rytmisk  Dołączył: 23 Paź 2006
może to sie przyda ? :)

LINK
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Dzięki chłopaki ten wątek wprowadził mnie w błogi nastrój :mrgreen: :mrgreen: to się nazywa hobby. Eksperyment bomba. :-B :-B :-B
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dobra, zrobiłem mocowanie tej soczewki. Jest centralnie umieszczona na mocowaniu bagnetu w tekturce, tekturka zasłania pole nie pokryte przez soczewkę. Mogę regulować odległość między soczewką a matrycą. Jednak nie jest dobrze - soczewka jest mała i punkt ostrości przypada tylko na jej środku, wraz z zakrzywieniem ostrość zanika. Oczywiście można to wyregulować dodając kolejną soczewkę, ale to już inna bajka. Najprostszym sposobem jest zastosowanie soczewki o średnicy znacząco przekraczającej wymiary matrycy, tak, żeby krzywizna soczewki nie miała aż takiego wpływu (znaczy różnica między płaszczyzną wyznaczaną przez najdalej wysunięty punkt wycinka sfery i płaszczyzna wyznaczana przez skrajne miejsce na soczewce, które jest polem krycia matrycy powinny być możliwie małe).
oto wyniki pracy (światło zniwelowałem, ale płaszczyzna ostrości jest mocno portretowa, 0.5-1mm)


no mydełko jest i nic nie poradzę.
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref super Ci wychodzi to konstruowanie nowego obiektywu :) czekam na dalsze testy z zakresu tej dziedziny
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sebostek napisał/a:
tref super Ci wychodzi to konstruowanie nowego obiektywu :) czekam na dalsze testy z zakresu tej dziedziny
jest jakiś etat w pentaximaging? Chętnie się zgłoszę :-P
aha, zobaczcie jaki piękny bokeh jest na drugim zdjęciu w moim poście powyżej.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
No bokeh bardzo ładny... taki kremowy... całe zdjęcie takie kremowe jest :-P .

Ile mm średnicy ma ta soczewka?

Aaa już doczytałem ok 3 cm.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
PiotruśP napisał/a:
całe zdjęcie takie kremowe jest :-P

To mydlo w plynie jest :mrgreen: :-P
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
ta masakrycznie mala jest, 30mm średnicy przy 4mm wypukłości na tej powierzchni, stąd tak duża utrata ostrości "w rogach", tzn. lepiej powiedzieć poza osią.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Kurcze nie mam pod ręką fotokamery, bo też bym chętnie poekperymencił.

tref może spróbuj zrobić coś na wzór przysłony - wytnij w tekturce kółeczko fi = 1,5 - 2 cm i zamontuj od wewnętrzenj strony tego limiteda :-P . Wydaje mi się, że to mydło jest efektem światła wpadającego przez dużą powierzchnię soczewki.

EDIT
Nie mam aparatu więc ekperymentuję tylko z soczewką i białą kartką :mrgreen: . Soczewka to zwykła lupa powiększająca. Na szkło nakleiłem sześć pasków taśmy izolacyjnej tworząc coś na wzór przysłony (6 listków hehe) - ostrość uległa poprawie. Na soczewce pozostawiłem otwór o średnicy około 7 mm. Oczywiście zrobiło się znacznie ciemniej, ale widać poprawę ostrości i GO jest większa :-) .
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
no to pełen sukces:
dodałem przysłonę, otwór ustaliłem na 4.5-5mm


tutaj test tekstu:


a tutaj test głębi ostrości, czyli sławne kieliszki


heh genialnie, genialnie!!!!
 

emdek  Dołączył: 28 Sty 2007
A jeszcze zdjecie tego limiteda z przeslona? .. dorobic bagnet... :P

Oczywiscie jeszcze jakies napisy musza byc, bo jak to opchniesz na Allegro? :P:P


Dooobra robota!
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Pierwszy limited samoróbka :-) . tref jak dostaniesz zatrudnienie w Pentaksie to pamiętaj o mnie i załatw mi jakąś ciepłą posadkę :mrgreen: .

Na zdjęciu nr 2 (z tekstem) widać spory wpływ dyfrakcji, ale i tak jakość jest OK.

P.S.
Jaka jest światłosiła i ogniskowa tego cuda? Może 77/1.8? :-P ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bokeh rox :!:

pentax limited by tref :mrgreen:
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Gdy zacząłem czytać ten wątek byłem mocno rozbawiony, ale teraz jestem zaszokowany. Moja Żona stwierdziła że "i po co kupować jakieś drogie obiektywy, lepiej słoiki tłuc" . tref, gratuluję własnego, 100% unikalnego Limiteda!
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
PiotruśP napisał/a:
Jaka jest światłosiła i ogniskowa tego cuda? Może 77/1.8?
co do światła to nie wiem jak to zmierzyć :roll: ktoś pomoże? jakaś metoda badawczo obliczeniowa?
przy obecnej konstrukcji parametry są następujące:
- ogniskowa - ~60/62mm
- min. ostrość - 23cm
- głębia ostrości - 37-23=14cm
- regulacja ostrości do 1m (ale to kwestia wydłużenia "pierścienia ostrości" :-P )





[ Dodano: 2007-03-20, 21:22 ]
PiotruśP napisał/a:
Pierwszy limited samoróbka :-)

dan napisał/a:
pentax limited by tref :mrgreen:

Bronek napisał/a:
tref, gratuluję własnego, 100% unikalnego Limiteda!


tak się zdobywa uznanie na Pentax@PL !

Dzięki chłopaki, na dziś koniec zabawy, ale może zrobię jakąś wersję dwusoczekwową niedługo... zobaczymy
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
tref, można by zbudować bardzo jasne tele :mrgreen: tylko szkło trochę porysane. To pod szkłem to pudełko na CD.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
tref napisał/a:
co do światła to nie wiem jak to zmierzyć :roll: ktoś pomoże? jakaś metoda badawczo obliczeniowa?
Sprawdź, czy nie wala Ci się gdzies po podłodze jakaś stałka 50 mm, ustaw aparat na ścianę o jednolitym kolorze, punktowy pomiar światła, zmierz ekspozycję stałką 50 mm i tym trefnym limitedem ;-) , porównaj wyniki i podziel się z nami efektami tego porównania :-) .
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
fakt, trochę porysowane jest, ale dal moich testów spoko, jak już opracuję wersję ultraniskosyspersyjną z SDM, ciekawą ogniskową i jasne, to zapewne mi fabryka da szkło z powlokami do wyszlifowania soczewek :mrgreen: Czekam na soczewkę :mrgreen:
Swoją drogą kiedyś [ze 3 lata temu] interesowałem się szlifowaniem soczewek - da się to zrobić, tafla kosztuje ok. 600PLN, tylko trzeba miec dużo czasu i cierpliwości, robota ręczna [samo przygotowanie matryc do grubości wióra to już wyzwanie], ale ludzie to robią, a potem ustawiają na niebo i oglądają gwiazdy. tiaa...
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Ja prezentuje Wam LIMITEDA 50mm wersja beta 0.4:







Konstrukcja optyczna:


A tu sample:





 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
tref napisał/a:
co do światła to nie wiem jak to zmierzyć ktoś pomoże? jakaś metoda badawczo obliczeniowa?
porównanie jasności jednolitej płaszczyzny z innym obiektywem - program M, stały czas i czułość i tylko kręcić przesłoną.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach