spirytus, jako płyn niemal przezroczysty, źle wyglądał by na fotografii. Poza tym po spirytusie należałoby zaimplementować stabilizację fotografa... :mrgreen:


Do tego najlepsze jest kilka :-B Stabilizacja polega na sprowadzeniu obiektu do pozycji
poziomej. Może wystąpić forma pośrednia - pozycja chwiejna... wtedy trzeba poprawić
kolejną dawką :-B
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ok, wprowadzilem wyzsza forme: pseudo obiektyw, soczewka z lupy z obwoluta i druga soczewka [ tak z odstepem ok 5mm ]. Przyklada sie to to do bagnetu i ostrzy od ok 40cm:



Zauwazcie ze ma bardzo dobra ostrosc, szkoda tylko ze jest problem ze swiatlem...

 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
tref obuduj soczewkę jakimś czymś żeby boczne światło nie padało na matrycę - efekt powinien być very good. Nawet możesz pokusić się o próbę zmontowania lensbaby :-) .
Jeżeli chodzi o otworek to trochę za mały chyba wybrałeś? Uniwersalne optimum to 0,3 mm - tak pi razy oko.

Przy okazji pinhole jest dobrym testem na syfy na matrycy - przy zwykłym otworku f wynosi powyżej 100, a przy takiej przysłonie żaden syf się nie ukryje :-) - sprawdziłem z otworkiem typu zoneplate :mrgreen: . I jeszcze jedno z otworka można bardzo łatwo zrobić teleobiektyw... co prawda jasność, a właściwie ciemność ;], powyżej f/100 nie nadaje się do fotografii ptaszków, ale efekty mogą być ciekawe.

Dla zainteresowanych więcej o pinhole: Pinhole
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dokładnie to samo zauważam, ostrość da się ustawić, ale światło już gorzej. Może soczewki są zbyt wąskie w stosunku do otworu mocowania bagnetu, a może wypukłość jest nie taka. Obie Twoje soczewki są dwuwypukłe?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
tref napisał/a:
Obie Twoje soczewki są dwuwypukłe?


Nie. Jedna ta blizej matrycy jest dwywypukla, aczkowlwiek bardzo delikatnie, druga na czele jest jednowypukla, ale juz dosc znacznie [ tak jak ta Twoja mniej czy wiecej ].
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Soczewka +10 dioptrii (jak dobrze pamiętam) wklejona w pierścień pośredni do makro zachowuje się jak telekonwenter x 2. Kiedyś, za czasów Zenitha jak w sklepach nic nie było zrobiłem sobie takie cudo.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach